(İZMİR) Yerli El Yapımı Analog Butik Pedal

Taklit pedal yerine orijinal pedal üretseniz daha başarılı olursunuz sanırım. Zaten uzun yıllardır bu işi yapan yerli üreticiler var.
Katılıyorum. Nihai amacımız bu tip orijinal pedallar üretmek.
Aslında hiçbir overdrive ve distortion devresinin mimarisi sır değil. İsteyen bir kaç değişiklik ile farklı karakterlerde veya "orijinal" sayılabilecek drive devreleri yapabilir.
İlk aşamada pedalları kendimiz için yaptığımızdan hiç duyulmamış bir karakteri olsun diye bir kaygımız olmadı.
Sevdiğimiz ve beğendiğimiz pedalların karakterini yakalamaya çalıştık. Bütün bu çalışmalarımızı da sağlam bir ürün olarak sonuçlandırmak istedik.
Yorumunuz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Klon pedal üretimi ile bir yere varılabileceğine inanmayanlardanım. Eğer marka olmak ve belirli kitlelere erişmek istiyorsanız orijinal devreler ile şahsına münhasır özellikleri bulunan aletler üretmeniz gerekir bence. Aksi halde *Aynı kaliteyi ucuza vermek* kafası başarıya ulaşsa dünyada 5150 satışları durur 6262 üreten Bugera amfi pazarının devi olurdu bence.

Yine de bu gerçeklikle yüzleşip varacağı yerden mutluysanız yolunuz açık olsun. Haşlanmış mısırcı açmaktan başka yatırım bilinmeyen ülkede bu konulara ticari anlamda yaklaşan insanların artması bile birşeydir.

Nihai amacımız çalışmalarımıza devam edip özgün ürünler ortaya koymak.
Gerçekten özgün bir karakteri olduğunu düşündüğümüz bir pedal yaptığımızda bunu ürünleştirmek isteriz.
Yorumunuz için teşekkürler.

Arkadaşlar Amp Box pedalımıza GAIN BOOST seçeneği de eklenmiştir.
Bir switch ile istenen drive karakteri global olarak seçilebiliyor.
Düşük modda daha klasik tonlar duyulurken boost modunda daha modern ve yüksek drive'lı tonlar elde ediliyor. Bu özellikle beraber pedalın sahip olduğu ton yelpazesi daha da genişlemiş oluyor.
Ayrıca ürünü önceden satın almış herkesin pedalına istediği takdirde ücretsiz olarak bu özelliği ekliyoruz.

Amp Box manual 02-2.jpg

Pedalı bugün kendi gitarımla gidip denedim. Ön bilgi olarak: evde Blackstar HT Metal 5 kullanıyorum, ara sıra da boostluyordum yetersiz geldiğinde.
Öncelikle samimi sohbeti ve yeterli geniş zamanı bana verdiği için Cüneyt Abi'ye teşekkür ediyorum.
Kendi denediklerimi sade şekilde anlatacak olursam:

+Evet bu pedal çok yüksek gainli tonları da barındıyor, boostlamaya falan hiç ihtiyaç yok. Modern metal-metalcore-düşük akortlu yüksek gainli tonlardan klasik 80'ler thrash ve 90 lar death metal tonlarına kadar her şeyi veriyor.

+Mesa modunda(california) kısa bir süre eq ve mikrofon seçeneklerini kurcalayarak şu ana kadar duyduğum en net, en doğrudan ve en iyi Mesa tonlarını(Metallica, DT, Lambofgod vb.) duydum bu aletten.

+Fender modunda düşük gainde sakin arpejler çaldığımda olmayan o lamba hissiyatını veriyor. Clean tonları evimde kullandığım 2 lambalı Blackstar'dan net şekilde daha iyi ve daha hacimli-derin(nasıl oluyor bilmiyorum) olduğunu söyleyebilirim. Yumuşacık kristal temiz tonları beğendim. (bu tonlar için köprüde SD Invader coil split modunda ortadaki squier single ile beraber çalışıyordu, ara sıra da saptakiyle beraber denedim)

+Fender kanalında uygun mikrofon seçeneğini bulup gaini hafif artırdığınızda genelde fendercilerin sevdiği sert tuşe ile akor atarken o "jınjın" tonu güzel geliyor.

