A\B switcher (paralel)

Dün sabah,okula giderken, otobüste aklıma şöyle bir fikir geldi....

Ben elimdeki 2 processorden faydalanmak istiyordum, onları seri bağlayınca ne POD'dan ne de DOD'dan verim alabiliyorum. Sonuçta POD'un da DOD'un da içinde belirli bir process sırası var ve arka arkaya bağlandığında zincir baştan başlıyor ve verimsizleşiyor.

Daha sonra aklıma onları paralel bağlamak geldi, gitardan gelen sinyal 2'ye bölünerek bir switcher'a gidecek, misal olarak A kanalı POD'dan geçip, B kanalı da DOD'dan geçip, tekrar bir switcher'a girecekler. Bu 2. switcher,1. switcher'a bağımlı çalışacak. 2. switcherda son bulan bu paralel bağlantının çıkışını da artık ampliye mi bağlarım, direk miksere mi girerim o benim bileceğim iş...

Bunu yaparsam elime ne geçecek?
- Sahnede 2 processorün de + yönlerinden faydalanabileceğim.
- Birbirine seri bağlanmadıkları için madülasyon cümbüşü yaşamayacağım.
- "İyi sound"'a bir adım daha yaklaşacağım.
- Aklıma gelen bir şemanıyı hayata geçirme zevkini tadacağım...

Sanırım bunlar bu şemayı hayata geçirmeye başlamam için yeterli. Babamla konuştum bu konuyu, güzel bir alüminyum alaşım kutu içine kuracağız devreyi. Devre üstünde ekstra olarak 2 adet led olacak hangi kanalın açık olduğunu gösterecek, onun dışında bir giriş, bir çıkış, A kanalı için in/out, B kanalı için in/out olacak...

Aslında kullanımı biraz FX send/return'e benziyor. Ama harici bir düzenek benimki...

Özellikle elektronikle ilgilenenler, sizce yapmalı mıyım? Bir faydasını görür müyüm, yoksa sadece zevk için bile bu işe el atmalı mıyım?

Düşündüğün mantıklı bir sey aslında Cem, ama bazı ayrıntılara dikkat etmen gerekecek. O tür bir sey bende yapmıstım ama analog pedallarda düşündüm. Aşagı yukarı yapmak istediğim sey senin düşündüğün gibiydi ama sesi daha bozmakdan başka bir işe yaramamıştı dogrusu..
Bu tür aletler dış etkenlerden çok fazla etkileniyor ve sesin karakteri bozuluyor.. Umarım boşa ugraşmıs olmassın... Ama bana sorarsan da sound bozulacaktır yani processorunda çıkan sound swich in çıkışında aynı olmayacaktır diye düşünüyorum. Ama yine de yap tecrübe kazanırsın...

US patent office den Morley A/B box un patentini araştır şemasına ulaşabilirsin tahminen, ondan yap birtane, diğer tarafada bir y kablo yetebilir

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sonucun ne olacağı aslında çok önemli değil, tecrübe kazanmak bile yeterli benim için. Çok da kötü bir sonuç çıkmazsa da sahnede zevkle kullanacağım bir pedalım olacak. Ve işin aslı böyle bir alete çok ihtiyacım var. Onun dışında böyle basit bir devre için yurtdışından sipariş vermek istemiyorum...

Babam 1-2 yıl önce çok sevinirdi kayıtla falan uğraştığım için, gitarı çok severek ve belli bir disiplin altında çalıştığım için, ama şimdi seneye öss var. "Şu müziğe harcadığın zamanın yarısını dersler için harcasan istediğin her yere girersin" diyor ama ben dinliyor muyum? Aslında dinlemeliyim... Neyse, sağolun arkadaşlar...
Muhtemelen bu haftasonu yapmaya başlarız babamla birlikte... Sonucu buradan söylerim.

Geri