Analog Pedal Mı, Prosesör Mü?

Analog Pedal Mı, Prosesör Mü?

• Toplam oy veren
    18
dimeisgod demiş ki:
dostum analogun pek zorlicagını dusunmuyorum ... zira sahnede dijital bir ses duymak istemiyorum ve emin ol alıcagın kocaman kocaman proccesorler den se bi analog alman senin daha kaliteli sound lar almana yardımcı olacaktır

İnan bana zorluyor adamım. Hele birde büyükşehirde isen ayakta yolculuk falan zor iş. Düşünsene chorus delay reverb drive boost wah flanger noisegate pedalı ile gezdiğini. Adaptörleri ve hacimleri ile bunları taşıma başlı başına iş. Bide her pedal boss gibi ufacıkda değil. Eski pedalım Vox Bulldog resmen kutu gibi pedaldı.

arkadaşlar bi konuya deyınmek ıstıyorum,şimdi ben amfi almaya karar verdim fakat tek alma şansım oldugu ıcın 1 haftadır alamıyorum seçemıyorum seçıyorum tak başka bişi okuyorum yıne kafam karışıyo... tam bu konuyu okumadan 2 amfi arasında kaldım KK2203 ve jvm 410h sonra bu konuyu okudum ve lambalı amfi ve analog almaya karar verıyorum yanı karışık bi konu , size tek bi sorum var ve bunun ıcın konu açmıım dedim... benım alacagım amfi 3milyardan fazla olmamalı ve beni gerçekten uzuuun yılllar sorun çıkarmadan idare etmeli... yani görüşlerinizi beklıyorum arkadaşlar lambalı amfi ve analog,prosesör mü yoksa jvh 410h veya 2203 KK mi , ayrıca benım çaldıgım grupların bi kaçı : children of bodom / metallica / amon amarth / lamb of god / yani bu gruplar tamamen birbirinden farklı olduğu için lambalı + analog daha sıcak geliyo? bilmiyorum siz Nedersiniz lütfen yardım edin KAfayi yicem artık 1 haftadır gitara dokunamadım araştırmaktan lütfen :(

tabiki analog iyi gitar iyi anfi enaz 50 wat anfi diz analog pedalları ama dizerken abartma :LOL: kimileri hava olsun diye 15 20 tane kuruyorda gördük cızır cızır ötüyordu allah muhafaza 8O

ben pod xt live kullanıyorum 3.5 senedir. daha 1 sene önce kafama yatkın tonumu yazabildim. prosesörler cidden zor aletler. bilgisayar destekli kullanmak gerekiyor kanımca. çünkü alet üzerinden küçücük 1 satırlık ekran üzerinden 50-60 tane kabin amfi geziyorsun. liste bitince zaten unutmuş oluyorsun. başa dön tekrar ele. olmuyor valla. bilgisayardan line6 edit programı ile yazdım tonlarımı. ekolayzır ayarını çok daha iyi yapabiliyorsun bilgisayarda. bukadar uğraşa çabaya çıkan tonu sorarsanız dinleyiciler çok memnun ben değilim. bazen düşünüyorum boşuna 3.5 senemi bu aletle ton yazmaklamı uğraştım diye. analog derim ben. taşımak zor geliyor diyorsunuz ama boss un analog pedal çantalarını alınca boyut zaten pod xt live kadar oluyor ve 1 adaptörle bütün pedalların güç ihtiyacını karşılamış oluyorsun. işe başladığımda para biriktirip pod u satıp bu şekilde sade ama kaliteli bir analog pedal seti kurmayı planlıyorum.

taka demiş ki:
Bir sene önceki başlık ama özellikle şu sıralar beni oldukça rahatsız eden bir husus var; değinmeden geçemeyeceğim.

Öncelikle analog setup ne demek?

O kadar forum geziyorum, çeşitli forumlarda envai çeşit pedal araştırıyorum, dükkanlarda pedal deniyorum, bir sürü pedal alıp satıyorum ama şu analog setup lafını bir tek burada duydum.

