Amplitube mu Amfi mi? (Bilgisayarı Amfi olarak kullanmak)

Merhabalar efendim, bugünlerde aklıma düşen bir şey var, size isterseniz kafamdakini izah edeyim?

Bugün şunu düşündüm, bir ses kartı sipariş edeyim;
Behringer U-Phorıa Um2 Xenyx Preamfi 2x2 USB Ses Kartı

Bu sipariş ettiğim ses kartını bilgisayarıma, gitarı da bu ses kartına bağlayıp Amplitube kurayım, ve 10w'luk ucuz amfiden alamadığım sesi bilgisayarımdan alayım, hem efekt değişeyim hem eğleneyim diye düşündüm. Aklımdaki buydu, ve en önemlisi İnsanların yorumlarına baktığımda kesinlikle amfiden farkı olmadığını söyleyen insanlar vardı, çok fazla materyal yok elimde buna dair, sizden tecrübeli abilerimiz ve kardeşlerimizden yorum bekliyorum. Sizce ne yapmalıyım. Bana amfi alın diye önerilerde bulunmayın ikinci el 800, 1500 lira arası amfi alacak bir bütçem yok, 400 lira masraf edip nasıl daha iyi şeyler yapabilirim diye bakıyorum. En azından böyle düşünüyorum sizce ne yapmalıyım?

🤔🤔🤔

Tam olarak ne istediğinizi anlamadım ve beklentinizin ne olduğunu anlamadım.

Ses kartı ev için maliyetine göre ton açısından en iyi seçenektir önüne gelen öneriyor, ben önermiyorum.

Eksik donanım bilgisi ve olmayan tonlama tecrübesiyle yola çıkan kişiler amfi mi, pedal mı yoksa ses kartı mı diye kararsız kalıyor, ses kartını bağlayınca o kişinin Guitar Rig, Amplitube gibi programları kullanabilmesi ada da tek başına kalıp hayatta kalmak gibi bir şey.

Maalesef gitar tonu elde etmek pedal zinciri sıralamasını bilmekten ibaret değil(ki biz bu zinciri baz alıyoruz ama bunun "net doğru sıralama bu" gibi bir ölçütü yok), hele o programların kapsamını düşünürsek al başına belayı.

Ha ton yazmayacağım olan presetleri kullanacağım dersen zaten git ortalama bir prosesör al, en azından bilgisayara bağlı yaşamazsın. Pedalları, sıralamaları, tonları iyice bir tanı ondan sonra bilgisayar üzerinden istediğin simülasyona hakimiyet kurmaya başlarsın.. Prosesör evreninde ki tecrübelerin sana büyük ölçüde katkı sağlayacaktır işin hem analog hemde dijital olan kısmı için. Ki bu yolu izlemek bile her şey konusunda verim kazandırmayacak sana.

Tavsiyem çok uzun bir süre kullandığım Zoom G3 ve G5 ile başlaman, orta segmentte yanarlı dönerli cihazlar bunlar..

Not: Prosesörü sadece ucuz öğrenme cihazı olarak algılama, dijital devrelerde çok profesyonel cihazlarda var.

Düşük bütçe, bilgi yetersizliği, ev ya da sahne kullanımı : Prosesör
Düşük bütçe, en az orta düzey bilgi, sadece ev kullanımı : Ses kartı

Sesi nerden alicaksin?

Bende irig hd 2 - bias fx 2 kullaniyorum. Line 6 spiderimden ses olarak daha iyi ama daha zevksiz. Hoparlor olarak creative t20 kullaniyorum. Bu sisteme gecme sebebim evde amfinin sesini hic acamamamdi. Eger ses acmayla ilgili sikintiniz yoksa amfiyle devam edin bence ama kaliteli hoparlorleriniz varsa ses kartida gider.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tam olarak ne istediğinizi anlamadım ve beklentinizin ne olduğunu anlamadım.

Ses kartı ev için maliyetine göre ton açısından en iyi seçenektir önüne gelen öneriyor, ben önermiyorum.

