Dimarzio Single Boyutlu Humbucker Seçimi

Anket

• Toplam oy veren
    12
Uzun süredir bu manyetiklerin 2. elini arıyorum ama aylardır denk gelmedim. Sabrım da pek kalmadı. O yüzden gidip sıfırını almaya karar verdim.
Fakat sıfır fiyatları 560 lira civarında olduğu için model konusunda fikrinizi alıp, doğru bir seçim yapmak istiyorum.

Gitarım Squier Classic Vibe Strat. Alder gövde, maple sap, alnico 3 manyetikler. Karakterini "scooped mids" ve "glassy highs" olarak tanımlamışlar.
Sadece köprüyü değiştireceğim. Cılız bir tonu var, sustaini yetersiz ve pinch armonikler tatmin etmiyor.
Genel olarak hard rock çalıyorum. Pedal kullanmıyorum, amfim Yamaha THR.
Vereceğim örnek biraz abes olacak ama tonunu en beğendiğim gitaristlerin başında John Sykes geliyor.
Siz olsanız bu modellerden hangisini seçerdiniz?

Tone Zone S:
Output: 300 Bass: 8 Mid: 8.5 Treble: 4.5

Super Distortion S:
Output: 325 Bass: 8 Mid: 7.5 Treble: 5

Chopper:
Output: 260 Bass: 6 Mid: 6 Treble: 7

Fast Track 2:
Output: 320 Bass: 7.5 Mid: 8 Treble: 5

Örnek neden abes olsun ? Duman tonunu örnek alanlardan bıktık, örnek aldığınız kişi Sykes olsun yeter ki:)
Midleri alınmış ve tizleri parlak o manyetiklerle tabii ki Les Paul artı Marshall soundu olacak şey değil. Tone Zone S bunun tam tersi olarak kesinlikle ilaç olacaktır. Humbucker versiyonunu uzun süre kullandım, gözü kapalı tercih ederim. Super Distortion için de hep iyi şeyler duydum, o da olabilir. Diğerleri hi gain kafası için köprüde çok tercih edildiğini duymadığım, sap veya orta pozisyonda kullanıldığını bildiğim şeyler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Örnek neden abes olsun ? Duman tonunu örnek alanlardan bıktık, örnek aldığınız kişi Sykes olsun yeter ki:)
Midleri alınmış ve tizleri parlak o manyetiklerle tabii ki Les Paul artı Marshall soundu olacak şey değil. Tone Zone S bunun tam tersi olarak kesinlikle ilaç olacaktır. Humbucker versiyonunu uzun süre kullandım, gözü kapalı tercih ederim. Super Distortion için de hep iyi şeyler duydum, o da olabilir. Diğerleri hi gain kafası için köprüde çok tercih edildiğini duymadığım, sap veya orta pozisyonda kullanıldığını bildiğim şeyler.
Yanlış gitarı çalıyorsun, o zaman git Les Paul al derler diye yazarken bir duraksadım :) Ben de en çok Tone Zone S ve Super Distortion S arasında kalmıştım. Ama Super Distortion S için "one trick pony" demişler. Aslında yabancı forumlarda Chopper'ı da beğenen çok var ama treble 7 diyor. Ben tizden kaçıyorum. Ben şöyle Blue Murder - Out of Love solosundaki gibi tok bir ton hayal ediyorum. Köprüye geçtiğimde tam tersi etki yaratacak bir şey arıyorum. Sizin yorumunuzla daha da gaza geldim.

Gitarınızın gövdesi tam boyutlu humbucker'a belki uygun olabilir.. Öyleyse bir pickguard alarak gövdeyi kestirmeden normal humbucker kullanabilirsiniz.

Öte yandan artec'i de bence çok yabana atmamak lazım. Single boyutlu humbucker'ını bilmiyorum ama HVX, GCS-2 ve HV58 benim işimi gayet görüyordu.

Ben taa 2014 yazında Chopper almıştım 230tl civarındaydı. Hatta o ara 50 dolarlık düşüş olmuştu DiMarziolarda. Hatta hala da öyle. Dolar arttığından 600'lere dayandı. Eski fiyatta olaydı humbucker'lar 1000tl'yi geçmişti.

Ben olsam iki türlü davranırdım.

Bir arkadaş belirtmiş zaten. Pickuard'ın altına bakın. Normal büyüklükteki humbucker koymaya uygun ise H-S-S dizilimli bir pickguard takın. 500 K bir potans eşliğinde Di Marzio Super Distortion'ı köprüye ve Pro Track veya Chopper'ı sap'a koyardım.

İlla 3 single örünümlü olacaksa köprü için Super Distortion S ve sap için de Chopper veya Pro Track kullanırdım.