Maksadanız analog pedallardan oluşmuş pedal dizilimi ise, analog pedal dizilimi demek yerinde olacaktır. Ama analog setup deyince benim aklıma Mooger Fooger pedallarından oluşmuş devasa bir pedal dizilimi geliyor. Haydi gerçekten de analog pedallardan oluşmuş bir dizilimden bahsediyor olalım, orada DD3'ün veya RV5'in işi ne? O pedallar analog mu? Ha niyetiniz efekt pedalından bahsetmekse pedal deyin, efekt pedalı deyin ya da illa farklı bir terim kullanacaksanız stomp box modeller deyin. Ama analog ile dijital ve özellikle analog pedal ile dijital pedal arasındaki bilin ve lütfen bunları birbirine karıştırmayın.

Bununla birlikte, madem pedal diziliminin gerekli olduğuna inanıyorsunuz; bu kadar Boss pedalı arka arkaya dizerseniz yazık o gitardan gelen tona. Bu sebeple de electric buffer, true bypass ve hardwire bypass sistemlerle ilgili olarak buralarda yazılmış konuları okumanızı öneririm.

Boşuna konuşuyoruz. Neyse...

benim grg170dx im ve mg15dfx amfim var. en fazla 6 ay içinde de jackson rr24 almayı düşünüyorum. çaldığım tarzlar: çoğunlukla thrash ve death.

önceki postlarda kaliteli amfi falan bahsetmişsiniz, ama ben amfimi değiştirmeyi düşünmüyorum. benim için önemli olan kayıt değil, stüdyo ve konser performansı.

sorum zaten açık. gt8 vb. bir processor mü yoksa birkaç pedal mı ?

cevaplarınızı bekliyorum, marka model önerilerine de açığım.

neron507 demiş ki:
benim grg170dx im ve mg15dfx amfim var. en fazla 6 ay içinde de jackson rr24 almayı düşünüyorum. çaldığım tarzlar: çoğunlukla thrash ve death.

önceki postlarda kaliteli amfi falan bahsetmişsiniz, ama ben amfimi değiştirmeyi düşünmüyorum. benim için önemli olan kayıt değil, stüdyo ve konser performansı.

Prosesör elektronik devrelerden oluşur mutlak dijital ses verir. Analog pedallar ise sarımlardan oluşan elektrik devresinden oluşur ve mutlak sarımda dolaşan sesi verir. İşte bütün fark burda!
Yapacağın müziğe göre değişir fear factory grubunun analog pedal kullanması tuhaf olduğu gibi, nirvananın prosesör kullanmasıda tuhaftır. Müzik türüne görede değişir. Ama şu vardır prosesörle ton yelpazen çok geniş olur ve analogtan daha kaliteli ses alırsın eğer alacağın prosesör kaliteli ise. Çünkü teknoloji her zaman beraberinde kailteyide getirir.
Eğer zamanında prosesörler olsaydı yada gelişmiş olsaydı, analog pedallar olmasaydı metallica, led zeppelin, black sabbath, jimi hendrix gibi büyük ustalar prosesör kullansaydı, Hiç bir zaman analog pedal olmazdı. Mesela manyetiklere değineyim şu an hala 50 60 senelik manyetikler hala seri üretimde neden? Çünkü bu zamana kadar ki eserleri
çalabilmek, taklit etmek, orjinal tonuna ulaşmak gibi ihtiyaçlardan doğmuştur. Yoksa bu zamanda o manyetikleri kullanmak okyanusta salla gezmeye benzer.

Senin soruna gelince, orjinal tonlar yakalamak istiyosan analog pedal kullanmalısın. Yok ben yeniliğe açığım kendi tarzımda kendi tonumda çalarım diyosan prosesör öneririm. Şu bi gerçektir prosesörler, analog pedalların evriminin evrimidir. Bu teknolojiyle ilgili bir kavramdır ve yeniliğe açık olmak lazımdır benim görüşüm. 20 30 pedal alıp sınırlı tona sahip olacağına.

