Safkan Türklük ve Türkeri Kemiği

Ayrıca Türkler, hem göçebe doğalarından dolayı, hem de bir çok kültürle ilişki içerisinde olduğundan, kız alıp verme konusunda çok geniştir. Dolayısıyla, eğer ırk diye birşey varsa bile Türkler bu konuda en son düşünülecek halklardır.
...
Jean Paul Roux'ya göre Türk denilen şey, hani basit anlamıyla Türkçe konuşan halklardır. Kırgızlar, Çuvaşlar, Türkmenler, Türkiye Türkleri de dahil olmak üzere, Türklük kavramı olarak tek ortak nokta dildir. Bunun dışında elbette gelenekler ve kültür de işin içinde vardır ancak bu çok daha karmaşıktır ve kategorize etmek zordur. Örneğin Afganistan'daki bir Türk köyüyle, Uygur Xinjiang (Sincan da denilebilir) bölgesindeki bazı adetler birbirine çok benzerdir. Ancak İslam'la beraber Türklere özgü bozkır kültürü ciddi bir değişikliğe uğramıştır. Buna rağmen Anadolu'daki bazı inanç biçimleri gene de Orta Asya'ya olan özgünlüğünü korur. Ama şehirli, İstanbullu bir Türk ile, Yakut ülkesindeki avcı Türkler arasında çok ciddi farklar vardır.
...
Bu kadar geniş bir alana yayılmış, çevre kültürlerle sürekli alışverişte bulunmuş bir halkın "saf" kalması mümkün değildir. Dolayısıyla Roux'nun sözleriyle ifade edersek, Türk kanının içinde, Rum, Ermeni, Kürt, Arap, Süryani, Çinli vs kanı da akar. Aslında Türkleri bu "saf olmayış", bir kültürün, bir halkın Dünya'da ne kadar önemli bir yer etmiş olduğunun da göstergesidir.

Pellet demiş ki:
Bu kadar geniş bir alana yayılmış, çevre kültürlerle sürekli alışverişte bulunmuş bir halkın "saf" kalması mümkün değildir. Dolayısıyla Roux'nun sözleriyle ifade edersek, Türk kanının içinde, Rum, Ermeni, Kürt, Arap, Süryani, Çinli vs kanı da akar. Aslında Türkleri bu "saf olmayış", bir kültürün, bir halkın Dünya'da ne kadar önemli bir yer etmiş olduğunun da göstergesidir.

Tarih varsayımlarla hareket edip tümevarım yapılacak bir bilim değildir.Milletlerin mahalleye,yerleşim birimine yeni gelip yerleşen diğer ırklarla ''cinsel münasebet'' zorunluluğu vardır gibi bir mantıktan yola çıkmak akılcılığa uymamaktadır.

İspatı ancak kişiye özgü DNA, soy testi uygulamakla mümkün olabilecek sonuçlar için garip tüme varımlarla herkes adına genelleme yapmayınız.

Ne diyon sen Serdar? "Kız alıp-verme", tarihte kullanılan önemli bir veridir. And dağlarında görece çok daha izole olmuş topluluklarda saflık ararsın. Ama Türkler gibi göçeb ve yerleşik toplumlarla sürekli kültür alışverişinde bulunan (hatta yerleşik kültürü içerisinde çoğu zaman kendi kültürünü kaybeden) halklar o ünlü "saflıklarını" en çabuk yitirenlerdir.
...
DNA testi de yapılmıştır. Türkiye nüfusunun %15'inden azı "Türk" tipine uymaktadır. Gerisi ortaya karışıktır. Ama bu, zaten iddia edilen, yukarıda sunduğum verinin net ispatından başka birşey değildir. Ayrıca da yazımda "yerleşim birimine yeni gelip yerleşen diğer ırklarla 'cinsel münasebet' zorunluluğu vardır " gibi bir anlama çıakcak hiç bir önerme yoktur. Nerenizle okuyonuz yazıları?

Bir de önemli olan, bir ırkın safkan temsilcisi olmak neden önemlidir?

