Gibson SG Modifikasyonları Hakkında

Selam herkese,

Tamamen ihtiyaçtan kaynaklı Gibson SG 2016 Standard Traditional gitarımı modifiye etmeyi düşünüyorum. Normalde gitarların orjinal halleriyle elimden geldiğince oynamamayı seviyorum ancak şu an yaşadığım gibi durumlarda yapacak bir şey yok sanırım.

1) Şöyle ki mevcut manyetik çıkışlarını ciddi düzeyde arttırmak istiyorum. Bunun için EMG 81 / 85 takmayı düşündüm. Ancak arka taraftaki yuvaya pil sığarmı emin de olamıyorum. Aranızda denemiş olan varsa bilgi verebilirse çok sevinirim. Yoksa pasif manyetik arayışına geçeceğim. Ancak önceliğim aktif.
2) Eğer EMG manyetikler sığarsa solderless set ile yapmak istiyorumki başka bir emg manyetik denemek istersem rahat rahat değiştirebileyim. Bunun için aşağıdakileri almam yeterli oluyor mu yoksa "solderless set" dedikleri paketi de mi almam gerekiyor. Resimlere baktığımda sanki içeriğindeki parçalar 2 manyetiğide solderless bir şekilde takmamı sağlayacak gibi.

3) Nut (Üst eşik) ile sıkıntı yaşıyorum. 0.10 teller fabrikasyon çıkışı düzgün kesilmediğinden dolayı akor ederken tel takılıyor. Bazen akort kaçırmasına sebep oluyor. Gitarın tipini bozmayan ve uyacak bir Nut öneriniz varsa linkiyle beraber alabilirsem çok sevinirim.

Teşekkürler :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
O gitarı EMG ile harcamamanızı tavsiye ederim. Yüksek çıkışlı pasif manyetikler çok daha fazla verimli olur bence.

Nut konusuna gelince de, en güzeli gitarı sağlam bir luthiere verip sıfırdan o gitar için bir kemik nut yaptırmak. Ben yaklaşık 4 sene önce Les Paul'ümü ilk aldığımda direk Erkan Sızarlar'a götürüp bir kemik nut yaptırmıştım. İnanılmaz memnunum. Hala taş gibi. İşçiliği ve görüntüsü de çok güzel oldu. İstanbul'da kim sıfırdan kemik nut yapar bilmiyorum oradaki luthierleri tanımadığım için. Biraz araştırmak gerek ama şiddetle bu kemik nut olayını tavsiye ederim.

Yorumlar için teşekkürler. EMG 'lerin gitarı harcama noktasında kötüleştireceğini düşünmenize şaşırdım. Alternatif önerileriniz var mı ? Neden sizce bir de gitarı harcama noktasında kötü? Ben oldukça bu tarzda yaygın olduğunu düşündüğümden dolayı emg 'lere yönelmiştim

Belki yardımcı olur diye paylaşıyorum;

Çok teşekkürler. Oldukça yakınlarmış aslında. Hatta Dactivator daha güzel geldi kulağıma.
.

Emg manyetik kutusundan gerekli bağlantılar çıkıyor.

Ayrıca çalacağınız tür EMG istiyorsa rakibi yoktur zaten. Pil muhtemelen sığar ama siz almadan önce deneyin, nolur nolmaz.

Son düzenleme:
EMG aktif manyetikleri için uygun potanslar 25K olması lazım. Dolayısıyla manyetik kutularında potanslar yoksa sizin gitarınızdaki 500K potlarla EMG olmaz. Onları da değiştirmeniz gerekir veya dediğiniz gibi EMG solderless set işinizi çok kolaylaştırır. Lakin ben de yüksek çıkışlı pasif manyetiklerden yana kullanıyorum oyumu. Yine de deneyebilirsiniz tabii, belki çok seveceksiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
EMG aktif manyetikleri için uygun potanslar 25K olması lazım. Dolayısıyla manyetik kutularında potanslar yoksa sizin gitarınızdaki 500K potlarla EMG olmaz. Onları da değiştirmeniz gerekir veya dediğiniz gibi EMG solderless set işinizi çok kolaylaştırır. Lakin ben de yüksek çıkışlı pasif manyetiklerden yana kullanıyorum oyumu. Yine de deneyebilirsiniz tabii, belki çok seveceksiniz.

