Tel cızırtısı sorunu (aşırı)

Merhabalar, 2 ay önce aldığım 2.el elektro gitarda zamanla tellerde cızırtı çıktığını farkettim.
İlk başlarda önemsemedim, fazla bilgim olmadığı ve bu işte acemi olduğum için kendi başıma bir şey yapmak da istemedim.
Fakat sonradan artmaya başlayınca bu sorun çok gıcığıma gitmeye başladı.
Alt 3 telde görülüyor fakat en çok ince mi telinde cızırtı yapıyor. Teker teker perde atlayarak notaları çaldım. Her perdede cızırtı yapmıyor. Mesela 4. 5. 8. ve 12. perdelerde özellikle çok bariz cızırtılar çıkıyor. İnternette araştırdım fakat bir çok nedene kaynaklı olabileceğini öğrendim. Fretlerin değişmesi mi gerekiyor? sap-köprü ayarlarının mı değişmesi gerekiyor bilemedim.

Son düzenleme:
muhtemelen sap ayarı ve tel yüksekliği ayarıyla sorun ortadan kalkar fakat tesviye işlemi de isteyebilir. bir gitar ustasına götürmeden karar vermek yanlış olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Video ekledim. Anlayanlar bakabilir mi? :)

Köprüden vidaları gevşetip sıktım tel yüksekliği ile alakalı mı diye fakat bi fark olmadı. Sap ayarı mı lazımdır yoksa tevsiye mi

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teller ne zamandan beri üstünde ve kaç mm? Benim gitarda da o yüzden cızırtı yapıyordu ilk aldığımda. 0.9 vardı üstünde sonra 0.10 taktım biraz düzeldi. Sonra da güzel bi sap ayarı yaptım hala o şekilde kullanıyorum.

Bu durumda bir müzik dükkanına gidip telleri değiştirtin ve sap ayarı yaptırın sorun gider. Teller eski olunca cızlama normal
ttamamdır o zaman öyle yapacağım :)

Bi müzik mağazasına gidip dadaryo 010 veya ernieball 010 tel alın ve kendiniz takın. Çok zor bir şey değil takması. Bir de penguen diye bi burgu sarıcısı bi alet var. Onu da alın işiniz kolaylaşır:) kolay gelsin
teşekkür ederim :)

Geri