Sağ kol ağısı hakkında bir soru?

Arkadaslar otururken sağ kol gitarın gövdesinden destek aldığı için problem olmuyor fakat ayaktayken sağ kolum havada durduğu için çok cabuk ağrımaya başlıyor?acaba sorun bende mi?

Benzer problemler yaşayan var mı?benim gitarın govdesi sağ kolu yaslamak için pek müsait değil

Sağ kol kasların zayıf olabilir. Ağrı tam olarak nerede? Eğer dirseğinin yukarısındaysa büyük ihtimalle kaslarından dolayıdır, altındaysa sinirlerden dolayı da olabilir. Eğer dayanılmaz oluyorsa bir doktora gitmende yarar var. Eğer çok rahatsız edici bir ağrı değilse, gitar çalmaya başlamada 2-3 saat önce,yarım saat kol kası çalış, işi yarar. bir arkadaşım sahneye çıkmadan önceki gece kol çalışıyor, hem şişkin kas daha güzel gözüküyor :) :)

evet o dediğin şekilde sağ elde otururken calarken agrı oluyor fakat artık alıştım yani hissetmiyorum bile diyebilirim .. Ama yani yapacağın şey en basitinden 20 dakika da bir bilegini serbest bırakıp rahatlatıcı hareketler yapmak ..

PeeeDeee demiş ki:
Sağ kol kasların zayıf olabilir. Ağrı tam olarak nerede? Eğer dirseğinin yukarısındaysa büyük ihtimalle kaslarından dolayıdır, altındaysa sinirlerden dolayı da olabilir. Eğer dayanılmaz oluyorsa bir doktora gitmende yarar var. Eğer çok rahatsız edici bir ağrı değilse, gitar çalmaya başlamada 2-3 saat önce,yarım saat kol kası çalış, işi yarar. bir arkadaşım sahneye çıkmadan önceki gece kol çalışıyor, hem şişkin kas daha güzel gözüküyor :) :)

Şişkin kol kası konusunda haklı çok karizmatik oluyor 8)
benimde gitar askısı göbek-göğüs arasında dururken rahat çalıyorum ama aynanın karşısına geçip bir baktığımda sağ kolum sanki engelli gibi duruyor.
aşağı indirdiğimde sol elim hiç bir işe yaramıyor basamıyorum yani klavyeye ne yapmam lazım ?

Gitarı altta çalmak bence de çok rahatsız. Bence nasıl rahat ediyorsan öyle çal, ama illa ki kolum da güzel gözüksün diyorsan penayı Marty friedman gibi tutabilirsin. Böylece kolun tellere paralel, bileğin de köprünün üstünde olur, güzel gözükür :) :)

James hetfielde hastayım ....
adam gitarı dizlerine kadar indirmiş çokta rahat çalıyor sol elinde hiç bir zorlanma, kasma görmüyorum :D
neyse konuyu dağıttım iyice.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ya sanırım dirsek yukarısında herhalde kol kaslarının zayıflığından çalarken bi süre sonra cok kasmaya başlıyorum

ya hani tek ayağını havada tutarsın bi süre sonra sızlamaya başlar ya oyle bişey

ayaktaykende sağ ayanı kafaya ,kabine ,kolona , bişiye! koy hafif bacağına yatır gitarı en güzel headbang atama ve kol rahatlığını sağlıyacağın pozisyon =) oturup boş zamanlarında ağırlık çalışmanı öneririm bide thrash falan yapıyorsan harbi kas istiyor .. =D gerçi peedeee de demiş ama gecenin 3 ü ve forumdayım alttan alın.. =)

mersinden_ersin demiş ki:
oturuş pozisyonun da önemli bunda, pc başında gitar çalarken bende de çok oluyor, normalde pek olmaz. sağ ayağımı yüksek bir yere koyarak halletmeye çalışıyorum.

scarsick demiş ki:
Arkadaslar otururken sağ kol gitarın gövdesinden destek aldığı için problem olmuyor fakat ayaktayken sağ kolum havada durduğu için çok cabuk ağrımaya başlıyor?

