Fx Loop sorunu

Merhabalar hughes and kettner amfime boss metal zone ve boss chorus ensemble bağlıyorum fx looptan. Hangi pedalı önce bağlamalıyım ya da fx looptan bağlamam doğru mu? Asıl sorum ise bu pedalları fx looptan bağladığım zaman amfideki eq ayarlarının bir etkisi olmaması gerekiyor diye biliyorum ama ben bağlayınca eq tona etki ediyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

merhaba fx looptan drive pedalı bağlarsan iyi sonuç alamazsın .

Sıralaman ;

Gitar - metal zone - amfi input olmadı . Chorus pedalınıda zevkine göre ister inputtan ister fx looptan bağlayabilirsin. deneme yanılma yöntemi 2 şekildede bağlantı olabilir. hangisi kulağına hoş geliyorsa.

Gitar - metal zone - boss Chorus - amfi input yada Gitar - metal zone - amfi input - fx looptan chorus

• Konu Sahibi Konu Sahibi
merhaba fx looptan drive pedalı bağlarsan iyi sonuç alamazsın .

Sıralaman ;

Gitar - metal zone - amfi input olmadı . Chorus pedalınıda zevkine göre ister inputtan ister fx looptan bağlayabilirsin. deneme yanılma yöntemi 2 şekildede bağlantı olabilir. hangisi kulağına hoş geliyorsa.

Gitar - metal zone - boss Chorus - amfi input yada Gitar - metal zone - amfi input - fx looptan chorus
Metal zoneu inputtan bağlayınca sonuç berbat oluyor. Zaten kullanan herkes fx looptan bağlamayı tavsiye ediyor metal zoneu. Diğer drive pedallarını bilmiyorum ama. İkisini de fx looptan bağlarken hangisini önce bağladığım fark eder mi?

ayarlamanda bir sıkıntı var ozaman . metal zone bir drive pedalı ve preamptan sonra bağlarsan şekillenmiş ton metal zone gelir ve oradan çıktığından metal zone karakterini duyarsın hacimsiz cılız bir ton . normal şartlarda metal zone clean katın üstüne açman gerekli ona göre tonlaman . drive kanala açarsan zaten yüklenmiş ses metal zone ile birlikte dahada yüklenecek ve gene hacimli ama vızırtı gibi gelecek . ilk etapta sana tavsiyem metal zonu flat pozisyonda ve gian kapalı şekilde açıp yavaş yavaş yapman .

genede dersen illa fx looptan gircem. zevkine göre chorus önünede arkasınada koyabilirsin.

Amfinin girisine gitari bagliyorsun sanirim.Direk pedala gir gitari ve oradan fx returne.Chorus iki pozisyonda da is gorur ama cok yuksek gain aciyorsan metal zoneden sonra kullanman daha faydali olur.

belki ortada bir sorun yoktur çıkan sesi sevmemenin sebebi pedalın karakteriyle alakalıdır. metal zone kimine göre iyi kimine göre çöp bir pedal. ben de lambalı amfide denemiştim ve hiç sevmedim. başka bir distortion/overdrive pedalı denemelisin bence.

Amfinin girisine gitari bagliyorsun sanirim.Direk pedala gir gitari ve oradan fx returne.Chorus iki pozisyonda da is gorur ama cok yuksek gain aciyorsan metal zoneden sonra kullanman daha faydali olur.
Gitardan amfinin inputuna bağlıyorum. Sonra da metal zone inputtan fx send chorus outputtan fx return yapıyorum. Yanlış bir bağlama şekli mi bu?

Metal zone için arkadaşın dediği doğru fx loop tan girince daha iyi sonuç verdiği söyleniyor, hatta aşağıdaki linkte Ola nın incelemesi mevcuttu.

Ben zaten Ola'dan görünce fx loop kullanmaya başladım. Direkt bağlayınca patates bir ses aldığım için araştırdım bu videoyu gördüm. İyi ki görmüşüm. Metal zoneu çöp bir pedal diye anlatırdım millete yoksa.

Ola'nın videosunda preamp devre dışı. Amfinin yalnızca power katı kullanılmış. Preamp tonu üstüne Metal Zone açılmamış yani. Kimi ayarlarda input sonucu da güzel duyuluyor ayrıca, üst frekanslar düzgün ayarlandığında... @ervin 'in dediği gibi önce pedala girip en son amfinin return'une girmek belki en iyisi olur.

Tabii temiz çalım, gitar farkı, yüksek volume gibi özellikler de tonun 'kütür kütür' olmasını destekleyecek. Başka bir sürü faktörün de uygun olması lazım derli toplu ses alabilmeniz için.

Gitardan amfinin inputuna bağlıyorum. Sonra da metal zone inputtan fx send chorus outputtan fx return yapıyorum. Yanlış bir bağlama şekli mi bu?
O şekilde metal zone,amfinizin preamp katı ile boost edilmiş oluyor sonuç kötü olur baya.Diğer bir seçenek olarak metal zonu amfi inputuna girip gaini çok düşük tutmak,amfiyi de gerekirse clean kanalda kullanmak olur.

