Thomann'dan Alışveriş

Bu 2 gitardan birini tr de satan hiç gördünüz mü ?

Selamlar arkadaşlar. Her konuda çok detaylı bilgiler vermişsiniz ellerinize sağlık fakat bu 1.500 Euro üst limitiyle ilgili mevzuatta bir açıklama göremedim. 30 kilogram üst sınır ile ilgili mevzuatta açıklama var ama 1.500 Euro üst limitiyle ilgili mevzuatta açıklama nerede var merak ettiğim için soruyorum. Teşekkür ederim.

Selamlar arkadaşlar. Her konuda çok detaylı bilgiler vermişsiniz ellerinize sağlık fakat bu 1.500 Euro üst limitiyle ilgili mevzuatta bir açıklama göremedim. 30 kilogram üst sınır ile ilgili mevzuatta açıklama var ama 1.500 Euro üst limitiyle ilgili mevzuatta açıklama nerede var merak ettiğim için soruyorum. Teşekkür ederim.

Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gönderilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro'yu aşması halinde ne işlem yapılır?
Cevap: Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanacaktır.

Thomandan bir tane prosesör almayı düşünüyorum. Tutarı da 300 lira civarında. Daha önce alışveriş yapanlar varsa beni bu konuda bilgilendirebilir mi? Teşekkürler
Bir de aynı ürünün 21 lira daha ucuzunu thomann da B-stock diye satılıyor. Bu B-stock nedir?
Thomann’da yazan fiyat üzerine + 30 euro kargo parası ekle. Bunun üzerine %18 gümrük vergisi ekle. Birde %20 ötv ekle. Unutmadan 8TL de gümrüğe sunma ücreti = senin fiyat .
Yani 300+191+8+60+54= 613 TL

B-stock ise iade olan ya da vitrinde bulundurulan, ufak tefek ciziklerden dolayı sıfır olarak satamadıkları ürünler olur. O yüzden fiyatı uygun olur. Kusuru ürünün sayfasında yazar altta bir yerde. ( slight traces of use gibi...)

Thomann’da yazan fiyat üzerine + 30 euro kargo parası ekle. Bunun üzerine %18 gümrük vergisi ekle. Birde %20 ötv ekle. Unutmadan 8TL de gümrüğe sunma ücreti = senin fiyat .
Yani 300+191+8+60+54= 613 TL

Doğru hesaplama şekli :
Ürünün Thomann'daki VAT düşüldükten sonraki fiyatı 1000.-TL , kargo bedeli ise 30 eu * 6,5 = 195.-TL olsun.
Ürün Bedeli + Kargo Bedeli 1000+195 = 1195.-TL
ÖTV 1000 x %20 = 200.-TL
KDV ( 1000+200 ) x %18 = 216.-TL
Gümrüğe Sunma Ücreti = 10.-TL civarı
Ödemede Bankanın Alacağı Masraf , Kur Farkı vs. 1195 x %2 = 24.-TL ( %2 ortalama bir değerdir )
Toplam Mal Oluş Değeri : 1195+200+216+10+24 = 1645.-TL

Doğru hesaplama şekli :
Ürünün Thomann'daki VAT düşüldükten sonraki fiyatı 1000.-TL , kargo bedeli ise 30 eu * 6,5 = 195.-TL olsun.
Ürün Bedeli + Kargo Bedeli 1000+195 = 1195.-TL
ÖTV 1000 x %20 = 200.-TL
KDV ( 1000+200 ) x %18 = 216.-TL
Gümrüğe Sunma Ücreti = 10.-TL civarı
Ödemede Bankanın Alacağı Masraf , Kur Farkı vs. 1195 x %2 = 24.-TL ( %2 ortalama bir değerdir )
Toplam Mal Oluş Değeri : 1195+200+216+10+24 = 1645.-TL

Gitar gibi ürünlerden ötv almıyorlar diye biliyorum amfi tarzı ürünlerden alıyorlar;emin de değilim.
Evet dostum zaten üye olup, ayarlardan ülkeyi Türkiye seçtiğiniz zaman size gösterdiği fiyat VAT düşmüş hali oluyor.
Gitar'da ötv yok, amfi,processor vs. ötv var. Ama amfiden bile ötv alınmadan geçtiğini duydum. Kanunen var ama memurun gözünden kaçmış olabilir.

Elektro gitar ve amfi almayı düşünüyorum. İkisi birlikte olduğunda herhangi bir sıkıntı çıkma ihtimali var mı? %18 vergi ücreti toplam fiyata mı uygulanıyor? Herhangi bir sıkıntı yaşayan veya memnun kalanlar deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?

Ürünler tiplerine göre farklı vergilendirilirler. Her ürünün farklı bir tareks kodu bulunur. Kimisi %18 kdv ile kimisi %20 kdv ile hatta daha da ek vergiler gerektirebilir. Bazı ürünler için TSE declaration of comformity isteyebilir. Bazı ürünler tahta sandıkta gelip o tahtalar acaba kurtlu mu diye bakanlık kontrolünden geçebilir. Ben sizin yerinizde olsam denemeden gitar, gümrükte acaba takılır mı kayısıyla amfi ye para bağlamazdım.

NOT: İKİNCİ EL MAKİNE, İKİNCİ EL AMFİ, İKİNCİ EL X ürünlerin ithalatı yasak.

Ürünler tiplerine göre farklı vergilendirilirler. Her ürünün farklı bir tareks kodu bulunur. Kimisi %18 kdv ile kimisi %20 kdv ile hatta daha da ek vergiler gerektirebilir. Bazı ürünler için TSE declaration of comformity isteyebilir. Bazı ürünler tahta sandıkta gelip o tahtalar acaba kurtlu mu diye bakanlık kontrolünden geçebilir. Ben sizin yerinizde olsam denemeden gitar, gümrükte acaba takılır mı kayısıyla amfi ye para bağlamazdım.

NOT: İKİNCİ EL MAKİNE, İKİNCİ EL AMFİ, İKİNCİ EL X ürünlerin ithalatı yasak.
Gitarı maalesef yaşadığım yerden dolayı deneme şansım yok. Her türlü sipariş vereceğim. Sadece gitar alınca bir sıkıntı çıkabilir mi peki?

En kötü ihtimalde bir gümrük müşavirliği firmasına noterden yetki verirsiniz,noter+ kdv + beyanname + depolama (gün kadar) + ıvır zıvır paraları (küçük miktar) + müşavirlik ödersiniz. Diyelim ki gitarınız €1000 olsun. Kabaca bi €500 temiz gider. Tek kalem ve / veya ucuz kalem ürünlerden öyle sayıda sipariş vermelisiniz ki bu yukarıda saydıklarım toplam adet üzerinde erisin. Ticari amaçla almıyorsanız sonuçlar siiz üzebilir.

amaaaa kadir gecesi doğduysanız verirsiniz kdv yi birde damga parasını gülümseyerek eve dönersiniz.

Korkmadım değil şimdi :D. Gitar 457€ 2900 falan ediyor vergi ve kargo ile 3600 falan. Ama Türkiye'deki fiyatı 5300 TL. Taksitle ödersen 5900. İyi bir fırsat, alıcıların olumlu yorumlarını da okudum ama ilk kez böyle bir işe giriştiğimden emin olamıyorum.

Geri