Kahler Başlığı

Kahler köprülerle ilgili bildiklerimizi paylaşalım.

ilk soru benden

Kahlerin bir köprüsünü daha önce arkadaşın '85 amerikan Kelly'sinde kullandım. floyd rose gibi iki yöne de hareket edebilen bir köprü olduğu halde hatırladığım kadarıyla serbestçe akord değiştirebiliyordunuz. Kahler köprü kullanan veya bilgi sahibi olan arkadaşlar bu konuda bilgi verebilir mi?

Her telin klavyeye olan yükseligini ayrı şekilde ayarlabiliyorsun, akort cok iyi tutuyor, tınıları daha iyidir,aklıma geldikce yazarım diğerlerinide, kafa yerinde degil pek, simdilik bukadar :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
esas merak ettiğim 2 konu;

1. hakikaten doğru mu hatırlıyorum, rahatça akort değiştirip mesela drop D ye alabiliyor muyuz gitarı?

2. bend yaptıktan sonra tel tam normale dönmüyor, hafifçe dive yapınca düzeliyor diyorlar, hatta konuyla ilgili bir youtube videosu bile var, bu durum yeni 7300 ve 2310larda da var mı acaba?

http://youtube.com/watch?v=0K350onEl1o&feature=related

obican demiş ki:
Kahler köprülerle ilgili bildiklerimizi paylaşalım.

ilk soru benden

Kahlerin bir köprüsünü daha önce arkadaşın '85 amerikan Kelly'sinde kullandım. floyd rose gibi iki yöne de hareket edebilen bir köprü olduğu halde hatırladığım kadarıyla serbestçe akord değiştirebiliyordunuz. Kahler köprü kullanan veya bilgi sahibi olan arkadaşlar bu konuda bilgi verebilir mi?

yalnızca kahlere ozgu degil bu durum, kaliteli kilitli burgular ve kaliteli saglam bir eşik ile ust kilite gerek kalmadan floyd rose tarzı sistem gitarda kullanılabilir fakat,
burdaki avantaj istediginiz zaman drop D gibi koprunun govdeye paralel kalma durumunu degistirecek buyuklukteki degisiklikler icin degilde,
fine tunerlarla ayarlanamaycak buyuklukteki degisiklikleri yapmaya yarar..
sonucta hersey yine denge meselesi, bir floyd rose her 2 tarafa serbest hareket ettigi surece ve tremol-no yada d-tuna tarzı ozel aletler olmadıgı zaman drop d tarzı yada E -> Eb tarzı degisiklikler kopru dengesini bozar

Evet drop d yapabiliyorsun ..Sabit köprü hissiyatı veriyor
ki zaten öyle gibi.. Bendlerde vibratolarda , senin aleyhine birşey söz konusu olmuyor .. Dive olayı hakkımda cok bilgim yok rastlamadım öyle bişeye.

kahler piyasadaki en en fazla ve en rahat sekilde ayarlanabilen ve diğer floating köprülere nazaran ton kaybı minimum olan, baya baya baba malzemelerden üretilmiş olan evladiyelik bir köprüdür. fakat malesef gayette pahalıdır. bu nedenle stock gitar üreten firmalar pek tercih etmemektedir.

floating köprülü modellerde köprü hareket oranı ayarlanabilir niteliktedir. bir nevi kolun sertliğini ayarlayabilirsiniz. fakat floating modellerde drop sözkonusu değil cunku her ne kadar gövdenin ardında yay boşluğu açılıp yay kullanılmasada köprünün kendi yapısı içinde 3 adet yay bulunmaktadır. dolayısı ile total gerilim miktarı değiştikce köprü pozisyonu az bucuk değişir.

ben elimde bulunan modeline göre yorum yaptım diğer modelleri inceleyip üzerine konuşmak gerekir diye düşünüyorum. cunku baya ayrıntılı eşikler üretiyor kahler. bazı eşikler kitlenebilir nitelikte olabiliyor. yani floating yapıdaki eşiği kitleyip non floating hale getirip sora drop edebiliyorsunuz ama her modelinde mevcut değil mesela bu özellik.

ciddi alıcıların ince eleyip sık dokumasını tavsiye ediyorum.