Kolay gelsin

Benim Premium rg870qmz'ye chopper takılırken, manyetik kenarları, single yuvasının içine zor sığmış, bir de o var. Öyle vidasız durabiliyor. En azından yüksekliği makul. Oynatmaya gerek duymuyorum. Pickguardlı model olan Rg850 olsaydı, pickguardın altında kaldığı için kenarı azıcık frezeyle alınırdı. Ama gövdesi pickguarda sığar mıydı? Sığardı herhalde

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada dün gidip Tone Zone S aldım. Bakalım, umarım memnun kalırım.
Gitarınızın gövdesi tam boyutlu humbucker'a belki uygun olabilir.. Öyleyse bir pickguard alarak gövdeyi kestirmeden normal humbucker kullanabilirsiniz.

Öte yandan artec'i de bence çok yabana atmamak lazım. Single boyutlu humbucker'ını bilmiyorum ama HVX, GCS-2 ve HV58 benim işimi gayet görüyordu.
Aslında gövde humbucker'a müsait ama pickguard fiyatları 450 civarında gezdiği için hiç düşünmedim. Belki düz renkler biraz daha ucuzdur ama pearloid pickguardı çıkarmak istemedim. Lehimletmesiyle birlikte 1000 lirayı aşacaktı. Bu zamanda o kadar harcamak istemedim.
Ben taa 2014 yazında Chopper almıştım 230tl civarındaydı. Hatta o ara 50 dolarlık düşüş olmuştu DiMarziolarda. Hatta hala da öyle. Dolar arttığından 600'lere dayandı. Eski fiyatta olaydı humbucker'lar 1000tl'yi geçmişti.
2018 Nisan'da Zuhal bir garaj indirimi yapmıştı, Dimarzio fiyatları da galiba 480 civarına inmişti. Ama treni kaçırmıştım.
Gerçi bugünkü nakit fiyatıyla arasında 70 lira var, çok da bir fark yok :)
Ben olsam iki türlü davranırdım.

Bir arkadaş belirtmiş zaten. Pickuard'ın altına bakın. Normal büyüklükteki humbucker koymaya uygun ise H-S-S dizilimli bir pickguard takın. 500 K bir potans eşliğinde Di Marzio Super Distortion'ı köprüye ve Pro Track veya Chopper'ı sap'a koyardım.

İlla 3 single örünümlü olacaksa köprü için Super Distortion S ve sap için de Chopper veya Pro Track kullanırdım.

Kolay gelsin
Dediğim gibi pickguard fiyatları bu kadar uçuk olmasa ilk seçeneğim bu olurdu, yine de öneri için teşekkür ederim.

450 TL ? Solo müzik'teki 50-60 liralık pickguardlar uygun değil mi? Vida deliksizleri de satılıyor görebildiğim kadarıyla..
Solomüzikteki pickguardlar fiyatı, orijinallerden daha düşük ama eğer topraklama vs konusunda kalite düşüklüğü sözkonusu değilse- ve ben de eğer Ibanez rg550dx alırsam- 4-5 sene sonra ayna pickguard alırım diye düşünüyorum. Taa o zamanı yaani. 2024-25 😁 nasıl? Güzel olmaz mı sizce de

Dosyalar

• 20190904_122925.jpg
    20190904_122925.jpg
    30.9 KB · Gösterim: 220
Tone Zone S aldım. Bayağı fark etti. Ama EQ grafiğinde tizler düşük olmasına rağmen önceki manyetiğimden daha tiz geldi alt teller, sanırım çıkış gücünden kaynaklı. Manyetiğin o kısmını epey alçalttım, şimdilik elde tornavidayla deneme yanılma yapıyorum.

Bu manyetiği potans veya switch eklemeden split edip hem 2. hem de 1. pozisyonda hum-cancelling yapmak mümkün mü bilen var mı?
Ortadaki manyetik RWRP. Ama ben tone zone'u düz bağlattığım için 2. pozisyon heba oldu tabii.
Dediğim şekilde yapılsa (tabii oluyorsa) manyetiğin gücü çok düşer mi?

Tone Zone S’i farklı pozisyonlarda seri ve paralel bağlayarak bunu yapabilirsin.Muhtemelen 5 yollu switch bağlantıları farklı olacak. Ben 3yollu fazladan bir switch ile tone zone s’i bu şekilde bağladım. hum cancelling’i iptal eden single bağlantı şekli gereksiz oluyor

Bu manyetiği potans veya switch eklemeden split edip hem 2. hem de 1. pozisyonda hum-cancelling yapmak mümkün mü bilen var mı?
Ortadaki manyetik RWRP. Ama ben tone zone'u düz bağlattığım için 2. pozisyon heba oldu tabii.
Dediğim şekilde yapılsa (tabii oluyorsa) manyetiğin gücü çok düşer mi?

Basitçe manyetiğin sadece bir coilini sisteme bağlayarak (yani sadece bir coilini kullanarak) hem 1. hem de 2. pozisyonda single manyetik olarak çalıştırabilirsin ama tabii çok mantıklı olarak şu soru geliyor akabinde: o zaman niye single boyutlu humbucker'a gerek var ki? Alternatif olarak standart bir 5 yollu switch ile 1. pozisyonda full humbucker, 2. pozisyonda humbucker'in single coili split olarak + orta manyetik paralel bağlantı yapılabilir. İnternette bu bağlantı şemasını kolayca bulabilirsin.

Geri