Vintage Hoyer 5068

Hoyer 5068
gitarım var ve daha gitara yeni başlıyorum bu gitarın çok değerli bir gitar diye gördüm internette ama benim gitarımın durumu aşırı kötü yani burgular falan baya sıkıntılı manyetikler çalışıyor gitarda aşırı göçükler ve çizikler var bunları tamir ettirtisem gitarın değeri azalırmı çünkü bu gitarın köprüsünü falan hiç bir yerde bulamıyorum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
P91120-232046.jpg
P91120-151438.jpg
P91120-232004.jpg
P91120-232209.jpg
P91120-232035.jpg
P91120-232008.jpg
P91120-232054.jpg

Kozmetik derken anlamadım yani manyetikler ve köprüler değişmesinmi.
Kozmetikten kastım ağaç üzerindeki vuruklar vs.
Onun dışında kalan metal aksam temizlenip zorunlu değişiklikler yapılabilir. (Burgular zaten değişmiş gibi ek vida izleri görüyorum, delikler doldurulup güzel yeni bir burgu seti takılabilir.)
Alt eşikte bir saddle eksik gibi gözüküyor, telecaster tarzı saddle ama ebatları uyar mı kontrol etmek lazım, para harcamak istiyorsanız 6sı da değişebilir.

Köprünün kendisini ya da çalışıyorsa manyetikleri vs değiştirmezdim ben olsam. Mümkün olduğunca orijinalliğini bozmadan çalınabilir hale getirmek benim en aklıma yatan şekil.

Kozmetikten kastım ağaç üzerindeki vuruklar vs.
Onun dışında kalan metal aksam temizlenip zorunlu değişiklikler yapılabilir. (Burgular zaten değişmiş gibi ek vida izleri görüyorum, delikler doldurulup güzel yeni bir burgu seti takılabilir.)
Alt eşikte bir saddle eksik gibi gözüküyor, telecaster tarzı saddle ama ebatları uyar mı kontrol etmek lazım, para harcamak istiyorsanız 6sı da değişebilir.

Köprünün kendisini ya da çalışıyorsa manyetikleri vs değiştirmezdim ben olsam. Mümkün olduğunca orijinalliğini bozmadan çalınabilir hale getirmek benim en aklıma yatan şekil.
Tamamına katılmakta beraber eğer manyetik çalışmıyorsa bile değiştirmek yerine yeniden sarılması daha uygun olur.

Tamamına katılmakta beraber eğer manyetik çalışmıyorsa bile değiştirmek yerine yeniden sarılması daha uygun olur.
Manyetikler çalışıyor her şeyi çalışıyor ama pick guarda birisi düz vida takmış orası sıkıntılı klavye fretlerinin yeniden yapılması lazım ve manyetiklerin dışındaki yanındaki plastik kısımlarda çizik var ve manyetikleri restore ettirsem o paslı çirkin görüntü gidermi

Köprünün ince mi saddle parçasını aramak gerek. Bulunamazsa köprüyü adam gibi ölçülerine bakılıp, Gibson tarzı köprü ile karşılaştırmak gerek. Uyarsa Gibson tarzı da takılabilir. Burgular için uygun pul bakılmalı. Göçükler temizinden halledilir. Perdelerin büyük ihtimalle tesviyeye ihtiyacı olacaktır. Potansiyeli çok yüksek bir gitar. Düzgün entonasyon ile çalmaya doyum olmayacaktır büyük ihtimalle.

Köprünün ince mi saddle parçasını aramak gerek. Bulunamazsa köprüyü adam gibi ölçülerine bakılıp, Gibson tarzı köprü ile karşılaştırmak gerek. Uyarsa Gibson tarzı da takılabilir. Burgular için uygun pul bakılmalı. Göçükler temizinden halledilir. Perdelerin büyük ihtimalle tesviyeye ihtiyacı olacaktır. Potansiyeli çok yüksek bir gitar. Düzgün entonasyon ile çalmaya doyum olmayacaktır büyük ihtimalle.
Peki bu işlemlerin hepsini kaç liraya mâl ederim

Evet gitarı en yakın ustaya götürüyorsun güvenilir bir yere. Eti senin kemiği benim gibisinden. Köprü ölçüleri, burgular, tesviye, manyetiklerin ve elektroniklerin bakımı hepsine bir güzel baktırıyorsun. Şimdi kabaca hesaplarsak 500 tl yi bulur bu gitarın tamiri ve bakımı. Yeni parçalar alınması gerekiyor kanımca bu fiyatı da zaten o şekilde belirledim kafadan. @redbone abimin dediği gibi çalınması çok zevkli bir gitar olur kanımca. Ki zaten bir gitara yaptığın modifiyeler ve bakımlar seni o gitara bağlayıp çalım şevkini arttırır. Kanımca böyle oldu seni bilmem tabi. Tabi bu modifiyeler senin bütçenle doğru orantılı. Daha da artablir daha da düşebilir ama net tesviyeye ihtiyacı olur bu gitarın oda 150 ile 300 arasında piyasası.

