Ses Kartı Mı Yoksa Amfi Mi?

Öncelikle gününüz kutlu olsun abilerim, ablalarım. Lise öğrencisiyim ve bu soru üzerinde bir süredir düşünüyorum. 5.70'in altına inmeyen doların sebebi ile birçok amfinin fiyatları uçuk halde, onun haricinde ses kartı ve referans monitörler de peşinden gidiyor. Fazla uzun tutmadan soruya geçmek istiyorum:
Ses kartı mı yoksa amfi mi almalıyım? Lise öğrencisiyim ve bilmemkaç watt lambalı amfiye verecek param yok, çıkacağım en yüksek derece 20watt amfi gibi değer olur, sadece evde çalan, okulda nadir çalan birisiyim. Doğrusu okulda çalıp ya da çalmamak benim için önemli değil, evde kendimi tatmin edebileceğim, güzel bir distortion tonu alabileceğim bir kurulum düşünüyorum uzun süredir. Black Label Society ve Pantera aşığıyım, Metallica da çoğu genç kesit gibi favorilerim arasında fakat ciddi anlamda distortion tonu almak istiyorum. Kullandığım gitar Ibanez GAX 30 ve amfim Belcat 10G(görüp görülebilecek en çöp amfi) ve 2 yıl boyunca overdrive tonu çalmak beni bunalttı, yukarısına çıkamadım hiç. En azından metal çalabilmemi sağlayacak (özellikle pantera ve metallica), evde beni mutlu edecek bir setup. İlerleyen zamanlarda gitar updatei yapabilirim, beni pişman etmeyecek bir önerilerinize açığım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bu tonun alınması imkansız biliyorum ama en azından buna yakın bir distortion tonu alabilsem bile işimi görür, 15W amfi + distortion pedal fikri de aklımdaydı.

Blackstar'ın ID Core 10 serisi güzeldir, üstelik dahili ses kartı da olduğu için USB ile bilgisayardan kayıt alma ve ton düzenleme şansı da mevcut. İkinci elde uygun fiyatlı ve temiz ilanlar bulabilirsiniz. Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı Bu başlıkta da pek çok farklı öneri mevcut. Göz gezdirmenizi tavsiye ederim.
Onu ben de düşünmüştüm fakat yaptığım araştırmalardan sonra distortion için yeteri kadar performans gösteremediğini duymuştum.

idcore 19 un gaini aslında yeter ama sağlam humbucker lı bir gitar olması lazım...pasif manyetiklerle dolgun palm mute lar vermeyebilir...

diğer taraftan her türlü ses kartından iyidir ilk etapta bence...

Eğer bütçeniz düşükse;
Guitar Rig 5 programını bilgisayarınıza kurun.
Mikrofon girişinden gitarınızı bağlayın, iyi bir kulaklıkla programdaki tonlara bakın.
Ben evde, Laptop+Ses kartı+Sony Wireless kulaklıkla çalışıyorum.
Çok güzel tonlarda alıyorum.
Özellikle guitar pro ile çalışırken çok güzel ve dengeli bir ses elde edebiliyorum
veya çalışacağım şarkının youtubedan videosunu açıyorum, guitar rigden distortionu açıyorum,
birebir güzel çalışmalar yapıyorum.
Paranız oldukça ses kartı ve kulaklığınızı geliştirebilirsiniz.
Yalnız referans monitör, referans kulaklık almayın.
Onlar stüdyocuların ayrıntıları duymak için kullandıkları şeyler.
Hifi tarzı Bass ve tizleri iyi veren kulaklık ve hoparlör tonları daha güzel verirler.

Amfi konusu çok derin bir konu,
Her amfinin kendine göre bir tonu ve karakteri var.
Eğer her tarza uygun olsun derseniz, Marshall MG30 olabilir.
Eğer bir gün lambalı almak isterseniz 1w veya 5w olanlardan tercih edin
yoksa asla sesi açamıyorsunuz, çok güçlü amfiler ve kulağa zarar veriyorlar.
Hangi amfiyi alırsanız alın, ayrıca pedallar ile desteklemeniz gerekecektir.

Unutmayın !!!!
Gitar + Pedal + Amfinin toplamı tonu verir.
Birisi çok iyi diğerleri zayıf olursa ton gene zevk vermez...
Günümüzde duyduğunuz soundların hepsi stüdyoda şişirilmiş soundlardır.
Çoğunu duyabilme şansınız yoktur.
Youtube girin ve aynı şarkının albüm tonuna ve canlı performanstaki tonuna bakın,
eğer sanatçı kendi tonunu tutturamıyorsa, yapılacak bir şey yok :)

Son düzenleme:
ses kartı olmadan ve iyi bir ses sistemi olmadan sadece guitar rig ile gitarı bilgisayara bağlayıp çalmak çok kaliteli tonlar vermiyor diye duymuştum. imkanım olursa adana'daki do-re müziğe uğrayacağım, eğer deneme şansım olursa aklım şu an id core 10'da. sanırım kayıt da alınıyormuş ve baya iyi yönleri de varmış. humbucker manyetikli gitara sahip olup metal çalamamak beni gerçekten üzüyordu, eğer çevirici bulursam ucuza bir yerden bilgisayara ses kartı olmadan bağlayıp deneyeceğim telefon kulaklığı ile, beni idare eden ton verirse belki id core 10'a ihtiyaç kalmaz ama pek ümitli değilim. bir de bias fx daha iyi diyorlar guitar rig'e göre, ne kadar doğru bilemem.

ses kartı olmadan ve iyi bir ses sistemi olmadan sadece guitar rig ile gitarı bilgisayara bağlayıp çalmak çok kaliteli tonlar vermiyor diye duymuştum. imkanım olursa adana'daki do-re müziğe uğrayacağım, eğer deneme şansım olursa aklım şu an id core 10'da. sanırım kayıt da alınıyormuş ve baya iyi yönleri de varmış. humbucker manyetikli gitara sahip olup metal çalamamak beni gerçekten üzüyordu, eğer çevirici bulursam ucuza bir yerden bilgisayara ses kartı olmadan bağlayıp deneyeceğim telefon kulaklığı ile, beni idare eden ton verirse belki id core 10'a ihtiyaç kalmaz ama pek ümitli değilim. bir de bias fx daha iyi diyorlar guitar rig'e göre, ne kadar doğru bilemem.

Hemen yardımcı olmaya çalışayım eğer telefonunuz iphone veya ipad kullanıyorsanız i-rig ile telefonu gitara bağlayıp ardından bias fx veya bias amp ile gerçekten çoooooookkk güzel tonlar alınıyor. Ama kulaklık ile zevk vermiyor. Güzel bir hoparlöre ihtiyacınız var. 300-400 arasına kaliteli bir hoparlör alıp, 50-60 liraya bias fxte pedal veya amfi alırsanız 'bence' binlerce liralık amfiden farkı kalmıyor. Yani illa ki fark vardır ama binlerce liralık fark olmuyor bence. Ve okuduğum yorumlara göre.

Kendi üretimimiz olan analog amfi simülatör ve distortion pedalı Amplify Amp Box'un ses demolarına göz atmanı tavsiye ederim. Lambalı amfi karakterine sahip çeşitli distortion tonlarını pratik bir şekilde sağlayan bir ürün. Amfiye veya ses kartına direkt bağlayarak canlı performans ve kayıt için kullanabilirsin.
Ses Demosu link :Amplify Amp Box Soundcloud Demo
Web link: Amplify Pedals

Son düzenleme:
Geri