Pedal ve Pil

Merhaba,
Yeni bir pedal aldım, hatta ilk pedalım.
Üzerinde PP3 batarya kullanmam gerektiği yazıyor.
Normal 9V piller ile çalışıyor fakat bu piller, (marketlerde satılan herkes tarafından bilinen markalar)
PP3 sınfına girer mi girmez mi pek anlayamadım.
Bir de uzun süreli kullanımlar da pil ile ilişkisini kesiniz yazıyor.
Bu süreden kastı ne olabilir ?
gün, hafta, ay vs.
Teşekkür ederim.

9v dörtgen piller pp3 sınıfına girer. Genel anlamda alkaline piller daha pahalı ve uzun ömürlüdür (duracell gibi). Zinc Carbon piller daha kısa ömürlü ve görece daha uygun fiyatıdır.

Bazı insanlar wah ve fuzz pedallarını özellikle power supply yerine zinc carbon pille kullanmayı tercih ederler. Tona etkisi olduğu rivayet edilir.

Pedalın input'unda kabloyu takılı bırakamadığın sürece çoğu pedal kendini kapatır, pil harcamaz.

Uzun süre içinde pil bırakmayından kasıt, pilin akmaması için söylenmiştir diye düşünüyorum. Bu da çooook uzun sürelere tekabül ediyor. Pedalı kullanmayacaksanız ve bi yere kaldırıp unutacaksanız pili çıkartıp saklamak en doğrusu...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
9v dörtgen piller pp3 sınıfına girer. Genel anlamda alkaline piller daha pahalı ve uzun ömürlüdür (duracell gibi). Zinc Carbon piller daha kısa ömürlü ve görece daha uygun fiyatıdır.

Bazı insanlar wah ve fuzz pedallarını özellikle power supply yerine zinc carbon pille kullanmayı tercih ederler. Tona etkisi olduğu rivayet edilir.

Pedalın input'unda kabloyu takılı bırakamadığın sürece çoğu pedal kendini kapatır, pil harcamaz.

Uzun süre içinde pil bırakmayından kasıt, pilin akmaması için söylenmiştir diye düşünüyorum. Bu da çooook uzun sürelere tekabül ediyor. Pedalı kullanmayacaksanız ve bi yere kaldırıp unutacaksanız pili çıkartıp saklamak en doğrusu...
Teşekkür ederim,
Sanırım büyük bir hastalık yaşamayıp veya askere gitmedikçe pili içinde bırakabilirim :)

Merhabalar,
Elime yurtdışından tc electronic delay ve reverb pedalları geçti, elimde mevcut güç kaynağı olmadığından dolayı pedalları kontrol etmek için bir tane 9v karbon çinko pil ile deneme yaptım. 5-10 dk sonra pedalı kurcalarken otomatik kapanma oldu. Diğer pedalda da aynı sorunu yaşadım. Pili ardışık olarak 2-3 kez her ikisinde de denedim fakat ortalama 10 dk içinde her iki pedalda da bu sorun oldu. İki pedalda da benzer bi sorun olacağına pek ihtimal veremedim. Sorun pil kaynaklı olabilir mi?

Merhabalar,
Elime yurtdışından tc electronic delay ve reverb pedalları geçti, elimde mevcut güç kaynağı olmadığından dolayı pedalları kontrol etmek için bir tane 9v karbon çinko pil ile deneme yaptım. 5-10 dk sonra pedalı kurcalarken otomatik kapanma oldu. Diğer pedalda da aynı sorunu yaşadım. Pili ardışık olarak 2-3 kez her ikisinde de denedim fakat ortalama 10 dk içinde her iki pedalda da bu sorun oldu. İki pedalda da benzer bi sorun olacağına pek ihtimal veremedim. Sorun pil kaynaklı olabilir mi?
Sorun pil ile kullanımda, dijital pedallar çok yakar. TC’nin dijital pedallarına neden pil girişi koyduğunu hiç anlayamadım.. Ne kadar süre gider diye illa hesaplayayım dersen;
Pil ömrü= Pil kapasitesi (mAh) / pedalın çektiği akım (mA) * 0.70

Yani atıyorum Duracell Alkaline aldın ve gücü 311 mAh, (pedalın Flashback 2 olduğunu varsayıyorum) 100 mA çekiyor;
311/100*0.70=2. yaklaşık 2 saat gider..

değer mi? değmez. Konu dijital pedallarsa güç kaynağı şart, yoksa adamı illalah ettirir..

Çok teşekkür ederim hızlı dönüşleriniz için,
Acaba bu durumda tavsiye edebileceğiniz (Vodoolab / Trex dışında-) Güç kaynağı var mı ? Hall of fame, Flashback ve Dunlop mini wah elimdeki pedallar. Bi overdrive, ditto looper ve EHX Small Stone u yakın zamanda edinmeyi düşünüyorum.

Geri