08 den 11 tel'e geçmek

Gitarımı İlk aldığımda üzerinde 08 Daddario tel seti kuruluydu. Bende alır almaz 09 set alıp gerekli sap ayarı entonasyon ayarı ile çalmaya hazır hale getirdim. ve yaklaşık 3 yıldır 09 tel ile çalışıyorum. Şimdi ise kafama esen bir çılgınlık yapıp 11 Daddario tele geçmek istiyorum elbetteki gitar için zor ve dikkatli bir süreç olduğunun farkındayım. Ama benim merak ettiğim nasıl hissedeceğim ve alışma sürecim konu hakkında bilgisi olan hocalarım bir el atarsa çok sevinirim. Yahut bu olayı deneyimlemiş olan birileri...

Not: 11 tel seti kesiti itibariyle titreşim genliği ele alındığında çıkardığı frekanstan yola çıkarak tepe ile çukur arasındaki mesafe daha kısa olduğu için bu durum fiziksel olarak da yansıyacaktır bu benim teorim falan değil, bilim zaten var olan bir kaç bilimsel bilgiyi birleştirip mantık sonucuna ulaşabilirsiniz. Peki bu durumun bana getirisi ne? tabiki de biz lead gitaristlerin çok sevdiği daha alçak tel olayından başka bir şey değil. Söz gelimi dezavantajlarından olan sustain düşüşüne katlanmaya razıyım.

9 numara tel kullanırken birden 11 numaraya geçmeyi niye düşündünüz anlayamadım. Tavsiyem önce 10 numara ile tecrübe edinin bir süre. Belki 10 numarayı daha çok seveceksiniz. Ayrıca 9'dan 11'e doğrudan geçişte tuşede göreli olarak ciddi zayıflama görülür. Özellikle bendlerde, vibratolarda ve akor basarken kendinizi güçsüz hissedersiniz. Gitardan soğumaya bile neden olabilir.

Son düzenleme:
Gitarı aynı akorta ayarlamak koşuluyla 09'dan 11 numara tele geçersen:
+Sağ el tekniğin oturmuşsa belki alternate picking yaptığın bölümleri tel daha küçük bir mesafede git-gel yapacağından dolayı biraz daha hızlı çalabilirsin,
+Gene sağ el tekniğin sağlamsa Distortion'da ritm atarken tonunun genişlediğini/sağlamlaştığını fark edeceksin. Ama bileğin güçsüz kalıyorsa bu da pek belli olmaz,

-Bend yapamazsın(çok zorlanırsın, muhtemelen alışamazsın birkaç ayda),
-Gitarın sapına daha çok mekanik yük bindirdiğinden dolayı sapın daha erken atar ve daha erken sap ayarı yapmak zorunda kalırsın,
-Köprün Tremolo/FR ise arkaya muhtemelen 1-2 yay eklemek zorunda kalacaksın çünkü eski yaylar telleri çekmek için yeterli gerilime sahip olmayacak. Eğer eklemezsen eski yaylarının boyunu uzatman(köprüyü gövdeye balayan vidayı sıkarak) gerekecek bu da zamanla o yayların normalden daha kısa sürede esnemesini sağlayarak gitarında bir miktar akort tutuşunu azaltacak.

Deneyimlerinden faydalanarak açıklamaya çalıştım. Sonuç olarak sıkıntılı bir deneme yapacaksın eğer karar verirsen. Önce 10 numaraya geçip 3-5 ay alıştıktan sonra 11 denerseniz daha az riskli bir deneme olur.
Bonus:
+Daha kalın tellerle çalmaya başladıkça büyük metal gruplarının E Standart akortta 12-13 numara tellerle canavar gibi çaldıklarını hatırlayacaksın ve onların sahnedeki emeğine biraz daha saygı duyacaksın.

Geri