Müzik ve elektriğin yakın ilişkisi.

Sesin havada yayılan belirli frekanslarda ki atılımlar olduğunu düşünerek,
Bu atılımların olması için bir atmosfer olması gerektiğini de biliyoruz, (dünyanın oksijeni, basıncı, manyetik alan)
Sesin ısı değişimlerine göre hızının etkilendiğini düşünerek yoğunluk aynı zamanda sustain demek (Tanecikler ne kadar yakın ise o kadar iyi ses aktarılır) sonucuna varıyorum.
İnsan kulağı yapı olarak bu atılımları kavramak için kepçe şeklinde,
Bu atılımlar kulak içinde (işitme cihazlarının çalışma prensipleri kulak içinde ki basıncı arttırmak) yer aldığında dönüştüğü şey analog elektrik sinyalleri.
Yani bir nevi beyin ile kulak arasındaki son noktada bir coil var.
Elektrik sinyallerini beynimiz yorumluyor.
Yani müziği canlıların (ritm duygusu olmadığı söylenir hayvanların ama geçen bir video da papağanın ritm tuttuğunu gördüm) elektrik sayesinde yorumladığını, beynin elektrik sinyalleri ile loblar arası iletişim kurduğunu, kaslar, acı, organlar arası iletişim kurduğunu düşünürsek.
Elektrik hayat demek değilmidir ?
Müzik demek değilmidir ?
Tabi bu sinyalleri yorumlamamızı sağlayan sinaps yapısı insanda var (müzik) ama bu en ana konu zaten.
Buradan yola çıkarak enstrüman konusuna da değinmek istiyorum ama biraz düşüneyim :)
Sizin fikrinizi de merak ediyorum. Bunlar benim karacahil yürüttüğüm fikirler.
Teşekkürler.

Son düzenleme:
Müzik de sonuçta bir ses ve işitme duyusu ile algılanıyor beyinde. Beyin sinir hüceleri arasındaki sinaptik bağlantılardan iletilen düşük düzeydeki elektrik akımları ile çalıştığına göre beynin her algıladığı şeyi ''elektrik'' ile ilişkilendirmek anlamsız oluyor. Öyleyse karnıyarık da elektrik mesela, veya öfke de elektrik. Beynin çalışma yöntemi böyle...hatta elektrik de sonuçta elektron transferi olduğundan elektrik yerine ''elektron akımı'' veya ''kimya'' terimlerini de kullanabiliriz. Hayat=kimya gibi. Aynı mantıkla bilgisayar da elektrikle çalıştığı için bilgisayara müzik dememiz gerekir. Müziği eğer ritm duygusu ile ilişkilendirip ''hayatın ritmi de bir müzik midir'' diye daha mantıklı bir soru önergesi oluşturulabilir ki bu da ''hayatın ritmi'' kavramının çok geniş ve belirli bir anlamı olmayan bir sözcük öbeği olması nedeniyle cevabı olmayan soru olur bence 😊

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Müzik de sonuçta bir ses ve işitme duyusu ile algılanıyor beyinde. Beyin sinir hüceleri arasındaki sinaptik bağlantılardan iletilen düşük düzeydeki elektrik akımları ile çalıştığına göre beynin her algıladığı şeyi ''elektrik'' ile ilişkilendirmek anlamsız oluyor. Öyleyse karnıyarık da elektrik mesela, veya öfke de elektrik. Beynin çalışma yöntemi böyle...hatta elektrik de sonuçta elektron transferi olduğundan elektrik yerine ''elektron akımı'' veya ''kimya'' terimlerini de kullanabiliriz. Hayat=kimya gibi. Aynı mantıkla bilgisayar da elektrikle çalıştığı için bilgisayara müzik dememiz gerekir. Müziği eğer ritm duygusu ile ilişkilendirip ''hayatın ritmi de bir müzik midir'' diye daha mantıklı bir soru önergesi oluşturulabilir ki bu da ''hayatın ritmi'' kavramının çok geniş ve belirli bir anlamı olmayan bir sözcük öbeği olması nedeniyle cevabı olmayan soru olur bence 😊
:) Çok teşekkürler. Daha farklı düşünüyorum artık.

Geri