Setup hakkında bi örnek vereyim, bi ton buldun fakat bunu 4 pedalla sağlayabiliyosun, 1. pedalı 2. pedala taktın seslerin iletiminin bi bölümünde yitirme olur çünkü aynı sesler birbirini karşılar. 3. pedalı taktın gene pedallar arasındaki bağ yüzünden özelliklerinde yitim olur azda olsa olur 4. pedalı taktın sesin tonun %de 2sini kaybedersin.

Proses ise elektronik alettir içinde chip set vardır. Elektronikte proseste yitim olmaz. Çünkü içinde yazılım vardır kayıp %de 0dır. Artı milyarlarca ses kombinasyonun vardır. Sesleri net ve dijital alırsın. Tam ses karşılanır.

Sonuç olarak, ben metallicanın 80de yaptığı seek an destroyu birebir tonla çalmak istiyorum ve analogtan çıkan doğal sesi tatmak istiyorum diyosan pedal setup yap derim
Ama ben o şarkıyı çalarım daha iyi bir ses kalitesiyle dijital bir aletle diyosan prosesör derim. Prosesörler arasında dandik olanları vardır. İyi olanı seçersen mesela bossun zoomun üst modellerini. Çok rahat edersin.

taka demiş ki:
taka demiş ki:
Bir sene önceki başlık ama özellikle şu sıralar beni oldukça rahatsız eden bir husus var; değinmeden geçemeyeceğim.

Öncelikle analog setup ne demek?

O kadar forum geziyorum, çeşitli forumlarda envai çeşit pedal araştırıyorum, dükkanlarda pedal deniyorum, bir sürü pedal alıp satıyorum ama şu analog setup lafını bir tek burada duydum.

Maksadanız analog pedallardan oluşmuş pedal dizilimi ise, analog pedal dizilimi demek yerinde olacaktır. Ama analog setup deyince benim aklıma Mooger Fooger pedallarından oluşmuş devasa bir pedal dizilimi geliyor. Haydi gerçekten de analog pedallardan oluşmuş bir dizilimden bahsediyor olalım, orada DD3'ün veya RV5'in işi ne? O pedallar analog mu? Ha niyetiniz efekt pedalından bahsetmekse pedal deyin, efekt pedalı deyin ya da illa farklı bir terim kullanacaksanız stomp box modeller deyin. Ama analog ile dijital ve özellikle analog pedal ile dijital pedal arasındaki bilin ve lütfen bunları birbirine karıştırmayın.

Bununla birlikte, madem pedal diziliminin gerekli olduğuna inanıyorsunuz; bu kadar Boss pedalı arka arkaya dizerseniz yazık o gitardan gelen tona. Bu sebeple de electric buffer, true bypass ve hardwire bypass sistemlerle ilgili olarak buralarda yazılmış konuları okumanızı öneririm.

Boşuna konuşuyoruz. Neyse...

Evet onun adı analog setup'tır. Pedal dizilmez! Birbirine bağlanır dizmek demek gruplamak demektir. pedallar gruplanmaz ki. Setup ın ingilizce anlamı bi çok yere çekilir her neyse bunu geçtim. analog dizmek diyorsun, ''analog'' kelimesi türkçeden mi gelme? Şu an yazdığın yazını %80i türkçe değil aslında sadece türklerin başka dillerden alıp kendi diline özgüleştirmesidir.

Türk diline yabancı kelime girmemesi hususunda direniş gösterenlere, Türkiyenin edebiyat tarihindeki usta isimlerinden Nihad Sami Banarlı'nın Türkçenin sırları adlı kitabını okumalarını tavsiye ederim.

ve ordan alıntı yazmak istiyorum;

