Ekipmanı yenilemek istiyorum. Sizce ne yapmalı?

Herkese merhabalar. Yavaş yavaş değişen müzik tarzım ve gitarlarıma olan ilgim sürekli azalmasıyla başım dertte. İçimde sürekli "şu gitarı alayım, hadi bu gitarı deneyelim" lafları habire dolaşıyor. Ne yazık ki habire 0 gitar almak çok sıkıntılı bir durum. Bende elimdeki ekipmanı satmak ya da takas etmek istiyorum.
Öncelikle şunu söyleyim; her çeşit müzik dinlerim. Elimde EMG manyetikli bir Charvel var ve o gitarım Drop B ayarlı. Pitch switcher ile akordu değiştirebiliyorum. Buraya kadar sıkıntı yok.
Bunun yanıda Ibanez Premium ve Schecter Synyster Gates Custom-S var. Asıl amacım Synyster modeli satmaktı. Çünkü o gitarı pek kullanmıyorum. Bir anlık hevesle alındı yani. Ibanez gitarımdan memnunum ama az önce dediğim gibi ilgim azaldı. Farklı gitarlar denemek istiyorum. Dream theater, Guns N' Roses solo tonlarını çok severim. Yani sololarda yumuşak bir ses istiyorum. Ama bir yandanda aktif manyetik gibi drive veren bir gitar bakıyorum. Kısaca çok şey istiyorum.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Siz ne olsanız ne yapardınız?

İşin gitar tarafında para sorunu yoksa ve hanım dirdiri da yoksa farklı gitarlara sahip olmak hem ton çeşitliliği hem de duygusal tatmin sağlıyor. Tek bir gitara sahip olup başka gitarlarla ilgilenmeyen gitaristler de çok. Bu iki yaklaşım arasında daha doğrusu yok bence. Yeter ki gitarın müzik üretmek için bir araç olduğu gerçeğinden uzaklasilip gitar objesi asıl amaca dönüşturulmesin. Gerçi bu bile kahvede okey oynamaktan iyidir 😉.

Bir de gitar kablosunun diğer ucundakiler var. Amfiler, profesörler, pedallar ve DAW ile VST dünyası. Bu taraf da gayet ayrı bir dünya ve sıkı tonlar yakalamak için gitar kadar önemli. Gitarlarınız kaliteli gitarlar aslında. Elinizde EMGli gitar varken Ibanez'e daha PAF tarzi manyetikler takip tonal çeşitliliği arttırabilirsiniz. Ama içinizde gitar çalma hevesi yoksa yeni bir gitar saman alevi gibi sadece kısa bir süre daha gitara ilginizi arttirir. Bence parca çalışın ve mümkünse bir gruba dahil olun.

Uzun yıllardır çalan iyi bir gitaristsen bu tip arayışlara girmek çok normal bence. Hatta kendi custom gitarını da yapabilirsin.
Yeni bir gitaristsen bu dediklerinin tek anlamı var o da heves. Tıpkı sürekli kitap alan ama okumayan insanlar gibi.

Ses kartım ve Bias Fx ile gayet mutluyum :)
Amacım sadece gitar değişikliği.
İhtiyaçlarınızı netleştirmeden ekipman alıp-satmayın derim. Benim geçmişte yaptığım bir hatadır; şimdiki kafam olsa satmayacağım bazı ekipmanlar var mesela.
Ekipman alıp satma döngüsünden ancak doğru düzgün sahne alan ekiplerle çalmaya başlayınca kurtuldum, çünkü o zaman ihtiyaçlar netleşiyor.
Geçmişte zaten anlık bir hevesle gitar alma hatasına düşmüşsünüz. Aynı şeyi tekrar yapmadan evvel iki kere düşünmek iyi olur. İkinci el piyasasında gitar satmanın şu devirde ne kadar zor olduğunu fark etmişsinizdir, aldığınız şeyi çok daha düşük fiyata satmak, hatta sadece takas ile yetinmek durumuda kalabiliyorsunuz.
Eğer tek derdiniz solo tonu ise bunn için gitar değiştirmek şart değil. Amfii-pedal gibi bileşenleri düşünmekte fayda var. Hatta bunlardan da önce tuşe ve teknik gibi konulara eğilmek iyi olabilir. Verdiğiniz örnekleri düşününce bu konulara yakaşımınızı biraz yüzeysel buldum, muhtemelen bu konularda pek tecrübeniz yok. Aksi takdirde GNR ve DT örneklerini bu şekilde aynı cümlede kullanmazdınız:) Çok ayrı iki dünya çünkü o gruplar.

