Aşk durdukca intro

Merhaba arkadaslar.
Duzeltemedigim alışkanlıklarım var bu öylesine islemis ki vücuduma gitarı bütünüyle unutup tekrardan öğrenmek için neler vermezdim... Pena ve 4parmak klavye koordinasyonum çok kötü egzersiz yapıyorum ama düzelmiyor ben temiz ve tüm parmakları kullanarak nasıl calabilirim bu alışkanlıktan nasıl kurtulabilirim?

Klavyede parmak hakimiyeti için çok temel bir egzersiz vardır. En üst telden başlayarak 1-2-3-4 şeklinde aşağı ineceksin. İnce mi teline geldiğinde tekrar yukarı çıkacaksın. Sonra bir perde ilerleyeceksin aşağı inerken, yani 2-3-4-5 olacak. Bunu her gün gitar çalmaya başlamadan önce bi 15 dk yap metronom eşliğinde. metronomu çok yavaşa al. 2 şer 2 şer artır. Gitar çalmada çok basit bir kural vardır. Bir şarkıyı veya egzersizi çok yavaş metronomda çalamıyorsan, metronomu hızlandırdığında hiç çalamazsın, mutlaka bir yerde hata yaparsın, o hata da eline yapışıp kalır. Baştan sıkı tutman lazım.
Bu egzersizden sonra gam üzerinde aşağı yukarı gidip geleceksin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Klavyede parmak hakimiyeti için çok temel bir egzersiz vardır. En üst telden başlayarak 1-2-3-4 şeklinde aşağı ineceksin. İnce mi teline geldiğinde tekrar yukarı çıkacaksın. Sonra bir perde ilerleyeceksin aşağı inerken, yani 2-3-4-5 olacak. Bunu her gün gitar çalmaya başlamadan önce bi 15 dk yap metronom eşliğinde. metronomu çok yavaşa al. 2 şer 2 şer artır. Gitar çalmada çok basit bir kural vardır. Bir şarkıyı veya egzersizi çok yavaş metronomda çalamıyorsan, metronomu hızlandırdığında hiç çalamazsın, mutlaka bir yerde hata yaparsın, o hata da eline yapışıp kalır. Baştan sıkı tutman lazım.
Bu egzersizden sonra gam üzerinde aşağı yukarı gidip geleceksin.
Dediklerinizi uygulayacağım bir diğer sorunum ise pena ile ritim atmak, pena uygun incelikde lakin çok fazla ses çıkıyor vurunca kontrol edemiyorum tutuş şeklim de doğru ama bu konuda çok sıkıntı yasamakdayim

Dediklerinizi uygulayacağım bir diğer sorunum ise pena ile ritim atmak, pena uygun incelikde lakin çok fazla ses çıkıyor vurunca kontrol edemiyorum tutuş şeklim de doğru ama bu konuda çok sıkıntı yasamakdayim
Tutuş şekliniz ne kadar doğru ya da yanlış olursa olsun önemli olan ne kadar güçlü tutacağınız. Yeri gelecek hızlı kısımları çalarken pena neredeyse elinizden fırlayacakmışçasına hafif tutmanız gerekecek, yeri gelecek palm mutelu ritmlerde çok sağlam tutmanız gerekecek. Şimdilik bunu fazla düşünmeyin. Sevdiğiniz gitaristlerin gitar çalışını izleyin ve onların sağ elini nasıl kullandığını anlamaya çalışıp onu taklit etmeye çalışın. Yeterince izlerseniz bir süre sonra beyniniz onu benimsiyor ve gitarı da ister istemez o şekilde çalmak istiyorsunuz. Bende durum böyle gelişti. Aynı şeyi sol el için de söyleyebilirim. James Hetfield izleye izleye power chordları serçe parmakla basmaya ve ritm atarken penayı onun gibi tutmaya, onun gibi güçlü vurmaya alıştım.
Pena kontrolünüzü artırmanın yolu daha çok ve daha çeşitli çalışmak. Sadece Em Am Dm gibi basit akorları basarak bunun üstüne bildiğiniz veya şarkılarda duyduğunuz ritmleri de atacaksınız, power chord basarak sadece down picking yaparak da çalışacaksınız. Bol bol solo da çalışacaksınız. Penanızın 0.8 mm civarında kalınlığa sahip olmasını ve gitarın tellerinin 0.9 numara olmasını öneririm.
Bu dediğim teknikleri içeren ve sağ el kontrolünüzü geliştirebileceğini düşündüğüm bir şarkı var. Ghost - Square Hammer. Palm mute power chordlar da var, akorlar üstüne açık ritmler de var, ritmler arası süsleme dokunuşları da var, melodi ve solo çalımınızı geliştirecek kısımlar da var. Bu şarkı bir gitaristin başlangıç seviyesinde öğrenmesi gereken çoğu temel şeyi içeriyor. Sizi asıl zorlayacak kısım ise şarkının ana melodisini(mi ve la teli 5. ve 8. perdeler arasında dönen kısım) 4 parmağınızı da kullanarak çalmanız gerekecek. Serçe parmağınızı kullanmayı zorunlu tutan bir şarkı bu sebeple. Çalışarak oturacaktır o kısım da. Tek şart var, metronomla yavaştan hızlıya doğru çalışın.
Pena tutuşu, bileğinizin konumu üzerine çok fazla düşünmeyin. Şimdilik size rahat gelen şekilde çalın, bir süre sonra en uygun pozisyona kendi geçecektir zaten çalıştıkça.

Geri