Mac Osx Sierra Vs Windows 10 ses kalitesi

Selamlar, bir konu ile ilgili yardıma ihtiyacım var.

yaklaşık 6 ay önce bir Mackie Cr3 aldık. Eve geldim kurulumu yaptım fakat 990fxa gd65 anakartımda Realtek çip ile aldığım ses felaket. Neyse dedim sorun ses kartından.

Bu süreçte üzerine Hackintosh kurduğum bir dell 5537 notebook (Üzeinde Universal Vodoo HDA sürücüleri var) a Referans kolonları bağladım. Ses inanılmaz derecede pürüzsüz - flat ve derinlik müthiş. Müzik yapan bir insan olmasam inanın yanımda zannederim.

Sonrasında sorunun ses kartından olabileceği kafamda oturunca gidip Behringer UMC202HD USB bir ses kartı aldım ve windows makineme bağladım. Üzerine de Referans kolonları. Fakat ses yine felaket.
Hum hum seslerinden gitar çalarken tonu kaçırıyorum resmen.Ne kadar dolby eklentileri, ne kadar eq ayarı yapsam da ses dijitalleşiyor ve rezalet bir hal alıyor. Denediğim program sayısını yazmayacağım bile.

Anlam da veremiyorum, çünkü Dell 5537 üzerinde windows açtığımda ses casio saat gibi, ama hackintosh açıldığında o universal ve sadece ses verme yetisine sahip sürücülerle inanılmaz bir ses duyuyorum.

Burada Osx in katmış olduğu bir ses kütüphanesi mi söz konusudur. Adapte etmek mümkünmüdür ? Bu işi nasıl çözebilirim ? Bilen arkadaşlar yada konuyla ilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Windows müzik için çok olmasa da kimi yerler tarafından tercih ediliyor. Ben de Mac tercih edenlerdenim zira ne alırsam alayım (ses kartı, RAM, işlemci vs.) Windows hep bir eksliklik hissi yaratıyor. Mac ise sistem kaynaklarını Windows'a göre çok daha iyi kullanıyor, neredeyse son damlasına kadar kullanıyor diyebilirim. Rick Beato bile şu videosunda kendi stüdyosunda hackintosh kullandığını anlatıyor.

Ben gitarist olduğum için Logic oldukça işime yarıyor ama diğer programları bilemiyorum. Belki daha farklı ve yararlı bilgiler de alabilirsiniz. Kişisel tercihim ise kesinlikle Mac. Orijinal veya değil fark etmez. :)

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Masaüstü Pc AMD ve donanım olarak fazla aygıt olmasa girişeceğim. Ama yok wireless alıcısı yok raid kartı yok bilmemne derken kafayı sıyırmak istemiyorum açıkçası. Çünkü donanımın ya yarısı çalışmayacak yada çalışsada tamamen convert olacağından çökmeler ve düşük performans alıyor olacağım. Bu yüzden hali hazırda onlarca şey kurduğum setup ı bozmak istemedim.

Yok mu bu işin CoreAudio 'yu Wİndows'a adapte etmek gibi bi mevzusu. Asio denedim ses kalitesine hiçbir faydası yok. Hatta daha çamurlaşıyor.

Selamlar, bir konu ile ilgili yardıma ihtiyacım var.

yaklaşık 6 ay önce bir Mackie Cr3 aldık. Eve geldim kurulumu yaptım fakat 990fxa gd65 anakartımda Realtek çip ile aldığım ses felaket. Neyse dedim sorun ses kartından.

Bu süreçte üzerine Hackintosh kurduğum bir dell 5537 notebook (Üzeinde Universal Vodoo HDA sürücüleri var) a Referans kolonları bağladım. Ses inanılmaz derecede pürüzsüz - flat ve derinlik müthiş. Müzik yapan bir insan olmasam inanın yanımda zannederim.

Sonrasında sorunun ses kartından olabileceği kafamda oturunca gidip Behringer UMC202HD USB bir ses kartı aldım ve windows makineme bağladım. Üzerine de Referans kolonları. Fakat ses yine felaket.
Hum hum seslerinden gitar çalarken tonu kaçırıyorum resmen.Ne kadar dolby eklentileri, ne kadar eq ayarı yapsam da ses dijitalleşiyor ve rezalet bir hal alıyor. Denediğim program sayısını yazmayacağım bile.

