Metallica - The Four Horsemen kayıt tonu ve çeşitli muhabbetler

Selam, gitarımın köprü manyetiğini SD Invader* ile değiştirmemle birlikte aklıma direk bu albümden birşeyler çalıp kaydetmek geldi. Çalmaktan ve çalışmaktan sıkılmadığım bir şarkı olduğundan dolayı ilk olarak bunu seçtim. Asıl amacım doğru tonu ve kayıt yöntemini bulunca tüm albümü çalıp kaydetmek.
*James reyis Kill em All'u kaydederken köprüde ve sapta Invader'lar kullanmış.

Şuan elimde bir kayıt var ama değiştirilmesi gereken yerler olduğundan dolayı tam kaydı atmayacağım. En yakın sürede şuanki ekipmanım ve bilgimle bir tam kayıt yükleyeceğim buraya.
Ekipman:
-Jackson PS2 Köprüde SH8 Invader var.
-Blackstar HT Metal 5
-Roland Duo Capture UA11 MK2 ses kartı(bitrate ve frekansı iyi olan en ucuz kart)
-Reaper
-Bir çift Alesis Elevate 5 MKII referans monitör
Amfinin emulated outputundan kayıt alıyorum.

Orjinal şarkının 1:38 deki bölümü:

Aynı yerin benim kaydımdaki hali:

En Son denemede aldığım kayıt(yeni ton ile)(intro dahil solo girişine kadar):

1- Orjinal şarkıda 1:38'deki güçlü akorlar bittikten sonra 7-5-7-5 şeklinde giden bir riff geliyor. Bu riff orjinal kayıtta benimkinden çok farklı duyuluyor. Tam palm mute yapmayı da, açık çalmayı da, hafif palm mute yapmayı da denedim ama benzemiyor bile. Sizce neden böyle bir fark var, nasıl elde edebilirim o hissiyatı ?

2- Referans monitörden aldığım ton ile amfi hoparlöründen gelen tonun arasında çok fark var. Amfideki daha keskin geliyor. Mikrofonlamak gibi bir ihtimalim şuanlık yok, bir eq pedalı ile referans monitörden gelen sesi orjinaline yaklaştırmayı deneyeceğim ama başka öneriniz varsa dinleyebilirim. Bir de amfi önüne ts9 koyup deneyeceğim.

3- Kaydı yaparken toplam 3 tane gitar kaydettim. 1 tanesi %90 sol, 1 tanesi %90 sağ, üçüncüsü eşit panlı ama ses seviyesi %50 daha az. Üçüncüsünü genişlik katsın diye koymuştum fena da olmadı. Bu yapıyı nasıl değiştirmeliyim sizce ? 8-16 tane kaydedemem ama 3-5 tane kaydet şu şekilde panla daha güzel olur diyebilirseniz deneyeceğim.

4- Orjinal şarkıda 2:03'te başlayan mi teli taramalı palm mutelu riffte de iki kayıt arasında çok hissiyat farkı var. Kendi kaydımdaki hissiyatı nasıl orjinaline biraz yaklaştırabilirim ?

Kaydederken gain potansı tam ortadaydı. Şarkı sanki düşük gainde kaydedilmiş gibi ama bazı yerler çok keskin ve güçlü. Sonraki kayıtta daha yüksek gainde de deneyeceğim ama o zaman da ton çok sıkışıp kayganlaşıyor, albümün genel hissiyatında olan "crunch" havasını alamıyorum.

Son düzenleme:
Bence kıyaslanan şeyler çok alakasız ama yine de nasıl yaklaşabilirsin sorusuna kendi deneyimimle yanıt vereyim...

Normalde çaldığın gaini %15-20 azaltıp 4 kanal gitar kaydetmelisin...sağ sol %100, sağ sol %70 şeklinde...

Albümdeki gibi duyulsun istiyorsan üst üste kanallarda ya çok tight çalacaksın ya da oturup editleyeceksin, yoksa asla öyle gelmez...bir kanalı kaydederken tuşe güçlü 15dk sonra yorulmuş kolla düşük tuşeli kaydedersen kötü gelir...

Alta sağlam bir bass gitar kaydı ya da sanal enstrumana dönüşmüş midi eklemelisin...

