Kendi gitarımı yapmak için odunu nerede bulabilirim?

Kendi gitarımı yapmaya karar verdim. Les paul yada 339 benzeri birşey yapacağım. Gövde için 35cm*40cm büyüklüğünde ve 4cm kalınlığında gibi bir oduna ihtiyacım var, ayrıca 1.5cm kalınlığında 35cm*40cm büyüklüğünde 2. bir oduna ihtiyacım var. 2 problemim var.

1. odunlar genellikle dar ve uzun oluyor çünkü inşaat, mobilya, marangoz sektöründe filan kullanıyor , 10cm*200cm gibi bir ebat düşünün.

2. Kapak kısmı için ise 35cm*40cm büyüklüğünde 1.5cm kalınlığında bir oduna ihtiyacım var, bunu oyup incelteceğim, kavisli olacak.

İnternetten odun/kereste ebatlarına baktım gövde için bir sürü odunu birleştirip kendi isteğime uygun birşey elde etmem gerekiyor, bu da zor. Bazı yerlerde DIY kendi yap kitlerinin satıldığını biliyorum ancak ben sıfırdan kendim yapıp denemek istiyorum, proje gibi eğlencesine. Ankara'da yaşıyorum. Benim ihtiyacım olan odun soldaki, sağdaki ise heryerde bulunan. Eğer 35*40 değilde 18*40 bulursam bu iki odunu yapıştırıp yapabilirim. Gibson gibi markalar zaten bu şekilde yapıyor. Odun olarak maun, meşe, akçaağaç gibi bir ağaç gerekmiyor zaten tonewood sesi pek etkilemiyor, sadece clean ses de etkisi oluyor bu da çok değil. Youtube'da bazıları mdf, beton, plastik, aluminyum, sunta gibi şeylerden gitar yapmışlar ve sesleri çok güzel çıkıyor. Danelectro masonite'dan gitar yapıyor, siz düşünün :). Ama yinede hafif ve dayanıklı bir oduna ihtiyacım var zaten meşe, maun pahalı ağaçlar ilk önce ucuz bir odun ile denemek istiyorum, truss rod, pickup gibi şeyleri takmayacağım sadece kaba şeklini verip gövde ile sapı birleştireceğim hatalarıma bakacağım daha sonra 2. odun alıp baştan yapacağım. bunun gibi 2 odunu birleştirip yapabilirim.

Dosyalar

• image002.jpg
    image002.jpg
    15 KB · Gösterim: 218
  • jFBuGOYokYMEdJ7MDd6N.jpg
    jFBuGOYokYMEdJ7MDd6N.jpg
    115.4 KB · Gösterim: 197
Son düzenleme:
Odun yerine tahta daha doğru bir tabir sanki 😃

Kerestecilere gidip bakının. Kavak, çam gibi ucuz ve kolay bulunabilir ağaçlar veya daha pahalı ama kolay işlenebilir olmasıyla ideal bir ağaç olan ıhlamur olabilir (yazık olacak gerçi ıhlamura). Bu forumdan temin edebileceğiniz, bu işleri yapan bir üye yok.

Les paul, hele ki 339 hiç bulaşmamanız gereken gövde tipleri başlangıç için. Semi-hollow gitar yapımını izlediniz mi Youtube'da? Strat veya tele tipi gövdeler çok daha uygun olacaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Kerestecilere gidip bakının. Kavak, çam gibi ucuz ve kolay bulunabilir ağaçlar veya daha pahalı ama kolay işlenebilir olmasıyla ideal bir ağaç olan ıhlamur olabilir (yazık olacak gerçi ıhlamura). Bu forumdan temin edebileceğiniz, bu işleri yapan bir üye yok.

Les paul, hele ki 339 hiç bulaşmamanız gereken gövde tipleri başlangıç için. Semi-hollow gitar yapımını izlediniz mi Youtube'da? Strat veya tele tipi gövdeler çok daha uygun olacaktır.
Ben mi yazık edeceğim ıhlamur ağacına? Semi-hollow build izledim zaten amacım denemek ve öğrenmek. Açıkçası strat ve tele çok kolay, boşuna uğraşmış gibi hissederim biraz uğraştıracak birşey istiyorum.

Merhaba, (uzun zamandır foruma yazmıyordum aşırı derecede heyecanlandım :) )
Gitar yapımı için uygun masif ağacı en kolay akustikwood'da (Kocaeli) bulabilirsin.