kahler floyd rose ve türündeki her sisteme fark atan çok kaliteli bir sistem hiç kullanma şansım olmadı fakat araştırdığım kadarı ile çok iyi bir sistem..ayrıca çokta pahalı :D gitarın arkası floyd rose sistemlerde olduğu gibi oyulmadığı için sustaine pek bir etkisi bulunmuyor..fakat bikaç eksi yönü var youtube da floyd rose -kahler diye arattığınız zaman 3 parçadan oluşan 9 dakikalık videolar var herifin teki her yönüyle iki sistemide karşılaştırmış ingilizcesi iyi olanlar izlesin iyi olmıyanlarda artık bi şekilde anlamaya çalışsın :D kahler çok daha iyidir ama pahalıdır yedek parçasını bulmak çok çok zordur...her neyse daha çok bilgisi olan varsa bilgilerini paylaşırsa sevinirim..en çok merak ettiğim gitarın arkasını oymuyolar peki bu gitarın yayları nerede:S :D

kahleri deneme şansıda buldum, diger gıtarlarımda ibanez edge ve edge pro, ayrıca gotoh ve schaller de kullandım.. gordugum şey orjinal floyd rose hep en guvenilir en iyi sonucu aldıgım kopru oldu..
kahleri , OFR den daha ustun yapan birşey goremedim , sonucta setup olayında oturup bir kere yapıyorsunuz o ayarları, yani tel yuksekligiydi, entonasyondu, radius tu falan..
bundan sonra aynı marka aynı boy tel kullandıgınızda, sorun kalmaz, kahlerın o setup ayarlarındaki farkıda o dakıkadan sonra cok da etki etmez olaya dıye dusunuyorum.. en azından benım ıcın durum boyle..

ustelik yedek parca bulunabilirligi ve fiyatı, sizi kopruden bıraz daha sogutan etkenler..

belki surekli ayarlarla oynamanızın gerektıgı durumlar olursa bu acıdan avantaj olabılır.. ama ben ısınamamıstım..

kahler'in single locking olması gibi bir olayı var birde. Yani tellerin köprüde kalan kısmı kilitlenmediğinden akord stabilitesi bir floyd rose kadar değil. Ama kendi adına birçok avantajı var aletin. Self stabil alet yani floyd rose gibi söz konusu ayarlamalar yerine kendi stabilitesi içinde bir dengesi var. Gövde delme olayı floyd rose'un yanında çok az kalıyor. sadece 5x4x5 cm küp hacminde bir oyuk oluyor köprünün altında ve kesinlikle gövdenin arka kısmında bir delik yok.

http://www.youtube.com/watch?v=Jy1eiMZ5nUk&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=0K350onEl1o&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=U41FjfnWLSQ&feature=related

Bu abimiz çok güzel açıklamış avantaj ve dezavantajlarını. Üstelik birde floyd rose ile karşılaştırmış alet. Yanlız adamın yaptığı tek hata sanırım yeni çıkarılan hybrid bir kahler ile orginal floyd rose'u karşılaştırmak olmuş. Ama genede yararlı oldukça.

bende yayları sıkılarak sabitlenmiş tremolo bloğu diyorum :D
hem sabit köprü hissini alıyorsunuz bendleriniz vibratolarınız güzel,kolay,hassas hem yeri geldiği zaman arada kolu takıp biraz kasarak da olsa tremolonuzu yapıyosunuz hemde sustaininizi yemiyo.

maresal demiş ki:
hem sabit köprü hissini alıyorsunuz bendleriniz vibratolarınız güzel,kolay,hassas hem yeri geldiği zaman arada kolu takıp biraz kasarak da olsa tremolonuzu yapıyosunuz hemde sustaininizi yemiyo.

Kahler'de bu dediğin için bir vida var. Sıkıştırıyorsun alet apm 3300 oluveriyor. ;)

masterofpuppetsasd demiş ki:
maresal demiş ki:

Kahler'de bu dediğin için bir vida var. Sıkıştırıyorsun alet apm 3300 oluveriyor. ;)

wuuhuu :D o zaman birgün herkez kahlerli olacak :D hareketli köprülerden pek hoşlanmadığım için araştırmadım ama bunu bi araştıriyim ben :D dediğin vidayla ilgili bi resim link filan verebilir misin.?

features.gif

arkada bir yerde :)

bu arada kahlerlere tel takması çok kolay. telin ucundaki topu "string hook" denen yere geçiriyorsunuz o kadar. daha kolay tel takılan bir sistem görmedim ben.

maresal demiş ki:

nasıl bi yöntem bu anlatabilirmisin ve sustainizi yemiyo derken tam olarak nasıl yani??

tremololu bir köprüye kahler tasviyesi yapmak için gövdede yer açmak gerekiyormu acaba?
Tremololu warlock'uma bende uzuun süredir düşünüyorum bunu ama param olduğunda düşünüyorum...

Geri