Anlam da veremiyorum, çünkü Dell 5537 üzerinde windows açtığımda ses casio saat gibi, ama hackintosh açıldığında o universal ve sadece ses verme yetisine sahip sürücülerle inanılmaz bir ses duyuyorum.

Burada Osx in katmış olduğu bir ses kütüphanesi mi söz konusudur. Adapte etmek mümkünmüdür ? Bu işi nasıl çözebilirim ? Bilen arkadaşlar yada konuyla ilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Ben 2010 yılından beri Hackintosh kullanıyorum. Daha öncesinde Windows Workstation'larda çalıştım. Apple kendi işlemcilerini bırakıp Intel işlemcilerini kullanmaya başladığından beri OSX i pc lere kurmanın yolu açıldı. MacOS lar aynen söylediğiniz gibi Unix tabanlı ve oldukça verimli çalışan işletim sistemleri. Oldukça komplike sayılabilecek birçok yazılım kullanıyorum ve neredeyse hiç problem yaşamıyorum. PC yi toplarken uyumluluk konusu çok önemli.

Notebook larda ise kurulum daha zor ve donanıma müdahale söz konusu olmadığı için çoğu zaman %100 çalışmıyorlar. Bahsettiğiniz Voodoo HDA iyi bir çözüm değil. Yaşadığınız sorunların temel nedeninin o olduğunu düşünüyorum. Yapmanız gereken AppleHDA nızı chipset modeline uygun olarak patch lemek.

Tonymacx86 sitesinde nasıl yapıldığı anlatılıyor.

Bakalım Osxinfo'da da konu açtım. Belki hiçbir aygıtı sökmeden çalıştırabilirim.

Teşekkürler destekleriniz için.

Bende acaba bu ses farkını duyan bi tek benmiyim yahu diyorum. Neyseki yalnız değilmişim =)

Mac farkını şöyle örnekleyeyim: yakın bir arkadaşım çok eski beyaz macbook ile final cut pro kullanıyordu. Gayet iyi ve performanslıydı. Sonra bir gün Windows kurmak durumunda kaldı ve bir işi için movie maker çalıştırması gerekti. Windows ise final cut pro çalıştıran ekran kartı için "ekran kartınız movie maker çalıştırmak için yeterli değil" diye mesaj verdi. Fark maalesef bu kadar büyük işte. Donanım aynı ama yazılım "native" olmadığı için hep sorun yaşatıyor. Oyun oynamak dışında Windows kullanmıyorum ben de, zira benzer şekilde çok özel 1-2 yazılım haricinde başka da bir işime yaramıyor meret.

Ben anlamadım, windows'tan dolayi bu kadar belirgin şekilde ses kalite bozuklugu olmasi bana mantikli gelmedi. Ben windows 10, steinberg ses karti ile 92 bit, 512 buffer size (terimleri karıştırıyor olabilirim) ve 8 inch referans monitörlerde son derece kaliteli ses alıyorum. Çok anlamam bu işlerden ama sanki donanım uyumunda veya driver larda bir sıkıntı var gibi geldi bana. Tamam macOS daha verimli kullaniyor kaynaklari, bircok yerde belirtiliyor ama windowsta yeterli donanımsal güç varsa herhangi bir fark olmamali diye düşünüyorum.

Ben anlamadım, windows'tan dolayi bu kadar belirgin şekilde ses kalite bozuklugu olmasi bana mantikli gelmedi. Ben windows 10, steinberg ses karti ile 92 bit, 512 buffer size (terimleri karıştırıyor olabilirim) ve 8 inch referans monitörlerde son derece kaliteli ses alıyorum. Çok anlamam bu işlerden ama sanki donanım uyumunda veya driver larda bir sıkıntı var gibi geldi bana. Tamam macOS daha verimli kullaniyor kaynaklari, bircok yerde belirtiliyor ama windowsta yeterli donanımsal güç varsa herhangi bir fark olmamali diye düşünüyorum.
Aslında dediğiniz gibi bir sorun olmaması gerek. Fakat ciddi manada bir fark var bana göre. Birçok sürücü ve ayar denedim. Asio sürücülerle, ses kartının eski versiyon driver ları ile. sample ayarları, efekt ayarları herşeyi değiştim. tam aha az bir fark oldu diyorum, diğer şarkıya geçince sesin önceki şarkıya göre ayarlandığı bariz belli oluyor.

