Bass gitarla başlamak istiyorum.

Merhaba. Daha önce hiçbir enstrümanla uğraşmadım. 18 yaşındayım, bu yaşıma kadar sadece dinleyici olarak kaldım.

Bass gitarla başlamak istiyorum bu dünyaya. Küçüklüğümden beri classic rock parçaları dinlediğim -hala da dinlemeye devam ettiğim- için amacım classic rock parçalarından yürümek. Takıldığım arkadaş grubunda gitar çalan, bateri çalan vb.. kişiler var fakat bass hakkında pek bilgileri yok. Size danışmak istedim.

1- Direk bass gitarla başlamak mantıklı mı? Yoksa önce normal gitarla mı başlamalı?
2- Akustik bass gitar mı yoksa elektro bassla mı başlamalıyım? Farkları neler?
3- Okuduğum yazılara göre başlangıç için 2. el almam daha mantıklı. Kendi paramı kendim biriktireceğim için olabildiğince ucuz bir şeyler arıyorum. Ne kadar inebilirim, enstrüman vasat olmadan. Şuan alabilceğim en ekonomik başlangıç amaçlı bas gitar hangisi?
4- İnternet kurslarını tavsiye eder misiniz?

Son düzenleme:
1- Elbette ki direk olarak basla başlamalısın.
2- Senin tercihin. Elektro bas başlangıç için daha uygun.
3- En ucuz ve derli toplu modeller SX ve Squier basları ama pek tecrübem yok ve piyasayı bilmiyorum.
4- Eğer profesyonel kişiler tarafından hazırlanmış, gerçek eğitim kalitesi ve ciddiyetine sahipse çok yararlı olur ancak yüz yüze hoca dersi alma imkanınız varsa bu en iyisi olacaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
1- Elbette ki direk olarak basla başlamalısın.
2- Senin tercihin. Elektro bas başlangıç için daha uygun.
3- En ucuz ve derli toplu modeller SX ve Squier basları ama pek tecrübem yok ve piyasayı bilmiyorum.
4- Eğer profesyonel kişiler tarafından hazırlanmış, gerçek eğitim kalitesi ve ciddiyetine sahipse çok yararlı olur ancak yüz yüze hoca dersi alma imkanınız varsa bu en iyisi olacaktır.

Teşekkürler, küçüklüğünden beri gitar, elektro gitar, bateri gibi enstrümanlarla ilgilenen arkadaşım var. Onunla takılmayı düşünüyorum. Ama akustik bas alırsam sesi normal gitarın yanında duyulmayacak durumda olur mu? Bir de 2. el ilanlarına bakıyorum da akustik elektroya göre daha pahalı gözüküyor, normal mi?

Teşekkürler, küçüklüğünden beri gitar, elektro gitar, bateri gibi enstrümanlarla ilgilenen arkadaşım var. Onunla takılmayı düşünüyorum. Ama akustik bas alırsam sesi normal gitarın yanında duyulmayacak durumda olur mu? Bir de 2. el ilanlarına bakıyorum da akustik elektroya göre daha pahalı gözüküyor, normal mi?

Akustik bas ve elektro bas farklı tınılara sahip ve farklı kullanım alanları olan enstrümanlar. Akustik gitar ve elektro gitar gibi. Arkadaşınızla herhangi bir ortamda akustik müzik yapmak istiyorsanız tabii ki akustik bas uygun olur. Akustik gitarla arasındaki ses farkı gitarların çeşidi, kalitesi, arkadaşınızın tellere abanıp abanmaması gibi birçok değişkene bağlı. Bir bas gitarist bir zaman sonra muhtemelen her iki tip basa da sahip olacaktır :)

Piyasayı bilmiyorum ama burada bas çalan değerli üstatların katkısı daha doğru olacaktır.

1- Direk bass gitarla başlamak mantıklı mı? Yoksa önce normal gitarla mı başlamalı?
***Gitar ile bas gitarın çalım teknikleri farklıdır onun için kesinlikle bas gitar ile başlamalısın.

2- Akustik bass gitar mı yoksa elektro bassla mı başlamalıyım? Farkları neleriledir.
***Elektrik bass ile başlaman lazım daha sonra çalacağın projelere göre akustik bas gitar alabilirsin kendine.

Akustik Bas: Gövdesi büyük ve içi boştur genel olarak bronz tel kullanılır kendine has bir soundu vardır. iki versiyonu vardır akustik ve elektro akustik. Elektro akustik versiyonunu amfi ile kullanabilirsin. Akustik versiyon sadece büyük sahnelerde mikrofonlanır.

Elektrik Bas: Gövdesi daha küçük ve içi doludur genel olarak nickel tel kullanılır. Aktif ve pasif olmak üzere ikiye ayrılır. Aktif olanların üstünde Volume/Ton/Pan haricinde Equlaizer yani Tiz/Mid/Bas ayarları mevcuttur. Pasif olanların üstünde sadece Volume/Ton ve Pan Potansları bulunur.

3- Okuduğum yazılara göre başlangıç için 2. el almam daha mantıklı. Kendi paramı kendim biriktireceğim için olabildiğince ucuz bir şeyler arıyorum. Ne kadar inebilirim, enstrüman vasat olmadan. Şuan alabilceğim en ekonomik başlangıç amaçlı bas gitar hangisi?
***Bilinen markaların bas gitarlarını tercih etmen daha iyi olur fiyat aralığına göre işçilik kalite olarak daha iyidir. Sana tavisyem maksimum 1000-1500TL ye alabiliceğin bir bass gitar seni uzun zaman idare eder. Çok kötü bir bas gitarla başlaman seni hem yorar hem de çalım olarak zorlar onun için markası bilinmeyen bas gitarları tercih etme... Minimum 2.el Swing, Sire, Yamahanın alt modelleri, Ibanez, Cort marka basslara bakabilirsin.

4- İnternet kurslarını tavsiye eder misiniz?
Youtube da bir sürü kanal mevut ama bulundugun şehir de mutlaka iyi bir bass gitar hocası vardır ondan ders alman daha hızlı ilerlemeni sağlar yalnız şöyle bişe var her iyi bass gitarist iyi bir öğretmen değildir yerinde saydığının farkına varırsan ya hocanla konuş ya da hocanı değiştir. Ders işini esnaflığa dökmüş bir sürü şahıs mevcut.

Geri