+Marshall kanalında biraz gaine yüklenip bass potansını hafif açtığınızda sap manyetiğinde o dolu dolu akışkan solo tonları geliyor(Elimde bir Les Paul olsaydı ne olurdu onu da öğrenmek isterdim :) ). Kendi amfimdekine göre biraz daha canlı ve geniş tonlar verdiğini söyleyebilirim.

++Metal kısmını çokça övmeme rağmen bu alet "1 Amp in a Box" pedalı değil, içinde 3 ayrı dünya için bir çok kişiselleştirilebilir alan var kullanıcı için.

+++Belki de en önemli nokta pedalı markasını bile daha önce duymadığım 90'lar yapımı-Cüneyt Abi söyledi- bir transistörlü amfide denedim. Amfinin hoparlörü muhtemelen 8 inçti. Inputtan bağladık pedalı. Amfiden çıkan mesa tonlarına ilk başta çok şaşırdım, yıllardır aradığım şeyler böyle bir amfiden mi çıkacaktı !?

Bu pedalı kaliteli 12 inç hoparlörlü bir lambalı amfide denesek ne olurdu diye çok merak ediyorum. Sonradan gitarı da değiştirelim dedik, gene markasını bilmediğim eski bir gitar getirdi Cüneyt abi. 3 sinle manyetikli superstrat görünümlü her manyetiğin ayrı switchinin olduğu ucube bir gitardı bu. Ondan da benzer mesa tonları geldi.

Olumsuz diyebileceğim yönleri:

-Mid potansı: Ben evde amfinin eqlarını genelde flate yakın birşeyler yaparım ve kayıt alırken ya da şarkı provası yaparken send returnden eq pedalı ile şekillendiririm tonu. Bundan dolayı pedalda sadece 1 tone potansı olsa yeterli bana. Peki orada bi mid de olsa fena olur muydu ? Hayır.

-Pedal ortaya kendi karakterini koyuyor. Başka pedallarla nasıl anlaşır bilmiyorum. Anlaşmasına ihtiyaç var mı, onu da bilmiyorum.

-Piyasada olan başka bir pedalın klonu gibi duruyor evet. Bu kıvamda direk orjinal bir pedal olsa daha güzel olurmuş(kendi görüşüm).

1-2 haftaya bir tane almayı planlıyorum. Fiyatı sıfır el yapımı bu kadar çok sorunu aynı anda çözen bir pedal olarak benim gibi bir öğrenciye uygun. Aklımda deli sorular var. Direk ses kartına girip, arkasına bi eq taksak ya da DAW eq'su kullanıp kayıt alsak ne olur? Bol lambalı bir amfinin clean kanalına imputtan ya da send returnden girsek neler değişir?
Ara sıra arkadaşımın evine çalmaya gidiyorum gitarı sırtıma alıp. 1-2 kere amfi taşıdım sonra vazgeçtim taşımaktan, bana en büyük yararı pedalı direk gigbagin ön gözüne atıp arkadaşımın evinde ses kartına girerek monitörden hali hazırda evde duyduğum tonu duymak olacak.

duman tonu alır mıyım bu pedaldan hocam bide amfim yok bu pedalın içinde hoperlö var mı yarın yeni gaitr alcam.
Bilmiyorum birader duman tonu falan ben. Yeni başlıyorsan biraz daha araştır bu tarz ekipmanları. Bilmem alır mısın pedalı ama alırsan bir amfiye bağlaman lazım. Sesi amfinin hoparlöründen alacaksın yani. Gitarı al sen, biraz çal, biraz araştır amfileri pedalları, youtubeda biraz video izle biraz daha bilinçlen öyle al amfi ya da pedal alacaksan. Şimdi gitara yeni başlıyor olsam çok isteyeceğim tarzda bir pedal bu yalnız onu da söyleyeyim.

Güzelmiş takibe aldım. Genelde el ile sipariş ile üretim yapanlar ya da butik üretimciler diyelim, pedal içinin, kullanılan malzemenin vs işçiliği ve kalittesiyle ilgili fotoğraf ve bilgi paylaşırlar. Bunu yapabilme imkanınız olursa insanlara daha güven verecektir. Geçmişte adını vermek istemediğim bir yerli üreticinin amfisini almıştım. devre elemanlarının üstüne silikon tabancasıyla bocalanmış şekilde şaseye ve kabine tutturulmıştu. Ne mantıkla yaptığını çözemedim, süper elektronik bilgim olmadığı için yanma, kısa devre, hatta çalarken çarpılma vs riskine karşı aldım fiyata verdim üreticisi de sağolsun sorunsuz aldı. Ben de aldığımda içini açıp bakmamıştım doğrusu, sonradan baktığımda gördüğüm karmaşa beni dehşete düşürmüştü. Ürettimlerinizin devre ve iç fotoğrafları bu yüzden bence çok önemli. Buradaki bir çok insanın da pozitif manada diakkatini çekecektir.

