Analog Pedal Mı, Prosesör Mü?

Analog Pedal Mı, Prosesör Mü?

• Toplam oy veren
    18
Arkadaşlar sitede bulamadığım için,böyle bir başlık açtım. Eğer varsa ve ben bulamadıysam, hem gereksiz yer işgal ettiğim için, hem de aptal olduğum için özür dilerim :)
Analogun yerini hiçbirşey tutamaz tabi,ancak artık herşey 5 sene önceki gibi değil. Boss GT 8, Digitech GNX 4 ve özellikle t.c. electronic G-System gibi prosesörler, analoglara oldukça yakın sesler veriyorlar.Sizce hangisi, analog mu,dijital mi?

true bypass olabilen ve analog olarak da calisan boss un gt modeli processorler haric analog pedal derim.
ne de olsa bass icin moog u barindirmiyorlar icinde. bazi pedallar analog olmak zorunda zira.

ya şu başlığı kilitlemeyin..... sabit başlıklarda anket yapılabiliyormu? .... ya şu sistemden nefret ediyorum... sabit başlıkta aranılan bilgiyi bulabilmek için sayfalar dolusu angarya yazı okumak gerekiyor...

Dry sinyal korunduğu takdirde fx için processor kullanmak gayet mantıklı bence. Ben fx processorlerin çok daha fazla versatilite sunduğunu düşünüyorum. Ayrıca kontrol özellikleri çok gelişmiş durumda artık. Parametre bazında da çoğu pedaldan daha çok opsiyon sunuyor fx processorler.

Preamp katı olarak ve drive kaynağı olarak tabii ki analog sistemler kullanılmalı. Çok iyi modelleyiciler olmasına rağmen bu konuda aksini pek düşünemem. Ama düşünülen konu eğer FX ise processor kullanmak gayet mantıklı.

adam gibi(adam gibi tam lambalı) bi amfi yokken işin ucunda, ne kullanırsanız kullanın, en kaliteli gitarla ortalama bi gitar arasında %20 den fazla fark hissetmeyeceğinizi düşünüyorum. klavyenin sapın rahatlığını, gitarın sustainini hissedersiniz ama gerçek farkı anlamak için ekipmanınızın geri kalanının da üst seviye olması gerekiyor.

jackson ps1 im var. fena gitar değildir, baya da modifiyeli. arkadaşta da fender standart stratocaster var.

1. fender stage 112SE gibi gayet iyi bir kombo amfiye giriyoruz, evet ton farkı var sonuçta ama kalite farkı o kadar da yok gibi. yani iki gitarın arasında kaç kat fiyat farkı var sonuçta.

2. peavey supreme 160 kafadan marshall 1960a ya giriyoruz, yine o kadar ciddi bir fark yok.

3. aynı kabine mesa dual recto bağlıyoruz, gitarların arasındaki o kaç kat fiyat farkının neden olduğu o anda anlaşılıyor.

yani

1. hakikaten sağlam bir kabininiz, amfiniz, preampiniz vs niz varsa, ki bunlara bırakın mg100 gibi aletleri, avt leri falan bile dahil etmiyorum, ve sesi de adam gibi açabiliyorsanız iki gitar arasındaki farkı gerçekten anlarsınız. bu kadar ekipmanı alacak paranız varsa tahminen bu işten para kazanıyrosunuzdur. prosesörün pratikliği ile analog ekipmanın sesi arasında kararsız kalırsınız.

2. böyle biri değilsinizdir, böyle bir ekipmanınız yoktur. tamam analog setupla birazcık ton farkınız olacak ama ne kadar önemli o? ciddi ciddi oturup düşünün, iyi bir prosesörü cidden gözden geçirin. stüdyoya onca pedalı taşıyıp kurduğunuza değer mi?

3. gitar kendini tatmin işidir, iki duruma da itiraz edebilirsiniz. saygıyla karşılarım.