Eksik donanım bilgisi ve olmayan tonlama tecrübesiyle yola çıkan kişiler amfi mi, pedal mı yoksa ses kartı mı diye kararsız kalıyor, ses kartını bağlayınca o kişinin Guitar Rig, Amplitube gibi programları kullanabilmesi ada da tek başına kalıp hayatta kalmak gibi bir şey.

Maalesef gitar tonu elde etmek pedal zinciri sıralamasını bilmekten ibaret değil(ki biz bu zinciri baz alıyoruz ama bunun "net doğru sıralama bu" gibi bir ölçütü yok), hele o programların kapsamını düşünürsek al başına belayı.

Ha ton yazmayacağım olan presetleri kullanacağım dersen zaten git ortalama bir prosesör al, en azından bilgisayara bağlı yaşamazsın. Pedalları, sıralamaları, tonları iyice bir tanı ondan sonra bilgisayar üzerinden istediğin simülasyona hakimiyet kurmaya başlarsın.. Prosesör evreninde ki tecrübelerin sana büyük ölçüde katkı sağlayacaktır işin hem analog hemde dijital olan kısmı için. Ki bu yolu izlemek bile her şey konusunda verim kazandırmayacak sana.

Tavsiyem çok uzun bir süre kullandığım Zoom G3 ve G5 ile başlaman, orta segmentte yanarlı dönerli cihazlar bunlar..

Not: Prosesörü sadece ucuz öğrenme cihazı olarak algılama, dijital devrelerde çok profesyonel cihazlarda var.

Düşük bütçe, bilgi yetersizliği, ev ya da sahne kullanımı : Prosesör
Düşük bütçe, en az orta düzey bilgi, sadece ev kullanımı : Ses kartı
Çok teşekkür ederim hocam, tecrübeleriniz ve yazınız için.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sesi nerden alicaksin?

Bende irig hd 2 - bias fx 2 kullaniyorum. Line 6 spiderimden ses olarak daha iyi ama daha zevksiz. Hoparlor olarak creative t20 kullaniyorum. Bu sisteme gecme sebebim evde amfinin sesini hic acamamamdi. Eger ses acmayla ilgili sikintiniz yoksa amfiyle devam edin bence ama kaliteli hoparlorleriniz varsa ses kartida gider.

İbanez 10G bir amfi var, bence kalitesiz artık daha farklı efektler istiyorum ondan dolayı.

400 Lira bütçe ile benim tercihim ses kartından yana olurdu. Kaldı ki o fiyat aralığındaki bir prosesörün falan da verebileceği ses plug in ses kalitesinden ne kadar daha iyi olur tartışmaya açık. 2 gün sonra azıcık para birikir falan STL Tones kafasında şeylere bakarsınız belki... Muhtemelen bu başlığı açmanız kafanızı daha çok karıştıracak.

evde 10 civarı lambalı amfi ve diğer seçeneklere sahip biri olarak,
hobi için uğraşan yada yeni başlayan amatörler için amfi önermiyorum. (sahne düşünüyorsanız amfi , pedalboard ve veya prossesör şart)
ses kartı bias fx
ses kartı amplitube
ses kartı logic x pro
uygun bir kulaklık önerimdir.

daha pro biri iseniz iyi ses kartı ve referans monitör(kulaklık) her türlü amfi kombinasyonu için yeterli olur.
bunu
serdar öztop, nurkan renda, selim özışık gibi müzisyen ve öğreticilere ait videoları izleyerek de görebilirsiniz.

forumda doğru bilgi paylaşanlar olduğu gibi sadece kendi görüşlerini paylaşanlar olduğunu da unutma,

google ve youtube aktif kullanmanı öneririm.