Ayrıca 80+ milyonluk bir ülkede bu kadar az bütik pedal yapımcısı olması.. insan gerçekten hayret ediyor. Bildiğim kadarıyla devlet, teşvik kredisi, kredi kolaylığı, vergi kolaylığı vs de sağlıyor. Dolar kuru da bu kadar artmışken hiçbir şey yapmasa sadece klon yapsa bile epey satış olması lazım ya da piyasası mı çok az bilemedim. Ülke nüfusu olarak Almanya kadar varız, tamam bir alman kadar alım gücümüz ve rock-metal ya da gitaristimiz yok ama bu kadar da az olmamalı. Umarım başarılı olursunuz. Geçmiş tecrübelerimden dolayı, benim için yerli elektronikte en önemli konu elektrik çarpmadan sigortayı atırmadan veya aleti yakmadan çalıştırabilmek oldu. Bu konularla da ilgili doyurucu görsel ve bilgileri ilan ve web sitenize eklerseniz oldukça yararlı olacaktır.

Güzelmiş takibe aldım. Genelde el ile sipariş ile üretim yapanlar ya da butik üretimciler diyelim, pedal içinin, kullanılan malzemenin vs işçiliği ve kalittesiyle ilgili fotoğraf ve bilgi paylaşırlar. Bunu yapabilme imkanınız olursa insanlara daha güven verecektir. Geçmişte adını vermek istemediğim bir yerli üreticinin amfisini almıştım. devre elemanlarının üstüne silikon tabancasıyla bocalanmış şekilde şaseye ve kabine tutturulmıştu. Ne mantıkla yaptığını çözemedim, süper elektronik bilgim olmadığı için yanma, kısa devre, hatta çalarken çarpılma vs riskine karşı aldım fiyata verdim üreticisi de sağolsun sorunsuz aldı. Ben de aldığımda içini açıp bakmamıştım doğrusu, sonradan baktığımda gördüğüm karmaşa beni dehşete düşürmüştü. Ürettimlerinizin devre ve iç fotoğrafları bu yüzden bence çok önemli. Buradaki bir çok insanın da pozitif manada diakkatini çekecektir.

Ayrıca 80+ milyonluk bir ülkede bu kadar az bütik pedal yapımcısı olması.. insan gerçekten hayret ediyor. Bildiğim kadarıyla devlet, teşvik kredisi, kredi kolaylığı, vergi kolaylığı vs de sağlıyor. Dolar kuru da bu kadar artmışken hiçbir şey yapmasa sadece klon yapsa bile epey satış olması lazım ya da piyasası mı çok az bilemedim. Ülke nüfusu olarak Almanya kadar varız, tamam bir alman kadar alım gücümüz ve rock-metal ya da gitaristimiz yok ama bu kadar da az olmamalı. Umarım başarılı olursunuz. Geçmiş tecrübelerimden dolayı, benim için yerli elektronikte en önemli konu elektrik çarpmadan sigortayı atırmadan veya aleti yakmadan çalıştırabilmek oldu. Bu konularla da ilgili doyurucu görsel ve bilgileri ilan ve web sitenize eklerseniz oldukça yararlı olacaktır.

Söylediklerinize katılıyorum. Sadece pedal veya amfi gibi cihazlarda değil genel olarak her alanda yerli üreticilerimizde benzer problemlerle karşılaşıyoruz.
Bizim kişisel olarak bu alandaki avantajımız çok çeşitli elektronik otomasyon sistemlerinin üretimi ve projelendirilmesi üzerine kendi aile işletmemizde uzun yıllardır bire bir çalışıyor olmamız.
Projelerimiz için PCB tasarımı, üretimi, komponent tedariği, montajı, ürün imalatı ve embeded yazılım yapıyoruz. Bu bilgi birikimini analog ses ekipmanlarında da değerlendirmeyi istiyoruz.

