Analog Pedal Mı, Prosesör Mü?

Analog Pedal Mı, Prosesör Mü?

• Toplam oy veren
    18
teorik olarak dijitalin analogdan daha kaliteli olduğu iddia edilemez çünkü dijital analoğun taklididir. yapmaya çalıştığı şey analoğa olabildiğince yaklaşmaktır. şu anki teknolojide ise dijital ile analog sesin kalite farkını insan kulağının farketmesi mümkün değildir.
BITIX'in verdiği ilk örnek apayrı bir olay olan fourier ya da dct dönüşümü ile sinyalin sıkıştırılması olayıyla ilgili. yani dijital-analog karşılaştırmasından ziyade flac-mp3 karşılaştırması gibi.
ikinci örnek ise örnekleme frekansı yüksek olan dijital resim ile örnekleme frekansı düşük olan dijital resim karşılaştırması. örnekleme frekansı yeterince yüksekse insan gözü/kulağı analogla olan farkı algılayamaz.

prosesörlerden gelen sesin iyi olmaması ise tamamen efekt yazılımının iyi yapılamamasıyla ilgilidir. zaten yazılım ile distortion efekti vermek analog devreye göre daha zordur. bu yüzden yıllardır prosesörler üzerinde arge yapılmasına rağmen analog kalitesine erişilemedi. ama giderek daha da yaklaşacağı ve sonunda insan kulağının farkedemeyeceği düzeye geleceği söylenebilir.

eğer sinyalin kalitesini konuşuyorsak kulakla farkedilemeyeceği için kalite aynıdır denebilir. (dijitalin daha kaliteli olması teorik olarak mümkün değil)

ama asıl tartışılan analog pedal/amfi - prosesör olayı olduğu için ben fiyat-performans ve pratiklik özelliğinden dolayı oyumu prosesöre veriyorum.

psionic_ usta doğru söyler benim verdiğim en son örnekler dikkate alınmamalı analog digital sinyalin görsel olarak algılanmasına benzediği için koydum ama aslında mp3 flac olayından araklamadır diğeride zaten sadece obama olduğundan kondu tartışmayı yumuşatmak için koydum bilgi açısından değil aman insanları yanlış yönlendirmiş olmayım

psionic_ demiş ki:
teorik olarak dijitalin analogdan daha kaliteli olduğu iddia edilemez çünkü dijital analoğun taklididir. yapmaya çalıştığı şey analoğa olabildiğince yaklaşmaktır. şu anki teknolojide ise dijital ile analog sesin kalite farkını insan kulağının farketmesi mümkün değildir.
BITIX'in verdiği ilk örnek apayrı bir olay olan fourier ya da dct dönüşümü ile sinyalin sıkıştırılması olayıyla ilgili. yani dijital-analog karşılaştırmasından ziyade flac-mp3 karşılaştırması gibi.
ikinci örnek ise örnekleme frekansı yüksek olan dijital resim ile örnekleme frekansı düşük olan dijital resim karşılaştırması. örnekleme frekansı yeterince yüksekse insan gözü/kulağı analogla olan farkı algılayamaz.

prosesörlerden gelen sesin iyi olmaması ise tamamen efekt yazılımının iyi yapılamamasıyla ilgilidir. zaten yazılım ile distortion efekti vermek analog devreye göre daha zordur. bu yüzden yıllardır prosesörler üzerinde arge yapılmasına rağmen analog kalitesine erişilemedi. ama giderek daha da yaklaşacağı ve sonunda insan kulağının farkedemeyeceği düzeye geleceği söylenebilir.

eğer sinyalin kalitesini konuşuyorsak kulakla farkedilemeyeceği için kalite aynıdır denebilir. (dijitalin daha kaliteli olması teorik olarak mümkün değil)

ama asıl tartışılan analog pedal/amfi - prosesör olayı olduğu için ben fiyat-performans ve pratiklik özelliğinden dolayı oyumu prosesöre veriyorum.

Evet haklısın dijital olan analoğun taklididir. Sesinde daha iyidir. Daha orjinaldir. Prosesörün pek o kadar sesi iyi olmayabilir. Ama dijital daha kaltelidir:)

bu konuda oyum prosesöre.Fakat iyi bir amfiyle cok efekt kullanmayacaksam tabiki wah+distortion pedal.
g9.2tt aldım amerikadan gelmesini bekliyorum.fakat geldiği gibi kutusunda satıcam fender almak icin :))
sonucta şu anda kayıda girmiycem aciliyeti de yok.amfi zaten yok :)) fenderden sonra 1 amfi + analog düşünüyorum.cünkü bir daha g9 bulma gibi bi şansım yok.2011 de öss var zaten..
tüm yorumları okuyan birisi olarak bence herkes haklı.Son cıkan prosesörler cok kaliteli.10 yıl sonra analog devrimi bitebilir,cünkü ihtiyaclar kücük boyut ve kaliteye dayanıyor.Kullanmayı bilen hepsini kullanır;)
analogdaki kalite ise bence kücücük oynamalarla cok daha farklı tonlar elde edilmesi ama kalite kaybı diye duydum.3 tane pedal varken daha iyi bir sound 5 tane varken biraz daha az kaliteli bir sound vs vs.
cok uzun yazdım k.bakmayın :)) kolay gelsin

Bora_Gurcay demiş ki:
g-system prosesör deil RACK sistem diye biliorm

Rack, Floor, Pedal, Desktop bunlar çeşitli aletler için kullanılan standartlaşmış formatları belirtir. Aletin analog, dijital, prosesör veya mikser vs.. olması ile ilgili birşey belirtmez.

G-System efekt prosesörüdür. Floor veya Rack olarak kullanılabilir. İstediğiniz kullanım amacına göre cihazın altında bulunan modülü rack'e veya controller ünitesinin altına monte etmeniz gerekir.

Geri