Custom MJT Stratocaster Macerası

Yıllardır istediğim Strat projesine startı sonunda verebildim. Türkiye'de MJT'ye çok rağbet gördüğünden aşamaları step step burada paylaşacağım, hem ben görüşlerimi paylaşmış olurum, hem de sizler süreç hakkında bilgilenmiş olursunuz :)
  • Mjt 3 tone sunburst gövde
  • Mjt/Musikraft Sap
  • Callaham Tremolo
  • Vintage Nitro Pickguard
  • Vintage correct plastik parçalar
  • Pre-CBS 60's Manyetikler

Sap 60's Fender speclerinde olacak:
  • 21 Perde, Jumbo Fretler
  • Dual Acting Vintage Truss Rod
  • Quartersawn kesim Rock Maple
  • Slab Dark Indian Rosewood Klavye
  • 7.25"-9.5" Compound Radius
  • 60'lar Fender strattan kopyalanma Medium C sap profili (.81"-.94")

Son düzenleme:
Benim de aklımda ola bir durum.. Rosewood sapın, Cites yasası ile ilgili durumu ne durumdadır? Bazı rosewood türleri hala yasaklı kalacak gibi , buna dikkat edin. Eğer ki gelebiliyor ise , en kısa zamanda ben de başlayayım :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim de aklımda ola bir durum.. Rosewood sapın, Cites yasası ile ilgili durumu ne durumdadır? Bazı rosewood türleri hala yasaklı kalacak gibi , buna dikkat edin. Eğer ki gelebiliyor ise , en kısa zamanda ben de başlayayım :)
26 Kasım 2019 itibariyle CITES‘ın Rosewood yasağı kalktı 🎉 Musikraft sitesinde bununla ilgili bir yazı paylaşmış

354B24BD-4B3E-48FF-820F-FBC80038735A.jpeg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ödeme sonrası projeyle ilgilenmesi için bir çalışana yönlendirdiler. Gövde ağacı, eskitme derecesi, arm wear ya da buckle rash olup olmayacağı, gövde ve sapta doğal çatlak olup olmayacağı (Broken glass da lineer şekilde de olabilir), hatta çatlakların içinin temiz mi kirli mi olacağı hakkında sorular soruyorlar.
Sap siparişinde akort burguları, kemik eşik ve string tree de dahilmiş, onların da ne kadar eskitileceğini seçebiliyorsunuz. İçi "kirli" çatlak dedikleri buymuş bu arada.

015.JPG
IMG_0006.JPG

Sap kalınlığı hakkında da endişelerim var, 1.fretten 12.frete yarım santim kalınlık olması içime oturdu, nasıl bir taper olucak görücez artık :)

Faydalı paylaşım, teşekkürler.
Rezonans bakımından uyumu sap ve gövdeye denk gelirseniz, gayet mutlu olursunuz diye düşünüyorum sonuçtan, umarım da öyle olur..

Yıllardır istediğim Strat projesine startı sonunda verebildim. Türkiye'de MJT'ye çok rağbet gördüğünden aşamaları step step burada paylaşacağım, hem ben görüşlerimi paylaşmış olurum, hem de sizler süreç hakkında bilgilenmiş olursunuz :)

Hayırlısı olsun. 2 tane gövde yaptırmış biri olarak çok memnun kaldığım bir marka. Mark ve Matt Jenny çok iyi insanlar. Her konuda yardımcı oluyorlar. Kargo işini son zamanlarda UPS ile gönderim yapıyorlardı fakat USPS ile de gönderim yapıyorlar. Ben USPS kullandım hiç bir sorun da yaşamadım. Case almayacaksınız sap ve gövdeyi iki parça halinde göndermeleri daha sağlıklı olur. Sadece nacizane bir önerim eğer iki parça halinde alacaksanız gövde ve sapı doğru bir şekilde birleştirip sonra sökmeleri ki siz birleştirirken bir sıkıntı çıkmasın. Ben hiç deldirmeden istiyordum ki sap ile deliklerinin tutmaması gibi bir durum olmasın.
Tekrardan hayırlı olsun :)

Güzel mesajlarınız için çok teşekkürler :)

