cubase surekli kasiliyor....oneriniz varmi?

nebukenazar demiş ki:
kazma bence format atıp bilgisayara kurarken ntfs olarak kurmalısın partition magic fala bence olmaz.Windows yapsın o işi sonra burada yada http://www.musicxp.net/ bu sitede yazanlara göre yeniden yapılandır bilgisayarını.Ve en son olarakta sonar 3 gerçekten iyi bir program ben tavsiye ederim...sampler editor olarakta vsampler yerine ni impakt (6 cdlik sampler arşivi var ki ne sen sor ne ben söyliyeyim) tabi loop kullanmak istiyorsan loop editor olarak gene ni impakt var.Bunlar gerçekten çok hoş programlar (yanlız şunu belirteyim cpu hayvani :oops: kasıyorlar) Ama palyatif çözümlerle halladerek çok başarılı sonuçlar elde edebiliyorum.Zaten para biriktirmeye başladım, kendime çift monitörlü ht bir sistem alacam (2 seni içinde :cry: )

Gösterdiğin ilgi, verdiğin bilgiler için önce teşekkür ediyorum nebukenazar.

Neden Ntfs? Kısa bir bilgi verebilir misin?

Bahsettiğin siteye gittim. Save ettim. Ama, henüz incelemedim.

ni impakt konusunda ise froogle' dan araştırma yaptım. Bir bilgiye ulaşamadım. Bu konuda yardımcı olursan sevinirim.

Sana da kolay gelsin...:)

kazma,

Sonar 2.2'yi severek kullandim, derinlemesine bilirim. Sonar konusunda ukalalik yapmaktan cekinmeyisimin nedeni bu.

Sonar 3'un piyasaya ciktigi siralarda cok iyi bir indirim firsati yakalayip bilgisayarimdaki Cubase'i Nuendo'ya upgrade ettim (ABD'de cok iyi akademik indirimler oluyor zaman zaman).

O gunden sonra geri donup Sonar'a bakmadim, Nuendo kullaniyorum.

Ama Sonar'i tavsiye ederim, Nuendo pahali bir program ve icindeki ekstra yeteneklere ihtiyacin yoksa ve nominal fiyati uzerinden alacaksan o kadar paraya yazik olur.

Kazma ,
NTFS file system aslinda ev kullanimindan ziyade 'file server'larda kullanimi icin tasarlanmis, data erisim hizi (read/write) Fat32'ye gore daha iyi olan (disk buyuklugu arttikca bu performans farki iyice ortaya cikiyor), ayni anda birden fazla veri akisini iyi yonlendirebilen,yonetilebilirligi kolay , diskteki hatalara karsi toleransi yuksek ve "recovery" opsiyonlari daha genis olan, kullanici kotasi (NTFS-5le geliyor) ve yuksek guvenlik + data compression imkanlari saglayan bir dosya sistemi..handikapi, bazi isletim sistemleri tarafindan gorulememesi/taninamamasi, ozellikle multi-boot sistemlerde sorun cikarmasi (bunun onune powerquest boot magic programi ile gecilebilir. o program degil ntfs partitionlari, ufs gibi solaris partitionlarini falan da goruyor). ornegin boot partition NTFS ise acil bir durumda DOS disketiyle acip mudahale edilemiyordu eskiden (simdi NTFS-DOS diye bir olay var allahtan :p ).Security manyagi oldugumdan kurulusta sunucularin boot partitionlarini NTFS yaptigim icin amirlerimden az azar, is arkadaslarimdan da az kufur yemedim zamaninda. :D zaten boot partitiona kayit yapmayacagin icin birak FAT32 kalsin, kayit yapacagin diski NTFS yaparsan biraz daha performans kazanirsin (hele ki disk kapasitesi buyukse)

umarim soru isaretleri biraz azalmistir, yeni soru isaretleri ortaya cikmamistir :)

selamlar
Kubilay

Mulder demiş ki:
NTFS file system aslinda ev kullanimindan ziyade 'file server'larda kullanimi icin tasarlanmis, data erisim hizi (read/write) Fat32'ye gore daha iyi olan (disk buyuklugu arttikca bu performans farki iyice ortaya cikiyor), ayni anda birden fazla veri akisini iyi yonlendirebilen,yonetilebilirligi kolay , diskteki hatalara karsi toleransi yuksek ve "recovery" opsiyonlari daha genis olan, kullanici kotasi (NTFS-5le geliyor) ve yuksek guvenlik + data compression imkanlari saglayan bir dosya sistemi..

