Meranti ağacı vs Mahon ağacı

Arkadaşlar bir gitar düşünüyorum ama kasası Meranti ağacından; İbanez Rga42fm. İnternette bu ağaç için ucuz olduğu için kullanılıyor falan yazıyor. Bu ağaç mevzusu gerdi beni, diğer alternatifi Omen Extreme 6 Mahon ağacından. Sizce hangisini seçmeliyim?

Mahon değilde Mahogany, bildiğimiz geleneksel maun yani. Bu ağacında ama çok çeşiti ve farklı kaliteleri var.

Üretim Endonezyaya kaydıkça fiyatları düşürmek için firmalar oraya özgün ağaçları yıllardır deniyor, geçen PRS'inde bunları araştırdığını ve iyi sonuçlar aldıklarını okudum. Mağazada 1-2 ibanez denedim ve evet maun tınısını çağrıştırdığını söyleyebilirim, bu elbette göreceli bir yorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani diyorsun
Mahon değilde Mahogany, bildiğimiz geleneksel maun yani. Bu ağacında ama çok çeşiti ve farklı kaliteleri var.

Üretim Endonezyaya kaydıkça fiyatları düşürmek için firmalar oraya özgün ağaçları yıllardır deniyor, geçen PRS'inde bunları araştırdığını ve iyi sonuçlar aldıklarını okudum. Mağazada 1-2 ibanez denedim ve evet maun tınısını çağrıştırdığını söyleyebilirim, bu elbette göreceli bir yorum.
Yani diyorsun ki; firmalar maun ağacından yaptık demek için dandik maun kullanıyor, sen en iyisi dene ses güzelse takma kafaya. Doğru mu?

Evet, kalite derken zaten durduk yere çatlayan/kırılan gövde ben hiç hatırlamıyorum. Ton dersen e bilmemkaç bin dolarlık üst segment gitarla alt-orta segment gitar için aynı ağacı kullanmayacakları zaten aşikar...

Konu birde elektrik gitar olunca tonunu etkileyen çok şey var sadece gövde ağacı çok dar veri olur nasıl tınlayacağına dair. En güzeli gidip denemek ama günümüzde rekabet markadan markaya kaliteyi oldukça ortaladı, yani ödeyeceğin paranın karşılığını hepsi bir şekilde veriyor sadece ne şekilde olacağı (gitarın şekili, köprü, manyetik vs. tercihi gibi...) müşterinin seçimine kalmış.

Meranti agacli 2 gitarim var.Govdede meranti olan gitar gercek mauna gore daha bright/parlak tonu var.Diger gitarin sap ve fingerboardda (tek parca) meranti kullanilmis.Daha ozgun bir tonu var gitarin.Goruntusu maple renkli bir maun ve korinayi andiriyor.

Geri