Hayırlısı olsun. 2 tane gövde yaptırmış biri olarak çok memnun kaldığım bir marka. Mark ve Matt Jenny çok iyi insanlar. Her konuda yardımcı oluyorlar. Kargo işini son zamanlarda UPS ile gönderim yapıyorlardı fakat USPS ile de gönderim yapıyorlar. Ben USPS kullandım hiç bir sorun da yaşamadım. Case almayacaksınız sap ve gövdeyi iki parça halinde göndermeleri daha sağlıklı olur. Sadece nacizane bir önerim eğer iki parça halinde alacaksanız gövde ve sapı doğru bir şekilde birleştirip sonra sökmeleri ki siz birleştirirken bir sıkıntı çıkmasın. Ben hiç deldirmeden istiyordum ki sap ile deliklerinin tutmaması gibi bir durum olmasın.
Tekrardan hayırlı olsun :)
Ben musikraft’tan sapı fender speclerinde hazır deldirmeyi düşünüyordum, gövdeyi de ona göre delerler diye tahmin ediyorum. Yollatırken kesinlikle ayrı söylerim, kargo şirketi ne kadar iyi olursa olsun o riske girmeye değmez.
Göndertirken 3 seçeneğim var aslında, en iyisi tabii ki hem kargo hem gümrük vergisinden kurtulmak için Amerika’dan gelen bir tanıdık aramak, umarım bulurum 😅 Bu arada Mark işleri Matt’e teslim etti sanırım. Tekrardan çok teşekkürler abi 🙏🏻

Sap siparişini sonunda verebildim. Uzun araştırmalar sonucu yukarıda belirttiğim "1. Frette 0.78 inç / 1.98cm; 12. Frette .97 inç / 2.46cm C" profil ile yukarıda söylediğim kuşkularımdan dolayı gitmedim. Kesin bir öneri için Musikraft'i aradım, "1.frette .81/20.57mm, 12.frette .94"/23.88mm" profili önerdiler, slab board ile de kalınlığın yaklaşık .1"-.15" artacağını varsayaraktan kulağa tam aradığım şey gibi geldi :) Indian Rosewood klavyelerde renk koyu olursa fiyat 2 katına çıktığı için kaç düzey A ağaç kullandıklarını sordum, "Ona takılmadan raftan direk alıyoruz, koyu olanı seçtiysen rengi koyu olanlardan seçiyoruz, ama kaliteleri hakkında kuşkun olmasın. Daha koyu durması için üzerinin yağlanmasını çok önerdiler, vintage fenderler gibi başlarda çok koyu olmasa da zamanla kararacağını söylediler.
Tüm detaylar ve fiyatlar:

Eşik kalınlığı: 1.625"
Musikraft sitesinde ne kadar 50-60'lar profilleri için 1.650" (41.9mm) yazılıyor olsa da 60'lar başlarında çıkan neredeyse tüm Strat saplarında B damgası basılırdı, o da 1.625"(41.3mm) kalınlığı temsil ediyor.

Truss Rod: Dual acting Truss Rod (sapın altından ayarlanıyor)
(Vintage truss rodlar ile sadece upbow ayarlanabilir, dual acting ile hem upbow hem backbow ayarlanabiliyor.)

Fretboard Ağacı: Slab board Dark Indian Rosewood Notlarda ekstra koyu ve güzel desenli olmasını rica ettim. +30$

Radius: 7.25"-9.5" compound (Geçen haftaya kadar 25$'dı :( ) 40$

Profil: "Medium C" .81"-.94" / 20.57mm/23.88mm (1963' speclerine yakın olduğunu duydum)

Sap ağacı: Tek parça Quarter Sawn Maple +80$
(Notlarda çok çok çok az flame/figuring olmasını rica ettim, seçeneklerde 2A flame için 20$, 3A flame için 40$ ekstra ücret isteniyor fakat benim istediğim minimal olduğu için onları seçmedim, geçen hafta 3A flame'e kadar ekstra ücret talep edilmiyordu bu arada)

Fret: 21, 6100 Jumbo

12. Fretteki inlay aralıkları: 1964 öncesi dönemdeki gibi geniş (Fender 1965'ten itibaren iki inlay arasını daha dar yapmaya başladı)

Side dots: Real Aged Clay (Fiyat farkı bunda az olunca sorun etmedim, sapa bakarken dış görünüş detaylarına maalesef çok takılıyorum.) +5$

Side dot bölgesi: Klavye ile ağaç arasında 50/50 olacak şekilde. +10$ (Geçen haftaya kadar ekstra ücreti 30$'dı)

Inlayler: Imitation Clay (eskitilmiş gerçek clay de sunuyorlar ama MJT zaten eskitebiliyormuş, bu yüzden ekstra 40$ bayılmaya hiç gerek yok.)