Her milletin kendi kadını en güzel gelmelidir. Ben türk kadınının giyinidiği kumaşın da adı türkçe olsun isterdim. Mesela krep demez. bürümcük, bürünecek derdim..
Sabun, latince sapo ve fransızca savon kelimesinden türkçeleşmiş bir sözdür..
Çoğu ekte türkçe değildir, türk alimlerince uydurulmuştur sayıştay danıştay yargıtay söylev
Zamanında türk dili işte bu şaşkınların perişanlığı içindedir. Çünkü tarihte büyük medeniyet kurmuş milletlerin Türkçede tamamiyle millileşmiş kelimeleri atıp, yine tarihte türk milletine tarihte en büyük fenalığı yapan moğollar gibi barbar bir kavmin kelimelerini, bu millete türkçedir diye kabul ettirmeğe kalkmak, daha başka kelimelerle de vasıflandırılabilirse de, şimdilik en hafif vasıf, bu şaşkınlıktır.
Hakikat şudur ki türk milleti gibi asırlarca hatta çağlarca dünya kelimeleri konuşmuş(SETUP GİBİ) büyük ve fatih milletin dili ÖZDİL OLAMAZ İMPARATORLUK DİLİ OLUR. Bir dilin imparatorluk dili olabilmesi ve yalnız bir vatanda değil, birçok vatanlarda işlenip güzellşmesi, o dile, geçen konferansımda belirttiğim gibi, bu engin vatan topraklarından yükselen, zengin ve üstün sesler kazandırır.

Arka kapak;
Bir dilin kelimelerini hot görmek, hakir görmek. Hele şu veya bu politik veya ideolojik sebeple dilden atılabilir görmek. En az onların oluş ve yontuluş tarihini bilmemekten , hatta sevmemekten doğan büyük bir gaflettir.
Çünkü. milletlerin olduğu gibi kelimelerinde tarihi vardır!
Bir milletin ataları , asırlarca o kelimelere doymuş onlarla düşünmüş milletlerini ve evlatlarını onlarla sevmişse, evlatlar artık o kelimelere düşman kesilemezler.

Benim yorumum:
Bana analog setup demek güzel geliyor, analog dizilim değil. Eğer çoğunluğa güzel geliyorsa bu yakında türkçeye geçecektir analok setap şeklinde. Konuştuğun kelimelerin çoğu böyle geçmiştir.
Geleceğim= gelicem=gelcem dilin hangisini söylerken rahat oluyor? İşte o kelime bi gün ona dönüşecektir. Dil sanattır, sanat evrimdir.
Dil kısıtlanır mı ? Dili kısıtlamak iranda kol kesmekten daha cahilcedir. Sözüm sana değil yeri gelmişken yazayım dedim. Ben tamam yaaaaaaaaa yazıyosam bu benim türkçemdir. Halkımın türkçesidir. Eğer sizler kısıtlamasaydı eski kendini bilmez alimler gibi amerikanın oh yeah'si değilde bizim yaaaaaaaa'mız meşhur olurdu. Dili kısıtlarsan türkçeyi her yere çekersin dili kısıtlarsan daha çok yabancı kelime girer. Türkiyenin aşması gereken o kadar çok şey var ki.

stanger34 demiş ki:
neron507 demiş ki:

Prosesör elektronik devrelerden oluşur mutlak dijital ses verir. Analog pedallar ise sarımlardan oluşan elektrik devresinden oluşur ve mutlak sarımda dolaşan sesi verir. İşte bütün fark burda!
Yapacağın müziğe göre değişir fear factory grubunun analog pedal kullanması tuhaf olduğu gibi, nirvananın prosesör kullanmasıda tuhaftır. Müzik türüne görede değişir. Ama şu vardır prosesörle ton yelpazen çok geniş olur ve analogtan daha kaliteli ses alırsın eğer alacağın prosesör kaliteli ise. Çünkü teknoloji her zaman beraberinde kailteyide getirir.
Eğer zamanında prosesörler olsaydı yada gelişmiş olsaydı, analog pedallar olmasaydı metallica, led zeppelin, black sabbath, jimi hendrix gibi büyük ustalar prosesör kullansaydı, Hiç bir zaman analog pedal olmazdı. Mesela manyetiklere değineyim şu an hala 50 60 senelik manyetikler hala seri üretimde neden? Çünkü bu zamana kadar ki eserleri
çalabilmek, taklit etmek, orjinal tonuna ulaşmak gibi ihtiyaçlardan doğmuştur. Yoksa bu zamanda o manyetikleri kullanmak okyanusta salla gezmeye benzer.