Bunların hepsini mixlemek de ayrı mesele tabi...en basitinden 4 kanalı bir bus a bağlayıp high pass ve low pass verir 4k da ince bir -3db traşlama yaparsan, üstüne de multiband compressor ile andy sneap preseti koyarsan palm mute sorunun çözülür (google da var, ne işe yaradığını tam anlayamadıysan youtube dan bakabilirsin)

Ben olsam Overloud thu, bias vb gibi programlardan albüm tonlarını bulur onlarla çalardım...5 watt blackstar ı denklemeye çalışmaktan daha kolay olacaktır...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şöyle şeyler buldum;

Yani albümün multitrackleri muhtemelen biryerde satılıyorsa bence al işin çok kolaylaşır hem öğreticide olur. Tane tane trackleri dinleyerek tüm sorularını çözersin, mesela amfinin çıkışını ona göre daha güzel eq'larsın (eq pedalı gerekmiyor DAW eq'su daha bile iyi olur)

Hocam bunları attığınız muhteşem oldu. Youtube'da bu tarz şeyler olduğunu bilmiyordum. Daha rahat ayar çekebileceğim şuan. Teşekkür ederim.
Tamamını downstroke ile çalmayı denediniz mi?
Bu attığım kısmı aşağı vuruş ile çalmak çok zor, çok hızlı çünkü. James de konserlerde alternate yapıyor ama kaydederken hep aşağı vuruşla mı çalmıştır emin değilim. Şarkının geri kalan kısımlarında alternate olabilecek yerleri alternate ile çaldım.
Bence kıyaslanan şeyler çok alakasız ama yine de nasıl yaklaşabilirsin sorusuna kendi deneyimimle yanıt vereyim...

Normalde çaldığın gaini %15-20 azaltıp 4 kanal gitar kaydetmelisin...sağ sol %100, sağ sol %70 şeklinde...

Albümdeki gibi duyulsun istiyorsan üst üste kanallarda ya çok tight çalacaksın ya da oturup editleyeceksin, yoksa asla öyle gelmez...bir kanalı kaydederken tuşe güçlü 15dk sonra yorulmuş kolla düşük tuşeli kaydedersen kötü gelir...

Alta sağlam bir bass gitar kaydı ya da sanal enstrumana dönüşmüş midi eklemelisin...

Bunların hepsini mixlemek de ayrı mesele tabi...en basitinden 4 kanalı bir bus a bağlayıp high pass ve low pass verir 4k da ince bir -3db traşlama yaparsan, üstüne de multiband compressor ile andy sneap preseti koyarsan palm mute sorunun çözülür (google da var, ne işe yaradığını tam anlayamadıysan youtube dan bakabilirsin)

Ben olsam Overloud thu, bias vb gibi programlardan albüm tonlarını bulur onlarla çalardım...5 watt blackstar ı denklemeye çalışmaktan daha kolay olacaktır...
Hocam tuşe konusundaki eksiğimi bugün fark ettim. O patlamalı crunch gibi tonu almak için palm muteları da pek sert yapmıyordum tuşeyi de fazla sert çalmıyordum ama tonun o genişliği ve crunch gibi olan kısımları daha çok kayıt tekniğiyle alakalı bir durum bunu anladım. Tuşeyi ve palm muteları sertleştiricem, boost pedalı* koyucam, 4 kanal kaydedeceğim, bir de çok hafif bir delay eklemeyi planlıyorum birkaç kişi öyle yaklaşmış bu tona.
*gündüz denedim boost pedalı kesinlikle lazım tonumu güçlendirmek için.

Kafam yavaş yavaş dijitale yönelmeye başlıyor kayıt konusunda. Arkadaşımda çakma bias fx 2 var, onda bi ton bulup çalacağım. Gecikme sorununu da halledersek o şekilde de bir kayıt alıcam.

Bu arada Bias FX 2 standart sürümü şuan 50 dolar gözüküyor. 5 saat içinde %60 black friday indirimleri başlayacak yazıyor. Eğer gerçekten %60 indirime girerse muhtemelen çakmayla uğraşmayıp 110 lira gibi bir fiyata bias fx 2 alacağım. Yazılımcı adamım, çakma kullanırsam yarın bir gün meslektaşlarımın yüzüne nasıl bakarım? O kadar uğraşıp muhteşem bir program yapmışlar.

Gece gece bir kayıt daha aldım. Çok yorgundum ve çalımımda bu da bugün fazlaca belli oluyor ama yeni tonumu çalarken beğendim şahsen.
-EQ ve Booster pedalımı send returnden girip kulağım aldığınca ve amfim elverdiğince bir ayar çektim.
-4 kanal kaydettim, 2 si %100 sağ ve sol, 2 si %70 sağ ve sol.
-Bu sefer introyu da dahil ettim. Senkronizasyon sağlamak backing trackte introda metronom olmadığından dolayı çok zor.
-Gitarların hepsi aynı tonda, daha düşük amfi gaininde kaydettim ama booster güzel bir etki sağladı. Biraz daha kurcalarsam daha da yaklaşacağımı düşünüyorum orjinal gitar tonuna. Mid frekanslarla alakalı anlayamadığım bir durum var şuanlık, sonradan çözebilirim belki midleri de.

Geri