Bu arada dinlediğim kayıtlar flac formatında.

Özellikle mid frekanslar birbirine karışıp çorba gibi bir ses geliyor. Bas'lar humlamaya başlıyor. Eq ayarı çektikçe sese daha da müdahale edildiği belli oluyor. Sanki 2 tane preamp tan geçiyormuş gibi sesler üst üste basıyor.

Fakat OSX tarafında sesler çok daha flat ,bütün enstrümanları rahatlıkla duyabiliyorum. Hatta farkı görmesi için bir arkadaşıma dinlettim, o da "o günden beri dinlediğim müzik müzik diil abi" diyor.

,Sanırım Windows un ve OSX in DAW olayı birbirinden çok farklı. Birisi CoreAudio kullanıp, doğrudan yalın çekirdek sesi alırken, windows da iş katmanlardan geçiyor. Birçok katman üst üste binerek DAC sonrası frekanslar üst üste basıyor gibi. Aslında işlevsellik olarak Windows iyi olsada, ses kalitesi olarak OSX benim için çok fark ediyor.
Eğer denemediyseniz kesinlikle tavsiye ederim.

Fakat birde şu Core Audio olayını Windows a entegre eden biri olsa, tadından yenmeyecek.

Bakalım Osxinfo'da da konu açtım. Belki hiçbir aygıtı sökmeden çalıştırabilirim.

Teşekkürler destekleriniz için.

Bende acaba bu ses farkını duyan bi tek benmiyim yahu diyorum. Neyseki yalnız değilmişim =)

Hicbir aygiti sokmenize gerek yok zaten. Gordugum kadariyla chipsetiniz destekleniyor. Sadece Patch yapmaniz lazim. AppleALC ve Lilu kextleri yeterli. Clover Configurator ile gerekli alanlari da duzenlemeniz gerekiyor. Turkce de aciklanmis sanirim.

Uzun arayışlar sonucu, sanıyorum ki aradaki sound farkının nedenini buldum.

Mac tarafında sesin tane tane ve berrak duyulmasının asıl nedeni "stereo shift" denilen bir gecikme farkı. Kanallar arasında (sol-sağ) 0 - 15ms arasında bir gecikme farkı ile sesin birbiri üstüne basmadan ve derinliği arttırarak etki ettiğini gördüm (dinleme için). Aslına bakarsanız, bunun ritmi kaydıracağını düşünmüştüm. Fakat hiç de öyle olmadı.
Derinlik muazzam miktarda arttı. Osx de duyduğum sound %100 olmasa da %70 olarak Win10 üzerinde duyuluyor diyebilirim.

Tabi bunun matematiksel ve teknik olarak başka bir ismi de olabilir( örn Reverb yada delay aynı mantıkta çalışıyor olabilir. ) ama bilmiyorum.
Sadece ve sadece müzik dinlemenin keyfini almak niyetim.

ekstra olarak bu süreçte, ses kartım ile Mackie cr3 arasına Fx audio tube 03 ( preamp tamponu ) ekledim. Bu da mid kalitesini ve vokalleri ön plana çıkardı. Preamp tamponunda bulunan bas ve tiz ayarı ile de humlamalara ince ayar çekerek güzel bir sonuç elde ettim. Bunu yapmaktaki niyetim, dac üzerinde limitör kullanmamak ve sesin organikliğini kaybetmemekti. Çünkü widows dahil diğer tüm efektler devre dışı.

Sizlere de daha keyifli müzik dinlemek adına kesinlikle tavsiye ederim. Ayarlar için;

Equalizer APO ve Peace programını kurun.
Peace üzerinde Effect ayarlarına ulaşın ve stereo shift ayarını kulağınızda echo oluşturmayacak şekilde 0-15ms arasına çekin.
Keyfinize bakın =)

Son düzenleme:
Eğer vst kullanmadan sesi doğal olarak kaydediyorsanız Ubuntu studio işletim sistemine bakabilirsiniz. Tamamen amacı bu işler için optimize edilmiş bir sistem.

Geri