aynı anda backtrack ve iki gitar bağlanabilen pc düzeni

merhaba arkadaşlar,
bilgisayarıma bağlı basit bir ses kayıt sistemi kurmak istiyorum. yapmak isteğim şey youtube üzerinden herhangi bir backtrack açıp üzerinde bir arkadaşla beraber iki gitarı aynı anda çalıp gerektiğinde kaydetmek ve digital audio workstationlardan birinde editleyebilmek.

şu ana kadar araştırdığım kadarıyla focusrite scarlet 2i2'nun aynı anda iki gitar ile doğrudan bilgisayarda kayıt alma olanağı sunduğunu ve insanların kalitesinden memnun kaldığını gördüm. ancak backtrack'i aynı ses sistemi üzerinden dinleyip dinleyemeyeceğimizi çözemedim. Ayrı hoparlörlere bağlı ayrı bir bilgisayar daha olması şart mı?

En az iki girişi olan bir ses kartı yeterli. Bir DAW üzerinde (Cubase, Pro tools gibi) 1. girişe bağlı bir gitar için mono (L mesela), 2. giriş diğer gitar için bir başka mono (R) kayıt kanalı açıp ve ikisinde de dinlemeyi aktifleştirip, üçüncü kanala backing track'i yükleyerek aynı anda ikiniz de backing track üzerine tüm sesleri duyarak kayıt alabilirsiniz. Tek bilgisayar ve hoparlör sistemi yeterli. Burada sizi kısıtlayabilecek tek şey her iki gitar kanalına VST yazılımlarını yüklüce yerleştirmeniz durumunda düşük donanımdaki bilgisayarın kaldıramayabileceğidir.

merhaba arkadaşlar,
bilgisayarıma bağlı basit bir ses kayıt sistemi kurmak istiyorum. yapmak isteğim şey youtube üzerinden herhangi bir backtrack açıp üzerinde bir arkadaşla beraber iki gitarı aynı anda çalıp gerektiğinde kaydetmek ve digital audio workstationlardan birinde editleyebilmek.

şu ana kadar araştırdığım kadarıyla focusrite scarlet 2i2'nun aynı anda iki gitar ile doğrudan bilgisayarda kayıt alma olanağı sunduğunu ve insanların kalitesinden memnun kaldığını gördüm. ancak backtrack'i aynı ses sistemi üzerinden dinleyip dinleyemeyeceğimizi çözemedim. Ayrı hoparlörlere bağlı ayrı bir bilgisayar daha olması şart mı?

2i2 gibi iki kanallı bir ses kartı ile bahsettiğiniz senaryoyu standalone şekilde bence gerçekleştiremezsiniz. İki kanala gitarları tahsis ettiğiniz anda pc'deki backing track'ları duyamazsınız. Dolayısıyla en az 4 kanallı bir ses kartınızın olması gerekir. Tabii bu benim dediğim yukarıda belirttiğim gibi herhangi bir DAW'a bağlanmadan standalone çalışma şekli için gerekli. Örneğin prova vs. amaçlı. Ama eğer her halükarda DAW'a bağlanarak çalışacaksanız ; iki kanallı bir ses kartında DAW'dan bu trafiği ayarlayarak bahsettiğiniz senaryoyu hayata geçirebilirsiniz. Bu küçük ayrıntıyı göz ardı etmemek lazım. 🙂

Son düzenleme:
Arkadaşlar..Öncelikle konuyu sadece 1 ay farkla hortlattığım için özür dilerim ama konunun sahibi leviathanosaurus sonuçta konuyu anladığını belirtmiş, ama ben teknoloji özürlü biri olduğumdan (ve biraz da sizlerden ileri yaşta olduğumu tahmin ediyorum.O nedenle anlamadığımı belirtmeliyim.) Şimdi ben sorumu aşağıda kısaca ve basitçe senaryolaştırayım ve bilen arkadaşlarınmız bana ,senaryodaki hataları eksikleri ve ne yapılması gerektiğini özetleyebiilir mi?Şöyle ki :
1- Elektrik Akustik gitarı jak marifetiyle laptop a bağladık.
2-Öyle bir BACKTRACK programı bulduk ki : Programdan Eric Clapton Acoustic Layla'sını açtık ve sadece Clapton un gitarını kapattık yerine biz çaldık ve kaydettik..Clapton vokali ve diğer tüm enstrümanlar ,backvocal orjinal kayıt, sadece Claptnun akustik gitarını siz çaldınız..Hatalı çaldınız, hemen pc de sildiniz baştan başladınız vs.vs.(Yemin ederim bir de Eric in vokalini kapatıp onu da ben yapayım, basçısını da iptal edelim onu da bacanağım çalsın demeyeceğim.Söz 😁)Haa ilaveten video da çektiysem onu movie maker ile kaydettiğim müziği videonun üstüne ekleyebilirim sanırım)
Şimdi bu soruyu sorduğum kolaylıkta pc ye backtrack üzerine kayıt yapabilen ücretli veya bedava bir program var mıdır? Şu an kaydın çok kaliteli olmasını beklemiyorum ama bunu, "sadece gitarı jak ile pc ye bağlamak yetmez..Şu ,şu, şu aparatları edinmen lazım diyor musunuz?Veya " Abicim aç parçayı hafiften yanda çalsın,sen de Claptonla beraber wş zamanlı tıngırdat,cepten de birisi videonu alsın🙄😁) mı diyorsunuz.?You tube da bu her 2 tarz kayıtlardan da var ama ikincisine tahammül etmek çok zor takdir edersiniz..Meramımı anlatmak adına ,biraz uzun sordum ama umarım birisi kısa bir özetle açıklayabilir. Sevgiler

Backing track için bir uygulama yok bildiğim kadarıyla, browser üzerinden ücretli bazı hizmetler var ama denemedim. En kapsamlı arşiv guitarbackingtrack.com dur muhtemelen ve tabi youtube.
Kayıt için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz reaper adında program mevcut, ben 3 4 yıldır bunu kullanıyorum. Verdiğim site, üye olduktan sonra günlük 3 parca indirme hakkı sunuyor. Ses dosyasını indirip bu programın içine atarak kayıt alabilirsiniz.
Ideal bir kayıt için yani gitarı bilgisayara bağlamak için bir ses kartına ihtiyacınız var. Ses Kartı almam diyorsanız asio4all uygulamasını indirip, bir dönüştürücü ile bilgisayara girip bir nebze iş görebilirsiniz ama ne kadar verimli olur bilemem.
Bu arada eğer ingilizceniz yoksa yaşınızdan dolayı bu süreç bir hayli zor olabilir sizin için :) Takıldığınız yerde burada ki kullanıcılar yardımcı olacaktır.

Geri