Mooer Ge150

Merhabalar piyasayı takip edenler bilir mooer ge150 adında prosesor çıkarttı. Açıkçası uzunca bir süredir takip ediyorum ama henüz doğru düzgün bir karşılaştırma videosu düşmedi. Senkop müzik kasım sonunda stoklarında olacağını söylüyor, fikri olmayanlar için ir loader ve otg özellikleri var. Amfi modellemeleride mooerin mini pedallarından esinlenilmiş. Fiyatı da bir hayli uygun, hele hele senkop'un, thomann ile aynı paraya mooer ürünü sattığını düşünürsek 1000 lira civarı bir fiyatı olacak.
Uzun zamandır prosesor için para tutuyorum kenarda, 2000 lira civarı bir bütçem var. Hotone ampero almayı istiyordum ama ne ikinci elde ne sıfırda yok, yurtdışından getirmekte bütçemi aşıyor. İhtiyacım olan katananin önüne drive, wah, pitch shifter efektler için kullanabileceğim pratik bir cihaz almak, tabi ki almışken kendi amfi modellemelerini de kullanacağım. Zoom g3xn veya g5n, mooer ge200 ve ge150 arasında kaldım. Otg özelliği ve fiyatı ge150yi biraz öne çıkarıyor açıkçası.
Şuan kullanma fırsatı olan yoktur ama en azından ben mooer ge150 turkiyeye gelene kadar bir şey almayı pek düşünmüyorum. Uzun vade de kullanma firsati olanlar, ge200den farklarini yazabilecek olanlar, her türlü duyum ve deneyimini paylasabilecek olanlar buraya yazarsa sevinirim :) Bu arada icinde tone capture bulunan ge250 haberide dolaniyor ama ne zamana cikar, fiyati ne olur, gercek mi degil mi, o bile belli degil.

Bu arada youtube'da kullanicilarin OTG özelliği ile çektiği videolarda gerçekten güzel tonlar duyuluyor. Bir ara göz atmanızı tavsiye ederim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bunun mantığını anlamıyorum ama istek üzerine thomann şöyle bir prosesor sürmüş. Resimleri yok sitede, özelliklere şöyle bir bakarsanız; 55 amfi modellemesi, 151 efekt, otg gibi özelliklerin mooer ge150 ile aynı olduğunu gorebilirsiniz.

Merhabalar piyasayı takip edenler bilir mooer ge150 adında prosesor çıkarttı. Açıkçası uzunca bir süredir takip ediyorum ama henüz doğru düzgün bir karşılaştırma videosu düşmedi. Senkop müzik kasım sonunda stoklarında olacağını söylüyor, fikri olmayanlar için ir loader ve otg özellikleri var. Amfi modellemeleride mooerin mini pedallarından esinlenilmiş. Fiyatı da bir hayli uygun, hele hele senkop'un, thomann ile aynı paraya mooer ürünü sattığını düşünürsek 1000 lira civarı bir fiyatı olacak.
Uzun zamandır prosesor için para tutuyorum kenarda, 2000 lira civarı bir bütçem var. Hotone ampero almayı istiyordum ama ne ikinci elde ne sıfırda yok, yurtdışından getirmekte bütçemi aşıyor. İhtiyacım olan katananin önüne drive, wah, pitch shifter efektler için kullanabileceğim pratik bir cihaz almak, tabi ki almışken kendi amfi modellemelerini de kullanacağım. Zoom g3xn veya g5n, mooer ge200 ve ge150 arasında kaldım. Otg özelliği ve fiyatı ge150yi biraz öne çıkarıyor açıkçası.
Şuan kullanma fırsatı olan yoktur ama en azından ben mooer ge150 turkiyeye gelene kadar bir şey almayı pek düşünmüyorum. Uzun vade de kullanma firsati olanlar, ge200den farklarini yazabilecek olanlar, her türlü duyum ve deneyimini paylasabilecek olanlar buraya yazarsa sevinirim :) Bu arada icinde tone capture bulunan ge250 haberide dolaniyor ama ne zamana cikar, fiyati ne olur, gercek mi degil mi, o bile belli degil.

