boss gt8

T

tufan21

arkadaşlar elimde boss gt8 var bunun türkçe kılavuzunu bulamazmıyım veyada bunun fabrika ayarlarına nasıl dönderiyoruz... biliyormusunuz çok acil lazım arkadaşlarım yazarsanız sevinirim....

Tufan Boss Gt8 ile ilgili başlıklar var. Orada sorarsan hemen yanıt alırsın. Forumda bir arama yap. Karşına çıkacaktır.

Ayrıca sabit başlıklarda da pedallar ve prosesörler ile başlıklar var. Orada da sorabilirsin.

Alet elime geçeli 1 ay oldu.. Bi çok kişi GT8de loop yok derken bi o kadar kişi de var diyor.. Hatta bazılarının da loop adı altında olmasa da ses kaydediyor gibi bişey söylediğine tanık oldum.. Aletin üzerinde loop tuşu var, On/Off gibi gözüküyor ama loop başlatma, bitirme gibi bi kontrol tuşu yok.. Sadece "On" olduğuyla kalıyor ve ya ben beceremiyorum. :D Çıldırmamak elde değil, şu aleti harbiden bilen biri bana var ya da yok bi şekilde açıklayabilir mi?

Gt8deki loop tusu external effects loop seklindedir.Yani gt8le pedallarinizi baglarsiniz loop cikisindan o loop tusu ile de kontrollerini yaparsiniz.Istediginiz sey kayitsa eger loop tusu ile alakali degil diye hatirliyorum.Manueli ac oku orada yaziyor hersey ben sattim bendekini olsaydi daha detayli yardimci olurdum ama dedigim gibi hersey manuelde acikca yaziyor...

dostum ben gt10 kullandım kı gt8 de oyle sanıyorum alttaki kanalların dışında üstte 2 tane buton var ikisine birlikte basıyosun kayıtyapmak istediğin sesle kaydı yaptıktan sonra devam etmek istediğin sesin butonuna basıyosun devam ediyosun ...

Selam. Arkadaşımın Boss GT8'ini birşeyler denemek amaçlı ödünç aldım. Cihazda, arkadaştan aldığımda ilk açılışta "No Battery" diye bir uyarı vardı. Arka kapağı söktüm pili çıkardım, pil ile pilin temas ettiği noktada ufacık bir oksitlenme olmuş onu temizledim, taktım.
İşte sorun, tekrar açtığımda haliyle fabrika ayarlarına dönmüş yada başka birşeylere dönmüş. Belirtiler, 20 tane bank var ve bank isimleri anlamsız, presetler yok, amfi modellemeleri butonunla oynadığımda (işte kafamı karıştıran) sadece MS1959 ve SLDN gösteriyor, diğerlerini Custom3 diye gösteriyor, OD/DIST butonuda her çevirdiğimde aynı şekilde Custom3 ibaresi var, herhangi bir knoba basayım üzerindeki ışık devamlı olarak 2sn de bir 2 kere yanıyor.
Fabrika ayarlarına mı dönmüş yoksa önceki "No Battery" uyarısı ile ilintili başka bir şeyler mi olmuş.
Daha önce Boss GT3 sahibiydim, bu cihazların rutin işlerinden az çok anlıyorum. Şu an Gt8 den tırstım daha kurcalamak istemiyorum ve daha iyi anlayan birilerinin klavuzluğunda işi dahada karıştımadan halletmek istiyorum.
Gt8 ve bu gibi cihazlardan anlayan uzman görmüş geçirmiş arkadaşlarım yardımlarınızı esirgemeyin. Teşekkürler.

Manualde yazan şekilde fabrika ayarlarına dönmeyi de deneyin derim. Sanırım write tuşu ve güç tuşu kombinasyonu yada farklı bi şekilde basılarak olabiliyordu, nette araştırırsanız doğrusu mutlaka vardır.

Manualde yazan şekilde fabrika ayarlarına dönmeyi de deneyin derim. Sanırım write tuşu ve güç tuşu kombinasyonu yada farklı bi şekilde basılarak olabiliyordu, nette araştırırsanız doğrusu mutlaka vardır.
Dostum heykeli dikilecek adamsın, hızır gibi geldin koydun noktayı bravo. Fabrika ayarlarlarına dönmeyi ilk etapta düşünmemiştim. Sen deyince yaptım sorun halloldu. Çok teşekkürler.

