110 Volt 220 Volt Sorunu

İyi günler arkadaşlar!

Ben Amerika'dan Rocktron firmasının Silver Dragon adlı bir pedalını aldım.Aleti Türkiye şartlarında çalıştıramadım bir türlü.Değişik adaptörler aldım dönüştürücü aldım yok.Elektrikten de anladığım söylenemez.Pedalı bağladığımda clean tonunu duyuyorum ama bir türlü aletten verim alamıyorum.Yardımcı olursanız çok mutlu olacağım.Teşekkürler

İnternetten bulduğum kadarıyla senin pedal 13v dc ile çalışıyor.Bu adaptörü bulman kolay değil ama yaptırabilirsin.Ancak çeviriciler ve orjinal adaptörü ile kullanabilmen gerekirdi,ayarlarında filan bir sorun olmasın ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet doğru.Orjinal adaptörü ilk kullandığımda (ucunu çeviren bi parçayla) sigorta attı o zaman adaptör zarar görmüş olabilir.Ayarlarında derken neyi kastettiniz ?

Pedalın orijinal adaptörü büyük ihtimalle 110v tu ve sen onu çevirici parçayla 220v a taktığın için yaktın.Clean ses derken pedal pasif haldemi diyosun? Verim alamıyorum cümleni biraz açıklayabilirmisin.Yani ses mi az geliyo veya başka sorunlarınmı var,pedal aktif haldeyken ses duyabiliyomusun?

Not:Bu tarz sorular için sabit başlıkları kullanıyoruz.

Kusura bakmayın bilmiyordum.Şimdi dediğiniz gibi buradan aldığım bi adaptörle pedal çalışıyor ama distortion sesini alamıyorum üzerindeki lambalar yanıyor distortion ı açmadığımda clean tonu geliyor yani sizin deyiminizle pasif olarak çalışıyor.

arkadaşım eğer istanbulda isen pedalını getir tamir etme şansı varsa tamir edelim büyük ihtimalle trafolardan birini yaktın..
şu çevrici minik bi ucu TR standardı diğer ucu dişi USA standardı olan dönüştürücüler bilmeyen kullanıcılar için tam bi baş belasından başka bişey değil bu dönüştürücüler şu işe yarar.. aletin üzerrinde 110-220V SW varsa ozaman direkt bu küçük dönüştürücüyü takarsınız SW de 220V konumuna alıp aletinizi güvenle kullanırsınız..
eğer SW yoksa işte o dönüştürücü 110V aletinize 220v verecek içindeki trafoyu yakıyor.. yapmanız gereken şey SW yoksa eğer bu minik çevriciden büyük standart bi 9V adaptör boyutunda içinde trafosu olan aktif bi dönüştürücü almanız. bu dönüştürücü içinde trafo ile 220V 110V dönüştürüyor.. tabi alacağınız bu çevricininde kullandığınız aletin gücüne Watt değerine uygun olması şartıyla... saygılar.

Çok teşekkür ederim de şuan alette değil adaptörde sorun olduğunu düşünüyorum.Bende herkesin evinde olan şu 12 9 5 6v değiştirilebilen bi adaptör var.Onda polarity diye bir bölüm var + - kutup.ordaki ayarı durmadan oynatınca alet çalışıyor ve çok sağlam bir distortion sesi geliyor.Ama tek bir tarafta bırakınca ses çıkmıyor aletten.Bu arada Bursadayım

bak olay şudur o aletler AC akımla beslenir senin yapacağın aletin kaç Volt istiyorsa buna uygun AC bi adaptör almak..

maresal abi 13v DC olurmu yüksek voltajla çalışıyor dışardan 13V AC alıp içerde Trafo ile tekra tüpler için yüksek voltaja çıkartıyor V twin gibi.

yanlış bilgiverip pedalını bozduracaksın :D

presence kardeş çok teşekkürler sanırım bütün işin sırrı AC adaptörde.Bu konular yüzünden ACDC dinlemiyorum artık hehe! Bir iki baktım da elektrikçilerde bulunmama ihtimali yüksekmiş sanırım

elektronikçilere bak veya şöle yapabilirsin elektrikçiden yada elektronikçiden DC adaptör alıp içindenki doğrultma kısmını söktürürsün elektrikçiye...

Geri