Security manyagi oldugumdan kurulusta sunucularin boot partitionlarini NTFS yaptigim icin amirlerimden az azar, is arkadaslarimdan da az kufur yemedim zamaninda.:)

umarim soru isaretleri biraz azalmistir, yeni soru isaretleri ortaya cikmamistir :)

Bilgiler için teşekkürler sevgili Kubilay. Çok faydalandım.

Ben de bilgi manyağıyım...:) Bir şeyi ezbere yapmaktan nefret ediyorum..O yüzden fazla soru soruyorum. Ama, foruma saygısızlık olmasın diye, önce araştırıyor, takıldığım zaman soru soruyorum.

Bir tek yeni soru işareti var...:)

"XP pro kullanıyorum. Ntfs olarak format çektiğim zaman, 2047 Mb' lık bir bölüm kayboluyor. Tahminime göre, Ntfs, diskteki yerleşik fat32 bölümünü göremiyor. Araştırdım. Ancak, Linux format disketi ile bu sorun halledilebilirmiş. "

Bu konuda yardımcı olursan sevinirim.

Sevgiler.

domokun demiş ki:
Sonar 2.2'yi severek kullandim, derinlemesine bilirim. Sonar konusunda ukalalik yapmaktan cekinmeyisimin nedeni bu.

Sonar 3'un piyasaya ciktigi siralarda cok iyi bir indirim firsati yakalayip bilgisayarimdaki Cubase'i Nuendo'ya upgrade ettim (ABD'de cok iyi akademik indirimler oluyor zaman zaman).

O gunden sonra geri donup Sonar'a bakmadim, Nuendo kullaniyorum.

Ama Sonar'i tavsiye ederim, Nuendo pahali bir program ve icindeki ekstra yeteneklere ihtiyacin yoksa ve nominal fiyati uzerinden alacaksan o kadar paraya yazik olur.

Sevgili Doruk.

Tavsiyene uydum zaten. Yarın Ant müzikten Serdar Bey' le görüşeceğim. Mahcem' in verdiği bilgiye göre, Roland Cakewalk' u satın almış. Eğer, ellerinde Sonar varsa hemen satın alıyorum.

Bu arada, Finale 2003 trial versiyonunu denedim. Dediklerinde haklıymışsın. Kullanımı gerçekten çok kolay. 2/4 lük notanın üzerine 1/4 lük yapıyorum, anında 1/4 lük oluyor. Silme falan yapmadan. 1-2 saatten beri kurcalıyorum. Bayağı sardı beni program.

Yine bir sorum var...:)

Bu program sadece 4 Mb. Midi olarak save ya da export fonksiyonu yok. Seninkin de var mı?

Sevgiler, saygılar.

...

mulder ntfs ile ilgili yeterince bilgi vermiş.Şunu ekleyeyim yaptığım denemelere göre fat32 ile ntfs arasında ölümcül bir hız farkı olmuyor fakat ntfs güvenliğin çok önemli olduğu server sistemleri için windows NT çok başarılı.Aynı zamanda disk yönetimi fat32 den daha üstün.daha zor fragmente oluyor, ama sen genede sık sık defrag at makinana.Ama disk cashe gibi olayı var onu kapamanı tavsiye ederim xp prof kullanıyorsan verdiğim linkte yeterince bilgi var...

ni kompakta gelince şu adrese bir uğra http://www.nativeinstruments.de/index.php?home_us
native instruments in çok kaliteli bir çok programı mevcut.Samplerle uğraşıyorsan ki ben hastasıyım çok uygun.Bir kurcala...Kompakt kendi sampleri de çok kaliteli ama tüm sample formatlarını destekliyor...

kolay gelsin...

Re: ...

nebukenazar demiş ki:
mulder ntfs ile ilgili yeterince bilgi vermiş.Şunu ekleyeyim yaptığım denemelere göre fat32 ile ntfs arasında ölümcül bir hız farkı olmuyor fakat ntfs güvenliğin çok önemli olduğu server sistemleri için windows NT çok başarılı.Aynı zamanda disk yönetimi fat32 den daha üstün.daha zor fragmente oluyor, ama sen genede sık sık defrag at makinana.Ama disk cashe gibi olayı var onu kapamanı tavsiye ederim xp prof kullanıyorsan verdiğim linkte yeterince bilgi var...

