Ellerde sinir sıkışması ve Karpal Tünel Sendromu

Değerli forum üyeleri;
2 yıldır gitar çalıyorum ve son bir kaç aydır havalarinda soguk olmasi sebebiyle çalışmalarıma ağırlik verdim (gunde ortalama 4-5 saat) fakat çok yüklenmeden kaynaklı sağ elimde (solak caliyorum) sinir sıkışması yani karpal tünel sendromu ortaya cikti. Bu hastalik icin muzisyen hastaligi deniyormuş. Forumda daha once bu sıkıntıyı yaşayan oldu mu oldu ise nasıl çözdünüz? Zira doktor en az 1 ay gitar çalmamam akabinde de gunluk 1_2 sati geçmemem gerektigini soyledi. İyi forumlar

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Zaten işim dediğiniz gibi masa bası. Gunde 8 saat araliksiz mouse kullanıyorum. Üstüne bir de gitara yüklenince sonuç böyle oldu. O yüzden insan gitardan sakatlanır mı dememek lazım. Gitara başlamadan ellerı mutlaka ısıtmak gerek ve ara vererek çalışmak lazim
Bu arada enstürmana benim gibi ilerleyen yaşlarda başlayanlarda goruluyormuş daha çok "memur emeklisi baglamaci" hastaligi dedi doktor hatta😃

İyi niyetle yazıyorum, en korktuğum hastalık. İş ameliyat noktasına geldiğinde gitar çalmak imkansızlaşıyor (ameliyat sonrasında bile, bu ameliyatı defalarca yaptıranlarda var). İşiniz bilgisayardaysa kolunuzu yaslayacağınız bir aparat ve/veya trackball araştırın. Oldukça ciddye alınması gereken bir durum özellikle gitar çalanlar için.

Daha ileri yaşlardaki yeni başlayan öğrencilerime ısınma egzersizleri dışında germe egzersizlerine daha fazla önem veriyorum. Bu egzersizler birlikte çalışmamız boyunca (seviye ne dereceye gelirse gelsin) hep uygulanır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yorumunuz icin teşekkürler.
Dediginiz gibi işyeri için gerekli tedbirleri aldım (ortedepdik mouse, mouse ped, klavye vb.)
Ameliyat olayına gelince maalesef o da çozum degil. Bu sorunla boğuşan gitar bolumunden bir konservatuar hocasiyla gorustum 2 defa operasyon geçirmiş fakat asla tavsiye etmiyor. Cektigim eziyetle kaldim diyor. Gitarı bırakmamis ama calisma stilini hastaliga gore sekillendirmis 30 dk gitar 20 dk dinlenme, gitar calismaya baslamadan uzun uzun acma germe egzersizleri vs. Bende bundan sonra ayni sekilde yapacagim. Dedigim gibi buralari okuyan gitara gec baslamis arkadaslar var ise mutlaka burada yazilanlara dikkat etsinler. Yok benim gibi atelle dolaşirsiniz😄
Bu arada yaptigim arasitirmalar sonucunda en basarili sonuc veren tedavi şekli sülük tedavisiymiş genelde yorumlar o yonde. Tuhaftir doktorumda yaptirma sakın demedi. Durumu takip edip gerekirse onu da yaptiracagim

Değerli forum üyeleri;
2 yıldır gitar çalıyorum ve son bir kaç aydır havalarinda soguk olmasi sebebiyle çalışmalarıma ağırlik verdim (gunde ortalama 4-5 saat) fakat çok yüklenmeden kaynaklı sağ elimde (solak caliyorum) sinir sıkışması yani karpal tünel sendromu ortaya cikti. Bu hastalik icin muzisyen hastaligi deniyormuş. Forumda daha once bu sıkıntıyı yaşayan oldu mu oldu ise nasıl çözdünüz? Zira doktor en az 1 ay gitar çalmamam akabinde de gunluk 1_2 sati geçmemem gerektigini soyledi. İyi forumlar
Spor yapın vücudunuz aktif olsun. Ben de çok mause kullanıyorum ama başıma hiç böyle bir şey gelmedi. Arada zorlamaktan dolayı ağrılar oluyor ama sendrom düzeyinde olmuyor. Tavsiyem en yakın spor salonuna gidip vücudunuza önem vermeniz.

