Klarnet hakkında bilgisi olan var mı ?

Merhabalar herkese forumda genel bir arama yaptım ancak ilanlardan farklı bir sonuca ulaşamadım.
İnternette araştırma yaptım ancak forumun fikirlerini önemsiyorum. Midi klavye alıp piyano hevesim vardı ancak bir süre sonra düşündükçe mantıklı olmadığına karar verdim.
Elektro gitar öğreniyorum normalde klarnette öğrenmek istiyorum. Ancak öğrenmesi zor bir enstrüman mıdır ? İnternette ki kaynaklar öğrenmek için yeterli midir ?
Minimum ne kadar bir bütçe 2.el olarak ayırmalıyım ?

Merhabalar herkese forumda genel bir arama yaptım ancak ilanlardan farklı bir sonuca ulaşamadım.
İnternette araştırma yaptım ancak forumun fikirlerini önemsiyorum. Midi klavye alıp piyano hevesim vardı ancak bir süre sonra düşündükçe mantıklı olmadığına karar verdim.
Elektro gitar öğreniyorum normalde klarnette öğrenmek istiyorum. Ancak öğrenmesi zor bir enstrüman mıdır ? İnternette ki kaynaklar öğrenmek için yeterli midir ?
Minimum ne kadar bir bütçe 2.el olarak ayırmalıyım ?
Deneyim/birikim gerektiren hiç bir şey internetten öğrenilmez:) İnternetten sadece bilgi öğrenilir.
Hevesi ve yeteneği olan kişiler belki internetteki bilgiler sayesinde bazı şeyleri daha hızlı yapabilir.
Ben klarnet hiç çalmadım, ama aşağıda söyleyeceklerim ilginizi çekebilir:
Nefesli enstrüman bambaşka bir dünyadır; entonasyon tutturmak başlı başına bir zorluktur ve gitardan çok daha fazla kulak gerektirir.
Biraz sert bir yanıt olacak belki ama, lütfen kişisel algılamayın: Bütün enstrümanlar içerisinde yaylılardan sonra (belki de onlarla birlikte) en güç olan nefeslilerdir, o yüzden de piyano veya gitara heves eder gibi nefeslilere heves eden arkadaşlara biraz alaycı yaklaştığım olmuştur:) Fakültede bir arkadaşım vardı, saksafonu eline alsa çalabilecekmiş gibi geldiğini söylerdi. Biraz gitar öğrettim ona, anladı hanyayı-konyayı, pek bulaşmadı sonra başka enstrümana:)
Genellikle nefesli çalan kişilerde asıl enstrüman nefeslidir, ama eşlik veya armoni için gitar-piyano da çalarlar. Tersi daha nadirdir. Bildiğim iki istisnadan bahsedeyim:
Biri Robben Ford. İlk enstrümanı saksafon. 10 yaşında başlamış. Gitara 14 yaşında başlamış. Epey bir süre çalmış ikisini de ve saksafoncuların onu çok etkilediği anlaşılıyor. Gezegendeki (abartmıyorum) en özgün çalan elektro gitaristlerden biri; Guthrie Govan bile hiç kimsenin asla tam olarak Robben Ford gibi çalamayacağını söylüyor. Saksafon çalması Robben Ford'u özgün bir gitarist yapan şeylerden biri olabilir; çünkü adamın cümleleme (phrasing) becerisi inanılmaz. Başka hiç kimseye benzemiyor adamın cümleleri.
İkincisi şahsen tanıdığım birisi. Gitar çaldığı dönemde tanıştık adamla. Orta halli bir gitaristti adam. İşin ilginç tarafı, adamın doğuştan gelen absolüt kulak yeteneği var, yani sesleri ismiyle duyabiliyor. Fakat bu yeteneği ona gitarda pek bir fayda sağlamıyordu; çünkü gitar kas koordinasyonu ve (bence) büyük ölçüde görsel hafızaya dayalı bir enstrüman, kulak daha sonra geliyor (Bkz: Bend ve vibrato).
Bu adam sonra bir ara KLARNETE merak sardı (Sürpriz...) Sol klarnet çalıyordu sanırım; çünkü bayağı oyun havası - Roman işi şeyler filan çalmaya başladı. İnanılmaz süratli ilerledi enstrümanda. Hatta rahmetli klarnetçi Selim Sesler adamın çalışını duyunca "sen kimden ders aldın ? filan diyor... Arkadaş da diyor ki "Kimseden ders almadım. Ben henüz 6 aydır çalıyorum" :) Çünkü adamın kulak müthiş ve nefesli dediğin de öncelikle kulak işi. Hatta bir ara eline keman alıp şöyle bir denemiş, "komalı sesi anında duyduğum için hemen düzeltebiliyorum" gibi bir şey demişti:)
Bu arkadaş daha sonra Bilgi Müzik Bölümüne girdi. Şu anda caz saksafoncusu. Klarnetten saksafona geçmek kolaymış duyduğuma göre, klarnet daha ZORMUŞ çünkü:)
Sonra klarnetten saksafona geçiş yapan bir başka müzisyen ile daha tanıştım. Klasik müzik icrası filan değilsen şayet, klarnetin kullanım alanı piyasada malum, saksafon ise batı müziği anlamında çok daha fazla seçenek sunuyormuş...
Umarım yardımcı olmuşumdur.

Son düzenleme:
Klarnet çalmadım fakat kısa bir süre için saksafon çalmıştım, çoğu enstrümanda detaylı ders almadım fakat nefesli çalgılarda ders almak şart. Çok güzel enstrümanlar, ama özellikle apartmanda çalmak çok zor, çünkü düzgün entonasyon için yüksek ses çıkarman lazım (sert..? üflemen), çıkan sesi de sadece kendi sesinle kontrol edebildiğin için sen de yoruluyorsun, çalabileceğin süreler kısıtlanıyor vs. Tabii ki başlama demiyorum, sadece büyük bir hevesle bunları düşünmeden atılırsan sonrasında pişman olma :)
Midi klavye seçerdim ben, imkanların sınırsız oluyor, günün istediğin saati istediğin yerde istediğin şekilde kullanabilirsin sonuçta.

Son düzenleme:
Geri