Gitar dersi veren öğretmenler nelere dikkat eder?

Herkese selam arkadaşlar . Ben gitar çalmayı hiç bir öğretmenden öğrenmedim . Açıkçası ihtiyaçta duymadım hiç kimseye yani :)
Fakat ders alan arkadaşlarımdan duyduklarım çok ilginç : " Abi ! Yok ya bir parmak antrenmanı yaptırıyorlar iki ay sürüyor. " , " Abi ! adam beni kendisi gibi sanıp şarkıyı çalıyor ve benden çalmamı bekliyor ben böyle saçma birşey görmedim " vb. şeyler duyuyorum ...
Burada da gitar dersi veren arkadaşları gördüm sizce bir gitar eğitmeni nelere dikkat etmelidir arkadaşlar ?
Bunu ukalalık olarak görmeyin sadece bunu meslek olarak seçmek isteyen arkadaşlarımıza kılavuz olsun bu başlık ..
Paylaşımlarınızı bekliyorum arkadaşlar ...
Herkese Başarılar...

*Neyi niye anlattığını bilmek gerekli.
Öğrenicinin ne anladığını anlamak gerekli.
*Öğretmenlik okumak teknik bir boyut.Ancak sınıfta ders anlatmakla birebir kalınca ders anlatmak çok farklı.Bilgi doğru yerde,doğru zamanda doğru şekilde işe yarar.Ne yazık ki okulda öğrenemezsin.Tecrübe gereklidir.Eninde sonunda kazanılır.Ama ukalalık yapılmasın yeter ki.
*6 yaşındakine anlatmakla 35 yaşındakine anlatmak daha da farklı...
Disiplin şart...Ancak gitara başlayanların her yaşta çocuk gibi olduğunu düşünmek gerektiğini bilmeli.
*Öğrenmek istemeyeni ayırmalı,zorla güzellik olmaz.Para kazanmak uğruna kalpleri kırmayın.Çoğunlukla anne-baba yollar kursa,sevmeyeni zorlamayın,zaten aylık 20-30 YTL ye olan kursların yararından çok zararı oluyor.Ne yazık ki bilinçli olanlar çok az.
*Tekniklere girmiyorum.Merak eden varsa yine buradan devam ederiz.
Olayın psikolojik bölümü önemlidir diyorum özetle.

dominichammet demiş ki:
evet söylediklerin piskolojik bakımından doğru şeyler .
Peki işin tekniğine girersen neler sölemen gerekir OZGHUR ?

*Metronom kullanmadıysanız bu konulara girmek gereksiz,zira stüdyolarda dökülen iddalı müzisyenleri izlemek çok acı.
Türkiye'de en çok bel bükülen konu bu.Ancak metronomu ritm düzeltmek olarak algılayanlara bunu söyleyebilirim.İşte bu nedenle canlı kayıt alabilen insan sayısı az.Şİmdi neden metronom diyebilirsin.
İşin "Teknik kısmı"na girelim ama saymadan olmaz değil mi?Ancak teknikten ne anladığımıza bağlı.
Teknik sadece saymak değil değil mi?
Sadece egzersiz mi yoksa yazılı mı çalışacağız?
Kime yazılı olsun?Kime sözel olsun?
Doğru çalabilmek,yerinde çalabilmek mi?
yoksa zamanında çalabilmek mi?
ya da en uygun olan mı?
Şimdi günde 300-400 kelime ile konuşuyoruz.Sadece bu kadar mı biliyoruz?Hayır.Kendini ifade etmek için yeterli görünüyor.Ancak birşeyler yazıyorsun,binlerce kelime kullanıyorsun.
Müzik de böyledir.Aklından geçer,çalamazsın?Eksik olan ne sence?

*Şimdi son cümleye bir yanıt istiyorum?Sonra devam ederiz.
-Bir cümle ile soru-cevap oynamayalım.Fikirlerini yazmalısın.

Müzik eğitimi veren bir insan, öğrencisine göre hareket eder... Öğrenci başardıkça daha da zorlar onu , üstüne gider... Ben gitar dersinde fenalaştıgımı hatırlıyorum ki 4 aydır ders alıyorken 180 metronomda 8 lik notalarla hiç durmadan 20 civarı gam çalmam gerekiyordu... Majör , miinör , 7li , minör 7li vsvs.. Ama ben başardıkça karşıma cıkanlar mutlu etti beni , 7. ayın sonunda blues için hazır oldugum söylendiginde , bir başka öğrencinin 2. senesi doldugunda blues görmeye basladıgını gördüm... Bir öğrencinin yetenekli ve becerikli olması, o hocanın öğretim performansını 2ye katlayabilir.. Öğrenciyi olabilecek en üst seviyede zorlar..