Arkadaşın sorunu zaten otururken değil ki,ayakta çalarken

Monster_YGT demiş ki:
adam gitarı dizlerine kadar indirmiş çokta rahat çalıyor sol elinde hiç bir zorlanma, kasma görmüyorum :D

E benim de kollarımla bacaklarımın uzunluğu aynı olsaydı,ben de göbeğimin altında çalabilirdim gitarı :) adam maymun mübarek, ayak bileğine indirse yine çalar :) ha gerçi sırf beşli basıyor,başka birşey yapmıyor ama olsun :)

snatchfire demiş ki:
ayaktaykende sağ ayanı kafaya ,kabine ,kolona , bişiye! koy hafif bacağına yatır gitarı en güzel headbang atama ve kol rahatlığını sağlıyacağın pozisyon...

snatchfire haklı, sağ ayağını yüksek bir yere koymak rahatlatır mutlaka. Bu arada gitarının modeli ne?

ltd mh-50 die bişey...

resmini koyayım

bu arada ilgilendiğiniz için sonsuz teşekkür...

5.jpg

evet thrash agırlıklı seyler calıyorum...

mh-50 gayet güzel bir gitardır, EMG 81-85 le tadından yenmez :) aslında gitarının gövde şekli gayet normal, gitarı ayakta çalarken ne kadar aşağıda çalıyorsun? eğer çok yukarıda veya çok aşağıda çalıyorsan sağ kolunda ağrı olabilir. bir de penayı nasıl tutuyorsun? Gitarın sap tarafına işaret parmağın mı bakıyor, baş parmağın mı? Bileğini çok eğiyorsan da ağrı olabilir. Ama büyük ihtimalle kol kasını geliştirmen gerekir.
Bu arada ne demek, teşekküre gerek yok, birbirimize yardım edelim ki, gelişelim :)

walla herşey normal ya:)yükseklik fln,absürd bi tutuşum da yok açıkcası,paul gilbert'a benzetiyorum ama ben.

ya kastırıcı şeyler çalarken,hızlı riffler vs cok kısa bi süre sonra sağ kol feci ağrıyor,biraz dinlendirince geçiyor ama bi parçayı tamamlayamaz oldum.

oyle yani kas çalışayım en iyisi:)

walla herşey normal ya:)yükseklik fln,absürd bi tutuşum da yok açıkcası,paul gilbert'a benzetiyorum ama ben.

ya kastırıcı şeyler çalarken,hızlı riffler vs cok kısa bi süre sonra sağ kol feci ağrıyor,biraz dinlendirince geçiyor ama bi parçayı tamamlayamaz oldum.

oyle yani kas çalışayım en iyisi:)

koldan çalıyorsun anladığım kadarıyla.bilekten çalman lazım ağrılardan kurtulmak için.çok hızlı bi ritm atman gerekiyorsa da(örn: metallica-fight fire with fire...) yine bilekten çal ama penayı tellere çok hafif değdir yani bi nevi "bileğini çok az hareket ettirerek penayı titret".penanın tam uç kısmı tellere "sürtsün".ve bunu akustikte çalışmanı öneririm daha iyi gelişir.meşhur Pulp Fiction adlı parça bu tekniği çok iyi geliştiriyo mesela(isimden çıkaramayabilirsin indir dinle bak herkes bilir...).yani kasla alakası yok işin sağ elde pek.mesela benim hocam kaslı maslı değil ama hiç yorulmadan "akustik gitarda" deli gibi trash ritmleri atabiliyo...

Yok zaten kaslı olunması gerekiyor diye birşey yok, ama kas olması gerekenden daha zayıf olabilir. İlla ki bilekten çalınacak diye birşey de yok bence, yerine göre bilek de, kol da kullanılır sonuçta. Sürekli bilekten çalmak daha çok yorar. Bir de scarsick arkadaşım, ne zamandır gitar çalıyorsun?

Monster_YGT demiş ki:

E benim de kollarımla bacaklarımın uzunluğu aynı olsaydı,ben de göbeğimin altında çalabilirdim gitarı :) adam maymun mübarek, ayak bileğine indirse yine çalar :) ha gerçi sırf beşli basıyor,başka birşey yapmıyor ama olsun :)

Bende 5li leri basamıyorum :D şu bareli gibi olan 5 liler varya(nota,akor bilgim pek yoktur genelde tab çalıştığım için affedin ) kalın 3 telde
:D

İyide niye rezil olacaksın :D rezil olması gereken benim beşli bile basamıyorum peh ... :LOL:

aslında basamamaktan kastım ses temiz çıkmıyor bızlama falan oluyor. galiba ayaktayken penayı çok sert vuruyorum yada gerçekten bende sorun var :D

monster yapman gereken rahat çaldığını düşündüğün pozisyonda sabitlemek artık askıyı.. kaç ay oldu foruma ilk yazdıgından bu yana.

Geri