Tek kulaklık ile üretim ve tüketim ??

Selamlar arkadaşlar benim halihazırda samson sr950 referans kulaklığım var kayıt mix yaparken onu kullanıyorum. Haliyle ebatından dolayı onunla müzik dinlenmez.Bir de metroda otobüste normal müzik dinlerken kullandıpım meizu marka Bluetooth kulakiçi bir kulaklığım var ama pek memnun değilim. Hem müziğin mutfak tarafında işlerimi halledebileceğim hem de kibar hafif ve küçük olup gündelik hayatımda da sırıtmayacak bir kulaklık arayışındayım. Marshall monitor Bluetooth modelini düşünüyorum. Mix yaparken kabloyu takıp işime bakarım diye düşünüyorum ama bu model sr950 den iyi midir. Mix için kullanılabilir mi? Kullanan var mı

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben anlamadım açıkçası. Kablo bağlantısı yok ne demek? Bluetooth olmak zorunda mı?
Aslında soruyu yanlış sormuş olabilirim Marshall monitör modelinin hem Bluetooth ile kablosuz kullanılabilir olup, hem de kablolu kullanılabilir olması özelliğini çok sevdim. Bu kulaklığı referans kulaklık olarak kullanabilir miyim diye sorsaysım daha iyi olabilirmiş yani evet Bluetooth olsun istiyorum bir kere alışınca müzik dinlerken nimet gibi geliyor 😄

@utkuserin mix ; esasında tercihen kulaklık ile yapılmaz , hele closed back kulaklık ile hiç yapılmaz . 🙂 Hem kullandığınız hem de almayı düşündüğünüz kulaklık bu tür kulaklıklar. Open back kulaklık almaya bakın. Çok daha isabetli olur.
O kulaklıkla tuzlu oluyorlar ya. Zaten mixte kullanılan kulaklığın açık kapalısına gelene kadaaar birsürü şey var yapılması gereken ben zaten olabildiğince referans monitörü ile yapıyorum ama malum stüdyoda olmadığım için sesi her zaman açamıyorum. Bundan dolayı bir bir kulaklığa ihtiyacım var. Öyle bir kulaklık var mıdır 1000 lira cıvarında

Se215 kullanıcısı olarak söylüyorum, bu amaçla alınması çok büyük hata olur. Sahnede IEM için ve günlük kullanımda da güçlü izolasyonu olduğundan şehir gürültüsü duymamak adına tercih ediyorum ancak aşırı midli bir kulaklıktır. Bass tepkisi de güzeldir ama o kulaklıkta dengeli duyulacak bir mix yapmaya çalışılırsa çoğu platformda aşırı scooped bir ses olacaktır. Günlük kullanım için duruma göre tercih edilebilir de, en son 1200Tlydi, sırf otobüste müzik dinlemek için daha iyi alternatifi vardır mutlaka.

Se215 kullanıcısı olarak söylüyorum, bu amaçla alınması çok büyük hata olur. Sahnede IEM için ve günlük kullanımda da güçlü izolasyonu olduğundan şehir gürültüsü duymamak adına tercih ediyorum ancak aşırı midli bir kulaklıktır. Bass tepkisi de güzeldir ama o kulaklıkta dengeli duyulacak bir mix yapmaya çalışılırsa çoğu platformda aşırı scooped bir ses olacaktır. Günlük kullanım için duruma göre tercih edilebilir de, en son 1200Tlydi, sırf otobüste müzik dinlemek için daha iyi alternatifi vardır mutlaka.
Yok zaten kafadan bantlı bir model düşünüyorum. Kulaklığın ses izole etmesi önemli benim için

O kulaklıkla tuzlu oluyorlar ya. Zaten mixte kullanılan kulaklığın açık kapalısına gelene kadaaar birsürü şey var yapılması gereken ben zaten olabildiğince referans monitörü ile yapıyorum ama malum stüdyoda olmadığım için sesi her zaman açamıyorum. Bundan dolayı bir bir kulaklığa ihtiyacım var. Öyle bir kulaklık var mıdır 1000 lira cıvarında
Türkiye'den sıfır olarak o fiyata zor bulursun. Şu anda Thomann'da open back AKG K-701 ve 702'ler uygun fiyatlı mesela. Yaptığım kaba hesaba göre ; ekstra %20 ÖTV + %18 GV +Kargo dahil bugünkü kurlarla 1100.-TL civarlarına mal edebiliyorsunuz.

