Sağ kol ağısı hakkında bir soru?

PeeeDeee demiş ki:
Yok zaten kaslı olunması gerekiyor diye birşey yok, ama kas olması gerekenden daha zayıf olabilir. İlla ki bilekten çalınacak diye birşey de yok bence, yerine göre bilek de, kol da kullanılır sonuçta. Sürekli bilekten çalmak daha çok yorar. Bir de scarsick arkadaşım, ne zamandır gitar çalıyorsun?

yok hocam işte bilekten çalmak lazım hep.bilek dediğim de çok hızlı birşeyse açıkladığım gibi penanın ucunu titreterek çalmak lazım o zaman yorulmazsın.tabi düz-yavaş bi ritmde akor basarken falan koldan çalarsın da o ayrı tabi onda kolun hiç bi şekilde yorulmaz...

Yok ya şakayı ciddiye alıp ciddi ciddi cevap vermek insana kendini çok kötü hissettiriyor :(
Bu arada gylena tamamen haklı. Eğer parmakların uzun değilse, temiz beşli, yedili vs basabilmek için avuç içinin sapa değil klavyeye dönük olması gerekir, daha doğrusu en rahat öyle çalınır (bu arada 4, 5, 6 ve7. tellerde basılan beşliler için). Bu bir kaide değil tabi ki, ama kendim de dahil etrafımdaki gitar çalan herkes için geçerli bir durum.

Olay tamamen rahat çalmakta, genellemeler yapılabilir tabi ki, ancak insan nasıl rahat ediyorsa öyle çalmalı. Bakınız Marty Friedman, penayı öyle garip tutup da o kadar kontrollü ve hızlı çalmak mümkün mü? Mümkünmüş.. :) :)

D-Sonic demiş ki:
PeeeDeee demiş ki:
Yok zaten kaslı olunması gerekiyor diye birşey yok, ama kas olması gerekenden daha zayıf olabilir. İlla ki bilekten çalınacak diye birşey de yok bence, yerine göre bilek de, kol da kullanılır sonuçta. Sürekli bilekten çalmak daha çok yorar. Bir de scarsick arkadaşım, ne zamandır gitar çalıyorsun?

yok hocam işte bilekten çalmak lazım hep.bilek dediğim de çok hızlı birşeyse açıkladığım gibi penanın ucunu titreterek çalmak lazım o zaman yorulmazsın.tabi düz-yavaş bi ritmde akor basarken falan koldan çalarsın da o ayrı tabi onda kolun hiç bi şekilde yorulmaz...

Genel geçer doğrular yok gitar çalma konusunda. Bakınız, iki farklı örnek,Zakk Wylde koldan çalar, Marty Friedman bilekten çalar, hangisi daha rahat,daha hızlı,daha güzel çalıyor? Bence genelleme yaparak arkadaşı yanlış yönlendiriyorsun. Sakın yanlış anlama, saldırı değil amacım, ancak bazı konulara insanın kendisinin karar vermesi gerekiyor. 10 senedir gitar çalıyorum, hiç ders almadım, nasıl en rahat ediyorsam öyle çaldım şimdiye kadar. Penayı çoğu insandan daha farklı tutuyorum, ancak bu ne kolumu ağrıtıyor, ne de hızlı çalmamı engelliyor. Yerine göre bilekten, yerine göre koldan çalıyorum. Yani genelleme yapmak doğru değil bence.

Monster_YGT demiş ki:
James hetfielde hastayım ....
adam gitarı dizlerine kadar indirmiş çokta rahat çalıyor sol elinde hiç bir zorlanma, kasma görmüyorum :D
neyse konuyu dağıttım iyice.

O gitarı ben de yere koyup çalabiliyorum. O şekilde dengesiz bir gitar çalmak çok zor. Strat kasa dinky kasa gitarı öyle çalamazsın :) Ama Explorer ve LP kasalar çalınıyor :)

Bu arada konuyla ilgili olarak söyleyeceğim birşey var.

Her gitaristin anatomisi icabı tekniği farklıdır. Yani Peedee güzel söylemiş. Marty öyle çalar Zakk böyle çalar ben böyle çalarım sen öyle çalarsın. Bunun bir kriteri yok. Sonuçta çıkan ses güzelse o zaman doğru çalıyorsundur. Bu teknik ilk gitara başladığın zaman oluşan birşey. Eğer biraz dikkat edersen en rahat nasıl çaldığını farkedersin ve o şekilde alışırsın. Sonradan teknik değiştirebilen bir gitarist halen göremedim. Nasıl başlarsan öyle gider.

Ağrı mevzusu tuhafmış. Ya gitarin ergonomisi sıkıntılı, ya da senin kolunun yapısı. Kısa süreli ayakta aralıklarla gitar çalmaya çalış . Belki alışırsın.

Gitarın ergonomisi gayet başarılı, bir ara kullanmıştım, hatta bence Ibanez RG lerden daha rahat gövdesi, ama kişiden kişiye değişir tabi :)
Bu arada scarsick arkadaşım, daha önce sormuştum ama arada kaynadı galiba. Ne zamandır gitar çalıyorsun, bir de gitar çalmaya neyle başladın(Klasik, akustik,elektro,bas)?

Geri