Bas gitarı alıcam

Jazz Bass Soft falan kaçmaz bu arada çok bilgi eksiği var buralarda :)

Neyse sevdiğin tipte herhangi bir bası al çok farkı yok o segmentteki basların, tonlamasını öğren ve bildiğin sandığın şeyleri biraz daha sorgulara Elektro Bas, Jazz Bass ayrımı yapıyorsunda garip oluyor :)

Jazz Bass Soft falan kaçmaz bu arada çok bilgi eksiği var buralarda :)

Neyse sevdiğin tipte herhangi bir bası al çok farkı yok o segmentteki basların, tonlamasını öğren ve bildiğin sandığın şeyleri biraz daha sorgulara Elektro Bas, Jazz Bass ayrımı yapıyorsunda garip oluyor :)
Bilgi eksikliğinden ziyade, deneyip de yazdığım bir fikrimi belirttiğim durum. Jazz bass dizilimli manyetik kullanan bir sürü metal basscısı var, ben Warwick gibi Spector gibi bazı modelleri single manyetikli basslar metal gibi türevlere gitmez mi dedim? Aktif EMG single coil manyetikler mixde kaybolur mu dedim? Hayır. SX Jazz Bass denemiş biri olarak PJ dizilimli manyetikli bir bassın tonu kadar beğenmediğim fikrini belirttim metal için. Bu tamamen kendi zevkime göre, kendi fikrim.

Karşıdaki insanın dediği yorumu daha tam anlayamadan boş boş sallamak yerine, yukarılarda yazılanları adam akıllı okusaydın bi. Polemiğe girmeyeceğim, ama sırf yaşın büyük diye saygı da duymayacağım.

Karşıdaki insanın dediği yorumu daha tam anlayamadan boş boş sallamak yerine, yukarılarda yazılanları adam akıllı okusaydın bi. Polemiğe girmeyeceğim, ama sırf yaşın büyük diye saygı da duymayacağım.
Evet sırf yaşlılar diye yapıyorlar bunları, boş boş sallıyorlar, adam akıllı okumuyorlar...Saygı duymamak da, bence çok yerine, hatta daha da beteri yapılabilir ama büyüklük sizde kalsın...

Tebrikler 👍 ...

@Bandidas baktım hocam gitar jazz kasaya sahip olduğu için jazz mı elektro anlayamadım ama sesi daha çok elektro gibi benim kararım ibanez gsr 200 den yana sapı rahat ve sevdiğim müzikleri yapmak için uygun aktif olması hem bir avantaj hem de bir dezavantaj
Evet, ne kadar çok araştırdığınız anlaşılıyor, elinize sağlık...Yine de ben bir google'dım, Türkçe olarak (google translate yoksa) aşağıdaki linkler çıktı karşıma, belki fyadası olur...

Bas Gitar Nedir? (bu linkte epey yoğun bilgi bulunuyor)

:)
Jazz bass soft kaçmaz bu arada, tonlamasını bilmek lazım, öğrenmek isterseniz beklerim sorularınızı yanıtlarım. Sahip olduğum 30 bas ve denediğim 600-700 ve sattığım 2500 bas gitara istinaden söylüyorum (rakamlar dikkat çekmek amaçlı abartlıdır :D ) Belkide değidir 100 den sonra bıraktım :D

Saygı yaşla kazanılmaz zaten, ama terbiye ve terbiyesizlik aileden gelir :)

bir ara uğrarsanız detaylı anlatırım bas gitarı ve diğer bilgileri size, bas gitar çalıyorsanız inanın yolunuz benimle kesişecektir elbet. Yardımcı olurum bas gitar konusunda her türlü.