Bu arada youtube'da kullanicilarin OTG özelliği ile çektiği videolarda gerçekten güzel tonlar duyuluyor. Bir ara göz atmanızı tavsiye ederim.
Benzer bir başlığınız vardı, daha önce yazdım mı hatırlamıyorum, ama wah ve pitch shifter gibi efektler distortion öncesinde kullanılmak durumunda. Ama distortion için de prosesörü kullanacaksanız bu durumda Katana anlamını yitiriyor:) Mooer GE 150'deki soundlar Katana'dan daha iyi bile olsa (hiç sanmıyorum...) Katanayı sadece temiz tonda veya power amfi gibi kullanmak bence çok tuhaf olur. Eğer sadece bu efektleri kullanıp Katana'dan verim almak istiyorsanız çok daha basit bir şey düşünebilirsiniz (Zoom G1x4 ? ...) Amfi modellemesi de kullanacaksanız, ben olsam Katanayı satıp kendime bütçe yaratır, çok daha düz bir amfinin return kısmına girerim cihazı. Modelleyici amfiye prosesör bağlamak gerçekten verimsiz ve anlamsız olur. YA DA, effects loop içeren iyi bir prosesör alıp, 4 kablo yöntemi gibi bir şey ile Katanayı sinyal yoluna entegre edebilirsiniz.
Bu söylediğimi bir düşünün derim, çünkü işin bu kısmını sanki pek dikkate almamışsınız gibi geldi bana.

Katanayı satıp yeni çıkan Katana MK2’nin 100 wattı için bütçe açıp GA-FC ile kullanırsanız ihtiyacınızı bir hayli karşılar gibi.

Mooerin amfi ve ir loader özelliğini sadece otg, kayıtlar için kullanacağım. @barrios zaten kafamda ki şey dediginiz gibi, mesela hi gain tonunda mooeri katananın önüne koyup akortu transpoze etmek istiyorum. Ya da katanada sevdiğim bir crunch tonunu mooer ile boostlamak istiyorum(Katananin boosteri aradığım bazı şeyleri vermiyor.) Hali hazırda zaten bu kararı vermeden önceden g1x four kullanıyordum ama beni nedense çok mutlu etmedi.
Dediğim şey cok mantıklı gelmeyebilir fakat başka alternatifleri denedim. Marshall dsl almayı düşünüyordum, önüne de nux cerberus ya da red truck koyacaktım ama yaklaşık 1 saatlik denememden sonra katana kadar beni tatmin etmediğine karar verdim. Hata yapıyorsam da biraz deneme yanılma olacak :) Mooeri hedef alma sebebim otg nin çok kullanışlı olabileceğini düşünmem. Yorumlariniz için teşekkür ederim.

Katana'nın önüne GT1000 deneyip (boost, delay vs gibi) beğenmemiştik arkadaşla, dijital+dijital olmuyor. otg neyin kısalması?
Muhtemelen haklisiniz ama beni mutlu edecek bir yandan da bütçeme uygun amfi bulmak çok zahmetli. Katana ile bazı yerlerde mutluyum, analog pedal fetiştine de tekrar dönmek istemiyorum. Basit bir setup istiyorum kısacası. Aslında çok çeşitli tona ihtiyaç duyan biri de değilim. 3 tane spesifik tona ihtiyacım var, bende basitçe onu yakalamak istiyorum.

Mooerin amfi ve ir loader özelliğini sadece otg, kayıtlar için kullanacağım. @barrios zaten kafamda ki şey dediginiz gibi, mesela hi gain tonunda mooeri katananın önüne koyup akortu transpoze etmek istiyorum. Ya da katanada sevdiğim bir crunch tonunu mooer ile boostlamak istiyorum(Katananin boosteri aradığım bazı şeyleri vermiyor.) Hali hazırda zaten bu kararı vermeden önceden g1x four kullanıyordum ama beni nedense çok mutlu etmedi.
Dediğim şey cok mantıklı gelmeyebilir fakat başka alternatifleri denedim. Marshall dsl almayı düşünüyordum, önüne de nux cerberus ya da red truck koyacaktım ama yaklaşık 1 saatlik denememden sonra katana kadar beni tatmin etmediğine karar verdim. Hata yapıyorsam da biraz deneme yanılma olacak :) Mooeri hedef alma sebebim otg nin çok kullanışlı olabileceğini düşünmem. Yorumlariniz için teşekkür ederim.
Rica ederim. Benim önermeme sebebim herşeyden önce şu: Orta seviyede bir dijital amfinin önüne orta-düşük seviyede bir prosesör koyacaksınız. Sinyaliniz iki kere analog-dijital dönüşümünden geçecek ve kalitesiz çeviricilerle (çünkü kaliteli olanlar pahalı; bkz Axe Fx) işlendiği için de pestili çıkacak:)
Mooer bahsettiğiniz diğer amaçlar için kesinlikle kullanışlı olur. Ama Katana önünde kullanmak sinyale işkenceetmek olur:) Aklınızda bulunsun. Dinlediğim hiç bir Mooer kaydı Cerberus veya Red Truck'ın yanından geçemez. Elimde bir tane Mooer preamfi modellemesi var, hem Nux hem de Red Truck sahibi oldum (Red Truck'ı halen kullanıyorum), Mooer onların yanında sınıfta kalıyor ne yazık ki.
Marshall demişken... Önüne bir şey bağlamayı önermeyeceğim amfilerdendir. Çok fazla karakter veriyor. Pedallarla iyi anlaşacak amfi sınıfında değil zaten pek.