Yalnız bu arada open back kulaklıklarda ses bir miktar dışarıya yansır. Yani closed back kulaklık gibi sıfıra yakın sessizlik gibi bir durum söz konusu değildir.

Son düzenleme:
Türkiye'den sıfır olarak o fiyata zor bulursun. Şu anda Thomann'da open back AKG K-701 ve 702'ler uygun fiyatlı mesela. Yaptığım kaba hesaba göre ; ekstra %20 ÖTV + %18 GV +Kargo dahil bugünkü kurlarla 1100.-TL civarlarına mal edebiliyorsunuz.

Yalnız bu arada open back kulaklıklarda ses bir miktar dışarıya yansır. Yani closed back kulaklık gibi sıfıra yakın sessizlik gibi bir durum söz konusu değildir.
Evet hocam araştırdım biraz,toplutaşımada da kullanmak istediğim için dışarıya ses vermemesi daha iyi olur benim için hem mikrofon ile kayıt yaparken kulaklıktan çıkan sesi condenser mikrofon rahatlıkla alır gibime geliyor

Sırf mix için kullanacağına emin olmalısın. Bluetooth mesela latency yapar, openback'te mik. kullanacaksan ses sızdırabilir.
Yok zaten Marshall monitörün özelliği olarak kablo ile de kullanışabiliyor. Mix yapacağım zaman kablo takarım diye düşündüm. Ama referans olarak kullanılabilir mi bilmiyorum işte o yüzden emin değilim ama kulaklıkla ilgi yorumlar ve incelemeler çok olumlu

Hem metroda otobüste müzik dinlemek (izolasyonlu ve dışa ses vermeyen kulaklık olmalı), hem kibar, hem hafif hem de amatör mix işlerini kaldırabilecek bu fiyat aralığında daha iyi kulaklık bilmiyorum ben valla hocam. Varsa daha iyisi önerin gidip alayım ben de, çeşit olur :). Evet, bas-mid kısmı biraz baskın (öyle aşırı değil, 7 senedir kullanıyorum), ama sonuçta her iki tarafı da idare eden 1000 TL civarı kulaklık arayan biri çok da üst düzey miksaj derdinde değildir diye düşünüyorum. O nedenle bence SE215 ses kalitesi ile cidden çok güzel kulaklık. 7 senedir tık demedi ayrıca, bu bence dayanıklılık açısından da büyük artı.

Yok zaten Marshall monitörün özelliği olarak kablo ile de kullanışabiliyor. Mix yapacağım zaman kablo takarım diye düşündüm. Ama referans olarak kullanılabilir mi bilmiyorum işte o yüzden emin değilim ama kulaklıkla ilgi yorumlar ve incelemeler çok olumlu
Closed back kulaklıktan referans kulaklık olmaz. Referans kulaklık open back olmak durumundadır. Bu durumu ; bir çok üreticinin internet sayfalarını incelediğiniz zaman yaptıkları kategorilemeden de görebilirsiniz. Closed back kulaklıklar ; ya studio kulaklığı ya da monitör kulaklık olarak tanımlanarak tasnif edilir. Bir çok üretici closed back kulaklığa referans kulaklık tanımlamasını yapmaz.

Hem miks yapabileyim hem sokakta kullanayım meselesi bence hiç realistik değil. Miks için kulaklığın ayrı , sokakta kullandığın kulaklığın ayrı olmalı. Hatta miks için kullandığın kulaklığın ( open back ) ayrı , kayıt ve dip ses kontrolü gibi ince kontroller için kullandığın kulaklığın ( closed back ) ayrı olmalı. Kulaklık kullanımının olması gereken şekli budur.