Ola'nın videosunda preamp devre dışı. Amfinin yalnızca power katı kullanılmış. Preamp tonu üstüne Metal Zone açılmamış yani. Kimi ayarlarda input sonucu da güzel duyuluyor ayrıca, üst frekanslar düzgün ayarlandığında... @ervin 'in dediği gibi önce pedala girip en son amfinin return'une girmek belki en iyisi olur.

Tabii temiz çalım, gitar farkı, yüksek volume gibi özellikler de tonun 'kütür kütür' olmasını destekleyecek. Başka bir sürü faktörün de uygun olması lazım derli toplu ses alabilmeniz için.
Ben videoda nasıl bağladını anlayamadım. Amfinin inputuna bir şey bağlamamış sanırım ama nasıl bağladıgını biliyorsanız yazabilir misiniz?

Yukarıda belirttik ama daha açık yazalım madem;
Gitar - Metal Zone - Chorus - Amfinin Fx return'ü. Yani son pedalın output'undan çıkan kablo amfiye input yerine Fx return'den girecek. Amfinin preamp katı iptal olacak.
Yalnızca kabinlerinizi sürmek için, volume yükseltmek ve renk katmak için amfinin power katını kullanacaksınız. Metal Zone'un tonu daha belirgin hale gelecek. Seversiniz sevmezsiniz bilemem ama videodaki işleyiş bu, deneyin bakalım. Pedalın ayarlarını iyi kurcalayın, fazla eksik gelen ne varsa eq ile halletmeye çalışın.

Son olarak, ton mevzularına kafa yorarak vaktinizi çok çarçur etmeyin, gitarınızı ilerletmeye bakın :)

bak bu videoda denemiş adam . ses örnekleride var. bundan sonrası tercih senin ben sadece mt2 açık çalacağım sadece onun tonuna ihtiyacım var diyorsan fx looptan gir :) . he dersen ben clean kullanacağım. amfinin drive katını kullanacağım ve mt2 de kullanacağım . ozaman inputtan gir .

Yukarıda belirttik ama daha açık yazalım madem;
Gitar - Metal Zone - Chorus - Amfinin Fx return'ü. Yani son pedalın output'undan çıkan kablo amfiye input yerine Fx return'den girecek. Amfinin preamp katı iptal olacak.
Yalnızca kabinlerinizi sürmek için, volume yükseltmek ve renk katmak için amfinin power katını kullanacaksınız. Metal Zone'un tonu daha belirgin hale gelecek. Seversiniz sevmezsiniz bilemem ama videodaki işleyiş bu, deneyin bakalım. Pedalın ayarlarını iyi kurcalayın, fazla eksik gelen ne varsa eq ile halletmeye çalışın.

Son olarak, ton mevzularına kafa yorarak vaktinizi çok çarçur etmeyin, gitarınızı ilerletmeye bakın :)
Çok teşekkür ederim. Ben fx loopun çalışması için hem sende hem de returne kablo girmesi gerek diye biliyordum.

Merhaba benim başka iki sorum olacak.

Soru1:
vox vt40x marka bir digital modelleme amfi sahibiyim ve amfide fx loop girişi yok. Dolayısıyla tüm tonları efektleri pedaldan değil de amfinin kendisinden aldığım için looper pedal kullanamıyorum. Amfimi satıp analog pedal ile bir setup kuracak hem imkanım yok hem de amfinin tonlarını çok beğeniyorum satmak istemiyorum. Ben de internetten sık duyduğum şekilde amfiye fx loop ekletmeyi düşündüm. Bir amfici ile temasa geçtim fakat şöyle bir korkum var. Amfiye fx loop eklettirirsem amfinin tonunda, işlevinde, efektlerinde bozulmalar olur mu? Yaptırdığıma pişman olur muyum yada bu konuda tavsiyeleri olanlar var mı?

Soru2:
Peki ben looper pedalı amfinin kulaklık çıkışından alıp aux girişinden versem randıman alır mıyım yoksa olmaz mı. Nihayetinde kulaklık çıkışı da aynı işlenmiş sesi veriyor ve aux girişi de bildiğim kadarıyla kabinlere gönderiyor sesi. Yani dönüştürücü jacklar ile kulaklık çıkışını send olarak, aux girişini return olarak kullanabilir miyim çünkü biliyorum ki prosesör kullananlar aux girişini kullanıp verim alabiliyorlar.
Peki line out, send ve kulaklık çıkışı aynı işlevde midir? Looper'ı sağlıklı şekilde tüm tonları bozulma olmadan kabinlere aktaracak bir sinyal mi alırım yoksa zayıf kalitesiz bir ses mi alırım bu şekilde?

Bu işten anlayanların bilgilerinden herkes faydalanabilir çünkü eminim benim durumumda yada benzer şeyleri çözemeyen birçok kişi var.

Şimdiden teşekkürler....

Yardımcı

Son düzenleme:
Geri