Ayrıca birçok insan gördüm parmak egzersizi diye görüyolar bazı seyleri... Benim gördügüm gamlar ile çalısmalarımın da adı parmak egzersiziydi , ancak şimdi görüyorum ki o gamlar sayesinde deli gibi doğaçlama yapabiliyorum ve armoni bilgimi dinleyiciye yansıtabiliyorum... Aynı şeyi 1 milyon kere de çalsanız her çaldıgınızda daha iyi olacaksınız..

Öncelikle başlık için teşekkürler..
Ben bundan 6-7 yıl kadar önce klasik gitar eğitimi aldım fakat eğitmenimin tüccar zihniyeti sağolsun oturmuş tekniğimin ne kadar yanlış olduğunu daha yeni farkedebildim. 5 yıldır elektrogitar çalıyorum kendi başıma gelişmeye çalıştım fakat maalesef ve maalesef kulaktan dolma bilgilerin beni daha da geriye götürdüğünü keşfettim. Şimdi tekrar ders almayı düşünüyorum özellikle ileri teknik ve armoni bilgimi geliştirmek için fakat bu konuda önceki tecrübemden dolayı çekingenim ve kafam karışık. sizce nasıl olmalıdır bu öğreten -öğrenci etkileşimi?
Gitar hocası nasıl seçilmelidir. Öğretmenin nelere dikkat ettiğini bilirsek belki onları anlama şansımız artar diye düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler saygılar..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
OZGHUR demiş ki:
dominichammet demiş ki:
evet söylediklerin piskolojik bakımından doğru şeyler .
Peki işin tekniğine girersen neler sölemen gerekir OZGHUR ?

*Metronom kullanmadıysanız bu konulara girmek gereksiz,zira stüdyolarda dökülen iddalı müzisyenleri izlemek çok acı.
Türkiye'de en çok bel bükülen konu bu.Ancak metronomu ritm düzeltmek olarak algılayanlara bunu söyleyebilirim.İşte bu nedenle canlı kayıt alabilen insan sayısı az.Şİmdi neden metronom diyebilirsin.
İşin "Teknik kısmı"na girelim ama saymadan olmaz değil mi?Ancak teknikten ne anladığımıza bağlı.
Teknik sadece saymak değil değil mi?
Sadece egzersiz mi yoksa yazılı mı çalışacağız?
Kime yazılı olsun?Kime sözel olsun?
Doğru çalabilmek,yerinde çalabilmek mi?
yoksa zamanında çalabilmek mi?
ya da en uygun olan mı?
Şimdi günde 300-400 kelime ile konuşuyoruz.Sadece bu kadar mı biliyoruz?Hayır.Kendini ifade etmek için yeterli görünüyor.Ancak birşeyler yazıyorsun,binlerce kelime kullanıyorsun.
Müzik de böyledir.Aklından geçer,çalamazsın?Eksik olan ne sence?

*Şimdi son cümleye bir yanıt istiyorum?Sonra devam ederiz.
-Bir cümle ile soru-cevap oynamayalım.Fikirlerini yazmalısın.

Aklından geçeni çalamamak bence şarkının notalarını bilmediğinden yada sesleri tanımadığından kaynaklanır diye düşünüyorum ben . hoş bugune kadar duyduğum herşeyi çalıyorum diyip büyük bir gaflette bulunmayayım da kulağıma güvenirim çalabilirim yani .. ama dediğim gibi aklından geçen şeyi çalamaman ya sesleri tanımadığına işarettir yada fazla hayal kurduğuna mı yada büyük düşünmekle mi alakası var bilemiyorum . sence ?

=(

Yanıyorum yanıyorumda istanbulda bir hoca bulamadım doru düzgün ona yanıyorum...hatta bak su an konuyu okuyorum yine yanıyorum.
bu yaşta gitara merak salınca boyle oluyo demekki..

Bende bir Arkadaşıma gitar dersi veriyorum çünkü yaşadığımız yerde gitar kursu her zaman açılmıyor ve bende ona ben nasıl öğrendiysem öyle öğretiyorum... Aslında gerçekten zor bir iş sürekli karşındakinin senin gibi çalamadığını hatırlamak gerekiyor bu sayede daha iyi bir iş ortaya çıkıyor... Benim görüşüm bu

Geri