Estağfurullah rica ederim. Benimde anladığımdan değildir bu hadiseler ama hani zaten aletin ayarı iyice kaçmış daha da zarar verilemez diye düşünüp önermiştim.

aynı sorunla karşı karşıyayım da güç tuşu dediğiniz hangısidir acaba

Bende tam kombinasyonu net hatırlamıyordum, google a boss gt 8 fabrika ayarları yazınca bir forumda arkadaş güzelce özetlemiş bende alıntılıyorum;

''Preamp-Speaker'ın Aç-Kapa butonuyla hemen yanında bulunan Type Variation butonunu basılı tutarak aynı anda güç düğmesine basarak GT-8 i açın. Ekranda Factory Reset aralığı belirecektir). Parameter butonları ve Patch-Value ayar konsolu yardımıyla fabrika ayarlarına döndürmek istediğin bölümü seç. Onaylamak için Enter tuşuna basın ''

Selamun aleykum başlık biraz tuhaf oldu ama :) ben bundan 2 ay önce boss gt 8 aldım çok önerdiler analog tonlarına yakın diye fenada değil ama ne yapıyorum ediyorum eq ayarlarıyla bile oynuyorum bullet for my valentine tonları ve ona yakın tonlar alamıyorum sürekli oynuyorum hem karışık hemde bazen çok berbat seslerde verebiliyor yani. metalcore tonları istiyorum ama bir türlü yapamadım internettede bulamadım google amca yardımcı olmadı yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdi pek hatırlamasam da yardımcı olmaya çalışayım. Boss gt-8 aslına bakıldığında duruşu ve yaptığı iş ile gerçekten fena sayılmıyacak bir alettir. Hatta vakti zamanında opet gibi gruplarında sanırım kullandığı bir pedaldı. Neyse, bence Boss gt-8 in bir kaç dezavantajından birisi aletin üstündeki kontrol panelinin fazlasıyla karışık olması ve aleti bilgisayara takmak için usb değilde midi kablosu gerekli olması. zaten bunu gören boss firması gt-10 u çıkararak bunları değiştirdi.

Benim bildiğim .syx uzantısı olan hazır patchleri indirebiliyorsun. Kulak ile elden analog şekilde yapmak biraz zorlar adamı. Ama bunu hazır patch indirerek giderebilirsin. Neyse çok uzatmayalım, ilk iş bir tane midi kablosu alacaksın. Bilgisayara bağlayacaksın. Oradan işine yarayacak .syx dosyalarını bulacaksın. Mesela şurada paylaşmışlar bak istersen

Boss GT-8 / GT-10 Patch Paylaşımı -

MyGitar.com Gitar Forumları

Şimdi pek hatırlamasam da yardımcı olmaya çalışayım. Boss gt-8 aslına bakıldığında duruşu ve yaptığı iş ile gerçekten fena sayılmıyacak bir alettir. Hatta vakti zamanında opet gibi gruplarında sanırım kullandığı bir pedaldı. Neyse, bence Boss gt-8 in bir kaç dezavantajından birisi aletin üstündeki kontrol panelinin fazlasıyla karışık olması ve aleti bilgisayara takmak için usb değilde midi kablosu gerekli olması. zaten bunu gören boss firması gt-10 u çıkararak bunları değiştirdi.

Benim bildiğim .syx uzantısı olan hazır patchleri indirebiliyorsun. Kulak ile elden analog şekilde yapmak biraz zorlar adamı. Ama bunu hazır patch indirerek giderebilirsin. Neyse çok uzatmayalım, ilk iş bir tane midi kablosu alacaksın. Bilgisayara bağlayacaksın. Oradan işine yarayacak .syx dosyalarını bulacaksın. Mesela şurada paylaşmışlar bak istersen

Boss GT-8 / GT-10 Patch Paylaşımı -

MyGitar.com Gitar Forumları
çok teşekkür ederim banada çok iyi olduğunu söyledikleri için almıştım ama hayal kırıklığına uğradım.. gerçi ayarlamayı yapamamışımdırda... hangi siteden indirebilirim patchleri? birde midi kablosu sadece yetiyormu? ses kartına ihtiyaç yokmu? onu bossa atmak için napmam lazım tam olarak ayrıca biraz değil çok çok karışık ben hayatımda böyle alet görmedim. yani gördümde bu en karışıklarından :))

yok aslında karışık değil ortalama 1 ayda kendini güzelce ele veriyor. Aslında turkrock formlarında konu açma konuyu araştır. Bir arkadaş bayağa onun profu olmuştu. Herşeyini yazmıştı. Ben eski bir kullanıcıyım. Lakin,
-ses kartına ihtiyaç yok
-sadece çift başlı midi kablosu kafi
-tonu bilgisayara yüklüyorsun, bilgisayardan .syx dosyası indiriyorsun(istediğin tonu) sanırım gt-8 in wah pedalını bir kez indir kaldır yapınca o seçtiğin tonu içe alıyordu. Durum bu.