Bilgi eksikliğinden ziyade, deneyip de yazdığım bir fikrimi belirttiğim durum. Jazz bass dizilimli manyetik kullanan bir sürü metal basscısı var, ben Warwick gibi Spector gibi bazı modelleri single manyetikli basslar metal gibi türevlere gitmez mi dedim? Aktif EMG single coil manyetikler mixde kaybolur mu dedim? Hayır. SX Jazz Bass denemiş biri olarak PJ dizilimli manyetikli bir bassın tonu kadar beğenmediğim fikrini belirttim metal için. Bu tamamen kendi zevkime göre, kendi fikrim.

hala karar veremiyorum squier p bası denedim rahat ve sade fakat çok sade geldiğinden sterlingi düşündüm sterlingin sanırım işlemeleri kötü olduğunu duydum ne alacağıma karar veremiyorum

Bunlar F/P ürünü

Yav bu forumun "yaşlı" ve "tecrübeli" üyelerle alıp veremediği nedir? ... :)

Haftalardır girmemiştim, öylesine bir bakayım dedim bass muhabbetine neler konuşuluyor diye, yine atarlı giderli muhabbet...

Bende bas gitara yeni heveslenmiş ve siparişini verip kargodan gelmesini bekleyen biri olarak arastirdigim kaynaklara gore bazı bilgiler vereyim. Öncelikle bas gitar çalmayı bilmeyen ve hayatında bas gitara dokunmamış biri olarak sadece bir kaç haftadır yaptıgım araştırmalara ve izlediğim yüzlerce YouTube videosuna dayanarak yazıyorum bunları... Hatalarim olursa deneyimliler duzeltsin lütfen... Internette yaptıgım "Best Bass Guitars for Beginners" tarzı aramalarda genelde önerilen ürünler sunlar oluyor:

Yamaha TRBX174
Ibanez GSR200
Yamaha TRBX304
Cort Action PJ

Bunlardan Ibanez'i aktif manyetikleri olduğu icin pek önermiyorlar. Yeni baslayanlar icin istenen tonu ayarlamanın güç oldugunu ve ucuz baslarda aktif manyetiklerin çok iyi is yapmadigindan bahsediliyor. Yeni baslayanlar icin daha çok pasif baslar öneriliyor. Yamaha TRBX304 çok ovuluyor ancak fiyatı yeni baslayanlar icin oldukça pahalı sayılır. Geriye kalan iki modeli ise düşük bütçe ile baslayanlar icin en ideal bass gitarlar olarak tanımlıyorlar. Cort Action'un jazz manyetiğini biraz zayıf bulsalar da yeni baslayanlar icin sikinti cikartmayacagi belirtiliyor. Ayrıca bu fiyat grubunda Yamaha TRBX174 1.800 TL gibi fiyatlardan satılırken Cort Action'in fiyatı bayağı uygun... Üstelik Ibanez'in aksine Cort da 24 perde bulunuyor ki bu fiyat grubunda bunun oldukça nadir oldugundan bahsediliyor. Aslında TRBX174 alacaktım ama Cort ile olan fiyat farki çok olduğu icin tercihimi Cort'dan yana kullandım. Urunu bir mağazada 865 TL'ye bulup siparişini verdim ve urunun kargosunu bekliyorum hala...

Amfilerde ise daha çok Fender Rumble amfiler öneriliyor. Bunun yanında Ampeg ve Orange'in amfileri de bayağı popüler. Ben şahsen sadece evde hobi icin calacagimdan ve çok para harcamak istemediğim icin bir mini amfi tercih ettim. 3 Watt'lik Blackstar Fly Bass ve 2 Watt'lik Vox AC2 RhythmVOX amfi arasında kararsız kaldım. Ikisi de bu kapasitedeki amfiler arasında çok ovuluyor. Üzerinde bulunan efektler ve temposu ayarlanabilen hazır davul presetleri nedeniyle Vox'da karar kildim. O da 430 TL gibi bir fiyata denk geldi. Yalnız bu amfilerde adaptör cikmadigi icin amfi gelince elektrikçi de bunlara bir de adaptör yaptırmak zorunda kalacağım.

Geri