Gitarda manyetik kapağının tona etkisi

48F53DB4-324D-4F13-9A3F-D5D527DB8DA8.jpeg
A1E17470-3C27-41CC-AB9F-AA1ECD1171E4.jpeg

Fotoğraflarda görüldüğü gibi telecaster gitarımın manyetik kapağında bazı çizilmeler var bunların tona bir etkisi olur mu? Ve bu manyetik kapaklarını değiştirsem yine aynı şekilde tonu etkiler mi? Mesela Gitar Manyetik Kapakları şunu alsam kendim takabilir miyim? (Forumda yeniyim hatam olduysa kusura bakmayın)

Dosyalar

• A96E50A6-74B6-4B44-8144-39256F8A6070.jpeg
    A96E50A6-74B6-4B44-8144-39256F8A6070.jpeg
    251.6 KB · Gösterim: 142
Tabiki. Hatta geçenlerde burada da ilanını görmüştüm. Manyetik kapaklarının değil deformasyonu, kendisinin olup olmaması bile, ses yada tona etki etmez. Rahat olun.

İnternet üzerinde, enstrüman satımı ile ilgili sitelerde, rahatlıkla ve uygun rakamlara bulabilirsiniz. Ben de bakayım hatta bir link bulursam sizinle paylaşayım.

Etki etmez yazılmış forumda ben de bugün kapak alacağım hatta

Bu kapaklar az da olsa sesin parlaklığına etki eder, ayrıca bunlara kapak takarken mumlama işlemi (wax potting) yapmazsanız en ufak mıknatıs hareketinde feedback duyarsınız.

Bu kapaklar az da olsa sesin parlaklığına etki eder, ayrıca bunlara kapak takarken mumlama işlemi (wax potting) yapmazsanız en ufak mıknatıs hareketinde feedback duyarsınız.
Yanlış anlamayın benden daha tecrübelisinizdir ancak benim gitarımda wax potting yoktu normal plastik kapak vida ile sabitlenmişti sadece ben de şimdi aynı kapaktan alıp takacağım o zaman burda wax potting yapmayan gitarın markasının suçu mu?

Kapak tona etki ediyor, hatta kaliteli kapak ile kalitesiz ucuz me5alden yapilmis kapak arasinda da fark var. Tabii oyle daglar kadar fark degil ancak iyi bir kulak rahatlikla ayirt eder. Youtubeda kesin bir sürü video vardır buna dair. Bir bakin bakalım.

Geri