Gitardaki küçük cizikler hakkında...

Sevgili rock severler merhaba... Forumda biraz yeniyim tavsiyelerinizi ve goruslerinizi alabilecegim en güvenilir yer oldugu için burayi seçtim. Gitarım Les Paul pickguard altında çok derin denilmeyecek kadar ama fazla miktarda çizik var bunları nasıl yok edebilirim. Çizikten ağaci görülmüyor büyük ihtimalle polish'i çizilmiş sadece... Sorum şu ki acaba Jim Dunlopu ikili gitar temizleme setini alsam işe yarar mı? birkaç video izledim bu ikinci olan palmiye agaci kremi ile sanirim küçük cizikler yok edilebiliyormuş. Daha alternatif çözümü olan varsa da yazabilir mi lütfen. Teşekkürler şimdiden cevaplarınız için...

Hayır o ürün işinize yaramaz. Eğer nitroselluloz cilalı bir Gibson filan değil de piyasada en sık olan poliüretan veya polyester cilalı ise makine ile uzun süreli pasta cila epey hafifletir. Tabii cilanin kalinligi onemli. Youtubeda zımparayla cizik giderenler var ama izleyince cok basit gibi görünse de cok buyuk ihtimalle baska yeni bircok cizik, sonucta daha ince cila ve baska ek kozmetik dertler ortaya cikacak. O yüzden pasta cila en güvenli yol.

Farklı bir bakış açısı; gitarınızdaki çizikler ama sizden ama eski sahibinden kaynaklansın gitarın kullanıldığının ve onunla vakit geçirilip emek harcandığının bir göstergesidir.
Üstelik çizikleri gidermeye çalışırken hatasız bölgelere de zarar verebilirsiniz. Şahsen bırakırdım öyle kalsın...

Farklı bir bakış açısı; gitarınızdaki çizikler ama sizden ama eski sahibinden kaynaklansın gitarın kullanıldığının ve onunla vakit geçirilip emek harcandığının bir göstergesidir.
Üstelik çizikleri gidermeye çalışırken hatasız bölgelere de zarar verebilirsiniz. Şahsen bırakırdım öyle kalsın...

Katılıyorum. Bir yerde "savaş yaraları" benzetmesini okumuştum, gururla taşınması anlamında. Benzetmeyi çok ileri götürmeden, ben de kullanım kaynaklı eskimelere dokunmamayı tercih ediyorum

Geri