Bilgi için teşekkürler nebukenazar.

Hemen verdiğin link' e gidiyorum.

Sevgiler.

kazma demiş ki:
Bir tek yeni soru işareti var...:)

"XP pro kullanıyorum. Ntfs olarak format çektiğim zaman, 2047 Mb' lık bir bölüm kayboluyor. Tahminime göre, Ntfs, diskteki yerleşik fat32 bölümünü göremiyor. Araştırdım. Ancak, Linux format disketi ile bu sorun halledilebilirmiş. "

Bu konuda yardımcı olursan sevinirim.

Sevgiler.

Elinde partition magic var anladigim kadari ile, senin bilgisayari onunla boot edip bir bakmak lazim hidden partition vs falan var mi, onu unhide etmeyi deneyebilirsin. Linux format disketi ile bu sorun nasil halledilebilir anlamadim ama :) Herseyi sifirdan yapacaksan partition magic ile boot edip, tum partitionlari ucurup sisteminin gerektirdigi kadar bir fat32 partition yarat, diskin geri kalanina dokunma (unformatted kalsin)..ayni islemi xp kurulumunda da yapabiliyorsun gerci ya, partition magic daha fazla esneklik veriyor..xp'yi kurup boot ettikten sonra geri kalan disk alanini ntfs olarak yarat. Uzaktan aklima bu kadar geldi su anda :)

selamlar

kazma demiş ki:
Bu program sadece 4 Mb. Midi olarak save ya da export fonksiyonu yok. Seninkin de var mı?

Var, olmazsa olmaz zaten. Iki sekilde calisabilirsin:

1) Finale'yi acar, calmak istedigini klavyende calarsin, Finale performansin nuanslarini bozmadan kaydeder. Yalnizca ekrandaki notalari "quantize" eder (yani kasitli veya kasitsiz olarak yapilmis ufak tefek zamanlama varyasyonlarini 1/64'luk notalar gibi gostermeye calismaz). Sonra bu performansi MIDI file olarak export edip istedigin programin icinde acar diledigin gibi gelistirirsin (Sonar, Cubase, vs.)

2) Baska bir programda hazirladigin MIDI dosyalarini Finale'ye import edip notaya doker, uzerinde istedigin gibi oynar, ciktisini alirsin.

Mulder demiş ki:
Elinde partition magic var anladigim kadari ile, senin bilgisayari onunla boot edip bir bakmak lazim hidden partition vs falan var mi, onu unhide etmeyi deneyebilirsin. Linux format disketi ile bu sorun nasil halledilebilir anlamadim ama :) Herseyi sifirdan yapacaksan partition magic ile boot edip, tum partitionlari ucurup sisteminin gerektirdigi kadar bir fat32 partition yarat, diskin geri kalanina dokunma (unformatted kalsin)..ayni islemi xp kurulumunda da yapabiliyorsun gerci ya, partition magic daha fazla esneklik veriyor..xp'yi kurup boot ettikten sonra geri kalan disk alanini ntfs olarak yarat. Uzaktan aklima bu kadar geldi su anda :)

Selâm Kubilay.

Uzman olduğun belli...:)

Dediklerini yaptım. Olayı kaptım. Makinam şimdi çok daha iyi oldu. En iyisi de, ben bilinçlendim.

Sayende, formatla uğraşmaktan 2 gün web' e bağlanamadım...:)

Bilgi için çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu.

Sevgiler.

Not:

İki soru daha:

* Fat32 için sadece 2047.3 mb yer ayırdım. P. Magic' in saptadığı en küçük sayı bu idi.

Fat32 bölümünden nasıl faydalanabilirim?

* Ram' im 512 Mb. İşlemci ise İntel Pentium 4 CPU 2.00 GHz. Ama, bazı kel âlaka programlarda windows görev yöneticisi CPU' yu% 100 gösteriyor. Hasta oluyorum bende...:)Sebebi ne olabilir?

kazma demiş ki:
Selâm Kubilay.