Senin soruna gelince, orjinal tonlar yakalamak istiyosan analog pedal kullanmalısın. Yok ben yeniliğe açığım kendi tarzımda kendi tonumda çalarım diyosan prosesör öneririm. Şu bi gerçektir prosesörler, analog pedalların evriminin evrimidir. Bu teknolojiyle ilgili bir kavramdır ve yeniliğe açık olmak lazımdır benim görüşüm. 20 30 pedal alıp sınırlı tona sahip olacağına.

Setup hakkında bi örnek vereyim, bi ton buldun fakat bunu 4 pedalla sağlayabiliyosun, 1. pedalı 2. pedala taktın seslerin iletiminin bi bölümünde yitirme olur çünkü aynı sesler birbirini karşılar. 3. pedalı taktın gene pedallar arasındaki bağ yüzünden özelliklerinde yitim olur azda olsa olur 4. pedalı taktın sesin tonun %de 2sini kaybedersin.

Proses ise elektronik alettir içinde chip set vardır. Elektronikte proseste yitim olmaz. Çünkü içinde yazılım vardır kayıp %de 0dır. Artı milyarlarca ses kombinasyonun vardır. Sesleri net ve dijital alırsın. Tam ses karşılanır.

Sonuç olarak, ben metallicanın 80de yaptığı seek an destroyu birebir tonla çalmak istiyorum ve analogtan çıkan doğal sesi tatmak istiyorum diyosan pedal setup yap derim
Ama ben o şarkıyı çalarım daha iyi bir ses kalitesiyle dijital bir aletle diyosan prosesör derim. Prosesörler arasında dandik olanları vardır. İyi olanı seçersen mesela bossun zoomun üst modellerini. Çok rahat edersin.

tamamen katılmadığım birçok konuda da yanıldığınızı dusunduğum bir yazı dizisi olmus

Katılmayan çok kişi olacak biliyorum. Ama arkadaşa yarıdmcı olmak için yazdım. Sizin ilkelerinizi tabularınızı kıramam orası doğru. Ama beni arkadaş anlarsa çok sevineceğim gerçekten. Bu benim yorumum benim görüşüm.

Gayet uzun ve açıklayıcı yazmışsın, eline sağlık. Fakat önemli bir noktayı ıskalamışsın. Vurgulamak istediğim yabancı dildeki kelimelerin dilimizdeki kullanım yeri değildir.

Şöyle sorayım o zaman; DD6 ve RV5'i yanyana koyunca analog setup mı dizmiş oluyoruz? Veya TC Electronics Nova alınca analog pedal mı almış alıyoruz?

Hala boşuna konuşuyoruz demek ki. :)

Yazının ilk kısmına gelince; maalesef katılamıyorum. İlkelerimizin, tabularımızın olmasından değil; açık yanlışların olmasından dolayı.

Ben hala aynı görüşteyim dijital analogtan daha kaiteli ses verir. Bir dj'in bi plağı mixere takması ile o şarkıyı bilgisayardan çalması arasında fark vardır. Bilgisayardan okunan dijitaldir. :beer

Stanger34, prosesör teknolojilerini ve DSP çiplerini yakından takip ettiğim hatta kullanılmasını desteklediğim halde; yazdığın birçok şeye katılmıyorum.

Ayrıca yazılarının çoğu kısmında Analog/Digital dönüşümü görmezden gelmişsin ya da atlamışsın. Ki çok önemli bir husustur.

Mesela:

Sesi dijital alamazsın. Ses sonuçta frekanslardan oluşan bir titreşimdir. Her prosesörün girişinde ve çıkışında A/D, D/A dönüşüm yapılır.