Peki bu işlemlerin hepsini kaç liraya mâl ederim

Merhabalar yeniden. Gitarı bizzat görmeden, gözleyip, ölçüp biçmeden kesin konuşmak hatalı olur. Bu yüzden müsadenizle biraz ortalama bir şeyler yazacağım. Fiyatları adam gibi soruşturmak gerek. Saddle parçası bulunur mu ondan emin olamıyorum. Bulduk, tek satarlar mı, takım mı satarlar o da meçhul. Olmadı, ölçüsüne göre Telecaster vb. tarz saddle da bakılabilir. İşin bu kısmı ortalama 200 tl diyelim. Bunun yanında dediğim gibi, köprünün adam gibi ölçülmesi gerek. Ölçüler uygunsa Gibson tarzı bir köprü Solo Müzik'ten bakılabilir. Ortalama 150-200 tutar o da. Pulu araştırmak gerek, bulundu diyelim, onlar atla deve tutmaz o.

Göçüklerin bir kısmı ciladan mı yoksa ağacı da etkileyen vuruk mu net görmeli. Alt kısım doldurulacak zaten. Ağaçla ilgili kısımların fiyatı duruma ve luthierine göre değişir. Yeniden boyamak, cila atmak gerekirse, ağaç vurukları ile birlikte toplamda 500-1200 tl arası o kısma gider.

Verdiğim fiyatlar gitarı görmediğim için tahmini. Daha ucuza da gelebilir, daha pahalıya da.

Merhabalar yeniden. Gitarı bizzat görmeden, gözleyip, ölçüp biçmeden kesin konuşmak hatalı olur. Bu yüzden müsadenizle biraz ortalama bir şeyler yazacağım. Fiyatları adam gibi soruşturmak gerek. Saddle parçası bulunur mu ondan emin olamıyorum. Bulduk, tek satarlar mı, takım mı satarlar o da meçhul. Olmadı, ölçüsüne göre Telecaster vb. tarz saddle da bakılabilir. İşin bu kısmı ortalama 200 tl diyelim. Bunun yanında dediğim gibi, köprünün adam gibi ölçülmesi gerek. Ölçüler uygunsa Gibson tarzı bir köprü Solo Müzik'ten bakılabilir. Ortalama 150-200 tutar o da. Pulu araştırmak gerek, bulundu diyelim, onlar atla deve tutmaz o.

Göçüklerin bir kısmı ciladan mı yoksa ağacı da etkileyen vuruk mu net görmeli. Alt kısım doldurulacak zaten. Ağaçla ilgili kısımların fiyatı duruma ve luthierine göre değişir. Yeniden boyamak, cila atmak gerekirse, ağaç vurukları ile birlikte toplamda 500-1200 tl arası o kısma gider.

Verdiğim fiyatlar gitarı görmediğim için tahmini. Daha ucuza da gelebilir, daha pahalıya da.
Peki scratplate yeniden yaptırmak ve o vidadan dolayı delik sorunu çözebilirler dimi 2500 TL civarı bütçe ile gitarı eski hünerli günlerindeki hale sokabilirim yani bu beni mutlu etti bu yaz yaptırdıktan sonra başlığa atarım son halini

Ayrıca tüm bu masraf ve uğraş merakı gitarı satmak içinse kesinlikle kar etmeyeceğinizi ve bir mucize olmadıkça kimsenin bu gitarı almak istemeyeceğini, alacak bir iki kişinin de komik fiyatlar teklif edeceğini söyleyeyim de o yönden rahatlayıp tüm ilginizi KENDİ gitarınızın restorasyonuna verebilirsiniz :)

Peki scratplate yeniden yaptırmak ve o vidadan dolayı delik sorunu çözebilirler dimi 2500 TL civarı bütçe ile gitarı eski hünerli günlerindeki hale sokabilirim yani bu beni mutlu etti bu yaz yaptırdıktan sonra başlığa atarım son halini

Scratchplate kısmını tabela için plexiden kesim yapan bir yerlerden de sağlam bir model çıkartıp kestirebilirsiniz. Aslına bakarsanız, teorik olarak saddle parçasını da sanayi sitelerinde veya Cnc ile uğraşan yerlerde yeniden yaptırmanız da mümkün. Çoğu yer saddle parçasının Autocad'de çizilmiş bir planını ister. Planı olmadan, eski yöntemlerle halledebilen çıkar mı onu bilemem. Bulunduğunuz yerde bu tip işler yapan varsa bu ihtimali de bir soruşturum derim.

Vida yeri de doldurulur, orası en basit iş. Cila, hele ki poly cila sökme işkencesinin yanında bir delik ne ki 😂😂

Geri