Yardımcı olun lütfen Gitara yeni başkadım ama bu gidişle sanırım bırakacağım

Ben yaklaşık 3 aydır haftada bir saat gitar dersi alıyorum. Gerçi 3 ay fazla olur bazı nedenlerden ötürü çok aksadı. Her neyse ilk başlarda pek çalışmamama rağmen benim seviyemdeki birine göre çok iyiydim. Bunu hocam da müzikle ilgilenen babam da söylüyordu. Ama nedense şimdi oldukça çalışmama rağmen gittikçe kötüleşiyorum. Şüphelenmeye başladım acaba yeteneğim mi yok diye. Halbuki ilerde iyi bir gitarist olmak istiyorum. Sizce ne yapmalıyım, ve yeteneğim olup olmadığını nasıl anlarım

Hıc aksatmadıgını farzetsek, toplamda yaklasık 12 saattir gitar calıyorsun, evde ne yapıyorsun onu bilemeyiz. Cliff Burton Metallicayala çalmaya başladıgı zaman bile günde 6 saat çalışıyormuş, ha klasikçileri falan saymıyorum bile. Şu anda ne iyi denebilecek nede kötüye gidebilecek bir durumda olman gerekir. ( eğer görülmemiş olağan üstü biryeteneğin yoksa tabii) Yani çalışmaya devam, bu işler o kadar basit değil.

Şahsi fikrim yetenek dediginiz şey kendini bir süreden sonra gösterir. Şuan yeteneğinizi yansıtacak bir tekniginiz yok. Ne kadar çalışırsanız o kadar çok gelişirsiniz. Yetenek kısmı belli bir seviyeden sonra fark edebilir.

Hoca ve baba demesiyle yetenek ortaya çıkmaz, motivasyon olsun diye demişlerdir. Eğilim, merak vs olabilir bir kişide ama öyle 1-2 ay ne yaptı bu delikanlı bakalım diyerek yetenek anlaşılmaz.
Neyse geyik bir yana, Satriani, Guthrie Gowan gibi adamların bile hala belli sürelerle çalışıp bir şeyler öğreniyoruz demesine bakarsak yetenek hoş bir aksesuardır diyebiliriz, keşke hepimizde olsa ama yok yine de gitarı bırakmadık .... işin özü, temeli, harcı, betonu ne dersen de ... düzenli, disiplinli ve en önemlisi BİLİNÇLİ olarak (ve mümkünse ders alarak ama şart değil) ... Ç A L I Ş M A K...!
Sevdiğim bir laf vardır ... gitarı bir hafta bırakırsan o seni bir ay bırakır ... düzenli ama programlı ve planlı çalışmaya devam.

Ben yaklaşık 3 aydır haftada bir saat gitar dersi alıyorum. Gerçi 3 ay fazla olur bazı nedenlerden ötürü çok aksadı. Her neyse ilk başlarda pek çalışmamama rağmen benim seviyemdeki birine göre çok iyiydim. Bunu hocam da müzikle ilgilenen babam da söylüyordu. Ama nedense şimdi oldukça çalışmama rağmen gittikçe kötüleşiyorum. Şüphelenmeye başladım acaba yeteneğim mi yok diye. Halbuki ilerde iyi bir gitarist olmak istiyorum. Sizce ne yapmalıyım, ve yeteneğim olup olmadığını nasıl anlarım
Yeteneğiniz olup olmadığını öyle kolay kolay anlayamazsınız.
Ama isteğiniz-motivasyonunuz var mı, onu rahatlıkla anlarsınız. Gerisi BOŞTUR.
Bence bir şey olmuş ve siz buna anlam yüklemişsiniz. Ne olduğu söylerseniz belki daha fazla yardımcı oluruz.
Muhtemelen kendinizi olduğundan çok daha farklı bir noktada gördünüz, öyle olmadığını anlayınca da balon söndü:) Olur öyle şeyler, ben de gitar çaldığım ilk iki hafta öyle bir hezeyana kapılmıştım. Geçti sonra:)
Bu forumda defalarca yazılmıştır, yine yazalım: Enstrüman öğrenmek, insanın kendini keşfetme sürecidir. Bunu yapmanıza yaramıyorsa, zaten aslında çok da bir işe yaramaz.

