Müziğe yeteneğim olup olmadıpını nasıl anlayabilirim ?

Yeni yeni müzikle ilgilenmeye başladım. Çok kısa bir süredir gitar çalmaya çalışıyorum. Ama çevremden sürekli ilgilenme zaten müzik kulağın yok gibi şeyler duyuyorum. Gerçekten de yeni başlamış olsam bile yetenekli ya da yeteneksiz olmam belli olur mu?

Müzisyen olmanın birinci koşulu yetenekli olmak değil, müziğe tutkuyla yaklaşmak. Gitar çalmayı öğrenme konusundaki isteğiniz ne kadar samimiyse müzisyen olma yolunda da o kadar tutkulusunuz demektir. Yeni bir enstrümana başlayıp da kısa sürede pes eden kişiler çoğunlukla kendilerini kandırmış kişilerdir. Genelde enstrümanist olma imajı onların hoşuna gider ilk zamanlarda. Ama işin pratikteki zorluklarını görünce hiçbir şeyi göze alamazlar ve pes ederler. Tutkunuz ve kendinize karşı samimiyetiniz varsa üçüncü şahısların söylediklerine pek kulak asmayın. Sadece sürekli yeni şeyler öğrenmenin peşinde koşun yeterli.

Yetenek doğuştan gelen birşey değil sarfedilen emek sonrası elde edilen birşeydir. Müzik kulağı duyduğunu çalabilmedir bence ve bu çok rahat bir şekilde geliştirilebilir etrafında ki hiçbir şey başaramamış insanların seni demoralize etmesine izin verme istersen herşeyi yaparsın.

Hayatta birkaç istisna hariç her şey çalışmayla başarılır. Hatta "yetenek" denen şey yine birkaç istisna hariç çok çalışmış olmaktan ibarettir. 6 yaşında enstrüman çalan çocuk tabii ki "yetenekli" görünecektir, bazı insanlar doğuştan olduğunu bile iddia edebilir.

Müzik kulağı ne demek? Perfect pitch denen bir şey var, bazı insanlar notaları duydukları anda hangi nota olduğunu anlayabiliyorlar. Ama bu nadir bir şey ve yine çalışma olmadan bu insanlar berbat müzisyenler oluyorlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yardımcı olduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Benim bir sorum daha var. Enstrüman çalabilme becerisi ve müzik kulağının çalışma ile geliştiği doğru ama o zaman neden bazı yerlerde yetenek testi yapıp onun sonucuna göre eğitim veriyorlar veya vermiyorlar

Yardımcı olduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Benim bir sorum daha var. Enstrüman çalabilme becerisi ve müzik kulağının çalışma ile geliştiği doğru ama o zaman neden bazı yerlerde yetenek testi yapıp onun sonucuna göre eğitim veriyorlar veya vermiyorlar
images.jpeg

Çünkü onlar hazır yetenek arıyorlar ve onları istediği gibi şekillendiriyorlar. Çoğuna da yazık oluyor. Bugün bizim severek dinlediğimiz pek çok müzisyen, bu saçmalığa asla tahammül etmeyecek kişiler olduğu için okullu değildir; müziği dinleyip çalarak, deneme-yanılma yöntemi ile öğrenmişlerdir. Klasik müzik yorumcusu olmaya niyetiniz yoksa konservatuar okumak müzisyen olmak için kesinlikle gerekli değildir.
Not: Müziği sadece okulda öğrenen kişiler genellikle hiç bir özelliği olmayan, memur kafalı müzisyenler oluyor ne yazık ki. Eğer önce kendiniz heves edip enstrüman ile haşır-neşir olduysanız bu çok büyük avantaj oluyor, çünkü insan bu şekilde kendini bulmuş oluyor. Bunu bir de eğitim ile birleştirirseniz sonuçlar çok iyi olabilir. Ama müzisyen olmak için eğitime veya yeteneğinize güvenmek, kağıt üzerinde mantıklı gelse bile, yanlış bir stratejidir. Hevesli, tutkulu ve çalışkan insanlar genellikle sizden daha ileri giderler.
Uzun lafın kısası; kaplumbağa ile tavşan yarıştığı zaman, kaplumbağa kazanır ! Çünkü kaplumbağa isteklidir ve kararlı bir şekilde yoluna devam eder. Tavşan ise sadece doğuştan gelen becerisine güvenir. Bazı insanlarda her iki nitelik de bulunur; onların önünde kimse duramaz zaten.

Son düzenleme:
Hocam ne demek istediniz, çalmak deyince ilgili Tck. Hükümleri geldi aklıma :D
Çocuk yaşta bu işe bulaşmamış ve erişkinlikte gitar dersi alarak öğrenen pek çok kişi, ders alıyor ama enstrümanı çalmıyor. Yani onunla ders dışında bir bağ kuramıyor ve keyif alamıyor. Şarkı çalmak filan istiyor, ama "şöyle bir tıngırdatamıyor". Genel izlenimim bu. Hele emprovize filan çok uzak kalabiliyor. Bazı temelleri erken atmak iyi oluyor açıkçası. Özellikle ritm kulağı konusunda...

Çocuk yaşta bu işe bulaşmamış ve erişkinlikte gitar dersi alarak öğrenen pek çok kişi, ders alıyor ama enstrümanı çalmıyor. Yani onunla ders dışında bir bağ kuramıyor ve keyif alamıyor. Şarkı çalmak filan istiyor, ama "şöyle bir tıngırdatamıyor". Genel izlenimim bu. Hele emprovize filan çok uzak kalabiliyor. Bazı temelleri erken atmak iyi oluyor açıkçası. Özellikle ritm kulağı konusunda...
Anladım. Moralim bozuldu ne yalan söyleyeyim.

Anladım. Moralim bozuldu ne yalan söyleyeyim.
Sorduğunuz soru aslında sonuç odaklı Tolga abinin dediği gibi.
Yapamayacaksam hiç girmeyeyim bu işe gibi bir çıkarım var. Fakat bu çıkarım üzerine koyulacak şeyler olmamalı tutkular.
Yarına bir nitelik eklensin değil de, bugün bir an önce çalmak istemek olmalı. Yarın daha iyi olmak için çalışmak sonuçtur ve bunu gitar ile ilgilenen her insan ister bence. Fakat asıl olay bu süreçtir. Bu süreç sizi mutlu etmiyorsa zaten mutlu etmeyen bir şey için zaman ayırmak ne kadar doğrudur ? Bu durumda üzülmekte mantıksız olur.
Denememek ise en büyük pişmanlıktır bence.
Bir deneyin derim. Kendinizi bulamazsanız nerede olduğunu aramaya devam edin. Kendinizi aradığınız her dakika kendinize yaptığınız bir iyilik olur.

Son düzenleme:
Peki insan 26 yaşında gitar kullanmayı öğrenebilir mi sizce?
Kullanmak ...?

Çalmak ise bahsettiğin evet 96 yaşında bile öğrenebilirsin, ne var ki 16 yaşındaki sabır, odaklanma ve istek yaş ilerledikçe azalır. Hayat koşturmacası içinde bu işe ayırabileceğin vakit de azalır ki bu en önemlisi çünkü bol tekrar ve düzenli çalışma ile ilerleyebilirsin ancak.

Geri