Kulaklık gerek miks açısından gerekse kulak sağlığı açısından zaten sorunlu bir alet. Bir de bu işler için kulak içi kulaklığın kullanılmasının konuşulması son derecede yanlış bence. Bunu dile getiren arkadaşlarıma ; özellikle kulak içi kulaklığın kulak sağlığına olan ekstra zararları konusunda bir KBB uzmanı ile bu konuyu görüşmelerini öneriyorum. Lütfen kulak sağlığınıza dikkat ediniz. Çünkü kulakta bir hasar oluştuğu takdirde -tıpkı göz gibi - maalesef geri dönüşü mümkün olmuyor.

Son düzenleme:
Closed back kulaklıktan referans kulaklık olmaz. Referans kulaklık open back olmak durumundadır. Bu durumu ; bir çok üreticinin internet sayfalarını incelediğiniz zaman yaptıkları kategorilemeden de görebilirsiniz. Closed back kulaklıklar ; ya studio kulaklığı ya da monitör kulaklık olarak tanımlanarak tasnif edilir. Bir çok üretici closed back kulaklığa referans kulaklık tanımlamasını yapmaz.

Hem miks yapabileyim hem sokakta kullanayım meselesi bence hiç realistik değil. Miks için kulaklığın ayrı , sokakta kullandığın kulaklığın ayrı olmalı. Hatta miks için kullandığın kulaklığın ( open back ) ayrı , kayıt ve dip ses kontrolü gibi ince kontroller için kullandığın kulaklığın ( closed back ) ayrı olmalı. Kulaklık kullanımının olması gereken şekli budur.

Kulaklık gerek miks açısından gerekse kulak sağlığı açısından zaten sorunlu bir alet. Bir de bu işler için kulak içi kulaklığın kullanılmasının konuşulması son derecede yanlış bence. Bunu dile getiren arkadaşlarıma ; özellikle kulak içi kulaklığın kulak sağlığına olan ekstra zararları konusunda bir KBB uzmanı ile bu konuyu görüşmelerini öneriyorum. Lütfen kulak sağlığınıza dikkat ediniz. Çünkü kulakta bir hasar oluştuğu takdirde -tıpkı göz gibi - maalesef geri dönüşü mümkün olmuyor.

Mehmet hocam engin kayıt miksaj tecrübenize büyük saygım olmakla birlikte şunu belirtmeliyim ki bu tarz konu açan kişilerin büyük çoğunluğu gayet amatör ve basit işleri için kısıtlı bütçeleri ile aslında çok da ciddiye almayacakları tavsiyeler istiyorlar, ancak siz epey pro seviyede yaklaşıyorsunuz her başlığa. Ben de müzikle uğraşan bir hekim olarak elbette biliyorum binlerce liralık open back referans kulaklık + high end referans monitörlerin bilmem kaç bin liralık ses kartları ile kullanıldığı pahalı izolasyon malzemeleriyle kaplı kayıt odalarında miksaj gerekliliğini ancak inanın bu tür meblağları bu işlere harcayacak insanlar zaten gelip burada konu açmaz. Siz en iyisi bize şöyle 1000 TL'ye kadar gereğinde keyifli müzik de dinlenebilen ve kulaklık mecburiyeti olan miksaj işlerinde berbat sonuçlara neden olmayacak bir kulaklık tavsiyesinde bulunun. Cidden benim de aradığım bir şey ancak kısıtlı vaktimde piyasa araştırması yapmam mümkün olamıyor.

