Pitbull Strings

Başlığı olmaması tuhaf geldi, açayım ve deneyimlerimi yazayım dedim.
Öncelikle bende eli leş atanlardanım. Daddario veya ernie ball gibi markaların standart telleri 1 hafta falan gidiyor. Sonrasında kararma oluyor, ton kaybı daha erken oluyor haliyle. Elixir, güncel döviz kuruyla can yaktığı için ve şuan olsa bile bir ara 2+1 kampanyası olmadığı için alternatiflere yöneldim. Youtube'da türk gitar kanalları takip ediyorsanız denk gelmemeniz mümkün değil, bu markaya denk geldim.
3 model telini kullandım; akustik için silver modelini, elektro için gold modelini ve bir modelini daha, sanırım silver idi, bir tanesini mydukkan oburunu kendi sitesinden sipariş ettiğim için göremedim.
Tel deneyimimi anlatmadan şekil olarak önemli birkaç noktaya değinmek gerekirse eğer, ilk dikkat çeken paketlemesi oluyor. Marka sahibi özel vakum yöntemiyle, özel ambalajla paketlendiginden ve bu sayede daha korunaklı ve daha uzun raf ömrü olduğundan bahsediyor. Teknik detayını bilmem ama görünce ne demek istediğini anladım. Ikinci olarak ise tel boyu normalden kısa ve normalde sarimsiz olan kisim burada yok. Tel boyunun kısa olmasi tuhafima gitti, hic ihtiyacim olmadi uzun tele de, ne bileyim :D
Şimdi elektroya geçmeden şunu diyeyim, akustik için silver modelini çok beğendim. Bundan sonra da akustigim için silver modelini tercih etcem. 0.10 modelini kullanıyorum, tavsiye de ederim. Ama çok sık akustik çalan birisi değilim belirtmiş olayım. Kullandigim gitar yamaha apx700, ton olarak ve ömür olarak beni memnun etti.
Elektro gitar icin biraz benim için hüsran oldu. Ilk aldığım modeli hatırlayamadım yanlış bilgide vermek istemiyorum ama eski seriydi. Bu modeli blade rh 2 classic model strata taktım. Benim için hüsran oldu diyebilirim. Bana çok konforsuz geldi, slidelarda canımı yakıyordu, bendlerde sert olduğunu hissettim ve ömrü normaldi. Bu konforsuzluga normal ömür hoş olmadı. Daha sonra farklı serisini görünce, gold olması lazım, bir şans daha vermek istedim. Çünkü fiyatı nispeten uygun ve türk mali. Marka büyüsün istiyorum haliyle. Onuda epiphone sg custom shop negative g400 model gitara taktım. Konfor ve ton olarak öbürüne nazaran çok daha iyi hissetirmisti ve ömrü fena durmuyordu derken ilk haftada tel koptu. Bazı insanlar için bu normal bir durum olabilir ama benim için şok niteliğinde bir olay. Artık tuşem fazla mı yumuşak bilemem ama en son tel kopma olayını yaklaşık 7-8 yil önce, valler marka, çürümüş telleri olan bir gitarda yasamistim. Bu iki olaydan sonra elektro gitar kısmını bir süreliğine rafa kaldırdım. Bu iki modelde de 0.10 kalınlığında tel kullandım.
Şimdi tellerde de şansıma kötüsü denk gelmiş olabilir çünkü akustikte severek kullanıyorum. Sahibi basist olduğu için bas gitar çalan arkadaşların kesinlikle denemesi gerektiğini düşündüğüm, elektro çalanların fiyatı uygun olduğu için bir şans vermesinden zarar gelmeyeceğine inandığım ve akustik gitar icin rahatlıkla önerdiğim bir marka. Coated model üretiminde çalışıldığı yazıyor, ortaya iyi bir şey çıkarsa neden başka marka kullanalım. Gitar ve ekipmanlarında yerli ürün görünce Togg kadar mutlu oluyorum ve adına bir başlık olmasını hakediyor.
Firma sahibine ise tavsiyem; bu forumda var olarak, bizle muhattab olup, eksiklerini gidermesi şeklindedir. Umarım yolu açık olur, iyi forumlar.