Yorumunuz icin teşekkürler.
Dediginiz gibi işyeri için gerekli tedbirleri aldım (ortedepdik mouse, mouse ped, klavye vb.)
Ameliyat olayına gelince maalesef o da çozum degil. Bu sorunla boğuşan gitar bolumunden bir konservatuar hocasiyla gorustum 2 defa operasyon geçirmiş fakat asla tavsiye etmiyor. Cektigim eziyetle kaldim diyor. Gitarı bırakmamis ama calisma stilini hastaliga gore sekillendirmis 30 dk gitar 20 dk dinlenme, gitar calismaya baslamadan uzun uzun acma germe egzersizleri vs. Bende bundan sonra ayni sekilde yapacagim. Dedigim gibi buralari okuyan gitara gec baslamis arkadaslar var ise mutlaka burada yazilanlara dikkat etsinler. Yok benim gibi atelle dolaşirsiniz😄
Bu arada yaptigim arasitirmalar sonucunda en basarili sonuc veren tedavi şekli sülük tedavisiymiş genelde yorumlar o yonde. Tuhaftir doktorumda yaptirma sakın demedi. Durumu takip edip gerekirse onu da yaptiracagim
Sülük tedavisi işe yarayabilir. Alternatif tıp her daim daha verimli oluyor.

Bende sabahtan akşama kadar bilgisayar başındayım el mouse üstünde. Gitar da çalıyorum ama sizin kadar fazla değil. Bu rahatsızlığın ön belirtileri hakkında bilgilendirir misiniz?
Belki eller uyarı vermeye başlamıştır da haberim yoktur.

Bende sabahtan akşama kadar bilgisayar başındayım el mouse üstünde. Gitar da çalıyorum ama sizin kadar fazla değil. Bu rahatsızlığın ön belirtileri hakkında bilgilendirir misiniz?
Belki eller uyarı vermeye başlamıştır da haberim yoktur.
Size de söylüyorum spor yaparsanız ömrünüz boyunca böyle şeylerle karşılaşmazsınız. Sinir sıkışması herkesin başına gelebilecek bir şey. Hareketsiz kaldıkça ve sürekli bir noktaya yüklendikçe elinizde bu tarz şeyler olması normal.

Yorumlarınız için teşekkürler.
Spor konusunda haklısınız çünkü bu hastalık kilolu ve hareketsiz insanlarda daha fazla goruluyor. Bende hem kilo fazlasi var hem hareket etmiyorum.

Belirti olarakta sabahları uyaninca elde hafif bir uyuşma ile başliyor ilerleyen gunlerde uyuşmalar artiyor. Bir süre sonra artik el fiziken orda olmasina ragmen his acisindan orada yokmus gibi hissediyorsunuz. agri da oluyor. Yani rahatsizlik baslayinca farkina varmamak mumkun degil.

Kilo verince oradaki dokularda da rahatlama oluyor kanalda sıkışma azalıyor, ayrıca vücuttaki yağ dokusu fazla olunca salgılanan östrojen, bileklerin incelmesine de sebep olur bu da sıkışmaya iter mekanizmayı. Kilo problemi hep aynı kısır döngüye sebebiyet veriyor yani. ayrıca iki elde de varsa bir romatoloji uzmanına görünmeniz gerekebilir ileri tetkikler için, ortopedi sevk edebilir. Ayrıca b-12 b-9 ve d vitamini ağrının azalmasını varsa sinir zedelenmesinin düzelmesini sağlar tabi önce kan değerlerini ölçtürmeniz gerek.

Ben de mouse önereyim. Logitech'in vertical mouseları bu durum için biçilmiş kaftan. Biraz tuzlu ama sürekli pc başında olunca uygun geliyor sağlık için baktığınız zaman.

Değerli forum üyeleri;
Konu tipsa bilgi verebilirim öncelikle müzisyen değil ev hanımı , temizlikci hastalıgi olarak geçer ; nedeni ise ev hanımlarının elleri ile temizlik yaparken zorlamalarindan ötürü genelde karşımıza çıkar. Ben size açık açık soyliyim mouse a bile dokunmayın o kolu kullanmayın, spor kesinlikle yapmayın zaten yorulmadan kaynaklanır , spor iyi gelir diyen varsa sinir sıkışmasına diplomasını gösterebilir , üst üste darbe gelecek zorlanacak şeyler yapmayın felç riski çokça vardır bu sinir sikismasinda

Konu tipsa bilgi verebilirim öncelikle müzisyen değil ev hanımı , temizlikci hastalıgi olarak geçer ; nedeni ise ev hanımlarının elleri ile temizlik yaparken zorlamalarindan ötürü genelde karşımıza çıkar. Ben size açık açık soyliyim mouse a bile dokunmayın o kolu kullanmayın, spor kesinlikle yapmayın zaten yorulmadan kaynaklanır , spor iyi gelir diyen varsa sinir sıkışmasına diplomasını gösterebilir , üst üste darbe gelecek zorlanacak şeyler yapmayın felç riski çokça vardır bu sinir sikismasinda
Sinir sıkışması her bireyin başına gelebilecek geçici bir durumdur. Kemik, kıkırdak, tendon gibi çevre dokuların bir sinire baskı yapması ile oluşur. Yerçekimsiz bir dünyada yaşamıyoruz. Spor vücuttaki çevre dokuların birbiri ile daha uyumlu çalışmasını sağlar. Daha doğrusu fit bir vücut.

