Presence Yine Gururla Sunar..megic Eye Tüpler...

magic eye tüple yaptığım Vu metre dehşet güzel oldu müzik setine bağladım içerdeki görüntü oynuyor.. bu tüpler bi nevi TV tüpleri gibi ama onlara göre çok daha basit bi görüntü veriyorlar.. bu tüpler eskiden radyolarda gösterge olarka kullanılırmış. şimdi mixerlerdeki ledli Vu metrelerin atalarından.. :D

youtube yükledim buyrun izleyin

yeşilimsi oval bi açıda görüntü veren tüp

:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=5LDMGwiOiSw

buda beyaz düz çizgi çeklinde görüntü veren tüp

:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=q_frQcm0k-o

henüz tam olarak nereye koyacağıma karar vermedim muhtemelen pc hoperlörlerinin yanına biyere takıcam.. şimdilik böyle dandik bi kutuda duruyor..

Süper olmuş ellerine sağlık da ben bu konuda biraz bilgisizim bunlar bu şekilde mi satılıyor sen mi bu hale getirdin nedir ne değildir bu olay tam olarak :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
slm

KeReMmM demiş ki:
Süper olmuş ellerine sağlık da ben bu konuda biraz bilgisizim bunlar bu şekilde mi satılıyor sen mi bu hale getirdin nedir ne değildir bu olay tam olarak :)

yok tüpün çalışma prensibi böyle Vu metre olarak kullanıyor zaten sadece tüpün bağlantı şemasına baktım netten bulup müziğe göre bağlandığı için o tip şemalar çıktı bende onlardan birtanesini uyguladım.. tüplerin 2 side TV tüpleri gibi çalışmakta mantık olarak yani normal monitör yada TV ye mıknatıs manyetik alan gelince görüntüde bozulmalar kaymalar olurya. bu tüplerdede aynen mıknatıs yaklaştırdığınızda görüntü kayıyor vs. ordaki elektrona duyarlı ekran(elektron çarpınca görebileceğimiz ışık üreten maddeyle kaplı ekran)elektron fırlatıyor sizin verdiğiniz ses sinyaline görede bu hedef belirliyor yada açısı boyu değişiyor. böylece güzel bi görüntü oluşmuş oluyor.. aklımda daha çılgın bişey var etrafına elektromıknatıslarla bi düzenek kurup o şekildede görüntü biraz daha değişitirilip daha acayip şeyler yapabilirim...

bunlar satılık değil. ama bu tüplerden bulabilirseniz(TR imkansız gibi bişey bulmak) yapabılabilir. dediğin renklerde varmı bilmiyorum..

Ebayda filan satılıyor bu tip tüplerden..

Güzel olmuş hocam eline sağlık.Tüpleri nerden buldun?

_DreamofStyks_ demiş ki:
Peki eski TV'mizin içinde buna benzer tüpler var mıdır ?
Varsa zaten dışarıdan gözüküyordur.Olacağınıda sanmıyorum,boşuna sökme tv'yi :D Ama eğer riski göze alırsan tv ekranıylada benzer şeyler yapabilirsin.Elektron tabancasına voltajı ver.saptırma bobinlerine de uygun şekilde ses sinyalini bağla.Hatta buna filtre devreleri filan eklersen güzel osiloskop benzeri bir devre elde edersin.
(risk: elektron tabancasına vereceğin yüksek voltaj)

maresal demiş ki:
Güzel olmuş hocam eline sağlık.Tüpleri nerden buldun?

_DreamofStyks_ demiş ki:
Peki eski TV'mizin içinde buna benzer tüpler var mıdır ?
Varsa zaten dışarıdan gözüküyordur.Olacağınıda sanmıyorum,boşuna sökme tv'yi :D Ama eğer riski göze alırsan tv ekranıylada benzer şeyler yapabilirsin.Elektron tabancasına voltajı ver.saptırma bobinlerine de uygun şekilde ses sinyalini bağla.Hatta buna filtre devreleri filan eklersen güzel osiloskop benzeri bir devre elde edersin.
(risk: elektron tabancasına vereceğin yüksek voltaj)

Bendeki T.V Vestel'in ürettiği ilk renkli ekran TV'de ondan böle içinde vintage parçalar vardır diye düşündüm =))

Renkli ekranlar zaten transistörlerden sonra icat oldu diye biliyorum.Yane içinde bulma imkanın yok.Varsa zaten dışarıdan görülebilir şekildedir,görsel uyarı vermekten başka bir amacı yok ki bu tüplerin.Bu el fenerini alıp kutuya kapatıp yakmaya benzerdi :D
Dediğim gibi o tvnin ekranını söküp çeşitli görsel efektler yaratabilirsin ama bence uğraşmaya değmez.İşine yarıycak bi parça elbet bulursun ama uğraşmana değmez.
Sökeceksen de eline iyice yalıtkanlı bi pense alıp yüksek ohm'lu dirençler kullanarak kondansatörlerin yüklerini boşalt,daha sonra direk penseyle kısa devre ederek sağlama al.Tv sökmek pedal sökmeye benzemez çok kötü çarpılırsın,dikkat

maresal haklı. belli seviyede elektrik ve elektronik bilgisi olmayanlar bence t.v. sökmekle falan uğraşıp maceraya atılmasnlar. çarpılmak için illaki aletin prize takılı olması gerekmez. ayrıca bazı dirençler çok aşırı ısınmış olabilirler. parmağınızda kalıcı bir yanığa sebebiyet verebilirsiniz.

Eline sağlık, iyi değerlendirdin lambaları. :)

Bakıyorum da lambalardan isteyen var galiba. :) Demek ki ilanlara böyle bir iki vidyo eklemek lazımmış ki, millet şevklensin. :)

Bu lambalardan sanıyorum iki ya da bir adet daha bulabilirim. :)

Geri