Deneme amaçlı yapacaksan ki öyle yazmışsın, Ankara'da bulunan kerestecilere gidip kolay şekil vereceğini düşündüğün (kavak vs) bir kereste alıp yapıştırarak istediğin ölçüyü elde edebilirsin.
Tavsiyem iyi bir ağaç alıp, acele etmeden ağır ağır kendi gitarını yapmak olur çünkü her iki türlü de aynı emeği harcayacaksın.

Odun ile tahtanın farkı ne?

Merhaba, (uzun zamandır foruma yazmıyordum aşırı derecede heyecanlandım :) )
Gitar yapımı için uygun masif ağacı en kolay akustikwood'da (Kocaeli) bulabilirsin.

Deneme amaçlı yapacaksan ki öyle yazmışsın, Ankara'da bulunan kerestecilere gidip kolay şekil vereceğini düşündüğün (kavak vs) bir kereste alıp yapıştırarak istediğin ölçüyü elde edebilirsin.
Tavsiyem iyi bir ağaç alıp, acele etmeden ağır ağır kendi gitarını yapmak olur çünkü her iki türlü de aynı emeği harcayacaksın.
Heyecanlandığına sevindim. akustikwood internet üzerinden satış yapıyormu.

Zaten en uğraştıran kısım sap ve profili. Gövdeyi halledersiniz belki ama sap uzun sürecektir. Mukavemet için spesifik güçlü ağaçlar seçmekte yarar var.

Akustikwood murat miydi abinin adını tam hatirlayamayacagim. telefon üzerinden (wp) bir cok gövde ve kapak ağacı almıştım hatta elimde hala var şuan cocobolo telefon üzerinden ulasirsan kargo yapıyordu en son bı görüş bence. Ayrıca enstrüman yapımı cidden zor kolay gelsin🖐️🙂

Odun çok acımasız bir sıfat olmuş, ağaç daha doğru bu iş için 😀

Bu işle uğraşan kişiler malesef artık buralarda pek gözükmemekte. Bildiğim kadarını yanıtlamaya çalışayım.

Öncelikle akustikwood'dan telefon ve havale ile sipariş verebilirsin. Gayet güvenilirdir. Titebond'u da buradan temin edebilirsin. Alışkın oldukları için ağaç konusunda yardımcı da olabilirler. Belki yapışacak yüzeyleri düzeltmede yardımcı olurlar.

Tonewood'a inanmıyorum, suntadan bile yapıyorlar demişsin ama önemli olan burada malzeme kararlılığı. Ortam nemini emip kolayca salarak şişme yapacak ağaç türlerinden uzak durman gerekli. Gitar üzerinde sürekli rötuş yapamazsın. Ihlamur işlemesi oldukça kolay, talaşı zararsız, tavsiye edebilirim.

Kapak için bazı özel ağaçlar Mehmet marangoz ve e-hırdavatı önerebilirim. Yine akustikwood'da da mevcut, ben oradan almıştım. 2 parça olarak alıp simetrik olarak yapıştırılıyor.

Gövde tek parça olmak zorunda değil. Hatta 2 parça olması bile iyi birşey sayılabilir. Genelde 3 parça. Tek parça ağaç bulmak zor ve pahalı olabilir.

Ben evde el aletleri ile restorasyon denemiştim. Can sıkıcı birçok şey başa geliyor. Ve evet yıllardır bitiremedim, zımpara tozu evi çok kirletiyor, atölyesizlik de hatalara zemin oluşturuyor. Tek seferde yapabileceğimi sandığım için çoğu kez vazgeçmişimdir.

Ne olursa olsun iyi kötü projeni tamamlamanı tavsiye ederim, bir sonraki gitar için hiç kimseden alamayacağın kadar tecrüben oluyor.

İyi eğlenceler.

ankara sitelerde sırma sokak ta bir sürü egzotik ağaç satıcısı bulunuyor. buradaki satıcılar aynı zamanda resim heykel sanatçılarına da ağaç sattıkları için (fiyatı şişirip) daha normal bir işte kullanmak üzere sorun.
gitar yapacağım diye giderseniz (zamanında benim yaptığım gibi) babama 30 tl ve verdikleri tek parça maun için benden o dönem 100 tl istemişlerdi.

Geri