Ellerim Aşırı Terliyor

Merhaba arkadaşlar. Ellerimin aşırı terlemesine neden olan bir hastalığım var. Maalesef yan etkisi olmayan bir çözümü yok. Akustik gitar çalmak istiyorum. Ufak bir araştırma sonucu birkaç kişinin buna rağmen gitar çalabildiğini gördüm. Gitar çalmaya başlayayım mı? Ellerimin terlemesi problem olur mu? Yorumlarınızı bekliyorum. İyi günler dilerim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Selamlar.

Şu tere bakın bir de adamın neler yaptığına bakın...

Güzel bir cevap olmuştur umarım :)

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Fakat videodaki gitaristin yüzü terliyor. Benim avuç içim ve parmak uçlarım sürekli ıslak. Elime hiç gitar almadım. Klavye hakimiyeti konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünüyorum. Soruyu sorma nedenim de buydu. Saygılar.

Son düzenleme:
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Fakat videodaki gitaristin yüzü terliyor. Benim avuç içim ve parmak uçlarım sürekli ıslak. Elime hiç gitar almadım. Klavye hakimiyeti konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünüyorum. Soruyu sorma nedenim de buydu. Saygılar
Emin olun aynı şekilde elleri de leş gibi ter olmuştur.Ter çok doğal, belki biraz kalvye hakimiyetinizi güçlendirir/zorlaştırır ama emin olun engel olmaz.Akustik çalan ve elleri leş gibi terleyen bir arkadaşım var.Adam çalıyor çalıyor gitarını iki tıngırdatmak için alıyorum klavye sırılsıklam...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Emin olun aynı şekilde elleri de leş gibi ter olmuştur.Ter çok doğal, belki biraz kalvye hakimiyetinizi güçlendirir/zorlaştırır ama emin olun engel olmaz.Akustik çalan ve elleri leş gibi terleyen bir arkadaşım var.Adam çalıyor çalıyor gitarını iki tıngırdatmak için alıyorum klavye sırılsıklam...
Hiç sormayın hocam. Dokunduğumuz her yer sırılsıklam. Kaç gündür içimde bir sıkıntı vardı '' Acaba yapabilir miyim? '' diye. İçime su serptiniz. Teşekkürler.

Bu durumu yaşayan bir arkadasim var. Kendisi calimda klavye hakimiyetinde cok fazla problem yasamiyor. Fakat teller cok cabuk oksitleniyor ve eskiyor. Ayni sekilde gitarin uzerindeki parcalarda elleri terlemeyen birine oranla daha cabuk yipranacaktir. Fretler olsun volume potanslari olsun. Onun disinda pek bir sorun yasamazsiniz :)

Bu durumu yaşayan bir arkadasim var. Kendisi calimda klavye hakimiyetinde cok fazla problem yasamiyor. Fakat teller cok cabuk oksitleniyor ve eskiyor. Ayni sekilde gitarin uzerindeki parcalarda elleri terlemeyen birine oranla daha cabuk yipranacaktir. Fretler olsun volume potanslari olsun. Onun disinda pek bir sorun yasamazsiniz :)

Çabuk relic olur işte. 🙂

Fretler çok eskiyince de iyi bir luthier bulup paslanmaz çelik yaptırır oldu bitti. Ki benim de ellerim çok terler ama 7 yıldır aynı gitarda paslanmalar yaşamış olsam da fret değişimine gerek kalmadı hiçbir zaman.

Ben uzun süre çaldıktan sonra telleri, klavyeyi ve sapı siliyorum genelde.

Gitarı çalalım da. Telleri değişiriz problem değil. Birkaç arkadaşım çalamayacağımı söylemişti. Hevesim kırılmıştı. Siz böyle deyince bayağı mutlu oldum. 😃

Şu videoda Hiperhidroz hastalığı olan birisi bebek pudrası önermiş. Geçenlerde Thomann'da el terlemesini azaltmak için yapılmış pudra gibi bir ürün görmüştüm, hatırlayamadım ismini.

Bu sorunu yaşayan çok insan var, Youtube'da çeşitli sonuçlar bulabilirsiniz.

anormal eli terleyen ve neredeyse teri asit kıvamında olan bir insanım. hiçbir gümüş nikel vs takı takamıyorum o derece yani. gümüş ertesi gün kapkara oluyor. hiçbir sorun yaşamıyorum enstrümanlarımda. her çalımdan sonra temizlerim kabaca. ha tek derdim var, tel masrafı. elixir bile çok kısa süre gidiyor. onu dışında bir derdim yok.

4:44 de yaptığı hareketin ismi nedir bir türlü bulamadım

Bend yapıyor ama tabi ki düm düz kaldırmıyor teli gördüğünüz üzere(buna teknik olarak ne deniyor tam olarak bilmiyorum yanlış bir bilgi vermek istemem ama bend tekniklerinden birisi bend yaparken vibrato gibi teli hafifçe aşağı ve yukarı kaydırıyor ve bunu yaptığı esnada tele sürekli vuruyor ritmik olarak) o esnada wah kullanıyor .Biraz wheep bir efekt gibi bir ses çıkıyor...

Ama kullandığı fuzz'ın da etkisi var.

4:44 de yaptığı hareketin ismi nedir bir türlü bulamadım
Özel bir ismi yok; bend yapıyor, ardından da önce bendi bırakmadan o notaya vibrato uyguluyor, sonra yavaş yavaş bendi bırakıyor. Wah ile birlikte daha da kendine has bir etki yaratıyor. Tipik bir Hendrix numarasıdır.
Tabii o kadar kalın tellerle o bendi yapıp bir de vibrato vermek için çok kuvvetli parmaklarınız olmalı.

Geri