Herkese merhabalar. Yavaş yavaş değişen müzik tarzım ve gitarlarıma olan ilgim sürekli azalmasıyla başım dertte. İçimde sürekli "şu gitarı alayım, hadi bu gitarı deneyelim" lafları habire dolaşıyor. Ne yazık ki habire 0 gitar almak çok sıkıntılı bir durum. Bende elimdeki ekipmanı satmak ya da takas etmek istiyorum.
Öncelikle şunu söyleyim; her çeşit müzik dinlerim. Elimde EMG manyetikli bir Charvel var ve o gitarım Drop B ayarlı. Pitch switcher ile akordu değiştirebiliyorum. Buraya kadar sıkıntı yok.
Bunun yanıda Ibanez Premium ve Schecter Synyster Gates Custom-S var. Asıl amacım Synyster modeli satmaktı. Çünkü o gitarı pek kullanmıyorum. Bir anlık hevesle alındı yani. Ibanez gitarımdan memnunum ama az önce dediğim gibi ilgim azaldı. Farklı gitarlar denemek istiyorum. Dream theater, Guns N' Roses solo tonlarını çok severim. Yani sololarda yumuşak bir ses istiyorum. Ama bir yandanda aktif manyetik gibi drive veren bir gitar bakıyorum. Kısaca çok şey istiyorum.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Siz ne olsanız ne yapardınız?

Aslında elindeki ibanez ile o tonlara yaklaşılabilmesi lazım zaten alameti farikası odur ibanezlerin...yinede...

Benim aklıma gelen iki yol var ilki push pull özellikli humbucker lı bir gitar, yumuşak tonlarda single coil e dönüş...

İkinci yol da buna benzer ama daha nokta atış, tabi biraz daha fiyatlı...fishman Fluence marka humbucker setlerde multi voice özelliği var tam detayını araştırmanı öneririm...

Bu şekilde durumlar için herkese el altında bir Fender strat öneririm, her yola gelir...ne demişler at avrat Fender strat 🤟🏻😁

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İhtiyaçlarınızı netleştirmeden ekipman alıp-satmayın derim. Benim geçmişte yaptığım bir hatadır; şimdiki kafam olsa satmayacağım bazı ekipmanlar var mesela.
Ekipman alıp satma döngüsünden ancak doğru düzgün sahne alan ekiplerle çalmaya başlayınca kurtuldum, çünkü o zaman ihtiyaçlar netleşiyor.
Geçmişte zaten anlık bir hevesle gitar alma hatasına düşmüşsünüz. Aynı şeyi tekrar yapmadan evvel iki kere düşünmek iyi olur. İkinci el piyasasında gitar satmanın şu devirde ne kadar zor olduğunu fark etmişsinizdir, aldığınız şeyi çok daha düşük fiyata satmak, hatta sadece takas ile yetinmek durumuda kalabiliyorsunuz.
Eğer tek derdiniz solo tonu ise bunn için gitar değiştirmek şart değil. Amfii-pedal gibi bileşenleri düşünmekte fayda var. Hatta bunlardan da önce tuşe ve teknik gibi konulara eğilmek iyi olabilir. Verdiğiniz örnekleri düşününce bu konulara yakaşımınızı biraz yüzeysel buldum, muhtemelen bu konularda pek tecrübeniz yok. Aksi takdirde GNR ve DT örneklerini bu şekilde aynı cümlede kullanmazdınız:) Çok ayrı iki dünya çünkü o gruplar.
O gruplardan bahsetmemin sebebi yumuşak solo tonlarını kastetmekti. :) Ayrıca 0 gitar almayı düşünmüyorum.

Geri