Ben de ayni durumdayim tek fark amfiye ikinci elde de 1000tl’ye kadar yatirim yapabilirim. Bence ses kartini alin hic yoktan iyidir. Logiteche de rca kablo ancak jack cikisli olani baglayabilirsiniz diye biliyorum hangi cikislar var

Bilgisayar ve yazilim ve ile sinyal / ses isini cozmeye calisan arkadaslar genellikle hep ayni yanilgiya dusuyorlar: butce kisitli o yuzden ucuz ses karti, bedava yazilim ve ucuz hoparlor almak. Maalesef ucuza kuracaginiz sistem de cok kisitli olacaktir, hatta orta halli bir ampliye yetisemeyebilecek bile.

yanlis anlamayin ama benim evde kullandigim sistem imac, universal audio arrow ve iki adet krk vxt 6. Elime gecen butun bedava yazilim ve plug in’leri kullandim, hic birisini begenmedim, mesa amplilerimin yanina bile yaklasamaz. Ancak black friday indirimi ile aldigim yazilimlari begendim diyebilirim. Hala bilgisayar uzerinden gitar caldiktan sonra (kemper, ampliyi two notes’a baglama, plug in kullanma vs) ben bunu nasil caliyorum gercekte diye bir de ampliyi acarim.

bununla birlikte ben dijital ve analog iki sistemin de kullanilmasindan yanayim. Yillarca da kullandim, cok isimi gordu, cok da memnun kaldim. Ama lambalarin dinamigi ve kabin hissiyati baska bir seydir.

Ses kartı ve Amplitube kullanıyorum. Bana hissiyatı tam olarak amfiye yakın gelmiyor, gerçekçilik yönü de tartışılır. Tonlar çok çeşitli ve tatminkar, orası farklı. Bütçen az ise, yükseltme ihtimalin de yakın zamanda yoksa mantıklı. Ama kullandığın amfiye bakarsak bariz daha iyi ton alacağını düşünüyorum.

Program dedigim vst ler. Ne kadar cok bilmis insan var. Yuzlerce amfi programi var pedal vs. O yuzden yazdim da degmez bu boktan siteye. 1 gun sonra gelen cevap:
yukari bagsana amina goyum. Cahil emmilerden farkiniz yok

pardon dana beyefendi,
madem bu kadar ince soru soruyorsun, ya detay ver yada beynine erişmemize izin ver de ne sorduğunu anlayabilelim.
ne soruyorsan onun cevabını alıyorsun. kendini ifade edememenin sonuçlarını da başkalarına yükleme.
bu kadar aydın ve bilgili biri isen zaten forumdaki biz cahillerin yanında dolaşma,
git internete sor.

Güzel bir soru, azcık okuyayım dedim belki bilmediğim bir şey öğrenirim diye ... muhabbetin geldiği yer yine efsane olmuş, elinize sağlık. 2019'dan sonra 2020'de de forumda seviye muhteşem.
Soruya cevap verecek olursak ses nereden çıkacak ses? ... dünyanın en iyi yazılımları olsa, bilgisayar hoparlörü olacaksa bir işe yaramaz. herkes refererans monitör alacam diyor da arkadaşlar, işin hakkını verecek refmon'a para verecek adam ucuza hatta bedava ne kullanabilirim diye sormaz zaten. Dediğim gibi önce ses çıkışına karar vermek lazım.

"İnsanların yorumlarına baktığımda kesinlikle amfiden farkı olmadığını " bunlar herhalde hayatlarinda dogru duzgun lambali bir amfi kullanmamis insanlar. Boyle bir sey mumkun degil. Fakat kurmayi planladigin sistem isini gorur. Kulaklik ve studyo monitor icin biraz daha paraya kiyarsan, daha duzgun sesler alabilirsin.

yahu arkadaşlar,
millet açlık sınırında geziyor. apartmanlarda gaz çıkarsan komşu duyuyor, siz de lambalı amfi diyorsunuz.
herkes biliyor lambalı amfinin iyi olduğunu,
herkes iyi ekipmanla çalışmak ister.
akla mantığa uygun cevap veren kimseyle karşılaşmadım şimdiye kadar burada,

millet akıl vereceğim diye ya fantazilerini paylaşıyor yada herkesde para çok

Geri