Satın almak için mydukkan veya kendi sitesini kullanabilirsiniz:

Bende akustiğimde 0.10 kullanmıştım. Paketleme sistemi çok akıllıca ama çok beğendiğimi söylemem. O sıralar akustiğimde 0.10 daddario phosphor bronze kullanıyordum ve ondan sonra çok beğenemedim. 0.12 sini de denemek lazım ama ben pek beğenmemiştim.

İlk çıktıkları dönemde pek araştırmıştım. Yerli üretim olduğunu söylemeleri üzerine de önce fazlasıyla sempati duyup ardından işin biraz daha detayına inmiştim ve gitar teli üretimi için gereken yatırım miktarını ve ekipman ihtiyacını öğrendiğimde kendime sorduğum tek soru, "Bu kadar yatırım yaparsın, telini kullanan herkesin fotoğraflarını instagramda paylaşırsın da atölyenden bir tane fotoğraf koymaz mısın?" olmuştu.

Sonrasında piyasada hatrı sayılır birkaç abi ile sohbetimde de çok net bir şekilde "don lastiği gibi tel" tespitini alınca bende ciddi bir şekilde teller aliexpress kutular yerli üretim hissiyatı oluşturdu. Böyle yapıyorlardır diye itham etmek asla istemem, yanlış olur ancak yürüttükleri pr çalışmaları, bende bıraktıkları soru işaretleri ve sözlerine itimat ettiğim kişilerden aldığım geri dönüşler böyle bir marka izlenimi yarattı bende. Buralara bakıyorlarsa bu konudaki şeffaflığı arttırmaları ciddi anlamda müşteri elde etmelerini sağlayacaktır bence.

Az önce İnstagram hesaplarını tekrar kontrol ettim, görüntü hala aynı. Bu ülkede *Söyledikleri kadar sağlam, Elixir'i de döver, Dunlop'ı da yer, Ernie Ball'u da unutturur* şeklinde kökten güvenerek savunacak 20 tane adam yokken siz Portekiz'de Şili'de falan olsanız elinizin altındaki onca seçeneği bırakıp Türkiye'den tel getirtmenin zahmetiyle uğraşır mısınız her şeyden önce? Bu yüzden işin üretim kısmı falso geldiği gibi PR kısmı da doğru hissettirmiyor.

Hepsini alt alta koyup logoya da bu kadar kolay erişince tüm zincir bi anda ucuz teli çek, ambalajı en ucuz yolla hazırla, önüne gelene postala, takımı 5 tlye gelen teli 10 - 20 - 30 kat fazlasına sat şeklinde hissettiriyor. Umarım ben gereksiz komplo kasmışımdır, beni yanlışlayacak herhangi bir mevzuyu da merakla takip ediyorum, davet olursa atölyelerini de ziyaret etmek, bir vlog çekip doğrudan kendi ağzımdan böyle olmadığını da yine şu an yazdığım gibi açık açık anlatmak isterim. Zaten ülkede müzisyen ve müzik sektörüne yönelik üreticiler çok kısıtlı, başarı da bu topluluğun tamamını etkiliyor, kötü intiba bırakacak her girişim de. Bilinçli hareket etmek lazım.

Akustik gitarım için almıştım 1 sene önce. Tel konusunda titiz biri olmama (pis ellerle çalmam, çaldıktan sonra telleri silerim) ve akustik gitarımı haftada 1-2 kez çalmama rağmen 2-3 haftada teller berbat bir hal almıştı. Hatta vakumlu paket denmesine rağmen paketten ilk çıktığı anda sarımlı tellerde yer yer renk değişimleri vardı. Tonu da ahım şahım değildi.

Ben bir defa elektro gitar için denemiştim. Telleri takarken en kalın tel akort ederken kopmuştu. Belki burgularımdan kaynaklı olabilir emin değilim ama bir daha almadım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İlk çıktıkları dönemde pek araştırmıştım. Yerli üretim olduğunu söylemeleri üzerine de önce fazlasıyla sempati duyup ardından işin biraz daha detayına inmiştim ve gitar teli üretimi için gereken yatırım miktarını ve ekipman ihtiyacını öğrendiğimde kendime sorduğum tek soru, "Bu kadar yatırım yaparsın, telini kullanan herkesin fotoğraflarını instagramda paylaşırsın da atölyenden bir tane fotoğraf koymaz mısın?" olmuştu.

