Gövde orantısı ile sap orantısı arasında bağlantı var mı ?

Merhabalar bir şey kafama takıldı ancak google yazılıp bulunabilecek bir sonuç olduğunu düşünmüyorum en azından hangi terimleri kullanmam gerektiğini bilmiyorum.

Şimdi fretlerin pozisyonları sapın skalasına göre değişiyor bunu biliyorum ancak merak ettiğim şey, şu mesela elimizde bir tane orjinal mim fender olsun perde sayısı 22 ve skala 25.5" olsun, biz sapı çıkarttık 24 fret x marka bir sap taktık skala yine aynı 25.5". Gerekli entonasyon akort truss rod gibi ayarları yaptık bu durumda bir sorun oluşturur mu ?

Mesela fret sayısının değişmesi manyetiklerin konumunu köprünün konumunu etkilemesi gerekir mi ? Bu hesap nasıl yapılır ?

25.5 skalada 22 ile 24 perde klavye farkı sadece altta iki perde daha olması. Yani 22. fret tam olarak ayni pozisyonda olacak yine. Lakin sap manyetigi yakinda oldugindan ekstra 2 fret nedeniyle manyetige yer kalmayabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
25.5 skalada 22 ile 24 perde klavye farkı sadece altta iki perde daha olması. Yani 22. fret tam olarak ayni pozisyonda olacak yine. Lakin sap manyetigi yakinda oldugindan ekstra 2 fret nedeniyle manyetige yer kalmayabilir.
Tamamdır çok teşekkür ederim cevap için ben biraz detaylı düşünmüştüm 2 fret daha eklenince arada ki mesafe bir şeyleri etkiler mi diye düşünmüştüm.
Çok teşekkür ederim tekrardan.

Geri