Sap ücreti: 195$

Toplam: 360$ + 22$ MJT'ye kargo= 382$; MJT'nin %10 indirimi ile fiyat ya 346$'a inecek (Ben sitede o konuda sorun yaşayıp tam ücreti ödedim, bana indirimden düşen fiyatı iade edecekler.

Son düzenleme:
Sap siparişini sonunda verebildim. Uzun araştırmalar sonucu yukarıda belirttiğim "1. Frette 0.78 inç / 1.98cm; 12. Frette .97 inç / 2.46cm C" profil ile yukarıda söylediğim kuşkularımdan dolayı gitmedim. Kesin bir öneri için Musikraft'i aradım, "1.frette .81/20.57mm, 12.frette .94"/23.88mm" profili önerdiler, slab board ile de kalınlığın yaklaşık .1"-.15" artacağını varsayaraktan kulağa tam aradığım şey gibi geldi :)
...

Oncelikle yeni gitariniz hayirli olsun. Ben de bir (Musikraft sapli) MJT tele, bir Musikraft strat ve bir de Musikraft strat sap sahibi olarak harika bir gitar olacagina eminim...

Sap kalinligi slab board'u da kapsayacak sekilde verilir. Yani bitmis sapin kalinligi "1.frette .81/20.57mm, 12.frette .94"/23.88mm" olacak.
Degistirme imkaniniz varsa sapi biraz daha kalin tutmanizda yarar var; bence kalin bir sapin rezonans ve gitarin akustik tinisina ve ses gurlugune kayda deger
pozitif katkisi var. Yukarida bahsettigim Musikraft stratin sapi boydan boya 1in kalinlikta. Size de birinci fretde .86-.90in civarinda kalinlikta bir sap
oneririm. Bu sap kalinligi Fender'in Classic Player Baja telecaster saplarina benzer kalinlikta...

Son düzenleme:
Oncelikle yeni gitariniz hayirli olsun. Ben de bir (Musikraft sapli) MJT tele, bir Musikraft strat ve bir de Musikraft strat sap sahibi olarak harika bir gitar olacagina eminim...

Sap kalinligi slab board'u da kapsayacak sekilde verilir. Yani bitmis sapin kalinligi "1.frette .81/20.57mm, 12.frette .94"/23.88mm" olacak.
Degistirme imkaniniz varsa sapi biraz daha kalin tutmanizda yarar var; bence kalin bir sapin rezonans ve gitarin akustik tinisina kayda deger
pozitif katkisi var.
Çok sağolun. Bulunduğum şehirde iyi bir müzik dükkanı olmadığından çeşitli sap deneyemedim maalesef, son 3 gündür tüm forumları gezip 60's specleri hakkında bilgiler almaya çalıştım. O yukarıda belirttiğim 78-97 kullanan sadece 2 kişi bulabildim, onlar da 1-2 sene önce satmışlar sevmeyip. Birisi chunky tele sapları sevmesine rağmen hem profil hem kalınlık olarak çok kalın geldiğini söyledi. Öyle duyumlar alınca .97'den biraz daha ince, tonun iyi rezone olması için de sapın başının daha kalın olmasını; bir de taperın yüksek olmasını istedim, ondan bu profil tam uygun geldi :) Zaten değiştirebileceğimi pek sanmıyorum çünkü Musikraft siparişe değişiklikler için de ekstra bir ücret talep ediyor.