HAYAL KUR

Bence bu işin en önemli püf noktası hayal kurmaktır.
Küçükken gitara ilk başladıgımda (15 yaşımda) okul dısındaki tüm zamanımda sanatçıları dinler ünlü gitaristleri dinler onların yaptıklarını yapmaya çalışır,teknik kitaplar okur başımı yastığa koyduğum zaman ise gözümü kapatır ve asıl önemli olan diğer işi yapardım.HAYAL KURARDIM.
Kendimi çok büyük sahnelerde elimde gitarımla binlerce insana şarkı söylerken veya bir şarkının ortasında soloyu atarken hayal ederdim.
Hep bunu düşünerek çalışırdım.
Bunu anneme babama anlattığıma ise ne dediler biliyormusun?
Bana güldüler.''Abartma oğlum sende ne sahnesi dur bakalım '' dediler.
Tabikide bu beni sevmediklerinden değil sadece alışılagelmiş birşey olmadıgından böyle davrandılar.Zamanla tabi bunları tek tek aştık :)
Belli bir zaman sonra beni desteklemeye,konserlere sahnelerime gelmeye başladılar.
''Ulan bizim oğlana bak,cocuk bize anlatıyorduda inanmıyorduk bak sen şuna'' diye bide gurulandılar :) Neyse bu başka bir hikaye :)
Kısaca benim uğraştığım şeylerle uğraşmıyorsun dümdüz bir yoldasın ve seni destekleyen bir ailen var.
Benim hiçbirzaman bunları yapabileceğime inanmadılar.O yüzden işim daha zordu tabi.
Ama ben hepsini yaptım.O hayal ettiğim tüm sahnelerde çıkıp binlerce insana şarkılar söyledim.
Evimi arabamı aldım o hayal ettiğim sahnelere çıkarak.
Buna motivasyon diyoruz.Motivasyonunu kaybetme gitar çalmak,sahneye çıkmak çok güzel işler.Hep bunları düşün öyle yol al.
Yaşım 33 hala hayal ederim hala düşünürüm.Tabi hedeflere ulaştıkca hayallerde büyümeye başlıyor.
Hepimizin hayallerine ulaşması dileğiyle..

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yeteneğiniz olup olmadığını öyle kolay kolay anlayamazsınız.
Ama isteğiniz-motivasyonunuz var mı, onu rahatlıkla anlarsınız. Gerisi BOŞTUR.
Bence bir şey olmuş ve siz buna anlam yüklemişsiniz. Ne olduğu söylerseniz belki daha fazla yardımcı oluruz.
Muhtemelen kendinizi olduğundan çok daha farklı bir noktada gördünüz, öyle olmadığını anlayınca da balon söndü:) Olur öyle şeyler, ben de gitar çaldığım ilk iki hafta öyle bir hezeyana kapılmıştım. Geçti sonra:)
Bu forumda defalarca yazılmıştır, yine yazalım: Enstrüman öğrenmek, insanın kendini keşfetme sürecidir. Bunu yapmanıza yaramıyorsa, zaten aslında çok da bir işe yaramaz.
Sanırım dediğiniz gibi ben çok fazla acele ettim belki. Bu kadar kısa sürede mükemmel bir gitarist olabileceğimi düşündüm sanırım ama çaldıklarım pek bir şeye benzemeyince ve çevremdekiler laf edip durunca canım sıkıldı ve olmaz bu iş dedim.

Bence bu işin en önemli püf noktası hayal kurmaktır.
Küçükken gitara ilk başladıgımda (15 yaşımda) okul dısındaki tüm zamanımda sanatçıları dinler ünlü gitaristleri dinler onların yaptıklarını yapmaya çalışır,teknik kitaplar okur başımı yastığa koyduğum zaman ise gözümü kapatır ve asıl önemli olan diğer işi yapardım.HAYAL KURARDIM.
Kendimi çok büyük sahnelerde elimde gitarımla binlerce insana şarkı söylerken veya bir şarkının ortasında soloyu atarken hayal ederdim.
Hep bunu düşünerek çalışırdım.
Bunu anneme babama anlattığıma ise ne dediler biliyormusun?
Bana güldüler.
En azından seni destekleyen bir ailen var.Benim hiçbirzaman bunları yapabileceğime inanmadılar.Ama ben hepsini yaptım.O hayal ettiğim tüm sahnelerde çıkıp binlerce insan şarkılar söyledim.
Evimi arabamı aldım o hayal ettiğim sahnelere çıkarak.
Buna motivasyon diyoruz.Motivasyonunu kaybetme gitar çalmak,sahneye çıkmak çok güzel işler.Hep bunları düşün öyle yol al.
Yaşım 33 hala hayal ederim hala düşünürüm.Tabi hedeflere ulaştıkca hayallerde büyümeye başlıyor.
Hepimizin hayallerine ulaşması dileğiyle..
Bende her gün böyle hayaller kuruyorum :) rüyalarımda sahnelerde gitar çalıyorum ama senin başına gelen gibi benim ailem de hobi den öteye gitsin istemiyor. Fakat benim tutkum sanat, sanat dışında bir şey beni mutlu etmez bundan dolayı mükemmel olmam gerektiğini düşünüp gelişmek için acele ettim bu da işleri beceremiyip umudumu kaybetmeme neden oldu sanırım.