En son yazdıklarından 2. maddeye tamamen karşıyım (Yani o tür bir genelleme yapmak pek doğru değil gibi...). Efekt sevmeyen bir insanım; Drive, wah, reverb (veya delay) bana hayli hayli yetiyor. Bu durumda prosesör alsanız mekandan mekana, stüdyodan stüdyoya tonlar değişecek, dijital tonlar kulağınızı tırmalayacak, ince ayar parametreleriyle uğraşacaksınız vesaire... Bu durumda ne gerek var prosesöre? He evde kayıt yapacaksınızdır, ses kartınızın çeviricisi zaten 24 bit'tir, analoglarla dahi kayıt yapsanız tonda bir dijitallik sezeceğiniz için prosesör o durumda belki daha düşük maliyette olduğundan cazip gelebilir, ancak şu Behringer'in Ultra G denen aletini deneyin derim analog pedal zincirinini sonunda ;)

He ayrıca, 70-75 TL'ye Ehx pedal çantası alınıp gayet de güzel o "pedal kurma" diye tabir edilen dertten kurtulabilirsiniz. İsteyene (düşük bütçeli olanlara) çözüm yolu çok :)

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
En son yazdıklarından 2. maddeye tamamen karşıyım (Yani o tür bir genelleme yapmak pek doğru değil gibi...). Efekt sevmeyen bir insanım; Drive, wah, reverb (veya delay) bana hayli hayli yetiyor. Bu durumda prosesör alsanız mekandan mekana, stüdyodan stüdyoya tonlar değişecek, dijital tonlar kulağınızı tırmalayacak, ince ayar parametreleriyle uğraşacaksınız vesaire... Bu durumda ne gerek var prosesöre? He evde kayıt yapacaksınızdır, ses kartınızın çeviricisi zaten 24 bit'tir, analoglarla dahi kayıt yapsanız tonda bir dijitallik sezeceğiniz için prosesör o durumda belki daha düşük maliyette olduğundan cazip gelebilir ancak şu Behringer'in Ultra G denen aletini deneyin derim analog pedal zincirinini sonunda ;)

He ayrıca, 70-75 TL'ye Ehx pedal çantası alınıp gayet de güzel o "pedal kurma" diye tabir edilen dertten kurtulabilirsiniz. İsteyene (düşük bütçeli olanlara) çözüm yolu çok :)

işte zevk meselesi, bana sorarsan zaten stüdyoların hepsinde marshall var genelde. nası kullanacağımı bildiği için her yerde yaklaşık aynı tonu alıyorum zaten. tonu sevmezsem de bi iki saat sonra zaten çıkıp gidiyorum bi daha da gitmiyorum oraya eheh :) efekt falan ben de kullanmadığım için hiç sorun olmuyor. illa kendim ton alacaksam bi tane a/b switch ve 3 tane gdi21 ile harikalar yaratabilirim ama :) tek başına 2 tane gdi21 de olur :)

Evet yaratılır. Hatta Atilla abiye çift gdi21'i aynı kutuya yaptıracaktım, bir ara öyle bir planım vardı. Biraz maliyetli olacak diye caymıştım ancak genelde dijital tonlar kulağımı tırmalıyor, hoşuma gitmediğinden rahatsız ediyor. Tercih meselesidir tabiki...

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
Evet yaratılır. Hatta Atilla abiye çift gdi21'i aynı kutuya yaptıracaktım, bir ara öyle bir planım vardı. Biraz maliyetli olacak diye caymıştım ancak genelde dijital tonlar kulağımı tırmalıyor, hoşuma gitmediğinden rahatsız ediyor. Tercih meselesidir tabiki...

Ben bu iş için sana line selector yapmamış mıydım? Ne oldu memnun değil misin? Eğer yapmadıysam kusura bakma yanlış hatırlıyorum :(

Berkay uğraşıyor be aralar sabit başlıklarla, bakalım ne çıkacak sonuç?

Analogun zevki bambaşka tabi, ama sanki her yere 10 tane pedal götürmek biryerden sonra canını sıkmaya başlıyor insanın değil mi? Eğer ekipmanım iyiyse, maddi sorunum yoksa tabi ki analog setup, ancak 50 watt altı transistörlü bir amfi, ve ortalama bir gitarım varsa, Boss GT-8, Pod XT- Live gibi prosesörleri tercih ederim.