Bireyin kişisel ezikliği ve hayattaki başarısızlığını; tarihin övgüler dolu dökümanlarındaki halka "aha bunlar benim atalarım çok şanlılar" diyerek saklamaktan başka bir şey midir? Bu kimseyi kurtarmaz. Herkes ölünce toprak oluyor Elfler de Cüceler de Gobliler de :)

Ahmet Altan'ın yazılarını sevmezdim ama geçen günlerde yazdığı "Türk" diye bir yazısı var, çok anlamlı. Okumanızı tavsiye ederim.

Özet olarak şöyle: Hep kahramanlıklarımızla, kazandığımız savaşlarla, cesaretimizle, merhametimizle övünüyoruz ama ne hikmetse kaybettiğimiz savaşlar, meydandan kaçtığımız savaşlar, hırsızlık, fuhuş, yolsuzluk, kaçakçılık ve benzeri konularda dünyada ilk üçte olmamız söz konusu olduğunda kimsenin sesi çıkmıyor.

Şştt Allah taş yapar, öyle deme! Yok öyle bir şey !

O kadar çok savaşmış hangi milletin %100 başarısı vardır? İmkansız. ÖYle olsa dünya hakimiyeti olurdu, Osmanlı gibi büyük sayılan ama her tarafı sancı içinde olunmazdı.

Ayrıca, 1. ve 2. Dünya savaşları öncesinde hangi ulusun tarihi şanlı olabilir? Tüm o kahramanlıklar kanlı bir tarihin sonucudur. O şan değil kandır. Atalarıyla her kim övünürse, gözünü kan bürümüştür ancak. Türkü de İngilizi de.

Pellet demiş ki:
Ne diyon sen Serdar? "Kız alıp-verme", tarihte kullanılan önemli bir veridir. And dağlarında görece çok daha izole olmuş topluluklarda saflık ararsın. Ama Türkler gibi göçeb ve yerleşik toplumlarla sürekli kültür alışverişinde bulunan (hatta yerleşik kültürü içerisinde çoğu zaman kendi kültürünü kaybeden) halklar o ünlü "saflıklarını" en çabuk yitirenlerdir.
...
DNA testi de yapılmıştır. Türkiye nüfusunun %15'inden azı "Türk" tipine uymaktadır. Gerisi ortaya karışıktır. Ama bu, zaten iddia edilen, yukarıda sunduğum verinin net ispatından başka birşey değildir. Ayrıca da yazımda "yerleşim birimine yeni gelip yerleşen diğer ırklarla 'cinsel münasebet' zorunluluğu vardır " gibi bir anlama çıakcak hiç bir önerme yoktur. Nerenizle okuyonuz yazıları?

Öncelikle terbiyeni takın.

Ben hitap ederken 2.çoğul şahıs kullandım.

Cirit demiş ki:
Ahmet Altan'ın yazılarını sevmezdim ama geçen günlerde yazdığı "Türk" diye bir yazısı var, çok anlamlı. Okumanızı tavsiye ederim.

Özet olarak şöyle: Hep kahramanlıklarımızla, kazandığımız savaşlarla, cesaretimizle, merhametimizle övünüyoruz ama ne hikmetse kaybettiğimiz savaşlar, meydandan kaçtığımız savaşlar, hırsızlık, fuhuş, yolsuzluk, kaçakçılık ve benzeri konularda dünyada ilk üçte olmamız söz konusu olduğunda kimsenin sesi çıkmıyor.

Cirit,

Ahmet Altan'ın kökeni hepimizin malumudur.Fakat yaptığı şey bir gri propagandadır.

Türkiye'de bir paradoks var.Bazı koşullarda herkesi Türkleştirme, bazı konularda herkesi ayrıştırma...

Batman'da kendi öz kızına tecavüz eden bir baba Ahmet Altan,Yılmaz Erdoğan gibi bazı gri progandacılar tarafından ''Biz Türklerin eğitimsizliği veya bir ayıbı'',yine aynı Batman'dan güzel bir eser yaratmış kişiye ''Bir kürt kızının başarısı'' olarak lanse ediliyor.

Biz nerde Türk'üz,Nerde diğer milletteniz bunun ayrımı neye göre kim tarafından yapılıyor ?

Suç istatistiklerinde herhangi bir milletin daha fazla olması onu doğuştan suç makinası haline getirmiyor.Diğerlerini de sütten çıkmış ak kaşık yapmıyor.