Hoca ve baba demesiyle yetenek ortaya çıkmaz, motivasyon olsun diye demişlerdir. Eğilim, merak vs olabilir bir kişide ama öyle 1-2 ay ne yaptı bu delikanlı bakalım diyerek yetenek anlaşılmaz.
Neyse geyik bir yana, Satriani, Guthrie Gowan gibi adamların bile hala belli sürelerle çalışıp bir şeyler öğreniyoruz demesine bakarsak yetenek hoş bir aksesuardır diyebiliriz, keşke hepimizde olsa ama yok yine de gitarı bırakmadık .... işin özü, temeli, harcı, betonu ne dersen de ... düzenli, disiplinli ve en önemlisi BİLİNÇLİ olarak (ve mümkünse ders alarak ama şart değil) ... Ç A L I Ş M A K...!
Sevdiğim bir laf vardır ... gitarı bir hafta bırakırsan o seni bir ay bırakır ... düzenli ama programlı ve planlı çalışmaya devam.
Gerçekten de bir hafta bile çalmayınca ne kadar da geriye gidiyor, benim sorunum aşırı sabırsız olmam şimdi fark ettim artık buna dikkat edersem eminim gelişeblirim

Bende her gün böyle hayaller kuruyorum :) rüyalarımda sahnelerde gitar çalıyorum ama senin başına gelen gibi benim ailem de hobi den öteye gitsin istemiyor. Fakat benim tutkum sanat, sanat dışında bir şey beni mutlu etmez bundan dolayı mükemmel olmam gerektiğini düşünüp gelişmek için acele ettim bu da işleri beceremiyip umudumu kaybetmeme neden oldu sanırım.
Sana şu kadar diyim kardeşim ailen senin için doğruyu düşündüğünü zannettiği şu şey yani (hobi) büyük bir yalan.Öyle bişe yok.
Bir işi ya tam yapacaksın ya hiç yapmayacaksın.Sana şöyşle diyim.Normal mesleğini okulunu yine yaptıktan sonra aksamları extra bir mekanda bir grupla 2 3 saat çalarak hem deli gibi gelirine katkıda bulunur hemde gündüz işten kalan sinirin stresin hepsini vucuttan atmış olursun.
Ailen sana bu işe hobi olarak bakmanı isteyerek birşeyin faydalı olacağını düşünerek tam tersi zarar vermiş oluyorlar.
Bunu onların anlamasını sağlamalısın.
Diğer türlü eve gelen misafirlere akdeniz akşamları çalmaktan öte gidemezsin :)
Baban der '' hadi olum amcanlara keklik gibi'' yi çal. Dediklerindeeee
Sen ortan bi patlatacan smoke on the wateri milletin dibi düşecek :)

Aynı şey defalarca başınıza gelecek:) Enstrüman öğrenmek bu nedenle insana çok şey öğretir.
Vokal yapıyor musunuz peki ?

Dostum bende başlayalı daha tam 1 yıl olmadı, derste almadım birebir. internetden baka baka +1 tane udemy kursu aldım ve bir sürü yerli-yabancı videolarada baktım şöyle bir kanıya vardım, ne kadar doğrudur yanlıştır bilemicem.

gitarla ne kadar çok vakit geçirirsen o kadar gelişirsin evet doğru common sense denilen geyik. Ama şöyle birşey var, bir tekniğe veya bir antremana direk ben çalabiliyorum dedikten sonra hızını arttırırsan orada hata oluyo işte, kendimde yaptım. Olay yavaş çalışmakta ve metronomla çalışmakta, hata yapmadan temiz temiz çalıştığın şeyi yapabiliyorsan öyle hız arttırmak lazım.
Öyle 5 ekleyerekde değil, 2 metronom arttırarak, yeri gelir 1. Gitar çalışıyoruz teknik çalışıyoruz - mekanik egzersiz çalışıyoruz vs biz bu egzersizleri belli bir seviyede yapabildiğimizi sanıyoruz o anın gazıyla hızlandıkça hızlanıyoruz ama bir kayıt edip dinledikten sonra aslında hatalar olduğu ortaya çıkıyo. Kısacası hata yapa yapa egzersiz yaparsan ve saatlerinide o hatalı çalıma harcasan, o "hata" yaparak çalıştığın şeyde iyi olursun. Düzgün yavaş temiz çalışıp yavaş yavaş hızını arttırırsan, temiz ve düzgün çalmakta geliştirirsin kendini.