Muhtemelen haklisiniz ama beni mutlu edecek bir yandan da bütçeme uygun amfi bulmak çok zahmetli. Katana ile bazı yerlerde mutluyum, analog pedal fetiştine de tekrar dönmek istemiyorum. Basit bir setup istiyorum kısacası. Aslında çok çeşitli tona ihtiyaç duyan biri de değilim. 3 tane spesifik tona ihtiyacım var, bende basitçe onu yakalamak istiyorum.
Eğer patch modunda kullanacağınız 3 ayrı ton ise, Nux Cerberus işinizi görebilir. Nedir o 3 spesifik ton ?

Eğer patch modunda kullanacağınız 3 ayrı ton ise, Nux Cerberus işinizi görebilir. Nedir o 3 spesifik ton ?
Yuvarlak, hafif kırılmış, koyu bir clean ton ki bunu katanadan tam istediğim gibi alıyorum, zaten amfiden vazgeçememe sebebim bu :)
Dolu dolu bir hi gain ton, mesela dio gibi ama holy diver kaydında ki gibi keskin değil. The last in line daha yakın istediğime. Bunuda katanadan beni tatmin edecek şekilde alabiliyorum, mükemmel değil ama tatmin ediyor. Çaldığım tüm hi gain parçalarını bu tonla çaldığım için çok karakteristik bir şey aramıyorum zaten.
Katananın beni mutlu etmeyen kısmı ikisi arasında bir drive tonu. Bunuda genelde srv, hendrix parçalarında kullanmak istiyorum. Katana benim becerebildiğim kadarıyla bu konuda benim için sönük kalıyor. Mooeri, katananın önüne, bu ton için koyabileceğimi umuyorum. Artı pride and joy veya voodoo child gibi parçaları orjinal tonunda çalabilmek için :) Dediğim gibi katana büyük oranda işimi görüyor, sonuçta evde çalıyorum büyük bir servet harcasam bile anlamsız bence. Belki memnun olursam bu tonu direk mooerden alabilirim.
Bir kaç yıl önce analog ekipmanlarım vardı, o karmaşıklığı, kapladığı yeri veya lambalı amfinin nazik yapısıyla vaktimi harcamak istemiyorum. Etrafta kablo görünce daraldı geliyor bana :D
Mooer taşınabilir, hafif ve her platformda kayıt yapmaya uygun olduğunu düşündüğüm için bu kadar öne koydum. Yoksa daha iyi ton alabileceğim çok daha iyi alternatifler olduğuna eminim. Kendi kafa karışıklığım ile sizi de yormak istemiyorum. Zahmetleriniz için teşekkür ederim.

Bence siz Katana Mk2 opsiyonunu düşünün bir yandan. Çünkü power amp çıkışı tam istediğiniz şekilde Katana'nın prosesörlerle kullanılması için yapılmış. Ne zaman TR'ye gelir bilmiyorum ama çok da gecikmez diye umuyorum.

Ya da Cerberus veya Red Truck'ı elinizdeki Katana ile denemek diğer seçenek olabilir. Cerberus bende var ve JTM45 örnek alınmış analog drive katı (jhs morning glory kopyası) sayesinde Hendrix sularına yaklaşılabilir diye tahmin ediyorum. Sonuçta Hendrix JTM45 da kullandı bir dönem.

Dijital bir pedal bu senaryoda bana pek mantıklı gelmedi. Genelde dijital çözümlerde bu sıkıntı var. VST'lerde bile herhangi bir drive pedalı başka vst'nin amfisi ile iyi sonuç vermeyebiliyor.

Katananın beni mutlu etmeyen kısmı ikisi arasında bir drive tonu. Bunuda genelde srv, hendrix parçalarında kullanmak istiyorum. Katana benim becerebildiğim kadarıyla bu konuda benim için sönük kalıyor. Mooeri, katananın önüne, bu ton için koyabileceğimi umuyorum. Artı pride and joy veya voodoo child gibi parçaları orjinal tonunda çalabilmek için :)

O sulara evet Katana pek bulaşmıyor, yani Marshall suları ama Fender akrabalığına uzak o nedenle nextone çıkarttılar aslında. Denemedim açıkçası o tonları Katana'ya denk geldiğimde, bir analog pedal almak ilk akla gelen ama acaba dedim akustik kanalına içindeki bir overdrive nasıl olur...