Mehmet hocam engin kayıt miksaj tecrübenize büyük saygım olmakla birlikte şunu belirtmeliyim ki bu tarz konu açan kişilerin büyük çoğunluğu gayet amatör ve basit işleri için kısıtlı bütçeleri ile aslında çok da ciddiye almayacakları tavsiyeler istiyorlar, ancak siz epey pro seviyede yaklaşıyorsunuz her başlığa. Ben de müzikle uğraşan bir hekim olarak elbette biliyorum binlerce liralık open back referans kulaklık + high end referans monitörlerin bilmem kaç bin liralık ses kartları ile kullanıldığı pahalı izolasyon malzemeleriyle kaplı kayıt odalarında miksaj gerekliliğini ancak inanın bu tür meblağları bu işlere harcayacak insanlar zaten gelip burada konu açmaz. Siz en iyisi bize şöyle 1000 TL'ye kadar gereğinde keyifli müzik de dinlenebilen ve kulaklık mecburiyeti olan miksaj işlerinde berbat sonuçlara neden olmayacak bir kulaklık tavsiyesinde bulunun. Cidden benim de aradığım bir şey ancak kısıtlı vaktimde piyasa araştırması yapmam mümkün olamıyor.
Hocam çok güzel özetlemişsiniz ben de öyle bir yanıt verecektim Mehmet bey'e dediğiniz gibi çok profesyonel değilim , şirketlere ya da insanlara müzik kaydı gerçekleştirmiyorum. Grubumuza birlikte tanınmak adına bir YouTube'a albüm kaydedeceğim. Zaten şu anda pek de profesyonel olmayan samson sr950 var onunla biraz idare ederim gibi ama adam gibi güzel her yerde müzik dinleyecek bir kulaklığım yok. Shure 215 bu işi çözer mi acaba Marshall monitördense. Sahne aldığımı da düşünürsek

Son düzenleme:
Sevgili @justaperfectday öncelikle şu konuyu düzeltmeliyim. Ben öyle üstad-ı azam falan değilim. Ayrıca acaip engin tecrübem de bulunmuyor. 🙂 Ben sadece pro olmayan biri olarak , bu konulara pro bakış açısı ile bakmaya çalışan bir insanım. Hepsi bu...Ama yine de nazik görüşleriniz için çok teşekkür ederim. 🙂

Kulaklık konusu maalesef biraz tartışmalı bir konu. Örneğin ben son iki senedir artık kulaklık kullanımını bıraktım sayılır. Çünkü kulaklık ; monitörlü sistemin sağladığı naturelliği ve doğruluğu ( hele ki monitör sisteminiz belirli bir seviyenin üzerinde ise ) kesinlikle veremiyor. Bu nedenle artık kulaklık mevzusuna oldukça mesafeli davranıyorum. Çok mecbur olmadıkça da kullanmıyorum.

Benim yukarıdaki bölümlerde de belirttiğim gibi ; amaç miks yapmak veya müzik dinlemek ise , kesinlikle openback kulaklıkların tercih edilmesi gerekli. Closedback kulaklık ekipman parkurunda yine olmalı ancak onunla sadece kayıt, edit ve dip ses kontrolü gibi ince işler yapılmalı. Benim konu hakkındaki şahsi görüşüm bu yönde.

Openback kulaklıklarda karşılaşılan dezavantaj şu : Genel olarak , closedback kulaklıklara göre daha üst fiyat range'inde yer almaları. Bu durum ; kulaklık ithalatçılarının uyguladığı yüksek fiyat politikası nedeniyle , ülkemizde daha bariz bir hale geliyor maalesef . Dolayısıyla ben kulaklık konusunda yurt dışı satıcıların tercih edilmesinin daha doğru olacağı düşüncesine sahibim. Nitekim halen kullandığım AKG K-712 Pro'yu zamanında Thomann'dan satın almış ve Türkiye'deki satış fiyatının üçte birine mal etmiştim.

Koyduğunuz bütçe sınırını dikkate aldığımız zaman ; seçenekler yurt dışı fiyatları ile baksak dahi oldukça azalıyor. Ancak yine yukarıda bahsettiğim gibi ; Thomann fiyatları ve şu andaki kurlar ile AKG K701 ve K702 modellerini Türkiye'ye 1100.- TL'ler civarına mal etmek mümkün görünüyor. Ben bu kulaklıkları hiç dinlemedim. Fakat gerek müzik dinlemek gerekse miks yapmak açısından bu kulaklıkların yeterli kaliteye sahip olacağını tahmin ediyorum.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Geri