Spor tavsiyesine katılıyorum. Ben yazılımcıyım ve tüm günü klavyede geçirdikten sonra gitar çalıyorum, benzer risk altındayım ve benzer sorunlar geçmişte de yaşadım. Benim durumumda sporsuzluk ve stres yol açmıştı, ikisini çözdüğümde sorunum geçti aynı miktarda klavye kullanmama ve gitar çalmama rağmen.

Stres ile alakalı olarak "The Mindbody Prescription"'a (kitap) bakmanızı tavsiye ederim.

Sporu es gecmeyin ama.

Bu başlık da giderek
Sinir sıkışması her bireyin başına gelebilecek geçici bir durumdur. Kemik, kıkırdak, tendon gibi çevre dokuların bir sinire baskı yapması ile oluşur. Yerçekimsiz bir dünyada yaşamıyoruz. Spor vücuttaki çevre dokuların birbiri ile daha uyumlu çalışmasını sağlar. Daha doğrusu fit bir vücut.

Hocam tıbbi bilginiz yoksa kendi düşüncelerinizi böyle kesin ifadelerle söylemeyin lütfen. Bu başlık da giderek tıbbi konularda insanların herhangi bir bilimsel kanıta dayanmayan kendi görüşlerini genele yaydığı yere doğru gidiyor. Arkadaş karpal tünel sendromu olmuş, bu saatten sonra ne sporu allasen? Durumu daha da kötüleştirmekten başka hiçbir işe yaramaz. Ayrıca sinir sıkışması diye genellediğin durum her bireyin başına gelebilecek geçici durum filan değildir. Spor elbette sağlıklı yaşam için iyidir ama her hastalığı hele ki her ortopedik hastalığı spor eksikliği ile ilişkilendirmek yanlış ve dar görüşlülük.

Ayrıca hastalıkların tedavisini internetten araştırma ile veya sağdan soldan bir iki kişinin hayat hikayesini dinleyerek sağlıklı öğrenemezsiniz. Zira büyük oranda pazarlamacı alternatif tıpçıların kurduğu siteler oluyor bunlar. Bir tedavi yöntemi varsa o tıptır zaten, tıbbın alternatifi olmaz. Tıpkı alternatif mimarlık, bütünsel matematik, tamamlayıcı astronomi filan olmadığı gibi. Para tuzakları onlar. Karpal tünel sendromu sinir sıkışmasına neden olan mekanik bir bozukluk ve sadece derinin kılcal damarlarından beslenen sülükler tedaviyi geciktirmekten başka bir işe yaramaz. Doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin, geçmiş olsun.

Bu başlık da giderek

Hocam tıbbi bilginiz yoksa kendi düşüncelerinizi böyle kesin ifadelerle söylemeyin lütfen. Bu başlık da giderek tıbbi konularda insanların herhangi bir bilimsel kanıta dayanmayan kendi görüşlerini genele yaydığı yere doğru gidiyor. Arkadaş karpal tünel sendromu olmuş, bu saatten sonra ne sporu allasen? Durumu daha da kötüleştirmekten başka hiçbir işe yaramaz. Ayrıca sinir sıkışması diye genellediğin durum her bireyin başına gelebilecek geçici durum filan değildir. Spor elbette sağlıklı yaşam için iyidir ama her hastalığı hele ki her ortopedik hastalığı spor eksikliği ile ilişkilendirmek yanlış ve dar görüşlülük.

Ayrıca hastalıkların tedavisini internetten araştırma ile veya sağdan soldan bir iki kişinin hayat hikayesini dinleyerek sağlıklı öğrenemezsiniz. Zira büyük oranda pazarlamacı alternatif tıpçıların kurduğu siteler oluyor bunlar. Bir tedavi yöntemi varsa o tıptır zaten, tıbbın alternatifi olmaz. Tıpkı alternatif mimarlık, bütünsel matematik, tamamlayıcı astronomi filan olmadığı gibi. Para tuzakları onlar. Karpal tünel sendromu sinir sıkışmasına neden olan mekanik bir bozukluk ve sadece derinin kılcal damarlarından beslenen sülükler tedaviyi geciktirmekten başka bir işe yaramaz. Doktorunuzun tavsiyelerini dinleyin, geçmiş olsun.
Doktor benim? Kaç yıl okuduk sizce normal insanların olumlu konuştuklari olaylar için mi onca kitap okunuyor nervus medianus sıkışmalari iyi sonuclanmaz ilerlediği taktirde bende ilerlememesi için uyardım , muayeneye gelse bi krem yazardım paramı alırdım burdan bilgisini verdim arkadaşa.

Geri