daha birde 3 ay oldu diyorsun, yavaş yavaş abicim. daha parmakların kaslanıyor yavaş yavaş kas hafızan oluşuyor vs. Yıllarca gitar çalan insanların anlattıklarını yerli-yabancı mecralarda dinledim okudum ve dedikleri şeyin özetini yazim sana ; evet gitara ilk başladığın yıllarda yeri geliyor bir tekniğin egzersizini 3 ayda anca tam yapabilmeye başlıyorsun sonra hızlanmak için bir 3-4 ay daha harcıyorsun o teknik herneyse. Baya sıkıcı egzersizler var, ben bunu niye yapıyorum ne işime yarayacak diyorsun, ama belli bir seviyeye geldikten sonra onca yıl-ay zorlanarak yaptığın o egzersizler o sana saçma gelen rutinler artık gitara daha hakim olmanı sağlamış olan temel taşlar oluyo, artık bakmadan ve hiç zorlanmadan yapabilecek seviyede oluyosun o zorlanarak yaptığın egzersiz teknik mekanik artık herneyse o çalışmaları. Özetle yukarıdaki abilerinde yazdığı gibi sabır ve disiplin.

senin gibi bende çok düşündüm, ulan kötüyemi gidiyorum acaba? sanki eskiden daha iyi yapıyodum bunu vs dediğim çok oldu, ama yok abi öyle birşey yok. Birde canın istemiyorsa gitarı alma eline, zorlayarak yaparak pek verim alamassın, gitara bakış açını değiştirmen lazım. ileride çalacağın o sololar için o sıkıcı çalışmalara kucak açman ve metronomla çalışman lazım.

Sanırım dediğiniz gibi ben çok fazla acele ettim belki. Bu kadar kısa sürede mükemmel bir gitarist olabileceğimi düşündüm sanırım ama çaldıklarım pek bir şeye benzemeyince ve çevremdekiler laf edip durunca canım sıkıldı ve olmaz bu iş dedim.

Öyle hemen pes etmek yok. Çok çalışacaksın, her gün yeni bilgiler öğreneceksin. ilk başlar çok zorlanacaksın sana kötü gitarist diyecekler aldırma. Hedefin ve hayallerin olsun. Kolaylıklar kardeşim

Yaklaşık bir yıl geçmiş, konuyu hortlatiyorum ama yazmadan edemeyeceğim. Öncelikle burada bana yazmış ve yardımcı olmuş arkadaşlara çok ama çok teşekkür ederim hakkınızı ödeyemem 🥰 Gitar çalmayı ilerletmek sadece müzik alanında değil her alanda bana bana katkı sağlayan yer yer zor da olsa güzel bir süreç . Sözüm gitara yeni başlamış ve benle benzer umutsuzluğu tatmış yeni arkadaşlara :) ben şunu fark ettim ki eğer gerçekten müziğe ilginiz varsa bırakamıyorsunuz zaten bu işi. Gitarla küsüyor kavga ediyor sonra yavrucum benim diyip gene parmaklariniz kanayana kadar çalıyorsunuz onu, bir tür bağımlılık sanki. Hani demişim yeteneksiz miyim acaba diye . Sanirim pek de alakası yokmuş, yetenekten ziyade bu işe bağlanmak önemliymiş . Gerisi zaten geliyor bir şekilde. Örnegin çevremdekiler/ailem zamaninda müzigi gereksiz görüp , bu alanda gelismem icin gerekli yetenek ve bilgiden yoksun olduğumu söyleseler ve birakmam için ellerinden geleni yapmış da olsalar da zamanla fikirleri değişti hatta en son onlara çaldığım soloyu benim doğaçlama olarak çaldığım inanamayacak şekilde beğendiler 😄 Demek istediğim uğraşınca gercekten de beklediginizden çok daha fazla gelişme gösterebilirsiniz :) yeter ki sevin müziği.

Geri