Benim gözümde Prosesör kullanırken esas olan sesin işlenmesinden ziyade sesin kaliteli bir şekilde dönüştürülmesidir. Ve örnek verdiğin prosesörlerin hepsi bu konuda vasat cihazlardır. Eventide gibi, Apogee gibi cihazların yanında lafı bile edilemez.

Analog/Dijital çatışması sadece müzikte değil daha birçok alanda da mevcut. En basitinden fotoğrafçılıkta da var. Ama dijital ürünler ne kadar sağlam olursa olsun, analog cihazlar bunun gerçeğidir. Arada hissiyat farkı vardır. Bir yazılım üzerindeki parametreleri görüp kurcalamak ile, amfiyi hissedip düğmelerine dokunarak oynamak aynı şey değildir. Olayları sadece pragmatik bir anlayışla gözlemlemek doğru değil. Sadece ne elde ettiğin değil, onu nasıl elde ettiğin de önemlidir. Evet bu belki işin duygusal kısmıdır ama sonuçta müzik, fotoğraf ne olursa olsun herhangi bir sanat alanı duygulardan etkilenmektedir.

*Dil konusunda ise, dilin zenginleştirilmesi ile dilin deformasyona uğraması arasındaki farkın ayırt edilmesi gerektiği kanaatindeyim.

bence hem analog hem prosesör
ben böyle bir setup planlıyorum çok fazla bütçemin olmaması sebebiyle...
prosesörden modülasyon efektlerini,delayi falan alıp, drivelar için analog bir distortion ve overdrive, zevke göre wah,ekolayzır, whammy...

Taka seni çok iyi anlıyorum bu konudan sıkılmanda çok normal sadece fikrimizi söylüyebiliyoruz oda bir yere kadar insan derdini anlatamayınca geriliyor :)

Perfectionist hocam çok açıklayıcı olmuşsun ağzına sağlık A/D D/A dönüşümü konusu hep atlanan bir konu.

Adı digital delay (DD6) olan bir pedalın analog dizdim ben denen bir sistemde bulunması, alınan bu pedalların ses çıkışı için bilgisayara girilip ses kartının bahsettiğimiz analog digital çevrimlerini yaptığını unutup yada bilmeyip sesi 5+1 den almak, benim analog drive ım şu marka aynısını malmsteen de kullanıyo ama ben malmsteen tonları alamıyorum demek falan şekilcilikten, takım tutar gibi ekipman alımından öteye gitmez, analogçular , digitalciler diye bu muhabbet sürer gider :)

Örnekleri çok basite indirmeklede bu iş bitmiyo eski tip çevirmeli telefonlarla, cep telefonları kıyaslanabilir, Abaküsle, Core duo pc ler kıyaslanabilir. Ama bu örneklerde bizi sonuca götürecek örnekler değil. Analog kullanan arkadaşlar geri kalmış örümcek kafalı insanlardır proc. kullanan arkadaşlar çağı yakalamış insanlardır gelecek nesillerin dinleyeceği müzik kesinlikle digital ortamdan çıkacaktır gibi noktalara kadar vardığı oluyor forumlarda bu konunun.

Perfectionist hocam işin ruh kısmına çok güzel değinmiş, fotoğraf konusuyla ilgilenen arkadaşlar daha iyi bilirler işin o karanlık oda kısmının verdiği haz bambaşkadır heralde ama ben veririm 150TL makinaya anında çekerim yüzlerce fotoğrafımı filme parada vermem bastırmamda atarım bilgisayara geçerim, bu konuda şimdi ben teknolojiden faydalanıyorumda diğer fotoğrafçı arkadaşlar aptalmı oluyor? sanmıyorum...