ayrıca her pedal ilk zamanların da biraz kafa karıştırır.

yok aslında karışık değil ortalama 1 ayda kendini güzelce ele veriyor. Aslında turkrock formlarında konu açma konuyu araştır. Bir arkadaş bayağa onun profu olmuştu. Herşeyini yazmıştı. Ben eski bir kullanıcıyım. Lakin,
-ses kartına ihtiyaç yok
-sadece çift başlı midi kablosu kafi
-tonu bilgisayara yüklüyorsun, bilgisayardan .syx dosyası indiriyorsun(istediğin tonu) sanırım gt-8 in wah pedalını bir kez indir kaldır yapınca o seçtiğin tonu içe alıyordu. Durum bu.

ayrıca her pedal ilk zamanların da biraz kafa karıştırır.
Haklısın, çok teşekkür ederim peki kendi yazdığımız prosesorun içerisnde olan tonlardan yola çıkarak ne derece bir ton yazabiliyoruz en iyi ne sonuç veriyor?

gt-8 Amfi modellemeleri açısından başarılı bir alet değil. 2 kere lıp sattım zamanında. tonlarımı hep amfiden aldım. Prossesörü delay chorus gibi amaçlarla kullandım.

GT-8 aslında diğer prosesörlerden daha karmaşık değil. Diğerleri gibi birçok fonksiyon bir tuşla ayarlanmıyor, her bir ayarın kendi düğmesi var. Bu aslında kolaylık bence. GT-8'i bilgisayardan kontrol edebilirseniz çok daha pratik hale gelir ve beliniz ağrımaz. Bunun için GT-8'i MIDI yolu ile bilgisayara bağlamalısınız. İki yolu var;

1- MIDI in-out fonksiyonu olan ses kartınız varsa ucuz basit iki MIDI kablosu satın alıp GT-8'in MIDI giriş çıkışlarını ses kartına bağlarsınız ve ücretsiz ''GT-8 floorboard'' yazılımını bilgisayarınıza kurarak tüm fonksiyonlara kolayca erişebilirsiniz.

2- Ses kartınız yoksa bir ucu USB diğer ucu iki MIDI olan (örn. M-audio'nın kazık fiyatlı kablosu) kablolardan satın alıp yine GT-8 floorboard ile bilgisayardan kontrol edebilirsiniz.

Yalnız şu var ki bu yöntem sadece GT-8 ile bilgisayar arasındaki veri alışverişi için. Ses bağlantısı için R ve L analog çıkışları ya da digital out'u ses kartına (veya anakartın line girişine) bağlamalısınız.

Ev içi kullanacağınızı düşünerek, GT-8 amfiye bağlanabilir ama en iyisi biraz iyice bir çift hoparlör alıp GT-8'i stereo olarak bilgisayardan dinlemek. Bu şekilde kullanırsanız hem daha doğal bir ton alırsınız (GT-8'de output line-phones seçilmeli) hem de bir Cubase gibi bir DAW da kullanarak sayısız vst yazılımları ile kombinasyon yapabilirsiniz. Örneğin Gt-8'in preampını kullanıp, kabin modellemelerini kapatıp Redwirez gibi bir yazılımdan farklı bir kabin modellemesi seçebilirsiniz.

Ancak bu işlere acemi iseniz bence şimdilik sadece GT-8'i tanımaya başlayın. Bence GT-8 cidden güzel alet ve halen son derece kullanışlı. GT-10'u geçiyorum direk, Gt-100'den ton olarak belirgin derecede kötü değil. Genel Boss sound'u denilen ton hakim hepsinde. Seveni var sevmeyeni var.

Çok tabii ki bu paraya metal tonlarında asla bir Mesa ya da Marshall lambalı amfinin organik kütür kütür tonlarını alamayacaksınız ama bunu iyice bir şekilde taklit edebileceksiniz. Modelleme=taklit.

Geri