O sulara evet Katana pek bulaşmıyor, yani Marshall suları ama Fender akrabalığına uzak o nedenle nextone çıkarttılar aslında. Denemedim açıkçası o tonları Katana'ya denk geldiğimde, bir analog pedal almak ilk akla gelen ama acaba dedim akustik kanalına içindeki bir overdrive nasıl olur...

Dave Simpson adlı Boss Katana fanatiği arkadaş tam da dediğinizi deniyor bu videoda. Az da olsa fikir verebilir:

Bu ürünü alıp kullanan oldu mu? Youtube videolarındaki direkt alınmış kayıtlardan güzel örneklere rastladım ama aklımda çözemediğim 2 soru var:

- Üründeki amfi modelleri Mooer Preamp Live pedalındaki modellerle aynı mıdır?
- Bu üründe USB recording özelliği var mı ve reamping yapılabilir mi?

Ben aldım kullanıyorum, memnunum. Reampingten kastınızı anlayamadım fakat şöyle kısaca anlatayım.
Amfi modellemelerinde fender karakterleri çok başarılı bence, british olanlar o kadar iyi değil. Diğerleri de normal. Preamp live kullanmadığım için kiyas yapamıyorum. Ir loader özelliği var ama kendi cab modellemeleri yeterli bence. Ben ton olarak zoom g1x fourdan daha iyi buldum ki oda g3xn ile aynı modellemelere sahip bildiğim kadarıyla.
Kayıt olarak henüz bilgisayara bağlayıp bir kayıt almadım, dolayısıyla ne kalitede bilmiyorum ama OTG özelliğinin bilgisayarda kullanılabildiği yazılmış. Burada oldukça saçma bir durum var, alette iki tane çıkış var. Birisi micro usb oburu bu yazıcı kablo başıyla aynı. Yazıcı kablo başının amacı bilgisayara bağlayıp, presetleri uygulama aracılığıyla düzenlemek. Micro usb ise kayıt için. Yani neden aynı çıkışa yapmamışlar anlayamadım. Micro usb ile telefon ve bilgisayardan kayıt alabiliyorsunuz. Iosta kusursuz çalıştığı yazılmış, android için yardımcı uygulamaya gerek oluyor. Android kullanicisiyim, kamera diye bir uygulama indirerek, ge150'yi de telefona micro usbden bağlayarak video kayıt aldım. Gayet tatmin edici.
Ben senkop stoğuna girdiği anda 900 lira civarı bir fiyata aldım. Şahsi fikrim bu fiyata bu kadar özellik barındıran bir pedal alınabilir. Irig alsan zaten 400 500 lira :)

otg özelliği ile telefonun kamerasından mı kayıt alıyorsunuz? yani prosesörden alınan ses kaydı direk video ile mi birleştiriliyor? Eğer öyleyse ev kullanımı için çok pratik bir yöntem. Bir soru daha sormak istiyorum. prosesör üzerinden hiçbir amfi ve kabin simülasyonu kullanmadan sadece drum machine ve looper özelliğini kullanabilir miyiz? Yani bütün tonu amfiden alıp prosesörü loop pedalı gibi kullanabiliyor muyuz?

otg özelliği ile telefonun kamerasından mı kayıt alıyorsunuz? yani prosesörden alınan ses kaydı direk video ile mi birleştiriliyor? Eğer öyleyse ev kullanımı için çok pratik bir yöntem. Bir soru daha sormak istiyorum. prosesör üzerinden hiçbir amfi ve kabin simülasyonu kullanmadan sadece drum machine ve looper özelliğini kullanabilir miyiz? Yani bütün tonu amfiden alıp prosesörü loop pedalı gibi kullanabiliyor muyuz?
Bütün özellikler kapanabiliyor. Amfinize fx looptan girerek dediginiz şekilde kullanılabilir ama orada bazı şeylere değinmem lazım. Bir kere looper kısmı çok sade. Artık bir çok alette fade out gibi özellikler oluyor. Ayrıca loop yaparken tonlar arasında gezinebilmeniz için elinizle potanslardan birini dondurmeniz lazım. Footswitch ile ton gecişi olmuyor malesef.
Drum kısmında ise çok gıcık edici bir şey var. Eyvallah çok fazla ritim çeşidi koymuşlar ama mesela blues drum 60 bpm ayarladiniz çalıyorsunuz. Sonra biraz sertleşip rock druma geçeceksiniz ama o 60 bpmde açılmıyor. Hepsinin kendi ayarlı bpmi var o açılıyor. Rocka geçtiğinizde birden 200 bpm oluyor. Oda akıcılığı kesiyor malesef. Belki bunu ayarlamanin bir yolu vardir emin degilim, kesfedersem yazarim. Bu arada ev kullanicisi icin en uygun yollu en iyi cozum bence suan bu. Bir inceleme yazisi yazacaktim aslinda ama çok üşendim :D Yabancı forumlarda dahi çok bahsi geçmiyordu ben alırken.