Uzman olduğun belli...:)

Dediklerini yaptım. Olayı kaptım. Makinam şimdi çok daha iyi oldu. En iyisi de, ben bilinçlendim.

Sayende, formatla uğraşmaktan 2 gün web' e bağlanamadım...:)

Bilgi için çok teşekkür ederim. Çok faydalı oldu.

Sevgiler.

Not:

İki soru daha:

* Fat32 için sadece 2047.3 mb yer ayırdım. P. Magic' in saptadığı en küçük sayı bu idi.

Fat32 bölümünden nasıl faydalanabilirim?

* Ram' im 512 Mb. İşlemci ise İntel Pentium 4 CPU 2.00 GHz. Ama, bazı kel âlaka programlarda windows görev yöneticisi CPU' yu% 100 gösteriyor. Hasta oluyorum bende...:)Sebebi ne olabilir?

Yardimci olabildigime sevindim ama seni 2 gun forumdan kopardigim icin de uzuldum bir yandan :)

Hatirlarsan daha once de Sonar 3 ile ilgili topic'te Sonar'in CPU gostergesi ile ilgili yazismamizda belirtmistim, gorev yoneticisi real-time CPU trendini gosterirken de CPU'yu epey bir kasiyor aslinda.. hersey bir yana, eger task manager'da bir process'in yaninda o processin CPU kullanimi %90 li birseylerse, o processten artik kimseye hayir gelmez demektir. Ilgili program hangisi ise onu pek kullanmaman, startup'ta baslayan bir olaysa acilista baslamamasi icin registry'den silmen iyi olur. Ofis uygulamasi ise yapacak pek birsey yok :( Mesela deney olsun diye simdi 2,5 MBlik bir word dosyasi actim, gittim task managerdan CPU kullanimi trendini izledim. Task manager'i actigim ilk 4 saniyede CPU %10'larda dolasirken birden %97'ye tirmandi..Bu task manager da aslinda cok kalles birseydir, pek guvenmemek lazim :)

FAT32 ile ilgili sorunu tam anlayamadim :? Bu arada 2048 MB'a XP kurarsin ancak baska bir sey kuramayabilirsin (ozellikle MS Office falan). Partition Magic'in full surumu varsa XP'ye kurup FAT32 partition'unu resize edebilirsin gerektiginde.

selamlar

Terratec

herkese selamlar..

ben daha dün terratec dmx 6fire 24/96 ses kartı aldım. Montajını falan yaptım. ASIO ayarlarını 256 buffer olarak ayarladım. Benim sorum Cubase den 96 kHz ya da 46 kHz .. bunları cubase de nasıl ayarlıyoruz.
96 yada 46 yapmak istediğim zaman değiştirmeyi bulamadım.

Bir sorum daha benim hoparlörler 4.1 Creative. DMX Control Panel de yalnızca Front lar çalışıyor. Rear lar çalışmıyor . Nasıl yapacam... :!:

Cubase...

Edit / Project Setup ... Burada göreceksin...

2. soruna gelince...
Control Panel / Surround / Speaker Configuration / 4 Speakers seçeneğini seçeceksin...

Eğer yine olmuyorsa, bağlantılarını kontrol et, kolonları yanlış bağlamış olabilirsin.

bu arada... "yapacağım" ;)

başka bir sorumda şu. Benim ses kartımda iki giriş var. Canlı kayıt yaptığım zaman cubase de iki kanal ayrı ayrı kaydediyor mu... Yani iki enstrumanı ayrı ayrı tonlamak için her bir girişin ayrı kanallara kayıt yapmasını istiyorum. Bu olabilirmi ??

Onu da yaparsın. Aslında biraz kurcalasan kendin bulacaksın...

Önce cubase input'lardan, kullanmak istediğin inputları aktif edeceksin.

Ardından, kaydedeceğin kanalların özelliklerinde, "in" bölümünü görürsün. Oralardan istediğin gibi seçip kaydını yapabilirsin...Olabilir yani... ;)

Dostum dediğin gibi yapıyorum ama sorun şu: Denetim masasında ses özelliklerini ayarlarken kayıt için ya line ya da mic seçmene izin veriyor. Yani ikisi aynı seçmiyor. Bu yüzden canlı kayıt alamıyorum. Kartın iki girişinden biri mic. diğeri line...

Geri