Potansları kontrol edeceğim. Yüksek çıkışlı pasif manyetik öneriniz var mı ? Seymour Duncan Distortion / Jazz (cleanler için) kombinasyonunu da araştırıyorum bir taraftan. Alt / Nu Metal tarzında müzik yapıyoruz. Deftones / Drowning Pool / Disturbed vs... Distortion yeterli olur mu acaba?

Son düzenleme:
Selamlar. Yeteri kadar çıkış olsun, distortion konusunda sıkıntı çıkarmasın, manyetikler pasif olsun, aktif manyetikler için yuva falan açmakla uğraşmayayım, ince gövde yüzünden ton tiz kaçmasın, hatta azıcık da etli olsun ama gitar setup ve amfiye göre de çok modern kaçmasın, Gibson havasını korusun derseniz Gibson Tony Iommi manyetik seti sizi tatmin edebilir. Bir incelemenizi tavsiye ederim.

Seymour Duncan'ın Custom Custom manyetikleri de inceleyebilirsiniz. Tony Iommi gibi 15 kohm civarı çıkışa sahip, nispeten daha az tizleri olan manyetikler. Ancak çok tecrübem yok bu model ile ilgili. Kesin çizgilerle de tavsiye edemiyorum. Nut konusunda sıkıntınız varsa eski üyelerden Hakan'a (hackeiommi) Ulaşmaya bakın. Duruma göre açılı falan custom bir eşik kesebilir sizin için.

Üst eşik işi kolay aslında, bir luthiere götürseniz tel boşluklarını hafifçe zımparalayarak pürüzsüz hale getirir. Siz de yapabilirsiniz ama çok ince zımpara yapabilmeniz lazım.

Tekrar selamlar,

Seymour Duncan Distortion / Jazz set 'de karar kılmış bulunmaktayım.

Şimdi de şu noktada takıldım, Trembucker 'mı takmalıyım? Yoksa normal mi ?
Trembucker bildiğim kadarıyla genellikle Tremolo ve Floyd olan gitarlarda kullanılıyor ama günlerce araştırdım Les Paul 'lere takan da bir çok insan var. Gibson 'ların tel aralıkları sanırım tam Normal ve Trembucker arasındaymış :)

Bir de 4C muhabbeti var, 4 conductor sanırım açılımı? Bu ne işe yarar? Bilginiz var mı?

Çok teşekkürler.

Tekrar selamlar,

Trembucker bildiğim kadarıyla genellikle Tremolo ve Floyd olan gitarlarda kullanılıyor ama günlerce araştırdım Les Paul 'lere takan da bir çok insan var. Gibson 'ların tel aralıkları sanırım tam Normal ve Trembucker arasındaymış :)

Bir de 4C muhabbeti var, 4 conductor sanırım açılımı? Bu ne işe yarar? Bilginiz var mı?

Çok teşekkürler.
Merhaba. Gibson tel aralığı konusunda fikrim yok ama 4C muhabbeti manyetikleri bölmeye yani coil split yapmaya yarıyor. Hatta ters faz, seri-paralel bağlama olaylarına da yarıyor. :) Bu işin çift hum'da ek modifikasyon yapmadan tepe noktası Jimmy Page wiring'dir.

Tekrar selamlar,

Çok teşekkürler.
Hocam isterseniz ölçüp öyle karar verin ama trembucker'lar da olabiliyor Gibson'larda dediğiniz gibi kullananlar var.

Geri