Tabi bir de işin ihtiyaç kısmı var. Kaç efekte ihtiyacım var? Sadece drive ve reverb kullanacaksam, yer prosesörü almak da mantıksız, dijitize ses de cabası. Ancak 10-12 tane efekt pedalı kullanmaktansa bir prosesör + drivelar için de güzel bir analog çok mantıklı bence.

maresal demiş ki:
BLaCK_MaGiC86 demiş ki:

Ben bu iş için sana line selector yapmamış mıydım? Ne oldu memnun değil misin? Eğer yapmadıysam kusura bakma yanlış hatırlıyorum :(

Yanlış hatırlıyorsun abi :)

PeeeDeee demiş ki:
Tabi bir de işin ihtiyaç kısmı var. Kaç efekte ihtiyacım var? Sadece drive ve reverb kullanacaksam, yer prosesörü almak da mantıksız, dijitize ses de cabası. Ancak 10-12 tane efekt pedalı kullanmaktansa bir prosesör + drivelar için de güzel bir analog çok mantıklı bence.

Burasına tamamen katılıyorum zaten. 10 tane pedalla da ne yapılır yahu yok artık... Neyse ben derse geri dönerim, burada bana çullanmasın pedal çantası zengin arkadaşlar :)

3 kere full dolu analog setup ımı satıp 3 kere tam özellikli processor değiştirdim.. Ama gelin görün şimdi Anolog kullanıyorum tekrardan

En beğendiğim processor ve en uzun kullandığım pod xt live 'dır . Ama gel gör hiçbişey bir analog set kadar gitar tonu vermez.. Tamam kullanımı güzeldir onu kapat diğerine bas birsürü ton değişsin fakat drive tonları seni tatmin etmedikçe mutsuz olursun..

Şuana kadarda en mutlu olduğum setup şimdi kullandığım setup .. geçenkilerle pek bi farkı olmayan setup da distortion pedalını kaldırıp çift overdrive pedalı denedim ve çok memnun kaldım..

ibanez ts-9
mxr zw-44
boss dd-3
boss bf-2
boss tu-2
boss ge-7
crybaby q95
boss bcb-60

bu pedallara sahibim ve mesudum :) denemeni şiddetle tavsiye ediyorum. tabiki gitarda büyük bir etken bunuda unutmamak lazım

Benim kullandıklarım:

Morley Bad Horsie 1
EHX LPB-1 (booster, bugün geldi gerçi :) )
Behringer GDI21
Boss DD3
Danelectro Wasabi Chorus&Tremolo (Efekt kullanan bir adam olsaydım tapardım bu pedala, o derece)

Bir de Ultra G kullanıyorum, şu an amfim yok. Barda ses sistemine girerek çaldığımız programda da tonlarım çok beğeniliyor, bu yüzden gdi21 ve ultra G ikilisi gerçekten kurtarıcı rol oynuyor.

Almak istediğim ise 1-2 pedal var (bak işte burası lükse giriyor): Vox Bulldog ve Add+ Chorussus (böyle miydi adı :D )

Ancak yukarıda bahsettiğim pedalları (Hatta DD3 yerine yine Behringer DD100 düşünün, ki çok başarılıdır onu da kullandım) gerçekten uygun bir bütçeyle almanız mümkün. Toplasanız GT8'in ederinden (ikinci el olarak tabi) daha ucuza geliyor. Bir de ortalama bir amfi alırsanız......

Bu arada erginn,

Ne model amfi kullandığını merak ettim...?

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
Bu arada erginn,

Ne model amfi kullandığını merak ettim...?

Kullandığım amfi Laney MXD65 ;

neden diyeceksin .. Bu Amfinin clean kanalı kadar güçlü başka bi amfi görmedim.. tabi tüplü ve lambalı amfilerin yerini tutmaz ama clean kanalı beni tatmin eden bir amfi preamp katına gerek duymadığımdan başka bi amfiyede gerek duymuyorum ama yakında bi fender fm210 ama gibi düşüncem var

Geri