Yazdıklarınızdan beni başka şekilde değerlendirdiğinizi anlıyorum.

Serdar arkadaşım,

Ben de Türk'üm. Ayrıca Türk kimliğinin suç makinası ile aynı anlama geldiğini ima etmedim. Tasvip edilmeyen şeyleri yapan insanlar yüzünden bütün bir millete "Kötü" damgası yapıştırılamayacağı gibi, hiçbir millet de dünyadaki her işi layıkıyla yapabilen bir topluluk olarak lanse edilemez.

Sadece, yaptığımız iyi şeyleri öve öve bitirirken, kendimizi eleştirmekten daima uzak durmamızın ve bizi eleştirenlere hemen saldırmamızın hoş olmadığını anlatmaya çalıştım.

Hiçbir kimliği aşağılamak bana düşmez. Ama yanlışların üstünü de hamaset nutuklarıyla kapatmak da kimsenin üzerine vazife olmamalıdır.

Cirit demiş ki:
Serdar arkadaşım,

Ben de Türk'üm. Ayrıca Türk kimliğinin suç makinası ile aynı anlama geldiğini ima etmedim. Tasvip edilmeyen şeyleri yapan insanlar yüzünden bütün bir millete "Kötü" damgası yapıştırılamayacağı gibi, hiçbir millet de dünyadaki her işi layıkıyla yapabilen bir topluluk olarak lanse edilemez.

Sadece, yaptığımız iyi şeyleri öve öve bitirirken, kendimizi eleştirmekten daima uzak durmamızın ve bizi eleştirenlere hemen saldırmamızın hoş olmadığını anlatmaya çalıştım.

Hiçbir kimliği aşağılamak bana düşmez. Ama yanlışların üstünü de hamaset nutuklarıyla kapatmak da kimsenin üzerine vazife olmamalıdır.

Cirit seni anladım.Haklısın.

Fakat Burda Ahmet Altan'ın amacının farklı olduğunu söylemek istedim.

Adamın amacı farklı olabilir, onu göz önünde bulundurmanın bize pek bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Bence, söylenenler doğru ise, geri kalan hiçbir şeyin önemi yoktur. Benim fikrime göre.

ben Kürd'üm ama kafamda o Türk kemiğinden var.buyrun bir de burdan yakın :D

ya mesle genetik olarak ırk meselesi değil kültür meselesi ,benim atalarım g.doğuya yüzyıllar once yerleşmişlerdir ama ben kendimde o bölgenin özelliklerini görüyorum "genel olarak" ve damak zevki düşünce yapısı falan gibi pek çok şeyde kendimi g.doğulu T.C. vatandaşı bir Kürt olarak görüyorum.Bu tür şeylerin kafadaki kemikle alakası yok zaten Hitler'den sonra bu tür işler insanlığa çok saçma ve medeniyet dışı geliyor.

Pellet demiş ki:
...

Saflık mı???

Saf ırk ne zaman bir millete özgü oldu ki sonradan göçebe yaşam nedeniyle bozulsun..
İnsanları zenci,beyaz,sarı,çekik gözlü gibi ayırabiliriz ama saf Türk ırkı diye birşey nasıl olur onu anlamış değilim..
Irk derken kastettiğiniz şey herhangi bir bölgede yaşayan toplulukların oluşturduğu kültürü sürdürenler ise tamam.. Ben onlarada saf ırk denmesini anlamlı bulmuyorum..

genetik olarak saflık neye göre saptanıyor ? neticede tüm insanlık adem peygambere dayanıyor ??
kültür ve dil toplumu şekillendiren ana etmenler bencede. atatürkün dediği gibi

Kültürüne sahip çıkmayan milletler zamanla yok olacaktır. Türk Milleti içinde Kültürüne sahip çıkmak ve onu Tüm Dünya'ya tanıtmak bir görevdir ..

"Türk Evladı'nın yapması gereken başka kültürlere özenmek değil , Türk Kültürü'nü özendirmektir "

Öncelikle milliyetçi arkadaşların Türkçe yazım ve imla kurallarını öğrenmesi gereklidir. Gülüp geçiyorum, facebookta falan da, daha dilini bilmezken milliyetçi naralar atanları gördükçe.

Geri