Kafa Sesi çıkarmak için

Arkadaşlar galiba baritonum ve sesim e4 'ten itibaren tıkanıp,kesiliyor.Hal böyle olunca çoğu şarkıya sesim yetmiyor.Yani tizleri çıkaramıyorum.Kafa sesi veya falsetto ile bu sorunu aşabilir miyim ? Kafa sesini nasıl çıkarabilirim ? Herkes çıkarabilir mi bu sesi ? Teşekkürler

Merhaba,
Vokal yapan birisi olmamakla beraber operacı tanıdıklarımdan zamanında öğrendiğim kadarı ile size bilgi aktarmaya çalışacağım.
İnsanın gırtlak yapısı itibari ile, sesinizi baslaştırmak veya tizleştirmek cene, gırtlak ve ses tellerinizi manipüle ederek sağlanabiliyor. Bas seslere gitmek için ses tellerinizi kısaltıp (büzüp) gevsetirken, tiz seslere gitmek icin ses tellerinizi geriyorsunuz. (Temel olarak)
Bas ya da tiz seslere gidebilme araliginiz sizin potansiyelinize, egitiminize ve calismaniza bagli olarak degisiklik gosterebiliyor.
Buradan hareketle kabaca su soylenebilir; bas seslere gidebilmek tiz seslere gidebilmekten daha kisitli bir alan zira insanin ses tellerini gevsetebilme siniri ayni ses tellerini gerebilme sinirindan daha az.
Dogru, duzenli calisma ve egitimle tiz seslere gidebilme kaabiliyetinizin artacağını düşünüyorum, ancak bunun sınırı sizin gırtlak yapınızla da bir noktada sınırlanmaktadır.
Esenlikler dilerim.

Arkadaşlar galiba baritonum ve sesim e4 'ten itibaren tıkanıp,kesiliyor.Hal böyle olunca çoğu şarkıya sesim yetmiyor.Yani tizleri çıkaramıyorum.Kafa sesi veya falsetto ile bu sorunu aşabilir miyim ? Kafa sesini nasıl çıkarabilirim ? Herkes çıkarabilir mi bu sesi ? Teşekkürler
Merhaba.
İlgileniyorsanız ve İngilizce biliyorsanız sizi bir kaç kaynağa yönlendirebilirim.
Kafa sesi ve mixed tabir edilen tınıyı kullanmaya başlayarak bu sorunu aşabilirsiniz. Ama bu işi doğru şekilde çalışmak gerekiyor.

Geri