Sonrasında piyasada hatrı sayılır birkaç abi ile sohbetimde de çok net bir şekilde "don lastiği gibi tel" tespitini alınca bende ciddi bir şekilde teller aliexpress kutular yerli üretim hissiyatı oluşturdu. Böyle yapıyorlardır diye itham etmek asla istemem, yanlış olur ancak yürüttükleri pr çalışmaları, bende bıraktıkları soru işaretleri ve sözlerine itimat ettiğim kişilerden aldığım geri dönüşler böyle bir marka izlenimi yarattı bende. Buralara bakıyorlarsa bu konudaki şeffaflığı arttırmaları ciddi anlamda müşteri elde etmelerini sağlayacaktır bence.

Az önce İnstagram hesaplarını tekrar kontrol ettim, görüntü hala aynı. Bu ülkede *Söyledikleri kadar sağlam, Elixir'i de döver, Dunlop'ı da yer, Ernie Ball'u da unutturur* şeklinde kökten güvenerek savunacak 20 tane adam yokken siz Portekiz'de Şili'de falan olsanız elinizin altındaki onca seçeneği bırakıp Türkiye'den tel getirtmenin zahmetiyle uğraşır mısınız her şeyden önce? Bu yüzden işin üretim kısmı falso geldiği gibi PR kısmı da doğru hissettirmiyor.

Hepsini alt alta koyup logoya da bu kadar kolay erişince tüm zincir bi anda ucuz teli çek, ambalajı en ucuz yolla hazırla, önüne gelene postala, takımı 5 tlye gelen teli 10 - 20 - 30 kat fazlasına sat şeklinde hissettiriyor. Umarım ben gereksiz komplo kasmışımdır, beni yanlışlayacak herhangi bir mevzuyu da merakla takip ediyorum, davet olursa atölyelerini de ziyaret etmek, bir vlog çekip doğrudan kendi ağzımdan böyle olmadığını da yine şu an yazdığım gibi açık açık anlatmak isterim. Zaten ülkede müzisyen ve müzik sektörüne yönelik üreticiler çok kısıtlı, başarı da bu topluluğun tamamını etkiliyor, kötü intiba bırakacak her girişim de. Bilinçli hareket etmek lazım.
Bu yazıdan sonra bende şüphelendim. :D Ama yeni seri akustik gitar teli beni gerçekten memnun etti. Çin mali iseyse bile cin markasini ogrensem kullanirim. Elektro gitar için deneyimlerim zaten hüsran şeklinde. Umarım yazdıklarınızı görür ve bir paylaşım yapar.

Evet yeni serileri piyasada ve tüm süpermarketlerde :) .
Şaka maka coated elektroyu bekliyorum 2 saatte bir internet sitesine girip duruyorum. Eğer elixir kadar olmasa bile bi kaç tık yaklaşırsa o performans ve ömüre, kesinlikle kullanacağım.
Bu başlık altında yeni venus gold silver seri kullanıcıları tecrübelerini paylaşırsa çok güzel olabilir

Yerliyse fiyat olarak da ucuz olması gerekiyor ama çoğu kendini kanıtlamış büyük markadan pahalı. Daha yeni doreden 3 al 2 öde ile 100 liraya 3 tane dunlop 10-46 tel aldım. Daha denemedim Pitbull'ları ama o ilk çıktığındaki şaşkınlık ve acemilik gitmiş gibi duruyor. Yeni seri dedikleri daha sağlam birşey herhalde. Son zamanlarda çevremde de görür oldum bu telleri.
Sarımlı tel yaparlarsa fiyatı da elixir ile aynı olursa kimse kusura bakmasın almam da aldırmam da. Performans olarak 2-3 yıllık arge ile zaten büyük markalarla yarışamayacağını dünya alem biliyor, bari az biraz daha ucuz olsun da tercih etmek için sebebimiz olsun yerli ve milli markamızı.

