asırı sogugun gıtara etkısı????

arkadaslar gıtarımı ıstanbuldan kayserıye getırdım.. ve dun haberlerde de ızledıgınız gıbı yollar karla kaplıydı kırsehırde mahsur kaldık 2 gun boyunca gıtarım otobusun bagajında buz gıbı sogukta bekledı .. artık sapının attıgından suphem yokda.. gıtarın clean sesınde ses gaınlı gıbı gelıo..

sorum su:

acaba manyetıklerım soguktan bozuldumu :'( yoksa gıtarın sapı attı da ondan mı bole oluyo.. sapı attıysa kolay yaptırırım ama manyetıklerım bozulduysa dıe cok korkuyorm.. :S

(not gıtarın sesını kapattıp tellere bastıgımda cok az cızırtı gelıo)

Bende sivastayım geçenlerde -34'ü görünce bende bir hafta tellerini gevşetmiştim gitarımın :)
zaten sınavlardan pek çalamıyordum...

Evin içinde nolcak demeyin odamın duvarı buz tutmuştu:)

hardcase de duruyorsa sorun olmaz, normal şartlar altında ( 1 atmosfer basınç, 22.4 lt...) bile gitarı hardcase de tutmakta fayda var, açıkta bırakmak her zaman kötü sonuçlar doğurabilir.

amfinin drive'ı ve volume'u sondaysa gitarın sesini kapatıp caldıgında cızırtı gelebilir..gitarın sapı konusunda ,sap ayarı yapılan demir ısı değişiminden etkilenip soğuktan hacmi küçülmüştür..böyleliklede sapın ayarı kaymış olabilir..

Gainli gelmesi manyetikle ilgili değil amfi ya da çıkış aldığın ses kaynağıyla ilgili bir olaydır. Manyetik sadece telin titreşimini alıp ses çıkışına iletir...

mıknatısları bozabilecek iki şey mevcut 1:yüksek ısı, 2:darbe

Manyetiğine birşey olduğunu sanmıyorum. Ancak sapın atmış olma ihtimali oldukça yüksek. Genel bir ayardan geçmesinde hiçbir sakınca yok. Ayrıca çalarken tellerden ses gelmesi (ki frete çarpma sesi) çok az geliosa sorun yok. Okadar ses kadı kızında da olur (!) ancak fazla geliyorsa gene sorun var demektir. Gitarını kapsamlı bi ayardan geçirttir gitarın sana teşekkür etsin =)

avenger kesınlıkle katılıyorum sana arkadaslar soguktan gıtara bısey olsaz sadece akord bozulır bu baska bısey olmaz ozaman rusyada yasayan adamlar ne yapcaklar gıtarı yorgana sarıpmı calcaklar yok öle bı durum manyetıklere gelıncede manyetık = mıknatıs oldugunu dusunursek mıknatıslar asırı sıcakta am hanı öle hava bugun 38 derece gıtarım bozulurmu demeyınde bu cok yuksek bı ısı atese tutmak mesela ancak öyle sıcakta vede asırı darbelerde bozulur onun dısında hıc bısey olmaz saygılar sevgiler..!

Yanlız burda bahsi geçen soğuktan başına bişey gelmesi değil ani ısı değişiminden başına bişey gelmesi. İkisi çok farklı şeyler nihayetinde.

Genede birşey olacağını sanmıyorum. Şöyle düşünün, Finlandiya, Norveç, İsveç vs vs gerçekten soğuk ülkeler. Ve bu tip yerlere bir sürü grup gelip bir süsü konserler veriyorlar. Bu adamların da enstrumanları bagajda orada burada soğuk görüyordur. Yapmayın arkadaşlar tamam gitar nazik bir enstruman ama okadar da değil yahu... Hele manyetikler hiç değil

Hayır zaten soguktan gitarın başına gelebilcek şeylerin başında tellerin soguktan çekerek + basınc uygulaması veya klavye içindeki demirim soguga karsı tepki vermesi olacaktır... 2sininde sonucu olarak sap ayarı bu dertlerden kurtaracaktır...

Manyetik olayına gelince ise arkadaşlarda çok iyi şekilde izah etmişler darbe ya da aşırı sıcak dışında onlarıda etkileyecek bir sorun olcağını sanmıyorum...

Bir ihtimal gitar taşınırken bazı sarsıntılar ya da ufak darbeler sonucunda mekanık aksamdaki kabloların yıpranması olabilir ki buda çok düşük bir ihtimal...

bence sorun gitardan kaynaklı değilde amfi olarak veya ses çıkışı olarak kullandığın kaynaktan kaynaklanabilir...

Saygılar

Gitar yere düştüğü zaman manyetiğin içindeki bobinler zarar görür, zamanla gitarın sesi değişir. Bazen uzun yolculuklardaki sarsıntılarda bobinlere zarar verebilir gitarı herzaman için hardcasele taşıyın uzun yolculuklarda.

Geri