Bileğim Su Topladı

Merhaba,
Bir kaç hafta öncesine kadar 100 liralık bir klasik gitar ile çalışıyordum.
Nota yerleri, teller arasındaki ilişki gibi.
Çalmak istediklerimi de izleyerek, dinleyerek çıkarıyordum.
Un Dia Noviembre
Andy Timmons Gone
Gibi farklı parçalar.
Boş zamanlarımda da köyde vs. çalışmak için kalas üzerine lastik geçirip çalışıyordum.
Birkaç hafta önce iyi bir gitarim oldu.
Ama öncesi bileğimi çok zorlamam ile geçti bir buçuk yıl kadar.
Bileğimde kist oluşmuş doktor ara ver yoksa büyüyebilir dedi ama şu an ki gitarım çok güzel öyle zorlanmıyorum yani.
Bu tarz bir olay yaşayan, sonrasında ne yaptığını hatırlayan varmıdır ?
Siz ne yaptınız ?

Merhaba,
Bir kaç hafta öncesine kadar 100 liralık bir klasik gitar ile çalışıyordum.
Nota yerleri, teller arasındaki ilişki gibi.
Çalmak istediklerimi de izleyerek, dinleyerek çıkarıyordum.
Un Dia Noviembre
Andy Timmons Gone
Gibi farklı parçalar.
Boş zamanlarımda da köyde vs. çalışmak için kalas üzerine lastik geçirip çalışıyordum.
Birkaç hafta önce iyi bir gitarim oldu.
Ama öncesi bileğimi çok zorlamam ile geçti bir buçuk yıl kadar.
Bileğimde kist oluşmuş doktor ara ver yoksa büyüyebilir dedi ama şu an ki gitarım çok güzel öyle zorlanmıyorum yani.
Bu tarz bir olay yaşayan, sonrasında ne yaptığını hatırlayan varmıdır ?
Siz ne yaptınız ?

Muhtemelen sürekli aynı hareketlerle bileğini zorladığın için olmuş. Sanırım sağ bilek ?
Bir miktar ara verip bu aranın bileğine iyi gelip gelmediğine bakman lazım.
Sol el parmaklarını çalıştırmaya devam edebilir, sağ el bileğini daha sabit tutacak şekilde, mesela penayı baş ve işaret parmağınla hareket ettirerek deneme-yanılma yapabilirsin. Ama sürekli kendini değerlendirmen gerek. Kist sol bilekte ise bu durumda da daha çok sağ elini çalıştırabilirsin... Biraz müzik teorisi ile ilgilenebilirsin.
Çeşitli tedaviler var:

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Muhtemelen sürekli aynı hareketlerle bileğini zorladığın için olmuş. Sanırım sağ bilek ?
Bir miktar ara verip bu aranın bileğine iyi gelip gelmediğine bakman lazım.
Sol el parmaklarını çalıştırmaya devam edebilir, sağ el bileğini daha sabit tutacak şekilde, mesela penayı baş ve işaret parmağınla hareket ettirerek deneme-yanılma yapabilirsin. Ama sürekli kendini değerlendirmen gerek. Kist sol bilekte ise bu durumda da daha çok sağ elini çalıştırabilirsin... Biraz müzik teorisi ile ilgilenebilirsin.
Çeşitli tedaviler var:
Tamamdır abi, o süreyi teoriye ayırırsam değerlendirmiş olurum.
Biraz bekleyeceğiz olmazsa devam edicem bileğimi bükemiyorum sadece. Eğer büyürse ameliyat olurum büyümezse zararı yok dedi doktor. Sol bilek eklem içinde olmuş.
Teşekkürler :)

Özellikle yeni ve daha iyi gitar insanı çalmaya zorlasa da, daha da kötü olabilir bileğin. Hatta belki hiç çalamayabilir veya belli hareketleri yapamayabilirsin. O yüzden iyileşene kadar ara vermek en iyisi.

Sağ elindeyse legato ve teori çalışabilirsin. Sol elindeyse de alternate picking, string skipping, hybrid picking çalışabilirsin. Sağlam olmayan eline bence de yüklenme.

