Midilerden Hangisi Daha İyi

Sevgili forum üyeleri merhabalar,

Ben bir midi klavye almayı düşünüyorum ama midi klavyeler hakkında bir bilgim yok. Aklımda olan 2 marka ve model var bunlardan biri Nektar SE49 diğeri ise Ashton UMK61. Daha çok piyano çalmak için kullanmayı düşünüyorum. Bunu yanında gitar çaldığım için alt yapılar yapmak istiyorum (davul, bas gitar tarzı şeyleri midi ile yazmayı düşünüyorum). Nektar SE49 da transpoze özelliği var Ashton UMK61 de bu özellik yok, midi klavyeler için transpoze özelliği çok gerekli olur mu ve bu klavyelerden hangisi daha iyi olur? Bunların dışında 600-650 TL bandını aşmayacak şekilde önerileriniz olursa yazabilirsiniz.

Teşekkürler.

İki cihazı da kullanmadım ancak piyano kullanımı için piyano tuşesi aranıyorsa ikisinden de uzak durulmalıdır sonuçta ikisi de hafif tuş birbirlerine yakın kalitede his verir. Piyano tuşesinin önemsenmediğini varsayarak ilerlersek Nektar marka olarak daha iyi olsa da Ashton'un belirttiğin modeli hem 61 tuşlu hem de üzerinde kontrol knobları var bunlara efekt ekleyip çalarken real-time olarak tetikleyebilirsin altyapı yazarken de iş görür. Piyano kullanımında şahsi fikrim 49 tuşa düşmemek bütçe arttırılabilirse 88 tuş arttırılamazsa 61 tuş minimum boyut olarak seçilmelidir. Onun dışında transpoze olmazsa olmaz bir özellik değil ihtiyacın olduğunda işini kolaylaştırır ama kullandığın vsti'ler üzerinden de zaten transpoze ayarları yapabilirsin. Belirttiğin fiyat bandında genelde 49 tuşlu Midi klavyeler var o yüzden Ashton bu durumda tek seçenek gibi gözüküyor.

Geri