Evet, su andaki siparisiniz Fender 60s spec sap profili. Benim onerdigim daha kalin olan 50s sap profili. Tabii tercih meselesi.
Sizin rahat etmeniz en onemlisi. Benim hatirladigim kadariyla sizin cok guzel hardal rengine benzer (vintage white?) renkli bir
Fender American Vintage 62 Reissue stratiniz vardi. Bu "1.frette .81/20.57mm, 12.frette .94"/23.88mm" kalinliktaki sap
ona yakin olsa gerek. Yaniliyor muyum?

Evet, su andaki siparisiniz Fender 60s spec sap profili. Benim onerdigim daha kalin olan 50s sap profili. Tabii tercih meselesi.
Sizin rahat etmeniz en onemlisi. Benim hatirladigim kadariyla sizin cok guzel hardal rengine benzer (vintage white?) renkli bir
Fender American Vintage 62 Reissue stratiniz vardi. Bu "1.frette .81/20.57mm, 12.frette .94"/23.88mm" kalinliktaki sap
ona yakin olsa gerek. Yaniliyor muyum?
Nasıl hatırladınız şaşırdım valla :D Evet, Vintage White’tı kendileri. O sapı hiç ölçmedim ama hayatımda ondan daha ince bir sap kullanmadım. hızlı çalım için çok eğlenceliydi de akor basarken aşırı ince kalıyordu. Onun bu söylediğim profille çok alakası olduğunu sanmıyorum çünkü:
•Önceki sahibi tarafından refret yapılırken 7.25” radius’ı standart radius yaptırmış, slab olan klavye de veneer olmuş haliyle, o yüzden normalde ince olmasına rağmen daha da incelmişti.
•90’lar yapımı bir reissue modeliydi ve geçenlerde okuduğuma göre o dönem yapılan AVRI modelleri vintage speclere yakın değilmiş.

Nasıl hatırladınız şaşırdım valla :D Evet, Vintage White’tı kendileri. O sapı hiç ölçmedim ama hayatımda ondan daha ince bir sap kullanmadım. hızlı çalım için çok eğlenceliydi de akor basarken aşırı ince kalıyordu. Onun bu söylediğim profille çok alakası olduğunu sanmıyorum çünkü:
•Önceki sahibi tarafından refret yapılırken 7.25” radius’ı standart radius yaptırmış, slab olan klavye de veneer olmuş haliyle, o yüzden normalde ince olmasına rağmen daha da incelmişti.
•90’lar yapımı bir reissue modeliydi ve geçenlerde okuduğuma göre o dönem yapılan AVRI modelleri vintage speclere yakın değilmiş.

;)
Evet, degisik donemlerde uretilen AV Reissue strat/tele sap profilleri degiskenlik gosteriyor ve yanlis hatirlamiyorsam serinin baslangicindan 90'lara kadar olan saplar genel olarak sonraki donemlere gore biraz daha ince. Sizinki bir de radius degisiminden dolayi incelince bayagi Ibanez Wizard saplari gibi olmustur.
Dediginiz gibi akor caliminda buyuk rahatlik saglayacak goreceli olarak sapin biraz daha kalin olmasi size ve calarken elin yorulmamasi acisindan da bayagi fark
edecek bence.

Bir şeyi kaçırdım ben şimdi gövdeyi mjt yapıyor da sapı neden musikraft yapıyor ? Farklı alanlarda daha mı iyiler ?
Mjt aslında refinish yapıyor, şirket isimleri “Mjt aged finishes” zaten. Gövdeyi de onlar yapmıyor, Wildwood’dan alıyorlar. Eğer istersen sap, gövde aksamlar vs. alıp onlara da birleştirtebilirsin fakat fiyat daha tuzlu oluyor haliyle.
2019 sonlarında USA Custom Guitars’ı satın aldılar bu arada, bir değişiklikler illa ki olur.

Bendeki tecrübede enteresan şekilde adamlara Wire Transfer yaptığımda rakam eksik çıkmıştı sizde de öyle oldu mu? İlk değil de ikinci projemde geçen sene yaşamıştım.

Wire Transfer olarak 100 USD gonderdiysem 80 USD geldi demişlerdi. Garanti Bankası kullanmıştım, oradaki Bankaları sanırsam komisyon ücreti gibi bir şey kesmişti bir türlü çözememiştim...

Geri