Merhaba,
Belki öncelikle size sorup izninizi almam daha uygun olurdu ama mazur göreceğinizi düşünüyorum. Babam ortopedisttir, durumunuzu ona sordum.
Higroma olur bileğini zorlarsa, çok zorlamasın, bileğinin hareketini çok kısıtlıyor ve ağrıya neden oluyorsa aldırıverir dedi. Sağlığınıza doğrudan bir zararı yokmuş.
Aldırırsa ve yine zorlarsa yine oluşabilirmiş. Geçmiş olsun.
Esenlikler dilerim.

Özellikle yeni ve daha iyi gitar insanı çalmaya zorlasa da, daha da kötü olabilir bileğin. Hatta belki hiç çalamayabilir veya belli hareketleri yapamayabilirsin. O yüzden iyileşene kadar ara vermek en iyisi.
Tamamdır abi, sağ elimde teknik çalışmayı düşünüyorum yine. Sol elimi baskı uygulamadan notaları bulma çalışması yine yapacağım ama duymayacagim maalesef.
Do, re, mi ilk 12 perdede bulabiliyorum buraya kadar gelmiştim bu çalışmada. Zaman içinde kontrole gidip rahat rahat çalmayı umuyorum. Teşekkürler :)

Merhaba,
Belki öncelikle size sorup izninizi almam daha uygun olurdu ama mazur göreceğinizi düşünüyorum. Babam ortopedisttir, durumunuzu ona sordum.
Higroma olur bileğini zorlarsa, çok zorlamasın, bileğinin hareketini çok kısıtlıyor ve ağrıya neden oluyorsa aldırıverir dedi. Sağlığınıza doğrudan bir zararı yokmuş.
Aldırırsa ve yine zorlarsa yine oluşabilirmiş. Geçmiş olsun.
Esenlikler dilerim.
Yok estağfurullah çok teşekkür ederim :)

Yazdıklarınızı okuyunca bende de olduğunu farkettim. Sağ bileğimde aşırı şişlik değil orta seviyede bileğin alt kısmında ve yaklaşık 2 3 senedir var hiçbir şekilde ağrı yapmadı. Hiçbir hareketimi kısıtlamıyor. Normal bir durum sanıyordum. Ortopediye gideceğim en yakın zamanda.

Yazdıklarınızı okuyunca bende de olduğunu farkettim. Sağ bileğimde aşırı şişlik değil orta seviyede bileğin alt kısmında ve yaklaşık 2 3 senedir var hiçbir şekilde ağrı yapmadı. Hiçbir hareketimi kısıtlamıyor. Normal bir durum sanıyordum. Ortopediye gideceğim en yakın zamanda.
Özellikle elinizi kasıp, ekleminizi oynatınca ortaya çıkıyor mu?

Google'da gangligon guitar players diye araştırma yapınca bunun sadece gitardan değil mause kullanımından dolayı da olduğunu yazan kişi çok ve şöyle bir tartışma buldum.
Belki de LoL yüzündendir...
Artık oynamıyorum ama olup fark etmemiş olabilirim sizin gibi.

Geçmiş olsun, umarım çok daha iyi olursunuz.
Baya yaptığım araştırmalar sonucu ve çevremdeki tıp mezunlarına sorduğum sorular sonucu durum şöyle.
Bunun eklemi çok zorladığın için dışarı çıkan eklem sıvısı olduğunu söylüyorlar. Ya gitar çalarak yada fitness yaparak.
Kesinlikle zararsız ve zamanla geçiyor ayrıca doğal bir durum.
Üstüne masaj yapmak geçmesini hızlandırıyormuş.
Kesinlikle ameliyat olma, ameliyat sonrası eklemler 40 50 günde düzeliyor diyorlar ama çoğu kişi kayıp olduğunu yazmış.
Eğer çok büyürse ve ağrı artarsa acile uğra içindeki sıvı çekilsin veya illa operasyon istiyorum diyorsan fakülteye veya özele giderek çevresine lokal anestezi ile içi boşaltılıyor.
Eric Clapton, Kirk Hammett gibi isimler de bu şekilde şeyler yaşamış. Yalnız değiliz :)
Son olarak ekşideki şu başlığı okuyabilirsin.

Geri