Bende boss GT-8 kullanıyorum ama stüdyom olsaydı bi MESA olsaydıda o MESA yı "simüle" etmeye çalışmasaydık GT-8 le beraber yada bi JSX ışıl ışıl :)

Bütün analog sistemlerin üretimini durdurmaya karar verdirtecek kalitede bir işlemci çıkıcakmı? bigün belki olabilir, ama o gün bile yine alltube amfisine direk gitarını girip o pis drive tonuyla blues yardıran analogçu amcalar olacaktır :)

Analog gibisi yok abi. Gitarı ezber çalan duygusuz çalan adamın bir çok eksiğini prosesör kapatır ama diğer gitariste prosesörden gelen dijital ses oyun gitar sesi gibi gelir. Şahsen dün gt-8 ile çaldım analogla değil tonlar inanılmaz yapmacıktı. Analog setupa devam.

Aynen katılıyorum GT-8 deki lead tonumu yakaladığım zincirdeki ekipmanların analoglarını alacak parayı bulana kadar malesef GT-8 e devam :)

geçen ay birçok grubun çıktığı bir konserdeydim. bir grup pod xt pro kullandı ben bukadar net bir ses duymadım hiçbir konserde. sonra necrophagist çıktı sadece mesa kafalar kullandılar. sonuç berbattı hiçbirşey anlamadık çaldıklarından. prosesörü iyi ayarlarsan yakalayamayacağın ses yok. inanılmaz yapmacık tonda alırsın, inanılmaz kaliteli tonda alırsın bu sadece senin elindeki prosesörü nekadar iyi tanıdığınla alakalı.

laney gh50l alltube amp + art handmade ts9

http://www.youtube.com/watch?v=Ks1VlgjgJhw

gerisini tartışmaya gerek yok herhalde :D

prosesörlerin maliyet avantajı ve kolay taşınabilme dışında pek avantajı olduğunu kabul etmiyorum ( eski bir gt8 , xt live , gnx3 , zoom g9 2tt kullanıcısı olarak )
bir de kayıt kısmında avantaj sağlıyor prosesörler.ses kartı mikrofon preampı mikser v.s. uğraşmıyorsunu) yinede analog sistem analog sistemdir.kullandığım 10larca pedal ve amfi sonucunda güzel bir amfi ve 1-2 tane pedal dışında hiçbirşeyin beni tatmin etmediğini anladım :D

Peki şunu söyleyin o zaman gruplar örneğin metallica şarkılarını stüdyoda boss mt 2 ile mi kaydediyor? :D Tabiki bilgisayar programlarıyla bu iş oluyor. Sanmayınki hücum kayıt kanal kayıt yapıyorlar belgesellerden gördüklerinizle konuşmamanızı öneririm. Hadi diyelim sizin dediğiniz olsun kanal kaytı yaptılar peki neden bilgisayarda düzenliyorlar bir çok yazılımlarla? Hani daha kaliteliydi? Arkadaşlar Türkiyede bulunan 500 600 tl lik prosesörler, 30 40 tl lik analoglara benzer. Sadece cızırtı alırsın. 5 6 bin tl lik bir prosesör deneyin. Yahu hiç chipe kaydedilmiş bir yazılım kalitesinin, Belli devrelerde yapılmış bir aletle nasıl eşdeğer olduğunu düşünürsünüz? Ben tonu iyidir demiyorum ama ses daha kalitelidir. Bu görüşüm hem teorik hem bilimsel olarak doğrudur. Konuyu kapatalım isterseniz. Burda tartışma yaratmak istemiyorum başlık sapmasın.

Dil konusunda ise, dilin zenginleştirilmesi ile dilin deformasyona uğraması arasındaki farkın ayırt edilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Çok yanlış düşünüyosun, deformasyon olmadan değişim olmaz, halk ister o kelimeyi deformasyona uğratır ister uğratmaz, dil halka aittir ve asla bunu değiştiremezsin. Dedim ya daha gelişmek lazım. Hatta çin dilinde bazı kelimeleri deformasyona uğratıyolar çünkü söylenişi zor olduğu için. Zaten bir din bir devlet birde dil gelişmez, insanlar koruduğunu sanar ama yanılır. Aslında o kadar iyi bir örnek verecektim ki banlanırım diye korkuyorum sen düşün:D Kurallar dediğim gibi din dil devlet, bak şimdi o örneği versem banlanıırm neden çünkü yasak.

Geri