Üretim kalitesi kesinlikle çok önemli. Bu konuyla ilgili sosyal medya hesaplarımızda bir kaç PCB devre kartı fotoğrafı paylaşmıştım ancak websitesine koyulması da faydalı olacaktır. En kısa zamanda daha detaylı fotoğraflar da çekip yükleyeceğim. Elimdeki bir fotoyu da paylaşayım konusu açılmışken:

67343249_886880321670018_664076100807631446_n.jpg

Ülkemizde devlet desteği olsa da herşeyin tamamlanması için gereken süre ve yapılması gereken bir çok formalite bu süreci çok caydırıcı bir hale getiriyor. Bugüne kadar herhangi bir devlet desteği almadan işletmemizi yürüttük ancak bu tip desteklere başvurmasak da gelişmeleri takip etmeye çalışıyoruz. Yoğun iş temposundan sıyrılıp sadece bu sürece odaklanarak bunun üzerine çalışmak, evrak hazırlamak, toplantılara katılmak ve memurlar ile sürekli görüşmek gerekiyor.

Yurt dışında gitar kültrünün yoğunluğu ve bu alandaki tüketim ülkemize oranla inanılmaz fazla. Ancak bence bu bir şeyler yapmamak için gerçek bir sebep değil. Talep ve pazar payı özel küçük bir kitle ile kısıtlı olsa bile güzel yapılan işlerin er ya da geç başarılı olabileceğini düşünüyorum. Ülkemizdeki ekonomik sıkıntılar ve dövizin yükselmesi iki tarafı keskin bir bıçak gibi. Yabancı ürünler aşırı derece pahalılaşırken bir yandan yerli üreticilerin malzeme tedarik ücretleri artıyor. Bir şey üretirken bile neredeyse herşeyi yine yurtdışından alıyoruz.

Güzel dilekleriniz ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Kosgeb kredi koşullarına bakanbilirsiniz yanlış hatırlamıyorsam yaş koşulu vardı 18 yaşı doldurmuş 25 ya da 29 yaşı geçmemiş gibi. İştirakiniz kimin üstüne kayıtlı bilmiyorum ama genç ise alabilir. Memurla iletişim prosedürleri nedir bilmiyorum. Yaptığınız iş yüksek teknoloji grubuna da giriyor sanırım bu yüzden tübitak'a da başvurabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam dede korkut pedalları devlet desteği alarak devam ediyor. Siz de yapabilirsiniz. yararı olur mu bilmiyorum bir iki link buldum size fikir verirse devam edin derim hazır destek varken kaçırmamak lazım.

Kosgeb kredi koşullarına bakanbilirsiniz yanlış hatırlamıyorsam yaş koşulu vardı 18 yaşı doldurmuş 25 ya da 29 yaşı geçmemiş gibi. İştirakiniz kimin üstüne kayıtlı bilmiyorum ama genç ise alabilir. Memurla iletişim prosedürleri nedir bilmiyorum. Yaptığınız iş yüksek teknoloji grubuna da giriyor sanırım bu yüzden tübitak'a da başvurabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam dede korkut pedalları devlet desteği alarak devam ediyor. Siz de yapabilirsiniz. yararı olur mu bilmiyorum bir iki link buldum size fikir verirse devam edin derim hazır destek varken kaçırmamak lazım.

Evet, bazı yerli pedal üreticileri Tübitak desteği alıyor. Mesela RockFabrik firması bunlardan biri.
Kapsamlı paylaşımınız için teşekkür ederim, hepsini detaylı inceleyeceğim.

Değerli müzisyen Savaş Oğuz'un Amplify Amp Box pedal demosu YouTube kanalımızda.
Amplify Amp Box pedalını İzmir Karşıyaka'da GİTARCI mağazasında da deneyebilirsiniz.
Desteği ve ilgisi için Savaş Oğuz'a gönülden teşekkür ederiz.

Başlık önceden açılmış, ben yeni farkettim. Gayet güzel geliyor duyulan ton. Farklı şehirleredeki mağazalarada en azından deneme amaçlı bir demo pedalı gönderebilirseniz iyi olur kanısındayım. İstanbulda olduğumdan açıkçası pedalı merak ettim. Başarılar.

Başlık önceden açılmış, ben yeni farkettim. Gayet güzel geliyor duyulan ton. Farklı şehirleredeki mağazalarada en azından deneme amaçlı bir demo pedalı gönderebilirseniz iyi olur kanısındayım. İstanbulda olduğumdan açıkçası pedalı merak ettim. Başarılar.

Farklı şehirlerde de olması güzel olur gerçekten. Bir kaç kişiyle görüşüyorum bu konuyla ilgili.
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

Geri