Bütün özellikler kapanabiliyor. Amfinize fx looptan girerek dediginiz şekilde kullanılabilir ama orada bazı şeylere değinmem lazım. Bir kere looper kısmı çok sade. Artık bir çok alette fade out gibi özellikler oluyor. Ayrıca loop yaparken tonlar arasında gezinebilmeniz için elinizle potanslardan birini dondurmeniz lazım. Footswitch ile ton gecişi olmuyor malesef.
Drum kısmında ise çok gıcık edici bir şey var. Eyvallah çok fazla ritim çeşidi koymuşlar ama mesela blues drum 60 bpm ayarladiniz çalıyorsunuz. Sonra biraz sertleşip rock druma geçeceksiniz ama o 60 bpmde açılmıyor. Hepsinin kendi ayarlı bpmi var o açılıyor. Rocka geçtiğinizde birden 200 bpm oluyor. Oda akıcılığı kesiyor malesef. Belki bunu ayarlamanin bir yolu vardir emin degilim, kesfedersem yazarim. Bu arada ev kullanicisi icin en uygun yollu en iyi cozum bence suan bu. Bir inceleme yazisi yazacaktim aslinda ama çok üşendim :D Yabancı forumlarda dahi çok bahsi geçmiyordu ben alırken.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Sizin postunuzu okuduktan sonra ilgimi çekti youtube üzerinden de baktım demin ama orada da pek bir içerik yok otg ile alakalı. Dediğiniz gibi bir inceleme yazısı bir de otg ile alınmış kayıt koyarsanız çok iyi olur bence forumca faydalanabileceğimizi düşünüyorum. Bahsettiğiniz loop ve davul ile ilgili sıkıntılar olmasa aslında ev kullanıcısı için toplu bir çözüm olurdu ben de bugün siparişi verirdim.

Ben aldım kullanıyorum, memnunum. Reampingten kastınızı anlayamadım fakat şöyle kısaca anlatayım.
Amfi modellemelerinde fender karakterleri çok başarılı bence, british olanlar o kadar iyi değil. Diğerleri de normal. Preamp live kullanmadığım için kiyas yapamıyorum. Ir loader özelliği var ama kendi cab modellemeleri yeterli bence. Ben ton olarak zoom g1x fourdan daha iyi buldum ki oda g3xn ile aynı modellemelere sahip bildiğim kadarıyla.
Kayıt olarak henüz bilgisayara bağlayıp bir kayıt almadım, dolayısıyla ne kalitede bilmiyorum ama OTG özelliğinin bilgisayarda kullanılabildiği yazılmış. Burada oldukça saçma bir durum var, alette iki tane çıkış var. Birisi micro usb oburu bu yazıcı kablo başıyla aynı. Yazıcı kablo başının amacı bilgisayara bağlayıp, presetleri uygulama aracılığıyla düzenlemek. Micro usb ise kayıt için. Yani neden aynı çıkışa yapmamışlar anlayamadım. Micro usb ile telefon ve bilgisayardan kayıt alabiliyorsunuz. Iosta kusursuz çalıştığı yazılmış, android için yardımcı uygulamaya gerek oluyor. Android kullanicisiyim, kamera diye bir uygulama indirerek, ge150'yi de telefona micro usbden bağlayarak video kayıt aldım. Gayet tatmin edici.
Ben senkop stoğuna girdiği anda 900 lira civarı bir fiyata aldım. Şahsi fikrim bu fiyata bu kadar özellik barındıran bir pedal alınabilir. Irig alsan zaten 400 500 lira :)

Reamp derken amacım herhangi Reaper vs gibi bir kayıt programında bir ton ile kayıt aldıktan sonra prosesör bilgisayara bağlı iken ham ses üzerindeki tonu değiştirip başka ton kullanma. Bazı sitelerde USB recording özelliği var denmiş ama Mooer kendi sitesinde bahsetmemiş.

Sizin yazıcı kablo başı dediğiniz yer formatında olur genelde bu bahsettiğim çıkış. Ama anladığım kadarı ile GE 150 modelinde sadece firmware update için kullanılıyor bu özellik.

Geri