0.10 akustik teli bence de başarılı. internette aksi yönde çok yorum var, acaba diyorum ben mi anlamıyorum :) 4-5 aydır gitarın üstünde teller ve ne kömür gibi oldu ne de zevk vermeyecek kadar tonunu kaybetti. bu arada evet teller 4-5 ay gitarın üzerinde durmamalı, ama şartlar böyle ne yapalım :)

Yerliyse fiyat olarak da ucuz olması gerekiyor ama çoğu kendini kanıtlamış büyük markadan pahalı. Daha yeni doreden 3 al 2 öde ile 100 liraya 3 tane dunlop 10-46 tel aldım. Daha denemedim Pitbull'ları ama o ilk çıktığındaki şaşkınlık ve acemilik gitmiş gibi duruyor. Yeni seri dedikleri daha sağlam birşey herhalde. Son zamanlarda çevremde de görür oldum bu telleri.
Sarımlı tel yaparlarsa fiyatı da elixir ile aynı olursa kimse kusura bakmasın almam da aldırmam da. Performans olarak 2-3 yıllık arge ile zaten büyük markalarla yarışamayacağını dünya alem biliyor, bari az biraz daha ucuz olsun da tercih etmek için sebebimiz olsun yerli ve milli markamızı.
Dunlopun o serisinin ömrü çok kısa malesef. Bende aldım tek setini kullandım, diğer iki seti acil durum için tutacağım, mydukkanda cleartone indirimdeydi, onuda aldım daha 1 gün oldu takalı ama onunda ömrü, coated olmasına rağmen, çok uzun değil gibi geldi. Göreceğiz.

Dunlopun o serisinin ömrü çok kısa malesef. Bende aldım tek setini kullandım, diğer iki seti acil durum için tutacağım, mydukkanda cleartone indirimdeydi, onuda aldım daha 1 gün oldu takalı ama onunda ömrü, coated olmasına rağmen, çok uzun değil gibi geldi. Göreceğiz.
dana önce de kullanmıştım bu serisini dunlop'un, bir gitarımın üstünde duruyor hala. Bana Ömür olarak Ernie Ball'lardan hallice geldi, ama EB'ler tonunu biraz erken kaybediyor gibi. Fena tel değil ya bence, alınabilir yani. Birde tansiyon durumu var, normalde dadaryo alırdım ama setin toplam tansiyonu diğer markalara göre biraz daha düşükmüş diyorlar. Daha sert teller lazım bana.

Yakın zamanda büyük umutlarla almıştım, yerli üretim olması en büyük etkendi benim için. Ellerim aşırı terler, daddario 2. günün akşamında simsiyah olur. Evet abartmıyorum maalesef gerçekten böyle.

Pitbull'u üçüncü günün şafağında maalesef kesip attım. En azından daddario kalitesini sağlayabilseydi, fiyatını belki dert etmez, destek olmak için kullanmaya devam etmek isterdim. Ne çalım, ne konfor, ne ton ne de ömür olarak beni tatmin edememiş bir deneyim oldu.

Umarım çok memnun halde kullanıcı kitlesi edinir kendisine. Çünkü her halükarda yerlim üretimi desteklemek, destekleyeni destekleme konusunda çok istekliyim.

Haftada 3-4 gün sahnem oluyordu karantina öncesi ve ben de elleri aşırı terleyen birisiyim. Zaten sahnede de yerinde durmayı seven birisi değilim, gitar genelde sırılsıklam olur sahne sonunda. Yerli üretimi sonuna kadar desteklemek isteyen(!) birisiyim ancak benim de yüzüm gülmedi Pitbull tellerden. Fiyat politikasını da doğru bulmuyorum açıkçası yukarıda bahsedilen sebeplerden ötürü. Umarım zamanla daha iyi noktaya getirirler işi de biz de ömür boyu Pitbull Strings kullanırız. 🙂 (Dunlop Nickel Wound kullanıcısıyım)

Son düzenleme:
Elixir 120₺ olmuşken ve gitara 2-3 ayda bi bakım yapıp artık entonasyon kaybedince(canım sıkılınca) tel degistiren birisiyseniz, coated 1-1.5 ay dayansin yeter bence. Klasikte coated var ve fiyatlari 60-70 civarinda ki bence ucuz. Hem ayda bir bakim yapılmış olur hemde yerli üretim vs vs..
Ernie ball 5 gün daddario ertesi gün kararıyor ve kaplamasiz tel hissiyatına alışamamış biri olarak söylüyorum.

Geri